Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:18 19.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Как да поевтиня една соларна системанови  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано16.07.07 00:18



Скъпи колеги, Искам да си направя възможно най евтина слънчева инсталация за целогодишна и многогодишна работа. Направих нещо подобно на

. Това добре,
-две Al - ламарини по 2кв метра - 50 лв,
-малко винкели за рамката - не съм ги мерил,
-двигател за сателитна чиния - 40 лв, (това може да се поевтини доста, защото не е нужен толкова мощен двигател),
-контролер за хелиостатно управление на двигателя - собствена изработка - 10лв за части - управлява и по двете координати, ама май стига и по едната,
-Контролер за включване на помпата с диференциално мерене на температурата - самоделка - 10 лв за части
-тръби, фитинги и топлоизолация - зависи от разстоянието, да кажем по 3 лв на метър със черна пореста гума с дебелина 15мм и Ф16 тръба
-Разширителен съд - почти без пари
-няколко крянчета за пълнене и изпускане

.... И ето кое се оказва най-скъпото, и ми се струва трябва да се направи нещо по-евтиничко:
-Бойлер със серпантина - над 300лв
- помпа над 100лв
-вакуумна тръба със селективно покритие за 80 лв,

Какво мислите за бойлера? имам идея да използвам 1 варел от 200 Литра, отгоре 1 серпентина от полиетиленова тръба с ал. вложка през която минава студената вода, която ще се затопля, а отдолу една серпентина, през която минава антифриза от слънчевата инсталация. Варела е пълен с вода и на кажем малко нафта за да не ръждясва, а пък защо да не е пластмасов? Той не е под налягане...

А помпата? Пробвах с помпа от пералня, ама е прекалено слаба. Налягането не и пречи защото я слажих горе, ама просто е слаба. Най-ефтината градинска помпа от 32 лева от илиянци, пък е прекалено силна, харчи много ток и е шумна. Дали няма някоя вибрационна помпа например, която може да се приспособи? или да пробвам да си направя?

За вакуумната тръба .... Май няма български производител. Щото на мен ми трябва рамо тръбата - без карантията с медните тръбички и алуминиевото фолио вътре. Ама от ХЕЛИОТЕХ - продават само като цяло. И без това едва изкрънкахме 2 бройки от Арго маркет.

Моля ви за съвети, ако ви дойдат наум



Тема Re: Как да поевтиня една соларна системанови [re: Mitko197O]  
Авторшyшy-мyшy (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 11:11



Добре де ти тая тръба без карантията как ще прокараш антифриза през нея?



Тема Re: Как да поевтиня една соларна системанови [re: Mitko197O]  
Авторпътниk Пaнтeлeй (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 18:53



И какъв топлообмен смяташ че ще имаш с тая полиетиленова тръба?
Серпентината трябва да бъде с възможно най голяма топлопроводимост.



Тема Ами . . . .нови [re: Mitko197O]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 20:15



това е интересен въпрос, ама не мога да разбера ебаваш ли се или говориш сериозно.

Това, което си написал за вакуумна тръба за 80 лева със селективно покритие, 'дето всъщност ти трябва само тръбата без карантията с 'медните тръбички' е некаква свръх безмислица, според мен, ако ми я разясниш и формулираш въпроса си за нея вероятно ще мога да ти дам съвет.

Ето ти и един безплатен акъл: необходимият напор за осигуряване на циркулация в произволно разположен в пространството циркулационен контур (кръг) не може никакакси да бъде компенсиран чрез мястото на монтаж на циркулационната помпа'. Засега толкоз, като го осмислиш ще продължим напред.

п.п. Това 'дет си го мислиш с фокуса на вдлъбнати огледала е забавно, но има малко по-друг смисъл от този, който ти влагаш.



Тема прокарване на антифризанови [re: шyшy-мyшy]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано16.07.07 20:32



E, как - ами пак с тръба. Ама пластмасова. Това че е медна (тази от карантията) само ми пречи - нали искам да вкарвам студена течност и да я изкарвам топла. Тръбата вкарва течността в дъното на тръбата, а през втори отвор на капачката излиза топлата вода. Така че тръбата не трябва да е топлопроводяща особено. Предполагам че може капачката да е пластмасова (полипропилен) и през нея да е залепена тръбата и с втори отвор за изхода.

Редактирано от Mitko197O на 16.07.07 21:04.



Тема Серпентината...нови [re: пътниk Пaнтeлeй]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано16.07.07 20:39



Не толкова добър топлообмен както с медна тръба, обаче топлопренасянето във варела може да е по-добро поради по-голямата повърхност на серпентината вътре. Нали ще трябва да сложа по-дълга тръба. И дори да е по-лош толообмена - по-голямата серпентина ще го компенсира.
Предполагам че пак ще имам изгода от цената. 1м PE-Al - 1лв. - 1м Cu 7лв. (струва ми се).

Редактирано от Mitko197O на 16.07.07 21:04.



Тема за помпатанови [re: Eмo]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано16.07.07 21:00



Емо, благодаря за отговора. Наистина, съпротивлението на флуида си е еднакво и горе и долу. Обаче горе нямаме почти никакво статично налягане. Просто помпата от пералня, с която пробвах да въртя водата в първия ми вариант долу течеше от всички уплътнения, а горе - не. Е, ако има някоя проста и евтина помпа която да може да работи при неголямо налягане и да ми осигурява достатъчен дебит за циркулиране на течността - ето това е екстра. Пак си писля за някоя мембранна помпа....
А какъв дебит ми трябва - това засега не знам. Помпата от пералня ми е слаба, градинската помпа - прекалено силна. Е, знам, има си циркулационни помпи за тая работа. Но търся алтернативно решение. Ако някой има идея - ще я изпробвам на практика.
А за карантията на тръбата - виж първия ми отговор

Редактирано от Mitko197O на 16.07.07 21:02.



Тема за серпентинатанови [re: Mitko197O]  
Авторpredatora (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 22:06



Продават готови серпентини под формата на капак за бойлера. Сваляш стария капак с реотаните и слагаш капака със серпентината. Отделно на капака със серпентина има 2 нагревателя съответно по 1500 и 2000 вата. Тези капаци се произвеждат в България. Струват към 40-50 лева (поне аз намерих за толкова).

А отделно аз скоро си направих соларна система за топлене на вода. Панелите ги направих от 2 радиатора за парно, боядисани в черно и поставени във дървени сандъци покрити със стъкло. Системата не е под налягане и работи на принципа на конвекцията. Бойлерът ми е 200 литров бидон поставен над нивото на колекторите.



Тема Re: Серпентината...нови [re: Mitko197O]  
Авторпътниk Пaнтeлeй (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 22:24



Помисли само какво е предназначението и с каква цел е покрита алуминиевата вложка с полиетилен - за да не се опариш когато я пипнеш (понеже е предназначена за парно). Това само по себе си говори че е добре изолирана, а при тебе зелта е да хванеш всеки градус. От толообменника не можеш нищо да икономисаш. В противен случай хвърляш труд и средства напразно, за нещо което ще захвърлиш след няколко месеца като неефективно.
Дори и китайците ако не плзват медни тръби то поне са алуминиеви. Иначе навсякъде биха набутали пластмаси както правят с другите стоки.



Тема Re: за помпатанови [re: Mitko197O]  
Авторпътниk Пaнтeлeй (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 22:36





Това може и да си го гледал, но ако не си, поразгледай го - някои идеи могат да ти допаднат. Маслото може да се нагрява до по висока температура от водата,а все ще намериш няколко човека дето ще си сменят маслото на колата.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.