Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:26 03.07.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Как да поевтиня една соларна системанови [re: Mitko197O]  
Автор2V6 (Нерегистриран)
Публикувано16.07.07 23:52



Първо за помпата - от пералня е предостатъчно мощна. Помпи с пъти по-добре от тези за водна циркулация. Не знам защо не ти харесва, може би си взел някаква скапана, щом казваш че и тече. Нещо обаче такава помпа не се връзва с понятието "многогодишна работа"! Ако ти е скъпа помпата направи системата да работи без помпа - на гравитачен принцип.

За бойлера - това с двете серпентини ще работи, но няма да поевтини особено системата. Медната тръба в момента е около 5 пъти по-скъпа, но може да се окаже че ти трябва 5 пъти по-дълга ако го правиш с Пе-Ал-Пе. Освен това двойното топлопредаване ще намали изходната температура или ефективността.

Вакуумна тръба може да потърсиш от турските. Колекторите и бойлерите отворени системи са с тръби за по 20-30 лева.

Нашата система е с тръба от тези с вътрешна heatpipe. Маха се медната тръбичка и алуминиевия абсорбер и се използва тапата:




Ето как се движи:



Огледалото е от неръждаема ламарина. Интересно какво огледало ще стане с алуминиев лист?
Изолацията на тръбите 15мм ще върши работа само за лятото. Поне като я слагаш омотай отвън алуминиево домакинско фолио, че няма да издържи и една година.



Тема Re: благодаря 2V6 и въпроснови [re: 2V6]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано17.07.07 00:32



Да, в стилмет (металснаб) продават алуминиева тръба. Ще взема да пробвам с нея. За помпата от пералня - е добре ще пробвам с някоя друга. Може би е била калпава мойта. На гравитачен принцип не виждам как може да стане ако използвам вакуумна тръба, която е задънена от едната страна.
Тези турски вакуумни тръби, имат ли светопоглъщащо покритие от вътре или са прозрачни? А за алуминиевото огледало - вече съм майстор по полирането. Много добре става с паста за шлайфане и полиране - не много фина и свинска мас. Само че трябва да се работи на топло за да е почти течна свинската мас. Става с диск за бормашина с дунапрен и памучен парцал или на ръка. Огледалото е много добро. Само предполагам че е по-добре да му направя анодно покритие а не да разчитам на естествената оксидация. Пробвах на неголеми парчета в разтвор на сярна киселина и малко фосфорна - става. Само че това пък трябва да е на хладно. Иначе става беля с алуминия.
Алуминия има по-добро отражение от неръждавейката. И е по-ефтин - един лист алуминий - 25лв, 1 лист неръждавейка - 65лв.



Тема Re: за серпентинатанови [re: predatora]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано17.07.07 00:42



200 литровия варел и аз си го ползувам. Сложил съм му параболичен отражател отдолу-отпред та да се топли по-бързо. Ама това върве само за лятото... Колкото до фланците за бойлер със серпентина - това не отменя бойлера, тоест пак трябва да си купуваш бойлер. А този който и така си го имам е само 80 литра. Малко повече ми трябва.



Тема Re: благодаря 2V6 и въпроснови [re: Mitko197O]  
Авторpredatora (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 11:25



Обаче като алуминият се намокри, се окислява много гадно и това пречи на отражението му. После иска шлайф и полиране. Нераждавейката е по-добър вариянт. Слагаш я и нямаш грижи.



Тема Защита на алуминия от помътняваненови [re: predatora]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано17.07.07 14:29



Алуминия може да се анодира - създава се тънък окисен слой във електролитна вана при пропускане на прав ток. единия елекрод е оловен, а другия е алуминия. Тънкия слой почти не пречи на отражението, а е твърд като стъкло и има известна еластичност. След анодирането се прави и запечатване - във вряла вода. За сега успешно анодирам малки парчета, които съм полирал огледално. Процеса на анодиране е малко капризен откъм температура и ток. Най вече за температурата - защото при повишаване над примерно 30 градуса, помътнява. А при пропускане на тока, разтвора се загрява.



Тема Aluminiumнови [re: Mitko197O]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано17.07.07 14:44



Ако използваш алуминиева тръба възниква един въпрос: как ще я свържеш - заварка?!?

Според мен система с концентратор при 'сички случаи е значително сложна и естествено скъпа, най-малкото защото:
1. има система за следене на слънцето (още едно нещо, което може да се развали);
2. температурата на топлоносителя е висока, от което следват един тон 'скъпи' неща.
Така мисля аз, но ти вече си избрал вида на системата.

Тази работа с двете серпентини (топлообменници) потопени в някаква акумулираща среда не е идеално лоша, но има няколко въпроса, които някак ги подминаваш.
При даден разход на мрежова вода (какъвто си избрал) колко е топлинната мощност, която е необходима, за да се повиши температурата от около 10-12С до температурата на ползване (каквато си я задал). Айде да решим таз' проста задача, че нещо ме притеснява в дължината на ПЕКС тръбата, от която ще направиш 'серпентината' (топлообменника).
- масов разход: 0.083(3), kg/s (това са 5.00 литра в минута);
- температура на мрежовата вода: 12, С (че по-лесно се смята);
- температура на топлата вода: 42, С (това е съвсем около температурата на ползване без смесване).

топлинна мощност при черпене на топла вода с температура 42.00, С и дебит 5.00 литра в минута:
Q = G * cp * (t1 - t2) = 0.0833 * 4.186 * (42 - 12) = 10.465, kW

допускаме, че температурата на акумулиращата среда е постоянна във времето (което съвсем не е така, но инак сметката става твърде сложна), също допускаме, че отвън и вътре на тръбата коефициента на топлопредване има една и съща стойност (определянето му е зловещо, а гледаме да се облекчаваме, все пак не знаем още каква ще бъде акумулиращата среда), и така:
- средна температура на водата в тръбата: 27.00, С;
- средна температура на акумулиращата среда: 90.00, С;
- топлопроводно число за UNIPIPE 16mm: 0.40 W/m2K;
- коефициент на топлопреминаване за тръбата: 1.392 W/m2K;
- необходима мощност: 10.465, kW.


Q = k * F * (t2 - t1), тук обаче търсим площ на тръбата, за да прехвърлим нашата мощност, т.е.

F = Q / (k * (t2 - t1)) = 10465 / (1.392 * (90 - 27)) = 119.33, m2

A, я сега да видим колко метра тръба ще ти е необходима при 0.05027 m2/ml, ни повече, ни по-малко от: 2374.05, ml.

Мога да говоря за отстъпка (при тея количества тръба сигурно 'ше има отстъпка, няма начин), 'ше дойде към 0.50 кинта метъра.
Силно се надявам да съм направил 'колосална' грешка, в противен случай има доста за поевтиняване в твоята схема.
Както и да е.

Успех.



Тема Гравитачната циркулация не е проблем ...нови [re: Mitko197O]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано17.07.07 14:52



...когато топлото е отдолу, а студеното отгоре.

В отговор на:

Автор: Mitko197O
Тема: Re: благодаря 2V6 и въпрос

Да, в стилмет (металснаб) продават алуминиева тръба. Ще взема да пробвам с нея. За помпата от пералня - е добре ще пробвам с някоя друга. Може би е била калпава мойта. На гравитачен принцип не виждам как може да стане ако използвам вакуумна тръба, която е задънена от едната страна.
Тези турски вакуумни тръби, имат ли светопоглъщащо покритие от вътре или са прозрачни?


За помпата от пералня исках да ти кажа че става за проба - за 1-2 дни. Предполагам че няма да издържи повече от седмица или месец. Проблема не е в цената на помпата. Трябва и UPS което качва общата цена над 300 лева, отделно тока дето ще се харчи. Единствения евтин заместител на помпата е естествената циркулация.

Такава тръба ли търсиш:
[image]2v6.hit.bg/images/solar/vacuum-tube-SFVA.jpeg[/image]


Виж този линк:



Бойлерите с такива тръби работят на принципа описан от теб по-горе и според мен са най-ефективната система за загряване на вода от слънцето.

Ти направил ли си задвижването или имаш само идея как да стане?

Редактирано от 2V6 на 17.07.07 14:57.



Тема Задвижваненови [re: 2V6]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано17.07.07 15:28



Благодаря за тръбите. Да точно такива търся! Това е екстра, ама сигурно пак ще трябва принудителна циркулация. Не знам дали ще може да се получи необходимия поток за да предася топлината, когато е в концентратора.

Задвижването ми работи екстра. Само че за сега е на първата ми система, при която отражателя е сателитна чиния, облепена с алуминиево фолио. Работи по 2-те координати, а схемата е много елементарна. Щракам двигателите с по 2 релета. По хоризонталата движа с двигателя за сателитна чиния, а по вертикала със двигател от чистачки, куплиран към винтов крик и двата от Вартбург. За втората ми система с алуминиевите листа искам да направя по-бавно задвижване с по-малък двигател. При бързото движение, понякога се получава залюляване.

Редактирано от Mitko197O на 17.07.07 15:35.



Тема Първи вариантнови [re: Mitko197O]  
Автор Mitko197O (експериментатор)
Публикувано17.07.07 19:13



ето първия ми вариант. Задвижването работи екстра. Но като цяло не е нещо особено.

.


.
.
.

Варианта "корито" - с алуминиевите листа още не е монтиран на покрива



Тема ефективностнови [re: Mitko197O]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано18.07.07 02:09



малко офтопик
ето какво се случи февруари месец с 3м антена налепена(почти цялата) с огледално фолио , през деня грееше хубво февруарско слънце . просто както си е преминавало слънцето фокуса се е местел и е стопил алуминиевите тръби за стойката .

това са си доста киловати :)




Редактирано от sheki на 18.07.07 02:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.