Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 12.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Проблем със слънчев колекторнови  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано15.06.07 11:30



Здравейте, някой може ли да ми каже какви възвратни клапани се монтират на системите за отопление с колектори, понеже при мен се получава така, че вечер или при студено време когато използвам ел. подгряване, топлата вода започва да се изкачва нагоре към колектора (вакуумен, монтиран на покрива) и загрятата вода започва да се охлажда. В момента имам монтиран някакъв клапан (на него пише hydrosfera) на изхода на студената вода на бойлера преди циркулационната помпа, но той явно не върши работа. Ситемата работи с налягане от около 2 bar. Дайте идеи какви характеристики трябва да има този клапан и откъде да се вземе или някакво друго решение на този проблем. Благодаря предварително за отговорите.



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: az]  
Авторceйдo (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 12:16



Предотвратяването на гравитачния принцип на топлообмен се решава основно с У - колена на тръбните пътища. Ако искаш повече консултация обади с в Ковекс 02 9526569 Има значени и други фактори



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: ceйдo]  
Авторjege (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 12:44



Без да съм специалист съм чувал , че слагат електромагнитни клапани които се управляват от електронен модул. Самия модул следи показанията на два термодатчика. Единият е монтиран горе при колектора, а другия долу.Ако температурата на горния е по ниска от този на долния клапана затваря. При обратното отваря.
Това знам!



Тема Re: Проблем със слънчев колектор [re: jege]  
Авторceйдo (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 13:05



Характерното на гравитачния топлообмен е, че той се извършва без да има движение на флуид, т.е и при наличието на клапан процеса продължава, разбира се по бавно. Затова поне немския опит в това отношение, особено за инсталации проектирани за работа при ниски външни Т препоръчва тези колена !



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: ceйдo]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано26.06.07 10:33



Можеш ли да кажеш нещо повече за тези колена, къде и как се монтират по системата, а понеже съм доста далеч от София и къде другаде могат да се намерят? Най-лошото е че не ми се искаше пак да се източва системата, но май ще се наложи ...



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: Az]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано26.06.07 15:28



Виж това:



Става и с възвратен клапан за бойлер. Пружината се натяга, така че да пропуска трудно при надуване с уста. Това ще спре естествената циркулация.

2v6


Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: Az]  
Авторceйдo (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 11:20



Колената се слагат веднага след серпентината на бойлера.
Просто тръбопровода се изпълнява така !
Хубаво е да имат поне 25-30 см. извивка надолу, след което вече могат да продължат нагоре !
Същото трябва да се направи и на изхода на топлата вода от бойлера, така че когато няма потребление, топлината да не бяга и през тази тръба !
Успех



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: ceйдo]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 12:27



Пич, това, което се опитваш да обясниш се нарича 'термосифон'. А поста ти от 13:05 на 16.06.07 е такава тъпня, че чак мен ме 'фана срам докато го четох, онова там за гравитачната система, топлообмена и движението на флуида, сещаш се. Единствената ми утеха е в това да се надявам, че нямаш нищо общо с науката, техниката или инженерната дейност. Амин.



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: Eмo]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано27.06.07 22:46



И аз се опасявах,че ще имам обратен поток от бойлера към колектора и поради тази причина се презапасих с един обикновен възвратен клапан.
Но го махнах,просто да не товаря помпата и за моя изненада и с него и без него няма никакво обратно движение на топлата вода.Ми то като се размисли човек първо топлата вода трябва да тръгне термосифонно надолу,което противоричи на физичните закони и тогава да поеме нагоре.
Тука като чета за някаква електроника,магнитни вентили и т.н направо недоумявам как може да се усложнява и оскъпява,за няма нищо една система за слънчева вода.
Написах



Тема Re: Проблем със слънчев колекторнови [re: митю]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано28.06.07 10:50



И как разбра че нямаш "никакво обратно движение на топлата вода"?

Проблема се получава по следния начин - когато работи помпата топлата вода от колектора слиза до серпентината и се охлажда. Студената вода се изкачва от серпентината до входа на колектора.
Нощно време, когато панела е студен, помпата не работи, топлата вода в серпентината започва да се издига нагоре, а студената слиза в серпентината и охлажда водата в бойлера.
За да не тръгне топлата вода от серпентината нагоре се слага това коляно надолу или възвратен клапан. Някои клапани обаче не са много качествени и пропускат по малко.

Когато серпентината е на фланеца отдолу на бойлера може да не се появи тоя проблем. Зимно време обаче колектора се охлажда по-бързо и тогава при определена разлика в температурите на отиващия и връщащия тръбопровод се получава статична разлика в налягането, достатъчна да "изсмуче" топлата вода от серпентината надолу и така докато температурата на водата около серпентината не се изравни с температурата на колектора (може и под 0 градуса).
На това му се казва истински термосифон.

Редактирано от 2V6 на 28.06.07 11:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.