Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:58 28.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема 220 DCнови  
АвторПpeдпaзитeл (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 23:45



Дайте акъл какви предпазители да сложа за 220 Волта постоянно напрежение. И плюса и минуса трябва да се прекъсват, така че трябва да са двуполюсни. Много ме устройват автоматични предпазители, двуполюсни. Но не съм се сблъсквал с тези постоянни напрежения.
Трябва да има такива предпазители, но аз не съм виждал и не съм срещал в работата си. Препоръчайте ми нещо, моля!



Тема ами бушони :)нови [re: Пpeдпaзитeл]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано15.05.07 02:52



То не е много професионално да се наричат стопяемите предпазители "бушони" но иначе няма как да ти се обясни по-лесно, та проблема с автоматичните предпазители е че при изключване няма да могат да разкъсат дъгата (зашото при променлив дъгата гори по друг начин) и ще се запалят, за това се огледай за старите стопяеми предпазители или погледни каталога на Шнайдер имаха стопяеми поредпазители на които основата се захваща за "еврошина" а самите предпазители се измъкват като на чекмедже, ако не се лъжа се водеха или отделители или разединители ниско напрежение.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 220 DCнови [re: Пpeдпaзитeл]  
Автор Xoлдън (Омайник!)
Публикувано15.05.07 12:14



Най обикновенни предпазители със стопяема вложка,които се ползват и в бита.Ползват се масово в енергетиката в отговорни подстанции.Нищо специално,но трябва да са оригинални и запълнени с кварцов пясък.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: 220 DCнови [re: Пpeдпaзитeл]  
АвторПpeдпaзитeл (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 22:23



Добре де, за стопяемите - ясно. Но аз ви питах за някои автоматични...



Тема Re: 220 DCнови [re: Пpeдпaзитeл]  
Авторlnjenera (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 18:21



...ако можеш да си намериш автоматичен предпазител за DC, слагай него.Но не слагай АП за AC на DC.Както каза някой по-горе проблемът е дъгата, която се гаси по-трудно при постоянен ток!



Тема Re: 220 DC [re: lnjenera]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано16.05.07 21:40



Става.Но Горан Димитров дълги години риташе срещу автоматите и с право.
Но руските АП 50 се справяха отлично с постоянния ток.Вярно са големшки,ама не съм видял такъв гръмнал.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: 220 DCнови [re: Xoлдън]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 17:02



Не знам кой срещу какво е ритал, но на тези тема всички ритащи, всички ритания се получавт от некомпетентност. Защо е ритал против автоматите?
Не е ли съзнавал, че просто трябват подходящите автомати?
Слагат разни изпълнения за променлив ток, пък после ритат. Какво има да риташ, всяко нещо си има характеристики и ако се съобразиш с това, нямаш проблеми.
Ама не става само със справочника, иска си малко и акъл.
Щях да падна, когато разбрах че АЕЦ Козлодуй копуват предпазители двуполюсни на Шнайдер за 250 V DC. Предпазителя може да се види в сайта на Шнайдер, каталози , в LV_katalog, на стр. 48 отдолу - редпазителя е C32H-DC двуполюсен за 250 Волта.
Предпазителя си е читав и си отговаря на характеристиките. Но ако ми се отдаде възможност да попитам някой умник от АЕЦ-а , ше го направя.
Интересно ми е къде точно ги слагат, къде имат напрежение подходящо за тези предпазители.
Не съм очаквал такава некомпетентност там.



Тема Re: 220 DCнови [re: elektromer]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано17.05.07 18:45



Май се изказа неподготвен.Всичко оперативни (управление,защита и сигнализация)вериги на уредби за средно и високо напрежение,отговорни технологични съоръжения в АЕЦ и цялата енергийна система и ТЕЦ и ВЕЦ се захранват от акумулаторни батерии основно на 220 волта.Също и захранване на отговорни механизми в централите.В АЕЦ акумулаторните батерии са с капацитет над хиляди амперчаса.
За Ваше сведение Горан Димитров (сега пенсионер-да е жив и здрав) беше дълги години шеф на Релейна служба към Цвнтрално диспечерско управление към Министерството на енергетиката.
А защитата на тези вериги(на 220 V/DC) е много отговорно.Гасенето на дъгата е много трудно.И ако един автомат не издържи и се подпали,това прави бомба със закъснител.Но това е тема за професионалисти.
От практиката е доказано,че елементарния предпазител с нишка в кварцов пясък гаси успешно дъгата и при променлив и при постоянен ток.
Та в АЕЦ имат хиляди такива предпазители и не могат да си позволят лукса да гръмнат централата.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Некомпетентността в АЕЦнови [re: Xoлдън]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 22:48



Да, и аз точно това казвам, че най вероятно (както ти потвърди) предпазителите които споменах (250 V DC) ги слагат в АЕЦ-а на вериги 220 V DC.
Да, ама те не са за там:))
Ами сега?
Можеш ли да се досетиш защо?
Да , наистина е тема за професионалисти и имаш прекрасната възможност да научиш нещо.
До колкото знам ти имаш нещо общо с АЕЦ-а и след като довършим дискусията и разбереш защо е необходим малко по-голям професионализъм от този с който се работи, ще имаш прекрасната възможност да натриеш носовете на колегите си и евентуално да блеснеш.
Аз с най голямо удоволствие ще оставя на теб тази роля..., ама после да разправяш:)))
Но педи това се опитай сам да се досетиш за невероятната грешка, която се допуска (включително и в АЕЦ) поради липса на имено същия професионализъм, за който говориш.
Този господин за който говориш го познавам задочно, но имам негов проект в който слага двуполюсни предпазители за 250 V.
А ти можеш ли да се досетиш защо не трябва да се слага двуполюсен предпазител 250 V DC?
Между другото няма съвремена подстанция, централа в развития свят, в която да не се използват автоматични предпазители на веригите 220 V DC.
Така че проблемите с използване на автоматични предпазители са свързани с некомпетентност, а не с автоматичните предпазители.



Тема Re: Некомпетентността в АЕЦнови [re: elektromer]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано18.05.07 17:35



Бе нещо не разбрах.Аз съм в пенсия и хич не ми пука кой какво слага.
Какво разбираш под "Автоматичен предпазител"."Двуполюсен предпазител"
Нямам нищо общо с АЕЦ.
А от подстанции поразбирам малко.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.