Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:47 23.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Фотоволтаици  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.05.07 20:49



Търся инфо за закупуване на фотоволтаични батерии. Из нета намирам само хубави приказки, готини снимки, най-много и някакви характеристики, но не мога да намеря конкретен продавач, цени и т.н.
Интересуват ме батерии за около 8 киловата (когато има силно слънце).
Искам първо да купя един панел, модул и да го изпробвам, да направя някои измервания и сметки.
Ако някой може да ми даде инфо и препоръки за купуване на фотоволтаични батерии, ще съм благодарен.



Тема Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 00:56



8 киловата = 8000 вата, най ниската цена е 4 ойро на ват инсталирана мощност само за панелите, 'ше се наложи да сложиш около 20% отгоре, няма как, 'начи цената само на панелите е 8000*1.2*4*1.96, кинта. За 'някои измервания и сметки' за един панел около 2 'квадрата' идва около 300*4*1.96 звонкови лева. Покажи мангизите около 2 и нещо кила и имаш панелите, ако искаш и инсталация сметаката е 300*6*1.96 кинта.

Може пък интереса ти да е 'сериозен'.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Eмo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 16:08



Емоооо, видя ли сега като не публикувахме материалите от посещението в гръцката фирма, какви идеалисти се намират..........
Идеалисте, ето:





Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано15.05.07 17:06



Ми ко човека си пита може и да си има капиталец, вие ся завиждате ли 8квата са точно за вкъщи му.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Xoлдън (Омайник!)
Публикувано15.05.07 20:43



Това се изкупува за стотина години май?
За толкова години всичко ще е изгнило и няма да го има.
Това според мен са технологии ,където нямаш друг избор-космически апарати.
Другото е фантазии на наивисти.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Xoлдън]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 22:38



С какво сравняваш, за да извадиш извода че е безумно скъпо.
Представи си, че има обект, за който са необходими 2 киловата електрозахранване, но той е на 16 километра от съществуваща електроразпределителна мрежа. Айде смятай сега!





Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: ekcпepт]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано15.05.07 23:11



Благодаря за сайта, но там има само статия, а не конкретни панели и цени.
Цените, които Емо спомена не са точни, даже изобщо не са коректни.
Само за информация - Сименс продават 1200 W - Панели, Инвертор, Охладителна система и комплект сглобяема конструкция за монтаж на панелите за 5 000 Евро. Как така на Емо само панелите са по-скъпи.
Вече имаме такава покупка от Сименс и няма никаква измама в това, което казвам.
Освен това едва ли от твоето посещение в гръцката фирма зависи дали съм идеалист, или не.


Само за информация: В Китай преди 12 дни пуснаха в експлоатация централа с фотоволтаици 1.2 MW. Стойността на проекта е 930 000 Евро. И това съвсем не е само панели. Панелите едва ли са повече от 70 % от тази цена, която идва доста по-малко от 1 евро на ват.

Та затова ме интересуваха конкретни производители, търговци и цени.

Че ще копуваме фотоволтаици ще копуваме, ама хватката ела с торбата с парите и ще те оформим е от едно по-старо време.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
Автор Xoлдън (Омайник!)
Публикувано16.05.07 08:35



Естествено за всяко нещо се праи ПП с ориентировъчни цени.И се избира вариант.А 16 км. ел.провод 20 kV не е кой знае колко скъпо.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано16.05.07 09:23



elektromer
е ги слушай тия тук повечето са дървени философи, вероятно и бачкат в разни държавни или поле държавни организации, на които целта е не да те подпомагат а да ти пречат.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 14:43



Абсолютно си прав, взимам си поука, до края на седмицата ще има кратък (кротък) илюстрован материал, че ше ми изтече хостинга.

Ако искаш да публикувам и твой текст, изпрати ми го на емайла.

Успех.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Xoлдън]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 14:46



Не си особено прав, но ще се въздържа, докато се запознаеш по-обстойно с Решение Ц-033 от 29.12.2006г. на ДКЕВР.

Интересни работи пише там . . . съвсем не за космоса.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано16.05.07 15:20



От Сименс нямам нишан за цената, само от производители на територията на нашата родина и родните ни търговци. Аз не съм нито производител нито търговец, братле, но от твоите уст'а в божите у'ши 'на Емо . . . панелите' - нека и да са скъпи, лошо нема.

Чета ти поста и спонтанно възникват 3 въпроса:
1. ти като си толкова светнат и 'гъст' със Сименс, защо задаваш разни тъпи въпроси в разни келяви форуми, пазарувай в Сименс?
2. 5000 ойро за 1200 вата инсталирана мощност каква е тая цена, къде е тая цена в склада на Сименс в България, в Германия, къде, с ДДС, без ДДС ли е, с монатжа на системата ли е, без монтажа ли е, има ли гаранция, няма ли?
3. по колко ойро се падат на инсталиран ват на моя покрив, бе братле, от тия на сименс?


Да не си помислиш, че нещо ти казвам 'на въпреки' (на перпендек), няма такова нещо, ама на това:
Та затова ме интересуваха конкретни производители, търговци и цени.

му се вика проучване на пазара и ако това ти е работата, за която ти плащат, нямам никакво намерение да ти я върша.



Тема Нищо ново под слънцето.нови [re: Eмo]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано16.05.07 15:25



Ходих специално да сайта на проф.Шуши


Неговите умници даже и цена сметнали от 5000 евра на киловат.
Значи за 2 киловата инвестиционни разходи от 20000 лв.А не се знае колко декара са панелите.Да не откриваме топлата вода.Много неща са известни отдавна и когато нивото на технологиите позволи да са рентабилни те се прилагат.Не съм задръстен,за да отричам новите неща,но тези въобще не са нови .Калкулатори с волтаично захранване има от 20 години.Имам списания "Електричество" от 1902 г.,и е интересно да четеш как фантазиите от това време вече са надхвърлени и то многократно.
Та всичко е въпрос на пари за сега.Технологиите се развиват непрекъснато и един ден ще е рентабилно.За сега според мен не е.Преди 20 години един Правец 16 струваше 12000 лв.А моята заплата беше 250 лв.Е как можех да си го позволя?
Сега вече мога да си купя с една заплата компютър.
Нека не изпадаме в излишни спорове.За сега според мен са икономически изгодни слънчевите бойлери за вода.В Гърция масово са накачени панелите по покривите.
Нека фирми и институти да работя по въпроса.В крайна сметка това е енергия без пари .Въпроса е да я уловим с малко пари.



Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Xoлдън]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 17:07



16 км електропровод, с всички подробносто, като почнеш от замите по които ще слагаш стълбовете и ще обособяваш сервитутни зони, дори и в горски фонд да е ..., после накрая на този електропровод трябва да имаш трафопост, ако ще в най евтиния вариант да е.... излиза по-скъпо от фотоволтаици.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Eмo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 17:55



Гъст със Сименс? Ти изобщо с какво се занимаваш? Това си е фирма, продава си, ти копуваш ако искаш, ако пазаруваш количества можеш да получиш някаква отстъпка и това е всичко. Какво означава гъст със сименс.
Избери си една добра фирма и поискай оферта и ще видиш, че за "мерцедеса" в тази технология ще получиш цена от 5 евро на ват. Но тук влиза всичко - фотоволтаици, охладителна система, акумулатор и инвертор. Това са цените. Не съм гъст със сименс, не смятам че там е евтино. Освен това аз търся само панелите. Споменах ти за бюджета на китайската централа и там всичко излиза под едно евро на ват. Питам се колко струват тогава китайските фотоволтаици? Къде мога да видя цени и характеристики и евентуално да закупя. Това е всичко. Не ми е нужен форум за да купя това, което съм колувал и мога да купя още веднъж на същите условия. Писах във форума, защото търся нещо различно и на по-ниска цена. Фактите говорят, че наистина се правят фотоволтаици на доста по-ниски цени.
Във всяка статия ще прочетеш, че цялата инсталация с качествено оборудване в европа струва 5 евро на ват. А ти просто ми казаш - ами това е , 6 евро на ват с инсталацията. Не се сърди, а просто потърси и ти тогава, за да обновиш информацията си.

му се вика проучване на пазара и ако това ти е работата, за която ти плащат, нямам никакво намерение да ти я върша.

Това е просто без коментар, пази боже ти да ми вършиш работата.
Ако проучвах пазара, още вначалото разбрах че ти нямаш нищо общо с него, за да разчитам да ми свършиш работата.

А сега на въпроса за цената - това е цена без ДДС, с ДДС става 5 евро на Ват.
Това е всичко, без монтаж. Но тук влиза оборудвано табло , 1.5 киловатов инвертор, охладителна система, 90 Аh акумулатор. Дори крепежните елементи ти ги дават опаковани за монтаж на батерията - дюбели, болтове, метални планки и носеща метална рамкова конструкция. Просто всичко е в пълен комплект. Таблото е изцяло оборудвано , вътре има бая контролер, контролира потоците на енергията, заряда/разряда на акумулатора. В зависимост от произвежданата енергия можеш да настроиш различни токови кръгове с приоритет, всеки кръг води началото си от таблото с предпазител, контактор и т.н. Може да се връзва в паралел в мрежата , в този случай има един извод, а другите остават свободни, може и смесен вариант. Всички тези режими се управляват от контролера, освен това има измерване на ток, напрежение, мощност, енергия. Има голяма памет, в която се записват тези стойности и можеш да си разглеждаш във времето какви са резултатите с месеци назад.
И това всичко за 4,16 евро без ДДС.
Нали си наясно, че тук фотоволтаиците са сигурно под 3 евро?!
А ти - 4 евро само фотоволтаиците....
Твоите 4 евро и съответно 6 евро с инсталация с ДДС ли са, или са без ДДС?:)



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано17.05.07 21:10



при цена на изкупуване 0,8 лева на киловат час и 5 евро на ват или 10000 лева на киловат инсталирана мощност при 200 дни слънчеви по 8 часа, един киловат се откупува за :

10000 / (200x8) = 6.25 години.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Maйkъл]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.05.07 22:51



200 дни да имаш по 8 часа максимална мощност ?
Това може и да е така, но на някоя друга планета, не на Земята:)))
Сметките са малко по-скромни и можеш да поотложиш изплащането с около 3 - 4 години.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.05.07 18:17



Ох, как да ти го кажа, задаваш въпрос, след това обясняваш как никой не разбира и колко дълбоко компетентен си, просто искаш да удариш кьоравото с ниска цена от жълтурия или страната в която не се яде крава.

Отиди в Перник и говори директно с производителя 'на ишлеме', аз ходих и споделям какво са ми казали, за теб условията може и да са други, де да те знам.

Цените ще ги проверя - гаранция!

Успех.



Тема Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано18.05.07 22:56



"Ох, как да ти го кажа, задаваш въпрос, след това обясняваш как никой не разбира и колко дълбоко компетентен си"
За какво разбиране става въпрос, та ние говорим само за цени.
Или за теб върха в развитието ти, разбирането ти и върха в компетентноста ти е да говориш за цената на нещо.


Нали си наясно че знаеш само цена на един псевдо производител. Казвам псевдо, зашото произвежда на ишлеме. Той дори не знае колко би излязла себестойността на фотоволтаика. Той получава материали , доизработва фотоволтаика и след това го връща в Германия.
Частта, която остава тук се продава. Цената я сформира, като ония от германия са му казали, че ще им плаща еди колко си за материалите. Той не получава конкурентни цени на материали за да произвежда и продава. Това е съвсем друг бизнес.
Цената му е 3.60 евро на Ват пик (без ДДС) - така ги продават в БГ.
А немската фирма за която работи на ишлеме ги продава в Германия на 2.90 Евро. Хващаш ли му край за какво става въпрос?
Затова търсих някой друг търговец/производител с конкурентна цена в БГ.

Не мога да разбера как може да си толкова загубен и да ми повтаряш постоянно за един и същи производител и неговата цена, при полужение че дори не е производител, а работи на ишлеме.

Та според теб това ли трябва да е критерия за цената на фотоволтаиците на "световния пазар"?

А за "жълтите" фотоволтаици - нямам нищо против, ще ми е интересно да видя цена, качество, характеристики. Ама не мога да ги намеря.... - нали точно затова писах във форума, за да ми помогне някой и да ми даде инфо за цени и фотоволтаици.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано19.05.07 13:23



Зададените от теб въпроси лекинко се различават от тези в първия ти пост, сигурно вече си забравил съдържанието му, както и да е.

Пиша ти за един и същи производител, защото ме обвини в некоретност, ако си забравил, по отношение на неговите цени, само 'щото Сименс имали други.

А сега колко ще ми струва 1 kW (който киловат да се запази в продължение на срока на откупуване на инвестициите) на собствения ми покрив с всичките му салтанати и без да пипам инструмент. Отговора на този въпрос някакси го заобикаляш или пък не стигаш до него. Колко ойро на ват ше покаже твойта точна сметка, ей така за протокола.

Успех.

п.п. Умните приказки за т'ва колко си велик и колко аз съм глупав можеш да си ги спестиш.



Тема :) стига с това ойро бе,нови [re: Eмo]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано19.05.07 19:08



че звучи ужасно ...
на какъв език е?



Тема Re: :) стига с това ойро бе,нови [re: Milenn]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано19.05.07 19:56



немски

2v6



Тема По същество:нови [re: Eмo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано20.05.07 00:04



Ти написа следното:
8 киловата = 8000 вата, най ниската цена е 4 ойро на ват инсталирана мощност само за панелите, 'ше се наложи да сложиш около 20% отгоре, няма как, 'начи цената само на панелите е 8000*1.2*4*1.96, кинта.
Т.е. цената която ми даде е 4 евро без ДДС.
Реалната цена и то абсолютно на дребно (ако копуваш един панел дори) е 3.6 евро без ДДС. Т.е. върху 3.6 евро трябва да сложа повече от 10% за да достигнем твоята цена. Става въпрос за абсолютно същите фотоволтаици и то продавани не от завода а от дистрибутора им за България. Това е фирма "Апекс".
Потърси в гугъла тази фирма, ще намериш всичко за нея, дори и телефони. Звънни и разпитай. Ще ти кажат 3,6 евро на дребно. Над 9 панела ти казват да отправиш официално запитване, за да ти оферират с отстъпки.

И накрая какво стана с твоята информираност?
Ако продължаваш да спориш, кажи ако обичаш кое точно изречение, коя точно дума от този пост оспорваш.

Та на въпроса какво стана с моята цена:
Ами за същите фотоволтаици, за които говориш, при разговори само по телефона цената е с повече от 10% по - ниска от тази , която ти имаш в резултат от сериозното си проучване и дори посещаване на завода.



А сега колко ще ми струва 1 kW (който киловат да се запази в продължение на срока на откупуване на инвестициите) на собствения ми покрив с всичките му салтанати и без да пипам инструмент. Отговора на този въпрос някакси го заобикаляш или пък не стигаш до него. Колко ойро на ват ше покаже твойта точна сметка, ей така за протокола.

Предпочитам да сметнем заедно.
Ще се получи срок не повече от 10 години.
Знаеш ли изкупната цена за киловат?
Колко ще приемем че произвежда 1kW Фотоволтаици ? Съгласен ли си с 1800 на година?

Ами ако трябва да захраниш обект на десет, или 20 километра от съществуваща електроразпеделителна мрежа и този обект е с мощност 2, 3 или 4 киловата (или от този порядък)??? Тогава Фотоволтаиците са се изплатили в момента на закопуването.

И накрая пак ти казвам: Не може да се съди по цените на този завод (работещ на ишлеме) и да се направи окончателен извод за това какви фотоволтаици е най целесъобразно да се използват и каква е цената.



Тема Re: :) стига с това ойро бе,нови [re: Milenn]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.07 19:11



Прав си гадновато е, евро, евра, пари, мангизи, кинти (Мейзга).



Тема Re: По същество:нови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.07 19:26



Това 1.2 сред множителите не е ДДС, ти 'ше се сетиш сам к'во. Колко е изкупната цена можеш да прочетеш в Ц-033 на ДКЕВР от края на миналата година, по-горе съм цитирал решението, така че съм напълно наясно с цените. За тия Апекс дето имат спонсорирана връзка в гугъл, не ми обяснявай, ясни са ми.

Понеже пак девиираш конкретния въпрос, не виждам нищо сметаемо, ели пък зеадно в това дето си написал, зат'ва да те питам пак: колко е цената на ват на 1 kW инсталиран на моя покрив в София, който киловат се озовал там без да пипна инструмент и е киловат през целия период на откупуване на инвестицията вложена в него?

Ако има нещо неясно във въпроса, чувствай се свободен да питаш 'дет се вика 'на корем'.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: Eмo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано21.05.07 11:06



Цената за изкупуване на ел. енергия от фотоволтаични централи доколкото си спомням е 0,74 лв/кВтч. Обаче от централи, не от панели. Говорим за синусоида, без висши хармоници, 50 Хц, трифазно напрежение 0,38 ; 6,3 ; 10,5; 20 ; 35; 110; 220 или 400 кВ. До сега никой не е проявил желание да се включи в бизнеса....
За отдалечения от ел. мрежа обект - временен или постоянен, за целогодишно или сезонно ползване ? А един генератор няма ли да свърши работа, щото целогодишно не може да се разчита на Ват-пик от Слънчо....
Китайските фотоволтаични централи - там има пустиня, където можеш да наредиш колкото си искаш декари панели; обаче у нас, освен по покривите, колко природа трябва да съсипем, за да добием много "природосъобразна енергия" ? По мой спомен, много грубо 200 Вт панел е с площ около 1,5 м2;
Или 1 кВт-пик е 7,5 м2. Или за 1 МВт мощност на фотоволтаична централа са необходими грубо казано 7 500 декара земя, на която няма да грее слънце....
И ако калкулираме в цялото това съоръжение и цената на земята, която непрекъснато се повишава, какво ще се получи ? И изобщо с тоя 1 МВт - и с него, и без него - все тая; я да пресметнем нещо по сериозно - 100 МВт, колко декара ще ни трябват ?
Електромер, моите уважения за ентусиазма ти, но у нас има толкова много невпрегнати води, които могат да дават енергия с доста по-малко капиталовложения, вместо да финансираме хай-тека на мощните чужди корпорации.
Такава ми е мисълта - за приоритетите; да изчерпим по-лесните възможности, пък ще стигнем след време и до фотоволтаиците.





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано21.05.07 16:26



Ще се съсипе земята, все едно четем писаниците на експертите от разни минестерства, те панелите са сигорно направо върху земета инсталирани, хората си садят растения под тях.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано22.05.07 21:18



Държавата е длъжна да изкупува електроенергията от възобновяеми енергоизточници (вода, вятър, слънце ...) в момента по 9.5 евроцента (19 стотинки) за кВч, и то там където има електропреносна мрежа. Ако има електропреносна мрежа е безсмислено в момента да се използва фотоволтаична енергия.

Някой може ли да ме насочи от къде да намеря нещо такова:





Може и втора употреба, че тия дни доста вода замина на хаос ...

2v6


Тема Re: По същество:нови [re: elektromer]  
Авторизropял бyшoн (Нерегистриран)
Публикувано22.05.07 23:07



?????????????????????????????????????????????????????????????
ЕГА-СИ ЛУДНИЦАТА!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ей ти ги на и китайските - дано мирясате.





Тема Re: По същество:нови [re: изropял бyшoн]  
Авторизropял бyшoн (Нерегистриран)
Публикувано22.05.07 23:18



Съжалявам, мислех, че отговарям на elektromera.



Тема Re:фотоволтаичен токнови [re: 2V6]  
АвторRST (Нерегистриран)
Публикувано26.05.07 18:30



поне нямали да кажаш от каде свали снимките за да се поровим!





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано31.05.07 11:35



Незнам защо точно избрах на теб да отговоря, ама може би е дребната забележка за земята.

Та значи. Реален пример. В България има 27 KWp централа, която работи от повече от година. Базирана е на SANYO HIT модули с Fronius инвертор. Инсталирана е съвсем неоптимално (модулите са ориентирани на запад). Та данните за една година показват 1400 KWh/KWp. Това ще рече приблизително 530 Евро от KWp инсталирана мощност. Значи инвестицията по този начин се възвръща за 7 до 8 години. С оптимална ориентация, солар тракер, концентратор и т.н. може да се снижи още доста това време.

Освен това ако се ползват тракери, използването на земята е минимално, включително можеш да си засадиш дръвчета между устройствата... както и да е, към момента фотоволтаиците носят по-добър доход от земята отколкото насажденията...

Аз самият смятам да си инсталирам един тракер с 5квп модули за тестови цели, за да се възползвам от по-високата изкупна цена. Ще ви споделя резултатите после.

При пресмятането на земята, необходима за 1 МВп си събъркал мерната единица.. 7 500 кв.м, а не декара



А сега за цената! Не е все едно дали си купуваш монокристални, поликристални, аморфни или хетерогенни (монокристал с аморфен слой). Цената на всички е различна, но и добивът на електроенергия е различен.
Характеристиките при различни температури са също доста различни. Затова най-добре е като си избереш мястото - да тестваш! На слънчевоенергийния одит не вярвам.

Редактирано от codeine на 31.05.07 13:35.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано31.05.07 12:10



Нещо не са ти ясно представени сметките.

Централата с мощност 27 kW ли е?
Ако е така значи цената и е около 108 000 EURO (само панелите).

Енергията се мери в kWh, а мощността в kW. Та данните за годината 1400 kWh за 1 kW инсталирана мощност ли са? На каква цена се изкупува тока. Аз имам информация за 0,095 EURO. Ако е така значи 1 kW инсталирана мощност е докарал за тази година 1400х0,095= 133 EURO. 1 kW само панелите са около 4000 EURO.

Значи само панелите ще се изплатят след 4000/133= 30 години.

2v6



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 12:55



Напълно си прав, сбъркал съм - м2, не декари.
Обаче нещо тия данни от 27 кВт централа не ги разбрах - мерната еденица за мощност е кВт, а за енергия - кВтч, никъде не видях за тази една година колко кВтч е произвела централата, колко струва централата, и от там да направим сметка за срока на изплащане. Само припомням, че средностатистическата норма за България на слънчевата радиация е 800 кВтч/м2/година. Фотоволтаиците имат 12-13 % КПД, които още падат след загубите в инвертора. Или грубо казано остават 80 кВтч/м2/година.
И към кого е присъединена - ЧЕЗ,ЕОН,ЕВН,НЕК ? И къде ?





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: 2V6]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано31.05.07 13:42



Говоря за произведена електроенергия. Доколкото аз съм чел най-важната характеристика на конкретната инсталация е колко киловатчаса от киловатпик ще произведе за година. Цената е 0,376 евро на киловатчас, тъй като инсталацията е над 5 МВп.
Цената на модула можеш да видиш тука:


Не забравяй, това е цена с 19% ДДС. В България модулите ги доставят пак около тази цена, малко по-ниска.

P.S. Готиното да влизаш регнат е че можеш си оправяш грешките в писаниците...

Редактирано от codeine на 31.05.07 13:53.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано31.05.07 13:49



1.КПД на SANYO HIT модулите е 17 до 19%.
2.Загубите в инвертора са под 6% - Фрониус. При SMA са около 4%.
3. ЕВН
4. Цената на цялото суоръжение не я знам, но можеш да си я сметнеш - по-горе съм дал линк към германски онлайн магазин. Ако ти ги доставят български дистрибутори, цените са по-ниски.
5. На човека с централата, която цитирам трябва да благодарим за обявената на 29.12 цена





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 22:04



Така кажи, централата е до Айтос на някакъв местен велможа, свързана е на 0.4kV, как е организирано търговското мерене съвсем не е ясно (поне на мен).



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано01.06.07 00:37



Мда.. направо си е в Айтос, между блоковете..както и да е. Инверторът дава синосуида 220-240V на 50 Hz и се мери с електромер след него. Не мога да потвърдя че го качват на 400V, но и да го правят, ще е след електромера.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 09:44



Стоп ! 220 В е монофазно напрежение, кой ненормален ще си вкара 27 кВт монофазно в мрежата НН, това ще внесе несиметрия и търговски загуби вследствие на това ! 380 В е трифазно линейно напрежение на мрежата НН и този инвертор би трябвало да е трифазен !





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 16:50



'Ми кат' знаеш точно къде е централата що си траеш, кат' те питат бе пич.

Кое как се мери е пределно ясно, тука има търговско мерене, то не е за 'сяка глава. А да, и да не забравя, тия мощности на 220V нещо си ги объркал, а 0.4kV means 380V, естествено трифазно напрежение.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 16:51



А, ти си му го обяснил на пича, както и да е.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано03.06.07 08:12



В отговор на:

Автор: codeine
Тема: Re: Цена фотоволтаичен ток

Говоря за произведена електроенергия. Доколкото аз съм чел най-важната характеристика на конкретната инсталация е колко киловатчаса от киловатпик ще произведе за година. Цената е 0,376 евро на киловатчас, тъй като инсталацията е над 5 МВп.
Цената на модула можеш да видиш тука:
http://shop.fotovoltaikshop.de/327_sanyo-hip-200-nhe1.html?language=en
Не забравяй, това е цена с 19% ДДС. В България модулите ги доставят пак около тази цена, малко по-ниска.



А-а, така става. Щом човека се е сдобил с договорче за 70 стотинки на киловатчас сметките са по-различни. Малко пак си объркал мощностите, но няма значение ( 27 кВ е под 5 Мв).

Та така - 5000 EURO за kWp панели+ивертор+поддръжка+договорче=530 EURO за година. Инвестицията ще се възвърне със сигурност след повече от 10 години, но съм съгласен че не е безсмислена (връщам си думите 22.05.07 назад).

2v6



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано03.06.07 11:10



Ей тук
http://vanig.hit.bg/diploma/diploma.html
има една таблица със максимално слънчево греене на територията на България. Твоите данни пък сочат друго. Би ли посочил на какво или какви източници се базира твърдението ти.
Благодаря предварително.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 10:52



Прав си, грешката е моя(нал съм ряпа) ...връзва се симетрично на трите фази, ето картинка:





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: 2V6]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 10:59



Хич ме няма, тва мегаватът за нищо го нямам ей... преференциалната цена е за под 5 КВп, да не вземе се излъже някой. Както и да е, ще поживеем и ще видим. Аз съм решил да си чупя главата в тази насока, та ще споделя резултат след някой друг месец.
А на разклона до Сливен (този в посока Бс) има една нова перка, до която собсвеникът си е засадил и един слънчоглед с PV модули. Явно скоро го е засадил, защото преди месец го нямаше.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: Maйkъл]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 11:05



Това е малко по-точно. Можеш от GoogleEarth да си свалиш координатите на желаното място и да видиш потенциалът му. Имайте в предвид, че реалните данни от Айтос за миналата година са с 20 до 30 % по-добри от тези, които излизат на този сайт.





Тема Re: Майкълнови [re: codeine]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 13:48



Това в таблицата са часове, а не кВтч, които са мерната еденица за енергия. Ако ти прави впечатление, последната колона са % - частта от годината, през която грее слънце.
Най-бързо се сещам за

.
Изобщо, много внимателно трябва да се борави с мерните еденици.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: Maйkъл]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано04.06.07 14:47



това са приблизителни данни мерени преди колко години



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Майкълнови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 15:00



За Майкъл незнам, ама аз като си правех сметките (преди да видя нещо реално), залагах на тази карта:





Тема Re: Фотоволтаицинови [re: elektromer]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано04.06.07 17:14



Освен всички обсъдени въпроси добре е да се знае и как се изменя КПД-то на системата в процеса на експлоатация, защото има разни неприятни неща като деградация на полупроводници, абразивни свойства на атмосферата и т.н. и т.н.
После е добре да се съпостави евентуалния срок на експлоатация с пада на КПД-то до 30-50% от първоначалното и срока за изплащане на съоръжението...




Тема Re: Фотоволтаицинови [re: elektromer]  
АвторB.Bълeв (Нерегистриран)
Публикувано04.06.07 22:04



Моля ви да ми изпратите някаква информация за фотоволтаичните сиситеми и по-точно за устойчивост на фотоволтаичните системи при свързването им във ел.мрежата.
Трябва да пиша реферат.Приемам всякаква информация в текстови файл на адрес:walentin_kw@abv.bg



Тема Re: Фотоволтаицинови [re: akonitin]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 22:08



Всъщност това го има в гаранцията на pv модулите. Всички дават 25 години гаранция на клетките, като средно гарантират 90% от номиналната мощност за 10 години и 80% за 25...



Тема Re: Фотоволтаицинови [re: codeine]  
Автор akonitin (Homo sacer)
Публикувано04.06.07 22:56



Да на клетките е такава (не на самия модул като цяло), това заради деградацията, а на цялата конструкция? Защото атмосферните влиания са именно върху последната, дори да не се взема предвид хипотетично събитие като градушка.




Тема Re: Фотоволтаицинови [re: akonitin]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано04.06.07 23:58



Да, на модулите като сглобка е 5 години... Има куп тестове в лабораторни условия, но практиката най-добре ще покаже. Колкото до градушката, ураган и други неща - има застраховки





Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано16.06.07 16:03



Колко ще ти струва...., не можеш да сметнеш ли?
С българските (произвеждани за германия) ще ти струва 3.60 евро, или 3.95 евро заедно с инвертора и конструкцията и това е цена без ДДС.
С руски, за които между другото отзивите са чувесни, не се различават от тези, които познаваш - 3.20 заедно с инвертора, без ДДС
Единствения недостатък на руските е , че за една и съща мощност теглото е с 12 % повече и площа с 8%.
За колко се изкопува ли?
Нека вземем предложените от теб (най скъпи) , за системата цената с конструкцията ще е 3.95 евро на ват пик.
Според данните за средногодишното слънчегреене за БГ срока за изкопуване ще е 6.1 години.
Данните от реално изградена централа 12 киловата са такива, че ще се изплати за 5.2 години. Имайки предвид намалянето не ефективността във времето, както и да се заложи по-неблагоприятни години за слънчегреенето... и още каквито си измислиш фактори, препоръчителния резерв, който трябва да сложиш е около 25 %. Тези 5.2 години стават около 6.2 - 6.3
До тук имаме двойно потвърждаване на срока за изкопуване за 6.1 - 6.3 години.
Първата стойност беше чусто теоретична от съществуващите данни, а втората стойност е от реално работеща централа, слагайки и прогнозируем запас от 25 %, който е напълно достатъчен.
Това отговатря ли на твоя въпрос?
И най вече си погледни постовете от преди, където твърдеше че това е безумно и няма изплащане.
Толкова си далеч от изтината, че дори не знаеш значението на думата "истина".
И накрая да те закова и с още нещо, тъй като едва ли няма да се опиташ отново да бръщолевиш глупости:
Б БГ за последните 6 месеца са поискани 340 присъединявания на слънчеви централи. Разбира се повечето са малко - от до 30 киловата.
Този бум също трябва да ти говори че грешката е изцяло твоя, всичко сочи обратното!





Тема Re: Я по-спокойнонови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 11:10



Охххх, електромер ли си к'во си не знам, ама ти къде видя въпрос, кои фотоволтаични ситеми за колко време се 'откопуват' (както обичаш да го пишеш, правилното е: 'откупуват'). Започвам да си мисля, че освен в часовете по правоспис си си бъркал в носа и в часовете по четене.

А сега, отново за протокола въпроса е: колко е цената на ват на 1 kW инсталиран на моя покрив в София, който киловат се озовал там без да пипна инструмент и е киловат през целия период на откупуване на инвестицията вложена в него?
За да ти стане по-ясно, този киловат е с всички 'салтанати' и 'някак', това, което се произвежда, се мери и заплаща от 'някой', по съответните изкупни цени.

Искам да бъдеш съвършено наясно с това, че ме интересува отговор на зададения от мен въпрос, а не въобще какво знаеш за фотоволтаиците. Също така, е добре да имаш предвид, че съм ти задал конкретен въпрос и да измисляш и ми вменяваш разни контратези, за да докажеш собствените си убеждения ще смятам меко казано за проява на лош вкус. Всичко това можеш да си го 'сложиш на сърцето' само, ако решиш да отговориш.

п.п. Понеже чета постовете ти с интерес, задълбочено и с разбиране започвам да забелязвам един силно изразен пропуск. Съдейки по начина, по който се 'резервираш' (чрез увеличаване на срока на откупуване) разбирам, че не взимаш предвид обстоятелството, че безплатни пари няма, парите струват пари, което естествено води и до неточно опредляне на срока на откупуване на инвестицията, което води и до неточно определяне на необходимата колекторна площ, която да осигури зададената мощност в края на периода на откупуване (това се определя според характеристиките на панела, които производителя предоставя), което пък води до неправилно определяне на размера на инвестициите, което веднага се отразява неблагоприятно на резултата кинти на ват. Най накрая за разкош ще ти илюстрирам нещата с един прост пример: ти ми даваш на заем 120 кинта, аз ти връщам по 50 стотинки на месец, въпросът е кога ще ти върна парите, след 20 години (240 месеца) - не, верният отговор е: 'никога'.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано18.06.07 14:14



Еее, ама виж сега и ти подхождаш леко... как да кажа, непрофесионално да речем. И това нее точната дума, ама не ми се търси друга. Та значи, на това което питаш ти следва да ти отговори доставчик на такива системи. Щото то зависи от много неща. Айде техниката - модули, инвертори, кабели, крепежни елементи... монтаж, проект за присъединяване, такси и чудесиии - смятат се лесно. Обаче останалото доста зависи от това къде ти е покривът... и ти това го знаеш, незнам защо се заяждаш с човека така....

Та къде ти е покривът/ София е голяма/. Ако ти е в Симеоново, Княжево, Драгалевци... е коренно различно от това да ти е в Хаджи Димитър или Богров примерно... С какъв наклон е и т.н. и т.н. Виж за приблизителна оценка на добива, може да си свалиш координатите на покрива от Google Earth и да ги пуснеш през онзи сайт дето съм дал някъде по-горе.

Иначе за безплатните пари си напълно прав, но да питам ти как би ги оценил? Щото един доход носят ако ги вложиш в некви бързооборотни стоки, друг, ако ги сложиш на лихва в банката... А не забравяй, че парите освен пари, могат да ти носят и загуби, ако не си ги вложил подходящо. Така че най-лесно е да ги оцениш на база лихвен процент на най-добрия кредит, който можеш да вземеш... А ако по кредитната линия за енергийна ефективност и ВЕИ имаше останал някой лев, сметката също щеше да е друга...



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 15:26



Непрофесионално, в къщи ли да го поканя да ми вземе 'мерки'?!? А и ти си ги написал едни, мамата си трака:
Та къде ти е покривът/ София е голяма/. Ако ти е в Симеоново, Княжево, Драгалевци... е коренно различно от това да ти е в Хаджи Димитър или Богров примерно... С какъв наклон е и т.н. и т.н. Виж за приблизителна оценка на добива, може да си свалиш координатите на покрива от Google Earth и да ги пуснеш през онзи сайт дето съм дал някъде по-горе.

Не е лошо да се знае, че една 'минута' е една морска миля, а градската част на София е горе долу в каре от около 18-20 километра, или това са около 10-тина минути, 'ше мърдаме ширината, нали така, от 42 35' 00.00'' N до 42 45' 00.00'' N, дължината за протокола е 23 22' 00.00'' E. Я сега да видим колко е 'коренно различното' при следните условия

Nominal power of the PV system: 1.0 kW (thin film)
Inclination of modules: 0.0°
Orientation (azimuth) of modules: 0.0°
Estimated losses due to temperature: 8% (generic value for areas without temperature information or for PV modules with unknown temperature dependence)
Estimated loss due to angular reflectance effects: 4.0%
Other losses (cables, inverter etc.): 14.0%
Combined PV system losses: 26.0%

Location: 42°45'0" North, 23°22'0" East, Elevation: 518 m a.s.l,
Nearest city: Sofiya, Bulgaria (3 km away) - най-вероятно имат предвид 'центъра' или downtown
Total yearly production (kWh): 1044

Location: 42°35'0" North, 23°22'0" East, Elevation: 1034 m a.s.l,
Nearest city: Sofiya, Bulgaria (7 km away)
Total yearly production (kWh): 1068

100*(1068-1044)/1068 = 2.25%

Вероятната причина за тази 'коренна' разлика (както я наричаш) в годишния добив, при равни други условия (без значние какви) идва най-вероятно от надморската височина. Проверявай ги тези работи преди да ги пишеш.

Не се заяждам, просто нещата от живота, 'човека' попита нещо, аз му отговорих каквото знам, той ми обясни колко съм, най-общо казано, некомпетентен и после си отговори сам. Аз след това на свой ред зададох въпрос и чакам отговор от 'специалиста'.

Инак в последният параграф си прав.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано18.06.07 16:26



Нямам в предвид това. Витоша е висока и мамка и се пада баш югозападно от София. Хайде на бас, че засенчва града различно в различните му краища!

Друго - в планината имат склонност да се образуват доста повече облаци. За тези 10-тина минути попадаш в две различни микроклиматични области с наистина различни слънчеви часове. Аз не съм си играл да пускам координати за софийски квартали през онова софтуерче, но забелязах, че то взима в предвид релефа /дори изкарва графика/. Пускал съм в моя район и заради една близка планина получих 10% разлика в рамките на 5-6 км. И то като има в предвид само релефа, а не и евентуалните облаци от планината.

И пак казвам, че то смята ориентировъчно, релната картина е различна. Да не вземе някой да му се довери 100%...


P.S. И аз не се заяждам, само споделям какво аз съм научил по въпроса.

Редактирано от codeine на 18.06.07 16:28.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.06.07 16:58



Това 'дет му викаш 'софтуерче' използва слънчевата константа и кооординатите и смята 'един тон' неща, но в никакъв случай не смята 'засенчване' от планината, ако е в състояние да смята и това 'софтуерче' едва ли ще е точната дума, с която да го наричаме. В книжките на професора Ст. Стамов има модел на слънчевото греене и който иска може да си напише 'сметалка.

Усещам, че няма разбиране, затова ще поясня, разликата в надморската височина не влияе чрез 'релефа', по скоро релефа влияе единствено чрез надморската височина (в този тип сметалки), другото е излишно сложно.

Казваш, че си правил сметки с 10% разлика за 5-6 километра, ако приемем на 'око', че зависимостта между надморската височина и добива на енергия е линейна и право пропорционална и за 500 метра разлика в надморскта височина отчитаме нарастване на добива с 2.25%, най-грубо за 10-тина процента разлика ще трябва да имаме около 4.4 пъти нарастване на разликата в надморската височина. Или казано с други думи излиза, че в рамките на 5-6 километра има денивелация от 2000 и нещо си метра. Може пък в 'твоя район' да има такъв релеф, знам ли. Не се сърди, ама, по ми се струва, че си ги пишеш ей така тия работи.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано18.06.07 18:06



Не бе, не си ги пиша ей-така... ама ти излезе прав - сега си посмятах пак и раликата е по-скоро 1 %

.
Най-вероятно съм въвел грешно минути и секунди предния път (или кой знае кой параметър съм пипнал без да ща) та съм се заблудил ....добре, че не станах лекар... щото спомена ми е ясен, че на едното показа със сто и кусур КВч в повече от другото. А понеже в надморска височина се различават не повече от 50-тина метра, а графиката на хоризонта е доста различна за двете места, естествено че обвиних нея.

Обач в реални условия релефът играе доста по-голяма роля отколкото само с надморска височина... Знаеш че и температурата е от голямо значение за електропроизводството и ... А това са все неща дето надали можеш ги сметне без да си сложиш реално един модул за да тестваш.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 10:21



Естествено, че релефа оказва влияние, но чак пък да мериш не е съвсем нужно. Трябва ти мястото, малко земемерски инструменти от най-простите (умишлено не казвам 'евтини'), малко тригонометрия и си в 'джаза'. Другото вече е 'Божа работа' и трудно се поддава на смятане, въпреки, че има най-различни методи, чиято единствена цел е да убедят 'инвеститора', че риска за мангизите му е практически равен на нула.

Успех.



Тема Re: Я по-спокойнонови [re: elektromer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 10:39



Братле, върнах се малко нагоре по постовете, малко късно, ама навреме, за да се спра. Ти май съвсем си спрегнал, бе братчето ми, гледай какви лайна си надращил като отговор на Майкъл, който ти е сметнал срок на откупуване от 6.25 години.

Цитат от: 17.05.07 22:51, автор: elektromer (Нерегистриран)
200 дни да имаш по 8 часа максимална мощност ?
Това може и да е така, но на някоя друга планета, не на Земята:)))
Сметките са малко по-скромни и можеш да поотложиш изплащането с около 3 - 4 години.


След това смяташ задълбочено и 'двойно потвърждаваш' резултат от 6.1 до 6.3 години, което изтъкваш като аргумент във въображаем спор с мен. А тук направо надминаваш себе си:
И най вече си погледни постовете от преди, където твърдеше че това е безумно и няма изплащане.
Толкова си далеч от изтината, че дори не знаеш значението на думата "истина".
И накрая да те закова и с още нещо, тъй като едва ли няма да се опиташ отново да бръщолевиш глупости:
Б БГ за последните 6 месеца са поискани 340 присъединявания на слънчеви централи. Разбира се повечето са малко - от до 30 киловата.
Този бум също трябва да ти говори че грешката е изцяло твоя, всичко сочи обратното!


Никога не съм твърдял, че няма изплащане, даже 'наопаки', както и да е, нямам повече въпроси, извода е ясен - ти си сериозно болен.



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: elektromer]  
АвторTotopet (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 12:52



"Избери си една добра фирма и поискай оферта и ще видиш, че за "мерцедеса" в тази технология ще получиш цена от 5 евро на ват. Но тук влиза всичко - фотоволтаици, охладителна система, акумулатор и инвертор. Това са цените. "-------Понятието Ват в каталози често е лукаво завоалирано.Измерването е в симулатор за секунди,при което температурата на батерията е около 20 градуса.На реално слънце след нагряване до 50-60 градуса КПД е поне 25% надолу.Защо не предвидиш охлъждане с вода-тъкмо сте уплътниш заеманата площ,а ще имаш и подгрята чешмяна вода?





Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Totopet]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано19.06.07 14:51



А добре му го каза на Емчо, само че те и нещо друго забравят, че тия разни софтчета дето ги използват, работят основно със геогравски кординати и геодизични,, обаче има и други параметри, за които аз ще си замълча а ще ви оставя да се сетите.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Djasta-Prasta]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано19.06.07 15:51



Абе човече, не се ли научи най-накрая да не четеш по форумите в 'Пълен преглед' или поне да се напънеш да видиш кой-кого репликира?!?!?



Тема Re: Само за измервания?!?!нови [re: Eмo]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано20.06.07 16:19



Ти Емо по добре отговори на въпроса ми сещаш ли се кои са другите параметри ?



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Фотоволтаицинови [re: elektromer]  
Автор eceo (луд)
Публикувано20.06.07 23:52






Редактирано от eceo на 20.06.07 23:53.



Тема Други параметри?нови [re: Djasta-Prasta]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано21.06.07 10:00



Не се сещам!
Джаста, кои са другите параметри?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.