Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:13 23.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re:фотоволтаичен токнови [re: 2V6]  
АвторRST (Нерегистриран)
Публикувано26.05.07 18:30



поне нямали да кажаш от каде свали снимките за да се поровим!





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано31.05.07 11:35



Незнам защо точно избрах на теб да отговоря, ама може би е дребната забележка за земята.

Та значи. Реален пример. В България има 27 KWp централа, която работи от повече от година. Базирана е на SANYO HIT модули с Fronius инвертор. Инсталирана е съвсем неоптимално (модулите са ориентирани на запад). Та данните за една година показват 1400 KWh/KWp. Това ще рече приблизително 530 Евро от KWp инсталирана мощност. Значи инвестицията по този начин се възвръща за 7 до 8 години. С оптимална ориентация, солар тракер, концентратор и т.н. може да се снижи още доста това време.

Освен това ако се ползват тракери, използването на земята е минимално, включително можеш да си засадиш дръвчета между устройствата... както и да е, към момента фотоволтаиците носят по-добър доход от земята отколкото насажденията...

Аз самият смятам да си инсталирам един тракер с 5квп модули за тестови цели, за да се възползвам от по-високата изкупна цена. Ще ви споделя резултатите после.

При пресмятането на земята, необходима за 1 МВп си събъркал мерната единица.. 7 500 кв.м, а не декара



А сега за цената! Не е все едно дали си купуваш монокристални, поликристални, аморфни или хетерогенни (монокристал с аморфен слой). Цената на всички е различна, но и добивът на електроенергия е различен.
Характеристиките при различни температури са също доста различни. Затова най-добре е като си избереш мястото - да тестваш! На слънчевоенергийния одит не вярвам.

Редактирано от codeine на 31.05.07 13:35.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано31.05.07 12:10



Нещо не са ти ясно представени сметките.

Централата с мощност 27 kW ли е?
Ако е така значи цената и е около 108 000 EURO (само панелите).

Енергията се мери в kWh, а мощността в kW. Та данните за годината 1400 kWh за 1 kW инсталирана мощност ли са? На каква цена се изкупува тока. Аз имам информация за 0,095 EURO. Ако е така значи 1 kW инсталирана мощност е докарал за тази година 1400х0,095= 133 EURO. 1 kW само панелите са около 4000 EURO.

Значи само панелите ще се изплатят след 4000/133= 30 години.

2v6



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 12:55



Напълно си прав, сбъркал съм - м2, не декари.
Обаче нещо тия данни от 27 кВт централа не ги разбрах - мерната еденица за мощност е кВт, а за енергия - кВтч, никъде не видях за тази една година колко кВтч е произвела централата, колко струва централата, и от там да направим сметка за срока на изплащане. Само припомням, че средностатистическата норма за България на слънчевата радиация е 800 кВтч/м2/година. Фотоволтаиците имат 12-13 % КПД, които още падат след загубите в инвертора. Или грубо казано остават 80 кВтч/м2/година.
И към кого е присъединена - ЧЕЗ,ЕОН,ЕВН,НЕК ? И къде ?





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: 2V6]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано31.05.07 13:42



Говоря за произведена електроенергия. Доколкото аз съм чел най-важната характеристика на конкретната инсталация е колко киловатчаса от киловатпик ще произведе за година. Цената е 0,376 евро на киловатчас, тъй като инсталацията е над 5 МВп.
Цената на модула можеш да видиш тука:


Не забравяй, това е цена с 19% ДДС. В България модулите ги доставят пак около тази цена, малко по-ниска.

P.S. Готиното да влизаш регнат е че можеш си оправяш грешките в писаниците...

Редактирано от codeine на 31.05.07 13:53.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано31.05.07 13:49



1.КПД на SANYO HIT модулите е 17 до 19%.
2.Загубите в инвертора са под 6% - Фрониус. При SMA са около 4%.
3. ЕВН
4. Цената на цялото суоръжение не я знам, но можеш да си я сметнеш - по-горе съм дал линк към германски онлайн магазин. Ако ти ги доставят български дистрибутори, цените са по-ниски.
5. На човека с централата, която цитирам трябва да благодарим за обявената на 29.12 цена





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано31.05.07 22:04



Така кажи, централата е до Айтос на някакъв местен велможа, свързана е на 0.4kV, как е организирано търговското мерене съвсем не е ясно (поне на мен).



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: Eмo]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано01.06.07 00:37



Мда.. направо си е в Айтос, между блоковете..както и да е. Инверторът дава синосуида 220-240V на 50 Hz и се мери с електромер след него. Не мога да потвърдя че го качват на 400V, но и да го правят, ще е след електромера.



Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 09:44



Стоп ! 220 В е монофазно напрежение, кой ненормален ще си вкара 27 кВт монофазно в мрежата НН, това ще внесе несиметрия и търговски загуби вследствие на това ! 380 В е трифазно линейно напрежение на мрежата НН и този инвертор би трябвало да е трифазен !





Тема Re: Цена фотоволтаичен токнови [re: codeine]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано01.06.07 16:50



'Ми кат' знаеш точно къде е централата що си траеш, кат' те питат бе пич.

Кое как се мери е пределно ясно, тука има търговско мерене, то не е за 'сяка глава. А да, и да не забравя, тия мощности на 220V нещо си ги объркал, а 0.4kV means 380V, естествено трифазно напрежение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.