Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:35 25.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Термостатирана камера  
Автор farmer (същия:))
Публикувано23.03.07 19:04



Поради това, че прякора ми съответства на професията надявам се да ме извините ако задам въпроса малко "диелетантски"


необходимо ми е да поддържам температура 24 градуса в камера с размери
8мх2мх2м. Камерата е разположена в приземно помещение/маза/ със следните характеристики-
-под 5см стиропор, 3 см бетонна замазка +теракот;
-стени 8мх2м -преградна- гипскартон +минерална вата 5см-гипскартон;
-таван 8мх2м - гипскартон +минерална вата 5см.
Какво отопление бихте ми препоръчали за да ми е най икономично.Това "чудо"
ще работи около 200 дни в годината.
/Ще се подържа осветление с лум. лампи 5000 лукса 16часа , коефициент на запълване -незнам колко , но ще има 1000 колби със общо 100 литра вода./
Благодаря Ви предварително за "загубеното" време

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Редактирано от farmer на 23.03.07 19:08.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано23.03.07 21:44



Батка ,сори,ама ако мислиш ,че ще се хеърля в изчисления вместо теб бъркаш.Хващай науките и смятай.
Аз поне няма да си губя времето за твоя бизнес без пари.




Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Xoлдън]  
Авторfarmer (Нерегистриран)
Публикувано23.03.07 22:08



Е поне приблизително или принципно ..
Аз как давам съвети без пари по специалността си?
Но да се "гавриш" с един земеделец по този начин не е хубаво/това си е приоритет на Нихад Кабил /.





Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Автор 666666 (минаващ)
Публикувано24.03.07 00:55



Това е голям инкубатор...



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.03.07 06:23



Мисля че изтърваш няколко фактора - първо ще имаш отдушници което си е загуба на топлинна енергия, второ хубаво ми казваш че ще имаш вата и т.н. ама и в същото време ми казваш че искаш най-вероятно да гледаш разстения това означава влага - а тя се "набива" във ватата (казвам ти го така че да не ползвам разни термини) и вече топлопроводността на ватата и на всичко се променя не в твоя полза, стиропора и той яко "смуче" вода и става топлопроводим след време - за това за предпочитане е фибран. Така че се замисли над тези "конструктивни" особенности на материалите и тогава мини към отоплението. Мисля че се слагаха "екрани" от PVC фолио или изолация за басейни по стените и пода (стига да не е мазе и влагата да дойде отвън) да пазят изолацията.
Аз предлагам климатик мисля че при толкова време (200 дена в годината) за отрицателно време ще си избие парите пък и нека да не забравяме че раастенията и те отделят топлина и поемат такава така че да топлиш празна стая и стая с разстения не е едно и също.

Я кажи какво ще гледаш??? така като ми го описваш като установка и със тези луминисцентни лампи..... сякаш много малко разстения могат да виреят така на този спектър и по-точно само една трева си заслужава тези усилия НО там тарикатите ползват стари охладителни витрини за напитки метнати някъде в някое мазе а отоплението не им пука - цената си я бива за да мислят за такива дребни работи.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Диaн]  
Авторfarmera (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 08:27



Влажността е в нормални граници -колбите са затворени.Става въпрос за вкореняавне при "ин витро" размножаване на растения -масата на растенията е нищожна /примерно 10000х 0,1гр/.Колкото до осветлението вече има и такива специално за растения със специфичен спектър/





Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmera]  
Авторkaбил (Нерегистриран)
Публикувано24.03.07 10:00



Със сигурност този ще отглежда коноп-я си кажи адреса да ти изпратя земеделските помощи от ЕС.Може и премия да получиш.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано24.03.07 12:30



Сложи инверторен климатик и абсорбатор на влага от въздуха. Ако температурата вземе да ти се качи може да пострадат растенията. По принцип за да смяташ точно трябва да знаеш времетраенето за вкореняване на 1 партида. Ако е "луковично" , това дето ще го размножаваш трябва да помислиш и за антибактерицидна лампа, защото са много чувствителни на въшни плесени а те как дръпват в такива затворени помещения... Може да сложиш и печка на дърва или там каквото с водна риза и радиатори в помещението а печката да е отвън. Но това ще ти върши работа само през околозимният сезон. Въобще трябва да се знае какво е растението, честотата на зареждане в нови партиди и т.н. за да се сметне.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: kaбил]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано24.03.07 17:06



За конопа си имам друго помещение



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Maйkъл]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано24.03.07 17:10



За всичко това си прав.Технологията ми е пределно ясна , лампите , хепа филтрите и още доста неща.Тук въпроса ми бе само относно възможно най -икономичното отопление.Аз също си мислех за климатик.
Все пак благодаря на отзовалите се



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Авторdan4o (Нерегистриран)
Публикувано25.03.07 01:22



помещението ти е 32 куб.м по размерите които си дал.в къщи отоплявам
по голяма стая около 45 куб. м. с климатик 12,долу горе и на теб това ще ти свърши работа и се намира нова около 600 кинта с монтажа най -скъпо
и няма нужда да е инверторна
дано съм помогнал



Тема Хайде от мен да миненови [re: farmer]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 11:41



Сметнах ти го без пари.Загубите в стените,подове тавани са 0.8 вата на метър квадратен на градус.За твоята квадратура 58 вата на градус.Или за 24 градуса при околна 4 градуса излизат 1160 вата.Това е теоретичен минимум.Трябва запас за непредвидени загуби по ъглите в зависимост от конструкцията поне да е 2 киловата.
За отопление бих ти препоръчал подово и стенно отопление,или калорифер на затворен кръг.Засмуква въздух от камерата и вкарва затопления вътре.Така можеш и да си сложиш термостата на входящия въздух.
Луминисцентните лампи нямат отношение към отоплението.



Тема Re: Хайде от мен да миненови [re: Xoлдън]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано26.03.07 17:55



10-x Холдън.Това означава, че мога да мина с един мааалък климатик.
Още веднъж благодаря.Като пусна в действие начинанието си ще "докладвам".
Ама дотогава има още мноого неща от оборудването



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Хайде от мен да миненови [re: farmer]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано26.03.07 19:24



Абсолютно точно.Затворена система с вентилация вътре.Но все пак има нещо за размисъл.Климатика върти въздуха около тялото.И отдалечените части на камерата може да останат на доста различни температури..Би трябвало да има въздуховоди на противоположните страни на камерата,за да си сигурен,че я обдухваш цялата и имаш разстояние между материала ,който е вътре.Иначе климатик на сравнително нормална стая върши работа поради свободната конвекция.
Погледни един фризер.Там всички стени,освен капака са охлаждащи,което гарантира почти равномерно охлаждане отвсякъде.Същото е и с термостатирана камера.Загряването трябва да е равномерно разпределено.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Хайде от мен да миненови [re: Xoлдън]  
Авторfarmera (Нерегистриран)
Публикувано26.03.07 22:10



прав си но това 8х2 метра не е малко.възможно ли е ако климатика е в единия краи да пусна един въздуховод с вентилатор да "изсмуква " въздуха от другия и да го подава към климатика.
поради това ,че създаването на "течение" не влияе на крайния резултат-нали моите растения са в колби.



Тема Re: Хайде от мен да миненови [re: farmera]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано27.03.07 10:05



Става.Но не товари вентилатора на климатика,а го направи с отделен вентилатор.Според мен климатик осмица ще е достатъчен за 16 квадрата термоизолирана камера.Още по-вече,че камерата е в приземно помещение.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Авторfarmera (Нерегистриран)
Публикувано27.03.07 13:33



ОК.така ще го направя:)
Сега отивам да "избия баламите"





Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmera]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано27.03.07 14:05



Това енергетиците са перфидни ,ако не им платиш;-))Пратиха те за ценен хаивер в колби;-))А с 5000 лукса сте сваляш после щириопора





Тема Re: Виж как се прави една сушилна камера.нови [re: farmera]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано27.03.07 14:49



А бе я вземи си потърси как се правят сушилни камери и готово.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 27.03.07 14:52.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано27.03.07 15:25



При цялото ми уважение към колегите, не знам какво са сметнали, но за да е поне малко коректна сметката са необходими следните допълнителни данни:
1. кратност на въздухообмена на помещението, принудена вентилация (вероятно има някакви изисквания, съобразно това което смяташ да правишв помещението);
2. помещението има осем стени, които са направени от някакви материали, ти си дал само материалите с които си ги покрил, без да си споменал откакво са направени стените, те по цялата си дебелина са топлинни прегради, не само във вътрешните си слоеве (вата и гипскартон);
3. с какво граничат стените на помещението (камерата), отопляеми/неотопляеми помещения, външен въздух, почва; казваш, че е мазе каква е дълбочината на която е вкопано, има ли надземна част, колко е висока, каква е ориентацията спрямо небесните посоки, има ли прозорци или отвори през които ще има инфилтрация (освен вратата през която ще го обслужваш), поддържани температури в съседните помещения;
4. мощност и характеристики на осветителните тела, те също участват в топлинният баланс на помещението;
5. ако внасяш и/или изнасяш от помещението оборудване и материали със значителна маса, примерно 2 кубика вода на деноношие, нещо друго, знам ли и аз какво, също трябва да се вземе предвид в сметките;
6. населено място, за да се вземат предвид климатичните особености през периода в който смяташ да използваш помещението;
7. годишно време в което са разпределени тези около 200 дни в годината (200 дни са около средната продължителност на отоплителния сезон в България), кои месеци застъпват.

Това е на 'първо четене', вероятно има и друго, за което няма как да се сетя или да разбера от поста ти. Имай предвид, че не е толкоз проста работа, колкото изглежда, по-добре си викни някой, който му разбира (професионалист) да ти го сметне и си му плати, в крайна сметка искаш мангизи да изкарваш от таз работа. Ако пък имаш време дай да го сметнем тука, хем да стане 'показно', аз манги не ща, само по една две 'колби' да удариме ми е достатъчно.

Успех.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Eмo]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано27.03.07 16:19



Уау


Тва направо ме разби.Всъщност си прав по всички линии но аз нема да да строя завод. Нещата са малко по простички и идеята с климатика ще свърши работа. А за да не пълним повече темата може да се обсъди и с бележки.

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Totopet]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано27.03.07 16:21



Защо ще го свалям?

Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Автор Xoлдън (старо куче)
Публикувано28.03.07 08:24



Това може само проектант да пита.Аз ти направих проста сметка,като отчитам само изолацията от стиропор и температурна разлика от 20 градуса.Проектанта със сложни сметки пак ще стигне до близки резултати.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Xoлдън]  
Авторfarmer (Нерегистриран)
Публикувано28.03.07 13:39



да де все е от София за Варна



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Xoлдън]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано28.03.07 16:28



Мерси за високата оценка, не съм проектант, скоро се надявам да пусна една WEB сметалка за такива работи, както и да е.

С това последното за 'сложните сметки' меко казано не съм съгласен. Следващото е прекрасен пример за 'близки резултати' при смели допускания.

Войната с 'бурите', командването изпраща двама съгледвачи от съюзнически племена. Съгледвачите се връщат и поручика (капрала) ги пита, колко е числеността на врага. Ония двамата с перата отговарят 6002, поручика потресен от прецизния отговор ги пита как са ги преброили толкова точно, а те отговарят, че видели двама, а останалите вражески войници в клисурата били около 6000.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано28.03.07 16:34



Както решиш, процесите на топлообмен в 'завода' и твойто мазе са идентични и абслютно еднакво прости или сложни, на кой както му харесва.

Успех.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Eмo]  
Авторfarmer (Нерегистриран)
Публикувано28.03.07 19:02



EE ти се засегна..верно е всичко, което казваш..но докато не потръгнат нещата в този мини- експеримент не искам да влагам толкова средства.Ясно съзнавам, че ако мащаба е по-голям и системата се налага да работи и зимния сезон то подхода е точно такъв.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано28.03.07 23:00



--------"Ще се подържа осветление с лум. лампи 5000 лукса 16часа , коефициент на запълване -незнам колко , но ще има 1000 колби със общо 100 литра вода./
Благодаря Ви предварително за "загубеното" време "
--------Малко за луксовете-5000 лукса е трудно постижима осветеност на пода на камерата.20 лукса е осветен подлеz,200 лукса е бюро на чертожник,а 5000 лукса е изискването на маси в съдебна медицина;-))За да се осигурят 5000 лукса с лампи на "Осрам"36W за оранжерии са нужни около 200 лампи.....7KW!Едно удобно решение е рамки с по 20 лампи да висят на релси на тавана-колбите-в стелажи на колелца.Лампите е препоръчително да са без стартери и дросели,на постоянен ток-има и такива решения за оранжерии с гаранция на рамка от 20 лампи от 6000 часа.Смога не е само в Ел-ей



Редактирано от Totopet на 28.03.07 23:19.



Тема Re: Термостатирана камеранови [re: Totopet]  
Авторfarmer (Нерегистриран)
Публикувано29.03.07 08:45



Edwa li e to`no taka ako se iska lampite da sa na 30sm nad kolbite





Тема Re: Термостатирана камеранови [re: farmer]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано30.03.07 00:10



Не съм се засегнал бе, просто съм си деформиран :).



Тема Re: осветеностнови [re: Totopet]  
Автор farmer (същия:))
Публикувано31.03.07 20:38



Да прав си, че това е така , но трябва да се отбележи, че растенията в хубав слънчев ден получават повече от тези 5000лукса.
Изискванията /лабораторно/ за ускорено развитие са дори 10 000 лукса но това вече е икономически неизгодно/,така че от 3000-5000 си е съвсем нормално постижимо .
А и не е скъпо за единица бройка , ако на тези киловати са" подложени"
25000 растения



Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит

Тема Re: осветеностнови [re: farmer]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано04.04.07 01:33



"Доматите не се ядат с коловете,на тиквите не се ядат листата-личен опит " Сигурно е така за 25000 растения,ако им намериш клиент.Но аз помня един лаф на финансист;-))"Които не пласта добре,пласта по два пъти"





Тема Re: осветеностнови [re: Totopet]  
Авторфapмepa (Нерегистриран)
Публикувано04.04.07 14:04



Произвеждам над 30000 облагородени , готови за пазара овощни дръв4ета , така че "пазара" съм си аз на първо време





Тема Re: осветеностнови [re: Totopet]  
Авторfarmer (Нерегистриран)
Публикувано04.04.07 20:10



да бе Тото , да кажа и още нещо ..като инж. занимаващ се със земеделие...това е също толкова сложно и непредсказуемо като Токовете и Парите/в земеделието/- в енергетиката.Никой не може да каже със сигурност накъде ще потекат , а още по-малко в чии джоб ще влезнат






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.