Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:55 11.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема "Термопомпа water"  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано23.01.07 11:49



Това го извадих от темата за комина:

Re: пропан-бутан [re: kin_69]
Автор Enter (Нерегистриран)
Публикувано 22.01.07 16:12



всеки котел на метан може да работи и на пропан бутан смяна на дюзи и настройка на въздуха a колко ще е разхода в мангизи моге и сам да си сметнеш за помощ може да ползвап това :http://store1.data.bg/ivos/obsti/ceni_toplo.xls



Позволих си да копирам таблицата, защото не отвсякъде може да се отвори:



Стана ми интересно изчислението на цената на енергията с "Термопомпа water".
Цената на тока няма да я коментирам, защото след няколко месеца пак ще се увеличи.
Въпроса е защо тази термопомпа е с "COP" 4.5?
Климатика си е един вид термопомпа въздух-въздух. Ако при 5 градуса външна температура COP-a му е 3, то при каква температура на водата термопомпата вода-вода ще има COP 4.5?



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: 2V6]  
АвторEnter (Нерегистриран)
Публикувано23.01.07 14:11



зависи
[image]http://store1.data.bg/ivos/obsti/VIESSMANN%20Vitocal%20300.bmp[/image] това е за модел 300 на VIESSMANN и по графиката ....
това като пример
ако имаш желание причети това


тук съм се мъчил да събера отговорите на такива въпроси .
Това е 1-ва част от моя проект за термо помпа "направи си сам "
2-ра част е как да се сметне и направи земен колектор,съобразен с технологичните възможности на всеки домашен майстор и с материяли от кварталния магазин .
3-та част е самата термопомпа изпълнема от климатик нисък клас и самоделен
тръбен топлообменник .
Но все още имам да оправям доста работи така че не е готово за побликуване.
ако има нещо питай



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Enter]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано25.01.07 04:35



сложи го на някой сайт, дето се вижда и от вън, ако обичаш



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Milenn]  
АвторbigEnter (Нерегистриран)
Публикувано25.01.07 15:36



не съм готов още . Сега правя конструкцията на тръбния топлобменик .
тръба 1.1/2' на двата края с тетки . По дължината се прекарват 2 тръби овити една в друга за да се избегне ламинарния потoк . Втората тръба ще служи за бъдещи разширения . На тетките има завити разпробити тапи през който минават медните тръби за сега не съм решил как ще се извърши уплътняването .
Ако някой има предложения да казва.Да се има в предвид ,че всичко така трябва да е конструирано че да може да се извърши " Направи си сам"
прехвърлих едно копие и на ivo@front.ru



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано25.01.07 16:55



ниско КПД има тоя обменник използвай например въшно или вътрешно тяло от климатик. http://homepower.com/magazine/downloads_solar_thermal.cfm ей тук се разтършувай беше предложен сравнително добър и лесен топлообменник.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 25.01.07 16:58.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Djasta-Prasta]  
АвторbigEnter (Нерегистриран)
Публикувано26.01.07 01:22



какво КПД ???????.Там няма КПД а има КТП коефициент на топлопреминаване и се смята много лесно класика си е. Недостатъците му са че е с много по големи габарити и е металоемък . Вътрешното тяло си е от обикновен климатик .Има го по снимките. Външното се преработва


на мястото на вентилатора на клинатика се включва цирколациона помпа.
Е има и малко базикане по електрониката датчика се излъгва и климатика не минава на размразяване никога.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано26.01.07 10:38



Добре де КТП щом искаш да е така, обаче пак ти казвам че тоя топлообемнник който си решил да ползваш е слаба ракия или пърцуца, не се сърди на тия мой думи. Затова ти дадох линка да видиш там за какво става въпрос и това е пак направи си сам, с малко подобрения по него, може да постигнеш много повече.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторpasso (Нерегистриран)
Публикувано26.01.07 18:40



защо откривате топлата вода и то подгрявана на огън в менче





Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: passo]  
Авторorняpя (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 17:44



Не зная дали не правя фатална грешка с мойта система и затова да споделя.
цялото външно тяло съм го пиставил в мазето ,топлообменика на външното тяло съм го поставил в кутия от неръждавейка.Около къщата съм заровил на 2 метра 195 метра PVC тръби 1".и с една помпа ще въртя вода от съда през тръбите които са под земята .помпата ще смуче водата от тръбите и ще я излива в горната част а от долната ще заминава в тръбите.
защо трябва да охлаждам въздух? моля посъветвайте ме!



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняpя]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано28.01.07 18:46



помпата е смуче вода...
сигурен ли си че е смукателна. тоест има по-голям дебит ако смуче в сравнение ако нагнетявя. После провери дали не може да оптимизираш положението на така нареченият от теб топлообменник на външно тяло по отношение на положението му спрямо хоризонталните тръби. До тук добре, обаче нещо не чаткам каква ти е цялата идея. Помпа върти вода по певеце тръби , водата преминава през някаква кутия от нераждъвейка в която навярно има медна спирала за вътрешен кръг. Правилно ли се ориентирам?



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Авторorняpя (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 19:25



водата минава втръбите под земята и се затопля. и пълни директно съда в който е потопен топлообменика на външното тяло. охлахда се от него и пак в тръбите.Теоретично темпаратурата след една помпа трябва да е по-висока от входящата зачото помпата нагнетява. Затова съм я сложил като смукателна.
Напълних тръбите и от там излиза вода 14 градуса в момента.Дано си ме разбрал каква ми е идеята. Смятам системата да я напълня с дестилирана вода за да няма варовити отлагания



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняpя]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано28.01.07 19:31



Горе долу мисля, че разбрах. Дали е 12 или 14 голям праз. (въпреки че не е това идеята на термопомпата - така само харчиш ток да затопляш водата вътре в кръга) Обаче защо си сложил "пасивен" топлообменник не мога да разбера. Какво имаш след топлообемника?



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Авторorняpa (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 21:55



Явно не си ме разбрал.
Представи си външното тяло наедин климатик.Няма да се топли от въздуха а ще бъде потопено във вода която се топли от земята. Зимата няма да е -15 колкото е на въздуха а ще е 14 градуса, обратно през лятото няма да е на +40 а на 14
сега разбра ли? топлообменника е на климатика ми



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняpa]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано28.01.07 22:05



Ама пак не те разбрах извинявай. Аз от климатици не разбирам. Само от термопомпи.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано29.01.07 08:51



А каква е разликата между климатик и термопомпа????? Нали климатика е термопомпа.....



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняp]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано29.01.07 12:10



хихи нарочно се заяжда с теб щото не се е сетил за тоя номер



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняpa]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано29.01.07 13:12



По принцип идеята е добра. Дали ще работи обаче добре и евтино, зависи от вида на климатика и от обема на съда в който е основният ти обем вода. Може да помислиш и за зимна топлоизолация. А каква помпа си сложил ако не тайна?



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Автор stojan37 (непознат )
Публикувано29.01.07 17:26



и другия въпрос е дали ти върши работа тая система?И на каква цена?



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: stojan37]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано29.01.07 18:29



Нямам никаква идея. Ако пича е сложил помпа 2 kw за да му циркулира водата, естествено че ще е по евтино дъщата тая енергия да му топли в къщата под формата на маслен радиатор. Не дава никакви данни както виждаш.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняpa]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано29.01.07 21:00



В отговор на:

Автор: orняpa
Тема: Re: "Термопомпа water"

Явно не си ме разбрал.
Представи си външното тяло наедин климатик.Няма да се топли от въздуха а ще бъде потопено във вода която се топли от земята. Зимата няма да е -15 колкото е на въздуха а ще е 14 градуса, обратно през лятото няма да е на +40 а на 14
сега разбра ли? топлообменника е на климатика ми



И къде е това място с -15 на въздуха и 14 градуса на вода от земята. В България водата от водопровода обикновено е под 4 градуса зимата и то без охлаждане от термопомпи.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: 2V6]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано30.01.07 14:16



Кладенец или сондаж



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано30.01.07 16:56



То е ясно че ще е кладенец или сондаж, ама във Велинград няма и термопомпа да е нужна ...
Та въпроса е има ли в България вода с 14 градуса зимата под земята?

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от 2V6 на 30.01.07 16:57.</EM></FONT></P>

Редактирано от 2V6 на 30.01.07 16:58.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: 2V6]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано30.01.07 19:08



и то зиме. Аз точно тва го карам да провери. Дали не харчи маса еленергия да загрява водата с триене.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Автор bigEnter (търсещ)
Публикувано30.01.07 21:19



Температурата на подземните води е = на средно годишните температури .Нали се сещате защо за района на Разград 12 12.3 градуса

РАЗЧЕТ НА ПАРАМЕТРИТЕ НА ЗЕМЕН КОЛЕКТОР /ДВОЙНА У-ОБРАЗНА ТРЪБА/
Приемаме средната мощност получавана от грунда да е равна на 50 Вт/м дълбочина на сондата.
Приемаме мощност на колектора равна 5 кВт.
Дълбочина на сондата е равна на 5000 Вт/50Вт/м получаваме 100 м.
Избираме тръба с диаметър 32 мм и обем 0,531 л/м.
Количество топлоносител
.
Подаваща линия: 10м (2 по 5 м)
Количеството топлоносител е равно на дълбочината на сондите по 2 по обема на тръбопровода + дълбочината на подаващата линия по обема на тръбопровода.
2 по 100 м по 2 по 0,531 л/м + 10м по 0,531лм=217,7л
Избираме 240л /като включваме обема на контура, охлаждащ термопомпата+разширителя
Загуба на налягането
Топлоносител: вода
Разход на количество топлоносител /избран от техническия паспорт на термопомпата или сметнат/
Разход в у-образната тръба: 1600 л/ч : 2 = 800 л/ч
ДП = стойността на загубите на 1л/м по дължина на тръбата
ДП сонда във форма на двойна у-образна тръба = 154,78 Па/м Х 2 Х 100 м = 30956 Па
ДП на подаващата линия 520.61 Па/м х 10м = 5206,1 Па
ДП на термопомпата /топлообменника от техническия паспорт или сметнато/ приемаме =9000 Па
ДП на сондата във форма на двойна у-образна тръба + ДП на подаващата линия + ДП на термопомпата = 30156 Па + 5206 Па + 9000 Па = 45162 Па = 451,62 Мбар = 4,5 М вод.ст.
Така, че ни е необходима помпа с 4,5 М вод.ст. при 1600 Л/ч . Такава помпа консумира между 40 и 60 Вт. На практика излиза около 30 Вт, така, че не може да става въпрос за никакви загуби от рода на 2 кв или други такива и мощноста на помпата е съразмерима с мощноста на вентилатора на климатика.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор bigEnter (търсещ)
Публикувано30.01.07 21:21



сега да не вземе да се заяждаме какъв е този сондаж 100м е ще се направят например 5*20-22м

Редактирано от bigEnter на 30.01.07 21:53.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано30.01.07 21:39



хахаха. боже Упази.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Авторorняp (Нерегистриран)
Публикувано30.01.07 22:43



Водата в тръбите още не е в движение и няма триен .Още не съм напълно готов с съда за топлообмен.
А що се отнася до температурата на водата и аз много се учудих
Напълних тръбите с вода и на другия ден духнах във входящата тръба и източих около 3-4 литра вода за да измеря температурата беше точно 14 градуса като в мазето където е постановката е 10 градуса
Изкопа за тръбите го копах през Юли и стоя поне 3 седмици незаринат та си мисля дали не е акумулирало тогава топлината и след като започне да циркулира водата да падне под 3-4 градуса
А помпата е от струг има голям дебит и малко налягане ...все пак водния стълб на който ще вдига водата е 80 сантиметра



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: orняp]  
Автор bigEnter (търсещ)
Публикувано30.01.07 23:17



Като отвори дума за топлообменика хаде сега да си конструираме топлообменик .
1 Казахме да е максимално ефтен
2 Да може да се изработи в гаража.

Във връска с горното предлагам една водопрободна тръба дълга 2,3,4 метра (въпрос на сметки) цол и 1/4 през нея прекарани 2 усукани медни тръби една в друга за да не е ламинарен потока ,на двата края на тръбата по 1 тетка през едия край на тетката се подава вода а през другия излизат тръбите .
Това е така наречения коаксиален топлообменик. До тук десетина лева.
Проблем:" как да се оплатнят двете тръбички към тетката ?
някаква гума която да се притяга с .........
ИДЕИ ИДЕИ?
да не прехвърлим 20лева и да е просто за изработка
засега само конструктивно после ще смятаме размери



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано31.01.07 02:46



Кефи ме твоя ентусиазъм. Нищо че е далече от действителността. Хайде поне малко да ти подскажа(отговарящо на условието ти). Първо няма нужда да сучиш медните тръби за да е турбулентен потока. Достатъчно е (това при достатъчна скорост на настрещният поток) външната стена да е грапава. Взимаш флес и шкурка или ренде с едра шкурка и надраскваш външата стена на медната тръба. После. Ако ползваш 1 медна (примерно ф16) ще имаш една ефективност. Ако ползваш 2 тръби по фи 10 няма да имаш същата ефективност а доста по голяма. Аналогично и с 3 или 4 броя. Няма да си познаеш топлообменника. Обаче трябва да имаш в предвид, че турбулентният поток не е панацея. След определено негово повишаване (числото на Рейнолдс го определя) коефициента на топлопроводимост рязко спада. Именно затова се правят точни сметки - за да определиш горе долу къде ще му е максимума. Иначе с една и съща инсталация може да получиш резултати, различаващи се от оптималното 10 пъти.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Maйkъл]  
Автор bigEnter (търсещ)
Публикувано31.01.07 10:18



това

колко далеч от действителноста е ?

[image]http://ivo.front.ru/Image%201_files/im1.jpg[/imag

ползват същия вид топлообменици



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано31.01.07 11:22



E браво направо, стоманена тръба и медни тръби, а бе хора де забравяте че има голямо значение в електрическите потенцияли на материалите. Тоя топлообменник дето си го намислил може и за батерия да го използваш. Давам ти друг съвет външната тръба е направи от мед или от някакъв полимер, за да избегнеш корозията ( многото корозии).



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор bigEnter (търсещ)
Публикувано01.02.07 16:52



Браво Djasta-Prasta сега разбрах защо толкова жугулета се движат още по пътищата те си имали Батерии (чугунена глава и меден радиятор )Корозията зависи от квадрата на разтоянието и от PH на топлоносителя.
Това в кръга на майтапа .
По добре измисли как де се оплътнят тръбичките .





Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано02.02.07 14:28



E щом е в кръга на майтапа, дано след 2-3000 години някой архиолог да разкопае топлообменикът и да се чеше по главата що е то.

Та едно е жиголето, друго е в земята и киселинните дъждове, ама нейсе явно съм подразнил някой тук с това че му развалям кефа да разсъждава. А че какво да измислям като не ви знам ко сте правили, може само да си фантазирате.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 02.02.07 14:30.



Тема Re: "Термопомпа water"нови [re: bigEnter]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано02.02.07 20:55



ами защо да не е от мед, както ти казва Джаста ? освен че няма да има потенциали, много лесно можеш да запоиш тръбичките




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.