Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:25 26.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема Какви проводници ди си вземанови  
Авторcaмoyk (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 18:56



Искам да подменя ел-инсталацията в къщата ми, която е масивна с гредоред. Интересувам се какви кабели да използвам - мостови , СВТ или някакви други.Казаха ми да са негорими, но в магазините разправят че всички са негорими. Необходимо ли е да ги поставям и втръби или само тези дето са между окачения таван и таваните.
Предварително благодаря!



Тема Re: Какви проводници ди си вземанови [re: caмoyk]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 19:29



Я питай мангалите имали негорим кабел

.
Сега сериозно, щом ще я подменяш по-добре се допитай до специалист да ти изчисли сечението на проводниците и да подбере подходяща максимално токова защита, понеже предполагам, че консумацията на електроенергия се е повишила доста от както е строена къщата.
Спокойно можеш да използваш мостови проводници.
На стените спокойно можеш да полагаш под мазилката, но тези които са над окачения таван задължително в тръба, че тия гризачи какви бели правят



Тема Re: Какви проводници ди си вземанови [re: caмoyk]  
АвторCepвиз (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 20:12



Извинявайте, но май вече е достатъчно всеки да се прави на майстор. Просто си наемете консултант който срещу минимално заплащане да ви изчисли натоварването на кабелите и да ви даде компетентно мнение с документ за технологията на изпълнението на инсталацията. За да няма после обяснения пред други ведомства за произлезли проблеми и аварии.



Тема Re: Какви проводници ди си взема [re: Cepвиз]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано30.11.06 13:09



Айде сега глупости, консултатант щото взимат малко.
Аз също имам къща на гредоред.
Проводниците които са с негорима изолация са доста скъпички, а другите горят. Имаш два варианта да вкопаеш в стените кабелите през гофрета. Ако полагаш въшна тогава в метални тръби има такива тънкостенни.
Минималното на контакт е 2.5 кв.мм.
А от разклонителната котия в зависимост от броя контакти мин. 4 кв.мм.
Задължително 3 проводника земя, нула и фаза. Ако ползваш металните тръби заземяваш и тях към земното. В металните тръби вкарвай с двойната изолация.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Какви проводници ди си вземанови [re: Djasta-Prasta]  
АвторPCL82 (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 13:51



Мостовите кабели не бива да се полагат по горими основи , СВТ-то напр. или на скоби които му дават 1см разстояние от опората или върху негорими подложки(клингирит , азбест). Гризачите са фактор който макар и не винаги налице при гредореда е възможен , зтова не бива да има голи проводници.
Аз имах същия проблем. Проектирах си новата инсталация да не минава по таваните а само по стените успоредно на старата. Кабели не бива да минават по комините или ако се наложи задължително с подложки от клингирит.
По стените ползвах трижилни мостови кабели за контактите и стационарните уреди. За осветлението ми остана старата тръбна инасталация ,направена с бели бергманови тръби. По таваните минават само линиите за полилеите.Цялото осветление преизтеглих с ПВА проводници.Наложи се да удължа края на тръбите към лампите с парченце гуфрирана тръба (30 см) защото новите тавани идваха по ниско. Гуфре 16мм чудесно се нахлузва върху бергманова тръба 13мм и става за муфи и дъги. И никакви съединения в тръбите , само в кутиите!!!!
При старите инсталации осветлението и контактите са на общи кръгове , но така не е добре, затова ги разделих.Преди имах 3 кръга , сега 10.



Тема Re: Какви проводници ди си вземанови [re: PCL82]  
Авторcaмoyk (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 18:47



Мерси за съветите!
Все пак си мисля че е по-добре да си дам парите за по-качествени материали отколкото за консултант. още повече че това ще е един човек , а тук мога да прочета мнението на повече хора и то"патили"
Що се отнася до сечението на кабелите мисля, че не е толкова философия-
Осветление 1.5 кв.мм -1 кръг , контакти - 2.5мм - два кръга по две стаи. Във всяка стая + бойлер -по един усилен контакт/а вкухнята може би два/ със самостоятелен токв кръг- 4кв.мм. Чудя се дали има смисъл и дали си заслужава да направя и един токов кръг със по един контакт във всяка стая за електроника - компютър, телевизори и др. , който да го захраня през UPS или евентуално някаква друга защита.то като гледам новините за EON май ще трябва и някакви генератори да си търсиме

. иначе се чудех за тръбите за лампите , но вече няма да се чудя.



Тема Re: Какви проводници ди си вземанови [re: caмoyk]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано01.12.06 13:57



Май ставаш съкп на триците евтин на брашното, най добре си направи така сметката на 2 контакта от 2.5 кв.мм да се падне един захранващ кабел от 4 кв.мм. Но ти си решаваш, а за кухнята там според това какво ще включваш, проектирал съм ел. инсталации за апартаменти само за кухнята 10 извода от 220 В. Ако ще слагаш генератор още от сега си помисли добре или резервно захранване.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема стига аматьорщининови [re: Djasta-Prasta]  
АвторBT4491AX (Нерегистриран)
Публикувано01.12.06 23:01



Консултирай се със специалист.Като гледам само аматьори ти отговарят.Ние специалистите даваме консултации срещу заплащане/може и в дамаджанки с винце/.Сега съвсем сериозно по темата.Има си изисквания ,които трябва да се спазват и които не са за пренебрегване.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.