Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:11 02.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема моля споделете  
Авторпитaщ/koлekтop/ (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 19:33



Имам слънчев колектор /неселективен/ който ползвах през лятото и сега съм го източил.Тези които имат слънчеви колектори/неселективни,селективни и вакуумни/ биха ли споделили какъв е ефекта от тях в момента /колко макс. гр.С стига колектора през деня и колко макс.гр.С на бойлера и заслужава ли си да се инвестират повече пари за селективни или вакуумни Предварително благодаря Нека бъдем искрени в отговорите



Тема Re: моля споделетенови [re: питaщ/koлekтop/]  
Авторпитaщ/koлekтop/ (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 19:35



Става въпрос за сега през ЗИМАТА



Тема Re: моля споделетенови [re: питaщ/koлekтop/]  
Авторбoбчo (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 21:25



От вакуумни има смисъл,купи си и ще се увериш,но в тръбите без вода.



Тема Re: моля споделетенови [re: бoбчo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 09:13



Никога не вярвай на еднозначни отговори, без да са те поразпитали какъв консуматор на топла вода си, какъв ти е бойлерът - литри, с колко серпентини, имаш ли локално отопление, и т.н.
Аз например не си и помислям за зимно ползване на колектори. У дома водещ е принципът, че винаги трябва да има топла вода. В бойлера съм монтирал второ реле, което включва ел. нагревателя, ако водата в него падне под 40 `С. Диференциален регулатор следи разликата на температурата в бойлера и котела, който е на твърдо гориво и загрява водата в бойлера чрез серпентина.
АЗ НЕ МОГА ДА РАЗЧИТАМ ПРЕДВАРИТЕЛНО, ЧЕ ПРЕЗ ДЕНЯ ЩЕ ИМА СЛЪНЦЕ И ТО ЩЕ ГРЕЕ ТОЛКОВА, ЧЕ ДА МИ ОСИГУРЯВА ПО ВСЯКО ВРЕМЕ ПОНЕ ТЕЗИ МИНИМАЛНИ 40 `С ! ВЪПРОСЪТ НЕ Е САМО В ТОВА КОЛКО ЩЕ ТИ ДАДЕ СЛЪНЦЕТО, А ДАЛИ СИСТЕМАТА МОЖЕ ДА ГО УСВОИ .
Вариант е да имаш втори бойлер, вързан само към колектора и неговият изход да е вързан като вход на студената вода на основния бойлер - евентуално АКО има слънце да подава по-топла вода от тази от водопровода. Или още една автоматика, следяща температурата на водата в основния бойлер и този към колектора, и трипътен вентил, превключващ към чешмите по-топлия бойлер. И сега седни да посмяташ за икономическата ефективност...





Тема Re: моля споделетенови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано30.11.06 12:54



Има смисъл от селективните и вак. тръби но с хиит пайп ( термо тръби), и най важното не бъдете максималисти, че само колектора трябвало да топли водата. Експерта дава едни съвети типични за българския потребител, ония тъпаци американците и западняците са го измислили, от там 10% от тук 5% от друго място още 10% и ето ти 25 % месечно спестяване от разходите.
Експерт нали това пита човека дали селективните и вак. колектори са по добри от другите, ами естествено са по добри.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: моля споделетенови [re: Djasta-Prasta]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 14:42



Човека иска мнения дали си заслужава. Аз го разбирам като икономически ефект. Вакуумните и селективните са по-добри от обикновените плоски, но не са толкова по-добри, колкото по-скъпи. Моето мнение е , че не може да се разглежда колектора сам за себе си, трябва да се разглежда системата и режимът на ползване като цяло. Има един перфектен начин да се установи какво реално се оползотворява от Слънцето /не какво може колектора да оползотвори от слънцето !/, само че никой няма да си поиграе, просто се слага един съвременен топломер след слънчевата инсталация - като тези на абонатните станции, в мерна еденица кВтч, засичат се показанията за определен период и тогава всякакви теоретични условия за слънцегреене, кпд на колектор и т.н. стават излишни. Смяташ добитите киловати, сравняваш с цени на други енергоносители, смяташ за колко време ще ти се възвърне инвестицията и т.н. Чета тук преди няколко дни - "Мосьо Бриколаж" си е продал магазина на Цариградско шосе в София, и същевременно го е взел под наем. Свободните средства като ги завърти няколко пъти, ще построи още няколко магазина, после може и тях да ги продаде и да ги вземе под наем и т.н. Но няма да ги вложи в алтернативни източници на енергия, щото са добри анализатори и знаят, че парите се връщат за доста години...

Не е само важно какво ти се дава, важно е и какво можеш да вземеш от него...





Тема Re: моля споделетенови [re: питaщ/koлekтop/]  
Авторпитaщ/koлekтop/ (Нерегистриран)
Публикувано30.11.06 18:26



Здравейте и БЛАГОДАРЯ на всички отговорили Моят въпрос и отговорите които очаквам са в друга посока
1.Бойлера ми е с една серпентина странична и е 80 л.
2.Тази серпентина ползвах преди да си направя колектора за локалното парно а лятото за колектора
3.Идеята ми беше да поставя още една серпентина отдолу на фланеца и да ги разделя двете системи като използвам още един диференциален термостат за локалното парно да допълва бойлера и да сложа още един колектор в паралел на същесвуващия за зимата
4.Инвестицията ще която правя ще си възвърне най малко след 2 години и повече
5. С една дума заслужава ли си да копувам още колектори ИЛИ ДА СИ КАРАМ ЗИМЕ С .............. ЛЯТО С ...........
ВЪПРОСА ми е да споделят АКО ЖЕЛАЯТ тези които имат действащи системи
1.Имам бойлер с 1/2 серпентини Х ... литра
2.Локално парно да/не
3.Колектор едикакъвси
4.Днес 30.11.06 температура външна среда ....Температура колектор......
температура бойлер СТАРТ ХХ:00 часа температура бойлер край ХХ:00 часа
5. Изводите ще си ги направя сам или ако желаете ЗАЕДНО
6.Теоретично съм запознат много добре разговарял съм със много фирми но ме интересува на практика
Благодаря на всички споделили мнение



Тема Re: моля споделетенови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано01.12.06 13:47



Едните били по добри ама пък вакуумните не били по добри от по скъпите плоски. До тук нещото което разбрах че напълно забърка човека. Ако си спомняш вакуума е най добрия изолатор за сега на майката земя и от икономическа страна. Просто и ясно няма да сгрешиш да си сложиш селективен ако можеш дпугите ги продай и си сложи само селективни. Основната идея на тия устройства е да ти даде възможност да спестиш. И приказката икономията е майка на мизерията е най-голямата глупост която може някой да каже в БГ то, дори ни се смеят че не си използваме слънцето, заради такива като г-н ekcпepт,
да не забравяме приказката капка по капка вир става.
А това дето четеш за Мосю Бриколаж е съвсем друга тема само че явно не си икономист или специалист в далавераджииницата и най важното няма връзка с това което говорим.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: моля споделетенови [re: питaщ/koлekтop/]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано01.12.06 16:57



Това разглеждал ли си:



Има и за 30 Ноември 2006:



Редактирано от 2V6 на 01.12.06 22:37.



Тема Re: моля споделетенови [re: питaщ/koлekтop/]  
Автордokтop (Нерегистриран)
Публикувано02.12.06 15:03



Накратко имам колектор селективен и локално водна отопление на термосифонен принцип. Вързани са за 120 л. бойлер с 2 серпентини. Днес 02.12 2006. след като четох тук слязох да видя как е при мен:
Колектора е на 43 - 45градуса и помпата върти. За около 1 ч. водата в бойлера се промени с 1 1.5 градуса. Това с работата на солара предполагам че ще е за не повече от 4 часа за деня - което прави отдадена т. до 10 - 12 градуса. Не запаля ли котела -- включвам нагревателя.
Умишлено не пиша за темп. на водата в бойлера защото имам проблем с обратно топлоотдаване от серпентината на бойлера към системата на парното / описан в темата Към знаещите на 2-ра стр. /
Извода за мен : Солара върши работа през лятото а зимата само помага на котела или ел. нагревателя. Това е за североисточна България - Добрич.
НЕ СЕ ХВАЩАЙТЕ НА УЛОВКИ ЗА ОТОПЛЕНИЕ НА СГРАДИ ПРЕЗ ЗИМАТА СЪС СОЛАРНА ИНСТАЛАЦИЯ - СКРИЕ ЛИ СЕ СЛЪНЦЕТО И ПАНЕЛА ИЗСТИВА .
Иван




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.