Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:50 20.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Слънчеви батерии ( фотоволтаични).  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано28.11.06 11:24



Ефективност, вносители в България?

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано28.11.06 21:10



Вихалко, бате, Перник (хеви индъстриис), има цех и произвеждат от вече повече от година, 'сичкото се изнася.

Успех.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Eмo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 09:09



Иначе казано, "Стомана индъстри", т.е. бившия металургичен комбинат "Ленин", или някога ДМЗ /държавен металургичен завод/ "Ленин".
Сега собственик е гръцката "Виохалко". Но самият цех си е отделна фирма, доколкото знам с участие и на "Виохалко".
По моето скромно мнение фотоволтаичните имат смисъл там където няма електричество- в планината, в пустинята... КПД е много ниско - около 10 %. При това КПД нали се сещаш колко е срока на изплащане.
В Китай в момента се строи 100 МВТ централа, ама там е друго. Ако си от София, иди в "Конрад електроникс" и там можеш да си поръчаш и малки и големи, ако не те стряска цената.





Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано29.11.06 15:12



Попаднах на един сайт на русенска фирма но го загубих 10х10 см бе на цена 6-7 лв.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано30.11.06 15:15



Наименование Описание Наличност Цена лв с ДДС
НМ 99 Слънчева батерия 5 (4) V 0 1.60
Слънчев елемент 125х125мм 0 8.70
Слънчев елемент 85х85 мм 1 4.80
Слънчев елемент103х103 0 6.75
слънчев панел 61W 105х55 0 667.20
слънчев панел 12,65 W 2 175.50
слънчев панел 12V/0.3A с автомобилна зап 0 41.80
слънчев панел 12V/0.3A с захр.жакове 0 46.10
слънчев панел 14W 14W, напрежение празен ход 21 V, работен ток - 0,8A ,ток на късо - 0.84A 1 180.00
слънчев панел 27W 0 280.80





Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: 2V6]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано01.12.06 13:50



Благодаря много за помоща.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ekcпepт]  
Авторrrd (Нерегистриран)
Публикувано16.02.07 23:44



Мисля че държавата е задължена да ти изкупи енергията произведена от фотоволтаични панели.Мисля че цената ще доколкото си спомням ще бъде около 0.70 стотинки , което е доста.Не знам обаче дали вече са го решили.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: rrd]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано17.02.07 13:49



Това да не ти е нормална държава бре. Ще го решат - чушки. Нали тогава всеки перач на пари ще хукне да прави централи и как ше трупа пари енергийното лоби. А дори и под натиска на ЕС да се реши такова невероятно нещо, то то нормативната уредба пак ще беде пълна с капанчета. Дори и да имаш вечен двигател и да го пуснеш да прави ток, коли и беси в момента електропреносното дружество. То по подзаконов акт ти пуска техническо предписание как да изглежда присъединителното устройство и какви параметри да има. Ще ти пляснат един 20 kV траф да има към всеки слънчев панел и това моментално ще ти обезсмисли начинанието. Да не говорим за влизането в паралел. В нормалните държави знам че с някакво много евтино устройство подаваш към мрежата 220V. Имало го И във всеки когенератор и било нормално да се действа така. Тук в скапаната България първо трябва да се застрелят всички бивши комуняги , дето сега лапат около овчаров, начело с самият него, и винаги са лапали и тогава ще има място за такива иновации.

На мена самият ако ми падне, демек попадне в имота и мога законово да претендирам , че съм го помислил за крадец и има самозащита, го гръмвам без да ми мигва окото. И не само него.

Редактирано от Maйkъл на 17.02.07 13:52.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Maйkъл]  
Авторrrd (Нерегистриран)
Публикувано17.02.07 16:39



Мое е грешката че не казах че е за 0.38 KV.В момента знам човек на който енергото са сложили електромер става отчитане на неговите показания, но все още мисля че са не са се разбрали за цената но ще е от този порядък, който писах.Знеш ли че изкупната цена от ветровите е 0.17 стотинки в момента.Целта на тези средства е да се намали произведената енергия от традиционни източници на енергия.За сведение фотоволтаичните батерии са четири пъти по-скъпи от ветровите, в смисъл на KW и имат много ниско КПД(някой го беше писъл във форума).Така значи как може да накараш хората да купуват фотоволтаични,при положение че са 4 пъти по-скъпи и произвеждат енергия само през деня,а когато е облачно имат ниско КПД.Решението е като изкупната цена е много по-висока от ветровата.





Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: rrd]  
Авторjege (Нерегистриран)
Публикувано17.02.07 18:25



Относно това дали се изкупува енергията от слънчеви( фотоволтаични)системи вижте това:


Има и такива които се занимават с това




Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: jege]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано17.02.07 22:52



А ти прочети по-внимателно защо цената за изкупуване е разделена на 2 части 70% от прадажната цена и добавка. Колко добре звучи на нормативен документ решеното. Красиво, стегнато насърчително. Като го прочетеш ще речеш - Ей тия от ДВЕРВ правят нещо грижа ги е за природата. Защо не напишеш обаче 50..60 линка, всеки един към необходимият документ от преоцедурата за узаконяване на такава електростанция. И как на практика нямаш никакъв шанс да направиш такова нещо. А па да не питам защо трябва да имаш повишаващ траф на минимум 6kw след като мрежата е 220v. И как държавата прехвърля финансовото бреме за стимулиране на централите от възобновяеми източници към енергоразпределителните дружества. Вместо както е по нормалните държави средствата да се отделят от бюджета. Как по тоя начин се цели не да стимулира а да се убие в зародиш тая инициатива. За да нямат конкуренция големите производители. Щото на енергорапределителното дружество му дреме че си включил 2 панелчета. Само е на загуба от теб. И може ще можеш да обясниш защо за 10та поредна година се отлага въвеждането на зелените сертификати. Тогава всеки производител ще може да продава на европейският пазар сертификатите. И бранша ще живне. А сега всеки такъв балък е принуден да се бори с бюрокрация, да съгласува, да прави проекти (пак за проектите да не подхващам) за всеки отделен панел и т.н.

Между другото само за едно уважавам диктатора Сталин. Човека е казал - няма човек няма проблеми. Много верен лозунг. Аз съм си го модифицирал за собствена употеба - Няма комунисти - няма проблеми.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Maйkъл]  
Авторatstoev (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 12:15



Някой знае ли на какъв етап е разработката на наносоларни слънчеви панели. Четох една статия, че при тях КПД-то ще е от порядъка на 80-90% и ще могат да се огъват. В момента три независими фирми работят по разработката им.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: atstoev]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано18.02.07 13:01



http://www.spectrolab.com/ и
http://www.prismsolar.com/index.html съответно са дадени част от фирмите произвеждащи реално клетки с доста по високо от обичайното 15% КПД. Всичко останало са само лабораторни разработки. При тях не се знае каква ще е крайната цена за продукт. Има стотици! примери за суперклетки с КПД 80% примерно, но супервисока цена и поради тази причина е невъзможно да се получи продаваем продукт.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторrrd (Нерегистриран)
Публикувано18.02.07 15:08



Не мисля че узаконяването на фотоволтаичните е голям проблем.Да за ветровите съм съгласен.Обаче както виждате ветрови има и то доста.Щом се узаконяват ветрови какво толкова му е трудното да се узаконят фотоволтаичните?Мисля че няма да е по трудно от това да си узакониш къщата.Представете си следният случай:Имаш малък цех слагаш фотоволтаични 10 КW на покрива на цеха.Подаваш си необходимите документи идват от енергото и слагат електромер.Ако не ти платят да кажем пак ше ги избиеш тези пари.За кво ти е трансформатор като са вързани за мрежа НН?Рано или късно почти всеки покрив ще има слънчеви колектори.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: rrd]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано18.02.07 20:49



Слагаш на всеки покрив бля бля. Идват от енергото - бля бля.
1. Правиш проект за който плащаш , по който се вижда че си спазил критерия за енергийна ефективност. Смисъла му е че ако инвестиционните ти разходи надвишават опрделена сума , няма да получиш разрешение да ти се изкупува енергията, независимо зелена ли е пембяна ли е.
2. Избираш терен. Терена трябва да е със статус за индустриални нужди. Не се разрешава да се строят централи (пак независимо какви са ) ако терена е земеделска земя или за жилищни нужди. Ако не е такъв, правиш УПИ, вкарваш го в регулация демек.
3. Изкаш разрешително за строеж. Дори и за обикновено панелче 130w. се иска инвестиционен проект.
4. Отиваш в енергоразпределителното дружество и подаваш молба (с одобреният проект) по който ти изготвят предписание за включване в мрежата. Енергото ти иска спецификации на генератора и ти посочва че трябва да си закупиш повишаващ трансформатор между 6 и 20 kV. А Ако си имал нещастието да си внесъл генератора без да си използвал фирма на човек от енергийният бранш направо ти казват че генератра ти не отговаря на някакви спецификации. Независимо че същият този генератор се използва в повече от 100 страни примерно и е произведен от реномирана немска фирма. Незавимо че закона ги задължава да ти изкупуват енергията, (под натиска на ЕС приет закон) , то куркапана е че те са свободни да ти посочват начина по който се изкупува (включително цената и техническите параметри). Включително и че може да си получаваш парите от произведената енергия след една година. Ако въобще ти платят, защото обикновено мрънкат че в момента са финансово затруднени.

..
99. Пускаш централата ако въобще имаш нерви да дочакаш този ден.

Като теглиш чертата се вижда че си изхарчил тройно повече пари от колкото си мислил в началото и то за подкупи и преодоляване на бюрократични спънки. Ей за тва трябва да се трепят комунистите и то по особено мъчителен начин. Щото в енергобранша те колят и бесят и няма да изтърват кокала.



Ти си някакъв наивник дето си мисли че като сложиш 10 квадрата фотоволтаик на покрива и си хванал господ за шлифера.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторfv (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 13:47



Минимално количество 10 КВ,цена 4,87 Евро за W.
Панели от 175W,230 W.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: fv]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано19.02.07 14:17



Има правила за целия инвестиционен процес, които могат да се дръпнат от АПИС или от сайтовете на министерствата. Ако решите да продавате но за лични нужди едва ли ще ви се наложи да имате разрешителни.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторbakalin (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 16:05



Maйкъл, максимално ме из(с)кефи.
Не знам какво толкова имаш срещу ЕРР. Те са частни бе брат.
Но за фотоволтаиците. За момента:
Разходи за закупуване на 1 кВт ~ 6000 Евро
Приемаме че в Бг ще произведеш 1200 КВтч/год.
По приетата от ДКВЕР цена 1200*0.92 лв = 1104 лв = 550 ЕВРО
Възвращаемост > 12 години
Извод - парите си ги хвърлил на вятъра.
Съвет:
Купуваш инверторите или генераторните групи. Приемаме 25КВт инсталирана мощност.- 20 000 Долара.
От Португалия взимаш (просто ще ти ги подарят) износени фото панели.
Траспорт до порт Бургас - 4000 Долара. (два контейнера)
Монтираш цялото това в двора на ТКЗС - 5000 Долара (за подкуп на председателя)
Проект, туй-онуй - 10 000 Долара
Тотал 20 000 + 4 000 + 5 000 + 10 000= 30 000 (приемаме 40 000) долара или 25 000 ЕВРО.
И сега каква ти е далаверата


Ами далаверата е проста------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
За 3- 5 хиляди български лева си купуваш генератор.
Себестойност 0.30 лв/КВтч
Връзваш генератора и продаваш на ЕРР по левче киловата.
ПЕЧАЛБА
25 кВт * 1200 (толкова за година) = 30 000 лева за година
Ако генераторчето е включено по-дълго = 50 000 лева
Ама да не сме алчни - 20 000 ЕВРО
И какво - избиваш за 2-3 години
Ако икате подробности qwert1@mail.bg



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: bakalin]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано19.02.07 16:31



"По приетата от ДКВЕР цена" не е 0.92 лв/кВч, а е 0.092 евро/кВч, или 18 стотинки/кВч. Това е цена за изкупуване на енергия от възвръщаеми енергоизточници.

Кое е това ЕРР дето изкупува 1 кВч за 1 лев и го продава за 5 стотинки?



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: bakalin]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано19.02.07 16:33



И какво генераторче да си вземем което ти предлагаш.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторrrd (Нерегистриран)
Публикувано19.02.07 17:43



Някои хора не са слушали внимателно.Обяснявам пак.Аз да не слагам атомна централа на покрива.Като слагам колектори за топла вода това да не е топлинна централа?И за какво упорстваш за този трансформатор,при положение че консуматорите са на близко разстояние.Напрежението кето отдават към мрежата е 0.4 KV, къде видя тези 220 V , да не би колекторите да имат и нула?Да разбира се че има проект то и за тоалетна ,ако правиш трябва да имаш.Аз ти обяснявам че познавам човек който е сложил и то без кои знае какви проблеми.Дойдоха от енергото пломбираха му електромера има сключен договор и всичко работи.Когато говорих с него не бяха излязли още цените за изкупуване, но му засичаха отдадената енергия.За примерно 8 години ще си възвърне инвестициите,а срока на годност на колекторите е около 30 години.Но искам да добавя че цената на които е купил панелите е много по ниска от тези цени които са в БГ.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: rrd]  
Автор Maйkъл (____)
Публикувано20.02.07 01:30



Сега ако ти предложа да ти дам 100 лева да ми дадеш координати на човека за да сподели опит как е излъгал енергото и системата, после ще се окаже че не било в България а в Аржентина, не било фотоволтаик с инвертор а колектор за топла вода и не са му пломбирали електромера а водомера.



Тема до Мйкълнови [re: Maйkъл]  
Авторramzes (Нерегистриран)
Публикувано01.03.07 17:02



грешиш те комунистите са би ле идеалисти и вече измряха сега на власт са комсомолците и те са по МРЪСНИ и от терористите./ какъв комунист е Р. Овч. когат са ги трепали комунистите той сее насирал на бабаси във фустата./



Тема Re: до Мйкълнови [re: ramzes]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано02.03.07 09:40



Не е бил родом бе душа.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Maйkъл]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано18.10.07 14:44



намерих фотоволтаични клетки от един вносител и излиза на половин цена ако си ги наваржеш та ако някои знае несхто по темата моля да сподели.ето и саита които предлага cells http://sitekreator.com/solar-bg



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано18.10.07 14:47



вижте там маи ще може да си ги зглобяваме и да ни излизат на половин цена
http://sitekreator.com/solar-bg



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Maйkъл]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано18.10.07 17:28



от тук си купуваш клетки и си зглобяваш ефтин фотоволтаик
http://sitekreator.com/solar-bg/index.html



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: koko]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано20.10.07 18:38



Не са на половин цена. Българските отдавна са на тази цена.


В отговор на:

Автор: koko
Тема: Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).

вижте там маи ще може да си ги зглобяваме и да ни излизат на половин цена
http://sitekreator.com/solar-bg


Редактирано от 2V6 на 20.10.07 18:40.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
АвторФoтo (Нерегистриран)
Публикувано28.10.07 09:47



Пичове не може ли да разберете че ниската цена се постига единствено с големи заявки. А тази цена която се офертира за фотоелементите ми се струва малко висока (2.67 евро на ват) само че не разбрах цената със ДДС ли е това цена в българия ли е или франко производителя.
Аз лично не бих си правил труда да се занимавам със сглобки про положение че може да се намерят монокристални фотоволтаици по 3.70-3.80 евро на ват
Но все пак има хора на които им е по интересно да си го направят сами.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Фoтo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 12:15



привет на всички, и аз като вас правех сметки, но се оказа, че има голяма разлика от написаното до реалноста. направих си 1.5 кВ централа на покрива още лятото и все още не мога да сключа договор с енергото за изкопуване на тока въпреки ,че имам предварителен договор. системата ми е последен писък в технологиите. с повишаваща мощноста система при облачно време и система за следене и контрол по интернет. също така отчитане на зелени сертефикати. на наистина заинтересованите мога да дам прфесионална консултация на е-mail: ivankov_@abv.bg



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: koko]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 14:22



цените дето ги гледате са с 150 Е по- скъпи отколкото ги купих аз



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ивaн]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано08.11.07 15:34



Бреййй и как ще стане това чудо да ти се повишава мощноста при облачно време.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ивaн]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 15:34



И къде е далаверата на Енергото да ти продава дневен ток на 15 ст., а да купува от тебе на 70 ст. за кВтч ?
В някоя банка виждал ли си курс "продава" да е по-нисък от курс "купува"?
И все пак има далавера, ама кой покрива разликата ?
Я го напиши професионално, ама сбито и без обяснения от типа за екологично чистите възобновяеми източници, изчерпване ресурсите на майката земя и т.н.





Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано08.11.07 16:07



Човека си е казал държавата продава зелените сертификати и от там идват разликите плюс малко от данъците ни. НЕК купува тока и после го прадава на ЕВН например.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: Djasta-Prasta]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 16:49



В случая иска да продава на енергото /ЧЕЗ, ЕОН, ЕВН/. Разликата не е през данъците, а през цените, които се защитават пред ДКЕВР. И колкото повече такива се явяват, толкова по-скъп ще ни е токът. Това от една страна. От друга външнотърговският дефицит расте, щото тия монокристали не се произвеждат тук, както и останалото оборудване. На гол гъз чифте фотосолари...
Много пъти съм го казал - има толкова много нехванати води у нас, които се биха изплатили много по-бързо.
Да не говорим за санирането и нискоенергоемките уреди - там трябва да ходят първо парите.



Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ekcпepт]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 16:55



Щях да забравя - НЕК не купува на ниво напрежение по-малко от 110 кВ.
Досега няма предложение за изкупуване от фотоволтаични централи.....
Другото го обясних по-горе.





Тема пълни глупостинови [re: ekcпepт]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 21:17



пълни глупости. изкопува се и на ниската страна(220в)не разбрахте ли че аз имам такава и се изплаща за 5-6 години



Тема Re: пълни глупостинови [re: ивaн]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано08.11.07 21:45



ако сте прочели внимателно документа където се съобщава за изкупната цена (явно не сте)щяхте да разберете как се формира цената. тя не е измислена просто еи така. уважавам всички които изказват мнение, но поне го правете достоворно,а не да говорите на изуст.що се се отнася до технологиите в тази свера съм доста напред с материала и с гордост заявявам ,че малко хора в цял свят разполагат с тези технологии и аз съм един от тях, защото аз работя за американска компания, която е световен лидер в тази област. с радост ще отговоря на всички които сериозно се интересуват.



Тема Re: пълни глупостинови [re: ивaн]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 09:42



Много ясно, че се изкупува и на ниската страна 220 В, ама не от държавната НЕК, щото НЕК вече няма мрежа ниско и средно напрежение, а от съответното ЧАСТНО разпределително дружество - чехи, австрийци или германци.

Цени на електрическа енергия, утвърдени от ДКЕВР


I. Цени на електрическата енергия при продажба от производители

.................................................
7. Цена на електрическата енергия, произведена от фотоволтаични централи:

а) с инсталирана мощност до 5кВт - 782 лв./МВтч.

б) с инсталирана мощност над 5кВт - 718 лв./МВтч.


Забележка: В цената не е включен данък върху добавената стойност.

Та не отговаряш кой според тебе покрива разликата на частника от 15,7 ст/кВтч "продава"дневна ел. енергия до 93,8 ст/кВтч "купува" /с включено върху тия 78,2 ДДС/ от фотоволтаични централи ?

Ами кой - всички ние останали потребители. Колкото повече такива централи възникват, толкова повече частника ще иска и то с право нови по-високи средни цени за продажба от ДКЕВР.
Вместо евтин ток от 3 и 4 блок на Козлодуй - скъп ток от изделия на "американска компания, която е световен лидер в тази област".
Те американците са царе по изцицване на други икономики...



Тема Re: пълни глупостинови [re: ekcпepт]  
Автор Дaниeл_ ()
Публикувано09.11.07 11:16



Европа и България в частност има интерес да преминава на възобновими източници защото по този начин става все по-независима от руските горива (и не само от руските). Идеалния вариант е 100% енергийна независимост което за Европа като цяло е постижимо и то в не много далечно бъдеще.

С всяка такава инсталирана система цената на технологията като цяло пада и тя става все по-достъпна и за нас и за останалия свят защото все пак сме един глобален пазар. България както винаги е много назад така че основната тежест в поевтиняването на тия технологии се понася от развитите държави в които се инсталират най-много такива мощности. Това са САЩ, Германия, Испания, Япония, Китай, Италия и други... Ние закъснявайки с внедряването на тези технологии всъщност печелим защото те идват при нас "на готово" поевтиняли. Не печелим когато ги внасяме от вън вместо да си ги произвеждаме тук, но това вече е доста по-трудно за малка държавичка като нашата.

Цената за енергийната независимост естествено я понасят всички българи горе-долу по равно като плащат по-скъпия ток. Това е кофти от една страна, но от друга е добре защото ще започнем да се стремим да си повишаваме собствената енергийна ефективност - тоест да не пилеем тока





Тема Re: Слънчеви батерии ( фотоволтаични).нови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано09.11.07 11:29



Експерте, не си прав е не връзвай външнотърговския дефицит с покупката на панелите. Не забравяй че така се произвежда продукт, тоя продукт освобождава мощности на стандартните централи да продават на вън електрическа енергия. Пак ти повтарям зелените сертификати се продават и дават доход. Това че тъпанарите горе немогат да направят свястни мерки за подпомагане на потребителите на ВЕИ и производителите на системи за употреба на ВЕИ е друг въпрос. Ела в комплекса Марица Изток, поживей 10 месеца и се разходи в откритите рудници, надишай се на всякакви отпадъци и натрупай радиация и тогава ще си говорим. Та като свършат там въглищата и следват рекултивация, попитай колко струва една смяна на един булдозер и ще видиш де му излиза края.

Иначе си прав че може сериозно да се помисли по въпроса за направата на мини ВЕЦ не е отхвърлям и тази възможност но пак ще ги купуваме от чужбина оборудването за ВЕЦ.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 09.11.07 11:37.



Тема Re: Даниелнови [re: Дaниeл_]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 11:40



Напълно съм съгласен с теб, но пак казвам, че тези парични потоци трябва да се насочат първо към по-евтини вложения за възобновяеми източници - напр. водите. Към слънчеви колектори за топла вода. Към саниране на сгради. Човека няма пари да си сложи стиропор, а държавата косвено го принуждава да дава пари за ток от фотосолар.
Ми да си ги ползват директно за собствени нужди, що държат тока да го продават ?
Да си чул французите да наблягат на фотосоларните технологии ?
Да си чул французите да си разбиха на парчета държавната Електрисите дьо Франс на парчета и да си разпродадат парчетата ?
Да си закриват АЕЦ-ове ?
Е така се брани държавен интерес, а тука е разграден двор.





Тема Re: пълни глупостинови [re: ekcпepт]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 12:54



към експерта: пак си чел само последната страница, прочети целия документ. наблегни на това как се образува цената.там дето пише еди колко си процента от брутния вътрешен продукт за еди кояси година.......



Тема Re: Даниелнови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано09.11.07 13:34



А и друго да ти кажа всички ТЕЦ и държавни ВЕЦ и АЕЦ получават дотации.



А това дето говориш за саниране, ти наясно ли си що е саниране. Щото тук в БГ то като се каже саниране значи нова дограма и изолация. А в франция дето е цитираш, значи нещо много повече освен изолацията.
Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 09.11.07 13:36.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.