Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 10.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема към знаещитенови  
Автордokтop (Нерегистриран)
Публикувано09.11.06 20:53



Лятото си сложих бойлер с 2 серпентини но нямаше вода в инсталацията на локалното парно. Когато го напълних ( то е на гравитачен принцип ) възникна следния проблем.
Топлата вода от бойлера се връща / прави топлоотделяне през серпентината и радиаторите които са над нея / вечер когато изгасне котела. На практика сутрин нямам топла вода - ужас.
Давайте идеи докато не е хванал студа ( предполагам че ще трябва да изпусна водата и да поставя някакъв клапан )
За пояснение над нивото на бойлера имам 2 радиатора на тавана - на около 3 метра височина и разширителния съдоше на 1.5 метра с тръби 3/4 цола.



Тема Re: към знаещитенови [re: дokтop]  
Автор Bиko (непознат)
Публикувано10.11.06 05:31



Може би парното е свързано към серпентината която е в горната част на бойлера.По принцип серпентината трябва да е в долната част на бойлера,както е и при ел.нагревателя на електрическите бойлери.Принципът на работа е следният затоплената вода в бойлера е разширена ,съответно и с по малко тегло за единица обем,вследствие отива в горната част на бойлера .Ако серпентината е в горната част от бойлера се получава и обратното топлоотдаване от него към отоплителната инсталация,а другият проблем е че нъма как да се затопли останалата част от водата намираща си под нивото на бойлера.Виждал съм специална група от термовентил специално за твоя случай настройваш го на 60 С градуси ,и тои пропуска вода през серпентината само когато температурата в системата е по висока от зададената.Но е над 100лева.Другият варианте с обикновен кран но само 1.На вх. на серпентината.



Тема Re: към знаещитенови [re: дokтop]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 09:51



Аз също съм на гравитачна система и бойлер със серпентина. Но въртя водата само през серпентината с помпа, която се управлява от диференциален регулатор. Един датчик има към бойлера и един към котела. Помпата работи само когато водата в котела е по-топла от водата в бойлера. Освен това съм сложил и един обикновен възвратен клапан на входа-горния извод на серпентината, точно заради този ефект, който е при тебе. Когато помпата работи -клапанчето се повдига от налягането на водата. Доколкото разбрах обаче, твоя бойлер е някъде вързан далече от котела. Това не пречи да приложиш моето решение, или както ти писа Вико - управляем вентил. Ако искаш всичко да е както трябва, непременно сложи диференциален регулатор. Другият вариант - кран, два термометъра и даваш задача на тъщата да ги гледа непрекъснато и да управлява крана. Но този случай при тебе се среща масово, щото майсторите са едни майстори....





Тема Re: към знаещитенови [re: ekcпepт]  
Авторdoktor (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 11:56



Благодаря за съветите.
Интересува ме мога ли да ползвам диференциалния регулатор от слънчевия колектор, като вържа още един датчик. И един ел. винтил като на пералните но за топла вода. / къде може да се намери и за колко/.
диференциалния регулатор от слънчевия колектор вкл. помпата при 42 градуса - идеята ми е да вкл. и винтила. Само не зная когато системата е студена и клапана затворен как датчика да разбере че има гореща вода в парното - или може би датчита трябва да е просто до котела и когато изгасне (изстине ) затваря винтила, като запаля - отваря.
Давайте идеи........



Тема Re: към знаещитенови [re: doktor]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано10.11.06 13:20



Леле мале. Докторе, ти наистина ли си такъв - по медицина ? Щото ако ти си си правил системата - простено ти е. Ама ако е правено от майстори или фирма - иди да си искаш парите обратно. Така, както разбирам, това което включва на 42 `С не е диференциален регулатор, а най-обикновено термо реле, следящо температурата в колектора. Недопустимо като техническо решение. Представи си - имало е яко слънце и водата в бойлера се е загряла до 65`С. Обаче - идват облаци, руква един дъжд. Колектора се охлажда до 20 `С. Помпата е спряла да върти. Обаче облаците се разкарват, пак грейва слънце и колектора се загрява до 43 `С. Помпата се включва, започва да върти водата и какво става - водата от бойлера грее колектора, щото е по-топла. И ква ти е ползата ? Та същото важи и ако си представиш котела на мястото на колектора. ДИФЕРЕНЦИАЛНИЯ РЕГУЛАТОР СРАВНЯВА ДВЕ ТЕМПЕРАТУРИ ОТ ДВА ДАТЧИКА - САМО АКО ВОДАТА В КОТЕЛА/КОЛЕКТОРА Е ПО-ТОПЛА ОТ ТАЗИ В БОЙЛЕРА, ТОГАВА СЕ ВКЛЮЧВА ПОМПАТА!!!!!!
Вентил от пералня не би могъл да свърши работа - много ще се намали дебита.
Дал си доста пари, дай още малко за диференциален регулатор. Още повече, че имаш помпа за колектора. Половин година ползвай регулатора и помпата за котела - сваляш, връзваш към колектора и двете. А за слънчеви колектори и ползата от тях зимно време в България - забравете и не си пълнете главите с вакуум.





Тема Re: експертнови [re: ekcпepт]  
Авторdoktor (Нерегистриран)
Публикувано12.11.06 18:22



Абе че съм доктор, доктор съм но ветеринарен. Това което вкл. помпата че е диференциален регулатор - такова си е. Два т. датчика , диференциална разрика 0 - 20 градуса и т.н.т. Системата на солара е с " антифриз" така че откачането на помпата отпада.
Я кажи за това най-обикновено термо реле - може ли да се комбинира с някакъв (кран/ клапан). //Вентил от пералня не би могъл да свърши работа - много ще се намали дебита.// - Входа е на 3/4 , ако използвам 2-та или и трите изхода на магнит винтила ---- просто нямам технически познания а за експерименти е късно защото зимата дойде. Притеснява ме и температурата на водата - дале ще издържат но темп. над 50 - 70 градуса.
Още не е почнала зимата а ми омръзна да отварям и затварям кранчета.



Тема Re: докторнови [re: doktor]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано13.11.06 09:39



Уфффф. Тъста ми е ветеринарен, а жена ми - хуманитарен. Както се шегувам, и това като при даскалите не е професия, а диагноза. По същество.
От перална не става не поради диаметъра на тръбите, а поради конструкцията на клапаните, тя е специфична и при почти никакво налягане, както е при гравитачната система, просто почти нищо не пропускат. Връщам те пак към помпата и регулатора - не ги отписвай. Аз съм го направил с 4 кранчета за по няколко лева. Зимата превключвам с кранове помпата към бойлера и затварям крановете към колекторите. Колекторите за през зимата в България ги отпиши като икономически ефективни, всичко е плод на заблуждаваща реклама.Така почти не губиш антифриз. Друг вариант е специален вентил - електромагнитен или с двигател, за който цената може да отиде към цената на помпата, че и отгоре.
Виж в сайта на erato.bg, за съжаление и те вече не публикуват ценовата листа, а само продуктовата. Но без дифиренциален регулатор пак нищо не правиш. Абе викни си някой специалист, ама истински. Щото нали знаеш какъв ще е резултата, ако техничарите почнат да скопяват прасета....



Тема къде са знаещитенови [re: дokтop]  
Авторdoktor (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 20:14



Никой ли няма да предложи вариант бе хора. Зимата идва и напрактика сутрин и вечер трябва да въртя кранчета.
Давайте идеи..........



Тема Re: къде са знаещитенови [re: doktor]  
АвторDesso (Нерегистриран)
Публикувано19.11.06 21:12



(Много)знаещи винаги има, ама когато потрябват - изчезват...
Иначе по твоя въпрос:
необходим ти електромагнитен вентил за да спира водата в серпентината, и диференциален терморегулатор за да управлява електромагнитния вентил.
Дай мейл за да ти пратя примерен такъв вариант, или пък факс, че ми е по-лесно....



Тема Re: Dessoнови [re: Desso]  
Авторdoktor (Нерегистриран)
Публикувано20.11.06 14:04



k_ivan@abv.bg
fax 058841760 но не работи на автоматичен режим.
Ако кажеш от къде да си купя електромагнитен вентил направо ще се родя.
Диференциален терморегулатор имам от солара а и знам откъде мога да купя. // но си мисля че и един терморегулатор от бойлер може да ми свърши работа. Необходимо е като падне под 40 +/- 10 градуса водата на котела да се затвори клапата и обратното като запаля да отвори //




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.