Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:36 25.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема Категория на котелни помещения с котли на газ  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано02.11.06 20:15



Здравейте знаещи!
Бихте ли ми казали каква е категорията на взривоопасност на котелно помещение с 4 котела с горелки на природен газ. Има газ сигнализатори, аварийна вентилация.
В какво изпълнение трябва да е осветителната инсталация- работна, аварийна, евакуционно.
В кой норметивен документ се регламентира катеорията на конкретното помещение и начина на изпълнение на ел.апаратурата.
Хиляди благодарности на отзовалите се.



Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: Щ-3O4]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 14:03



НАРЕДБА № 2 от 5.05.1987 г. за противопожарните строително-технически норми
Издадена от министъра на вътрешните работи и председателя на Комитета по териториално и селищно устройство, обн., ДВ, бр. 58 от 28.07.1987 г., изм. и доп., бр. 33 от 19.04.1994 г.



Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: Щ-3O4]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано03.11.06 14:11







Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: Xoлдън]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано03.11.06 16:30



Да, благодаря ти. Това го знам. Питам закото витаят около мен слухове, че цялото помещение се водело за взривоопасно. С което разбира се не съм съгласен, а и има газсигнализатори и аварийна вентилация. А конкретно: инвеститорът иска взривозащитено основно осветление. Според мен е безсмислено. Как мислиш?



Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: Щ-3O4]  
Автор After_Dark (гьон)
Публикувано04.11.06 19:40



не знам как е по закон но при нас е - нисковолтово осветление - 12 В или/и взривозащитено, вентилацията и тя такова изпълнение - вентилаторите са извън помещението и са така направени - не съм много наясно как се казва - инжектори ли или подобно - вкарват въздуха посредата на комина извън сградата а долния му край е в помещението и изсмуква въздуха от него - нещо като пулверизатор става


имаме и пещи и котли, които са навън на открито и площадката и тя се води за взривоопасна и е с парогасене а помещенията са с възможност за азотно гасене
дано съм бил полезен

Аха, UNIX - досеща се Щирлиц.
- Аха, Щирлиц - досеща се UNIX-а

Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: Щ-3O4]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано04.11.06 23:27



То в тая държава всеки си тълкува наредби и закони както си иска.Но по принцип,ако е един обем не може да го делиш на опасен и безопасен.Не знам конкретния случай,но мисля ,че е така.
В крайна сметка дори и тия,които са писали наредбите не знаят какво искат.Хеле пък разните пожарникарчета,дето не знаят азбуката.Въобще тая тема е отврат.Гледай да им замажеш очите иначе няма спасение.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: Щ-3O4]  
Автор ddwolf ()
Публикувано11.11.06 17:49



В1
При определени условия може да се понижи до В1а, но това трябва да се съгласува с пожарникарите. Междувременно на вратата на помещението пише класа на взривоопасност и класа на пожароопасност.
Всички електрически инсталации са взривоопасно изпълнение- херметически тръби, кутии и т.н. Осветители, контакти, разклонителни кутии също. Общо разликата между обикновено изпълнение и Ех изпълнение е 10-15 пъти като цена.

Изпълнете каквото са Ви предписали. Погледнете внимателно числата, които съм написал като разлика в цените.

Поздрави

Редактирано от ddwolf на 11.11.06 17:58.



Тема Re: Категория на котелни помещения с котли на газнови [re: ddwolf]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано12.11.06 19:10



Благодаря за взетото отношение.
Категорията на производството за котелни е "Г", по отношение на взривоопасност е В1а. Чрез слагането на газсигнализатори включващи аварийната вентилация и при второ ниво на задействане изключващи главна газова задвижка-намалявам до В1б. А там изпълнението на ел инсталацията е нормолно (IP54). Само аварийното осветление с което осигурявам 20% от нормената осветеност ми е в взривобезопасно изпълнение.
Всичко това прави цената поносима и проекта отговаря на изискванията.

Редактирано от Щ-3O4 на 12.11.06 19:15.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.