Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:58 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Крадат токнови  
Автор diannikolov (непознат )
Публикувано11.07.06 16:27



Колеги помагайте.В апартамента на приятелката ми накой от комшийте краде ток.Таблото с електромерите е в мазите.По по коридора на етажите има две кабелни трасета.Едното е за осветление и други, а другото предполагам е за захранването на апартаментите.Преди време монтирах контролен електромер в апартамента на таблото с предпазителите.Двата електромера дават огромни разлики.Инженер съм по КИП, обаче ми е трудно да преценя от къде и как могат да ги крадат.Мисля си че някой си е пробил стената там където вървят кабелите и се е закачил на произволен кабел в случая този на приятелката ми.Дайте предложения как мога да разбера кой е и как го прави.Имам идея даже да ги изпържа по някакъв начин, като подам накакво по-високо напрежение но още не съм го измислил как.

Благодаря Ви предварително!!!

Идваха от енергото на проверка но те казаха...."Ми те не крадат от нас, те крадат от вас....спасявайте се"



Тема Re: Крадат токнови [re: diannikolov]  
АвторPCL82 (Нерегистриран)
Публикувано11.07.06 19:09



Аз първо бих се искал да нуча кой ме краде, а после да предприемам някакви мерки.Що се отнася до изпържването след като той има извод от твойто захранжане значи и той може да те изпържи през собствените ти жици, само че ти имаш повече да губиш от него.
Сега по същество. Аз от време на време проверявам когато имам висока сметака като изключвам всички предпазители на апартаментното табло и поглеждам дали ми се върти електромера в главното.Това може да се прави през произволни часове от денонощтието за да се хване навика на крадеца и това да се съпостави с предполагемите кандидати(все някой съседи са по склонни към кражба и имат някои характерни навици).
Бих прегледал захранването до апартамента като го проследя от главното табло до апартаментното. За целта разглегдам кабеляците в главното и ако видя разклонение значи е самнително(все пак разклонение от главните линии нормално не може да има) .Същото и даже по- лесно е с кутиите по етажите.
щом са две едната е слаботокова, а другата е силнотокова и осветление.
ако видиш разклонение от дебелите кабели си го хванал и остава да видиш как да му триеш сол на главата. Всичко казано се отнася само до фазовите проводници, защото нулата може да е дебел общ проводник от който има разколонения до всеки апартамент.
Щеше ми се да предложа нещо не толкова трудоемко ама май е лесно да откриеш, че има кражба,но е трудно да хванеш кой е.
Всъщност започни първо от кутиите които изглегдат да са отваряни скоро.



Тема Re: Крадат токнови [re: diannikolov]  
Авторkyky (Нерегистриран)
Публикувано11.07.06 19:57



Изключваш всичко в апартамента, отвиваш бушона от таблото в мазето и подаваш някакво много високо напрежение от таблото в апартамента (трябва да си намериш съответния източник), няма нужда да търсиш кой се е вързал, ако има такъв, ще се чуе





Тема Re: Крадат токнови [re: kyky]  
Автор diannikolov (непознат )
Публикувано12.07.06 08:31



Идеята с високото напрежение и аз си я мисля, но....
Единственото по-високо от 220 е 380.В блоковете го има на вход влизат 3 фази а от там се разделят на три кръга за захранвне на отделни апартаменти.За да пусна по двупроводна мрежа 380 волта, което ще му стига да му стопя покъщнината трябва да му подам линейното напрежение, но пък нулата за всички е обща.Така ще думна и другите комший.Ако отворя кутийте на трасетата по етажите ме съмнява да видя отклонение.Ако съм аз бих си пробил панела малко над кутията, за да не се вижда, къде е връзката.Какво ще стане ако при развит главен предпазител на апартаментното ми табло от долу подам изправено напрежение.То ще е по-малко от 220 но пък ще е право.Мисля си, че ако има включена пералня или климатик ще изгори двигателите им.
Моля Ви помагайте защото се виждаме в чудо.Когато ни няма в апартамента има по минимум 80 лева, а се е случвало и по 120.



Тема Re: Крадат токнови [re: diannikolov]  
АвторPCL82 (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 10:47



При тези сметки или е наби4ил много фризери или се топли на ток.
С постоянен ток на нагревателните уреди е ясно, че нищо няма да им стане.
Е двигателите ако са асинхронни ще изпушат най вероятно.
Не занм дали ако заредиш доста конденазатори по отделно и после ги навържеш последователно дали няма да се получи един приличен високоволтов импулс и да свършиш работа.



Тема Re: Крадат токнови [re: diannikolov]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано12.07.06 13:15



Проблема с блоковете - това е ясно НО както са ти казали почваш от кутиите и се молиш онзи да се е закачил там. Иначе ако аз бих се закачил бих си закачил бойлера или някоя печка - така де уред който яко гълта и каквото и напрежение да му подадеш няма да има ефект, виж ако си е закачил климатика си е друго нещо, там може да бъде издънен по няколко начина и този с диодите не е най-добрия по-скоро бих развил долния предпазител и вместо него бих закачил печка по този начин горния консуматор остава с пониен9о напрежение и ако е двигател му се разказва играта - ако е климатик само трябва да се ослушаш кой реве на умряло.
Ако има закачен бойлер си има още 1 предимство за другия - харчи от време на време и не можеш да го усетиш.

Номера е да го усетиш онзи кога харчи и тогава иначе нямаш никаква полза да го дебнеш. А ако усетиш че е климатик има и още 1 начин - седиш и включваш и изключваш предпазителя през 5-10 секунди... само дето ако е автоматичен не се знае кое ще сдаде багажа първо предпазителя или климатика.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Крадат ток [re: diannikolov]  
АвторXoлдън (Нерегистриран)
Публикувано12.07.06 13:34



Още няколко начина.
1.Ако си е вързал цялата инсталация на краден ток,вечер отвий твоя предпазител таблото и един човек да наблюдава кой апартамент изгася.
2.Вечер провери на кого не се върти електромера.
3.Засечи електромерите за няколко дни.Съмнителния е с най малка консумация.
4.След като провериш кутиите в етажите под твоя апартамент и не откриеш нищо,значи кражбата е в главното табло или близо до него.
Има още начини,но са по сложни за изпълнение.



Тема Re: Крадат токнови [re: Xoлдън]  
Автор diannikolov (непознат )
Публикувано12.07.06 16:48



Сега ми дойде идея.Ами ако долу в мазата на фазата закача + от трифазен мостов изправите схема Ларионов.Тогава схемата става двупроводна.Оня ми краде фазата, а нулата му е обща.Тогава ми се струва че няма да има значение дали товара е активен или реактивен.Обаче кво ще стане с другите комшии, нали и за тях нулата е обща.Ахххх ако барна копелето ще му извия врата.А колегата Холдън, който спомена за по-сложни методи, да казва.Образованието ми е електрическо.



Тема Re: Крадат токнови [re: diannikolov]  
Автор ddwolf ()
Публикувано12.07.06 19:10



Смени кабела. Така всичко ще е чисто.



Тема Re: Крадат токнови [re: ddwolf]  
Автор hidrazin4o (новак)
Публикувано12.07.06 20:13



Най-лесно може да стане като си развиеш бушоните долу и горе.От долу по фазата пускаш сигнал от генератор с някаква честота по-висока от мрежовата и после с търсач на сигнала тръгваш по етажите по пътя на кабела.Доста точно може даже да определиш мястото на отвода и съответно къде отива.

Май по магазините продаваха подобни уреди за намиране на кабели в стените,но не знам дали ще ти свърши работа.Ако не - попитай в клуб ЕЛЕКТРОНИКА.Някой все ще ти помогне със схема или изработка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.