Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:01 23.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Топлофикация - технологични проблеминови  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано13.06.06 17:31



Реших да отворя тук тази тема,защото според мен това е мястото за нея.Бих желал да побеседваме по - научно и, ако можем да дадем отговор на въпрос, който досега се избягва /може би умишлено/ от фирмите печелещи на наш гръб. Въпросът ми е : дали топлопреносна мрежа обхващаща един голям град е вече архаизъм,защото загубите по преноса са толкова големи,че я правят абсолютно неконкурентноспособна в сравнение с останалите алтернативи?
Ще ми се да избегнем елементаризиране от типа на : Мойта сметка за миналия сезон е надписана . . . и пр. и пр. казуси с маловажна конкретика.
Бих желал, ако е възможно да докажем, че Топлофикациите трябва да останат
в историята /колкото и да не се харесва това на някой/,както са парните локомотиви,пишещите машини и др.



Тема Re: Топлофикация - технологични проблеминови [re: sunnrider]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано13.06.06 20:02



Уфффффффффффффф!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Всичко е въпрос на пари.Засега централната топлофикация е с най ефтина енергия .Ама да доказваш ,че още 20 години ще е по ефтина,значи си наивник.Може и да не останат.Пак е въпрос на пари.Дали да имаш загуби по тръбопроводите или да си докараш газ без топлинни загуби ,но да платиш за скъпи конвектори.


Айде,че имам по важна работа.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Топлофикация - технологични проблеминови [re: Xoлдън]  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано13.06.06 21:16



Ако 30-40 % напълно изключени плащат,за да им е еВтино на останалите, това не значи, че тази инсталация наистина е еВтина! Но ако държавата остави Топлофикациите да се борят сами на пазара, както всички други, те няма да оцелеят и два месеца! Не може да пренасяш на десетки километри топлинна енергия и да си нормален!



Тема Какво е държавата???нови [re: sunnrider]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано13.06.06 22:06



Един бирник,който събира данъци и не виждаме полза от тях.Та от нашите данъци да плащаме джакузито и фитнес залата на столичния баштоплофикатор?И то ли е от мизерия.Хайде ,че ще започна да псувам.Мога го! И то много вулгарно.


А колкото до пренасянето на енергия си има технологии за минимални загуби. Цял свят го прави и не реве.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Топлофикация - технологични проблеминови [re: sunnrider]  
АвторEKCПEPT (Нерегистриран)
Публикувано14.06.06 08:53



Централната топлофикация е най-евтина, особено ако топлофикационната централа е с комбинирано производство- топлина и електричество. Старият тип топлопреносна мрежа е тръби със стъклена вата и обмазка в бетонни колектори под земята. ТЕЦ "Република" в Перник подмени една част с нова система-датски тръби фабрично топлоизолирани. Точно пред моята къща е границата на подмяната. Зимата на улицата над стария участък снега се топи много бързо, а над новия-хич. Така, че загубите при пренос са решим проблем.
Ако погледнем цените в кВтч за топлинна енергия на различните топлофикации в РБ ще видим, че се движат най-грубо от 5-9 ст. за кВтч. Цената на кВтч от природен газ за битови потребители е 6-7 ст. за кВтч.
От тук нататък нещата не са технически, а социални, икономически и политически. Според мен:
1. Ако една сграда е добре топлоизолирана и всички си плащат и са коректни, няма да е скъпо. У нас обаче, социалната структура на обществото е тотално разбъркана и в много малко сгради и квартали обитателите са с горе-долу с еднакъв социално-икономически статус.
2. Така, както много хора нямат средства за сметки за парно, същите хора няма да имат средсва за газова инсталация, газови уреди и за топлоизолиране на жилищата. И кръгът се затваря, бедността генерира бедност.
3. Въпросът за монопола - не всички ТЕЦ-ове са на газ - могат да избират различни доставчици на въглища например. Така и малкото останали миньори у нас имат работа. ИНАЧЕ ВСИЧКО ЗАПОЧВА ДА ЗАВИСИ ОТ ГАЗПРОМ, а срокътза бартера изтича скоро. Никой не може да каже каква ще е цената на газта от 2007 г......

Аз лично ще пусна обява -- КУПУВАМ ПОРТАТИВЕН ЯДРЕН РЕАКТОР, 20 кВт, ПОДХОДЯЩ ЗА ЕДНОФАМИЛНА КЪЩА



Тема интересна тема...нови [re: sunnrider]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано14.06.06 11:59



Интересна тема и защо ли винаги се подхваща от хора които нямат идея за какво става въпрос реално и са се образовали само от вестниците??

Някой вече се е постарал да даде цени на топлинната енергия и тези на тока, и газта - наистина има загуби НО всеки реве че му е скъпо а не си сменя дограмата поставена му преди 20+ години и вече така се е изметната че с малко повече късмет може и врабче да мине през дупките, да не говорим за жилищните сгради които са били строени по време когато топлоизолацията е била скъпа а горивата евтини.
Не е зле да се огледаме по ое време е строена топлофикация... тогава единствената алтернатива е била твърдото гориво и нафтата но я си представете какво е вместо да се прибереш и врътнеш крана (то кой ли го е въртял на времето просто е трябвало да е топло) да ти се налага половин час да чистиш и зареждаш печка?? да не говорим че колкото и да ги хвалят печките пушат и ти се налага да мажеш тавани на 2 сезона??
Топлофикация сега... сложен въпрос никой не знае какви ще са цените на горивата в следващите 10 години, знае се единствено че след 2-3 години че и по-рано изтича бартера за природния газ и вече газпром може да иска да ни го продава на пазарна цена... сегашната ама двойна. Да не говорим че в последните 15 години се поизсякаха доста гори и май не останаха така че цената на дървата така или иначе ще скочи яко, да не говорим че ако се топлиш на въглища те си миришат ужасно.

И все пак добре е да се знае че през последните годии това дружество яко е точено, не е направено почти нищо ново и само е кърпено да термоизолациите на тръбите си има някаква годност и от там "изтича" доста топлина. Добре е да се знае че това дето го говори министъра колкото и да не го харесвам "санирайте си апартаментите да пестим енергия" не е лишено от смисъл - просто много по-евтино ще е да се оправят жилищата от колкото да се чудим как да ги топлим.

И все пак цената на топлофикация за сега е доста ниска в сравнение с другите источници на топлина само дето законовата уредба е така направена да се карат хората а и много хора си карат по старому - радиатора на макс. а цял ден на работа и после реват че много плащат, други не им работели крановете и отваряли прозорците, трети реват как можело да се плаща нещо дето не можело да се види пък ако мине номера може и да не платят.....
Мое лично мнение е че ако се направят необходимите реконструкции и се подменят магистралните тръбопроводи а не да се режат парите за ремонт още доста време това ще е най-евтиния вариант за отопление още повече че ТЕЦ-а може да е на каквото си искаме гориво включително и на биогаз от отпадъци или директно изгаряне на отпадъци акто е в доста по-бели страни от нашата.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Топло!нови [re: EKCПEPT]  
Автор 3opниk (неспасяем)
Публикувано14.06.06 13:36



по повод на ... обявата

... и понеже си "експерт"...

Предлагам: локално (входово за блоковете) отопление с вакуумна инсталация.
Малка вакуум-помпа - на тавана и там е горният край на една основна тръба, запушена с клапан за 1,1 атм. Пуска се от време на време - с маностат се регулира, при ненагрята система. Поддържа 0,1-0,5 атм. , може да е "суха" вак-помпа.
Долният край на тръбата (в мазето се намира) е захванат към вакуум-камера, поне една трета от обема на камерата е запълнена с дестилирана вода.
От тази вертикална тръба са направени разклонения към апартаментите на всеки етаж, като всеки радиатор (вакуумно-плътен - най-различни конструкции могат да са , че и дизайнерски) е свързан с една тръба, отдолу, за да може на гравитачен принцип всичката водна пара, която се втечни, да се връща като кондензат в камерата ( с подходаща форма е камерата - да може да се нагрява с газ или ток или по друг начин - и чрез слънчеви лъчи е възможно... за топла вода, например-нагрята от серпентина към вак.системата)
Управлението и регулирането се рашават безпроблемно - в мазето е усигурено "мястото"

Разгледай диаграмата на "тройна точка на водата" - при вакуум - се изпарява при ниска температура, като поглъща енергията на изпарение... Носи я по цялата вакуумна инсталация, като ... кондензира там, където срещне студена стена - радиаторите. Тоест - саморегулира се отоплението, в зависимост от "студеното" в съответния апартамент. Почти безинерционно действа - ако "радиаторите" например са тънки медни тръбички с "форма" на ... цвете...
Пак на всеки радиатор може да се слага кран - като го няма вкъщи някой, с по-малко парИ се топлят другите.
ТОВА Е ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ПРЕДИМСТВО.
Няма загуби, ако е "топло" времето или кое да е помещение. Отдава само където е студено - само там може да кондензира.
Ако по някаква причина се повиши налягането в цялата система - отваря горният клапан - абсолютно безопасна е за взрив.

малко скъпичко е в началото - щото трябват неръждавейки и/или медни изделия, регулиращи и управляващи елементи, осигуряване на "огнище" в мазето и съхраняване на гориво... Ама си заслужава първоначалните разходи.
Разбира се, пак е добре всички апартаменти да са топлоизолирани

Става и за еднофамилна къща на ... 2-3 етажа - отварят се кранчета там, където има хора...
Това е принцип на сифон. С вакуум система има и "принцип на обратният термосифон" - горе е нагревателят, а топлината се "закарва" долу - тогава директно се отоплява от слъчев панел на покрива...ама по-сложничко е
............

Когато правя нещо, то изглежда ... лесно!

Тема Re: интересна тема...нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано14.06.06 17:36



Аз си смених дограмата и без топлоизолация тази зима сметката по разпределителите е - 35%.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: интересна тема...нови [re: Xoлдън]  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано14.06.06 18:28



Едната заблуда е, че санирането ще направи централното отопление евтино и достъпно,но за Бога санирането прави всички алтернативи евтини и достъпни.А как по пазарен принцип да накараме хората да се върнат към тази инсталация,за да могат цените да паднат малко.От друга страна някои хора не могат да си позволят нито саниране,нито Топлофикация.Според мен,ако някой все още вярва,че нещата ще се оправят и ще имаме топло за десетина лева, трябва да вярва в чудеса. Проблемът е, че държавата със този човеконенавистен закон за енергетиката поддържа живота на ТЕЦовете на изкуствено дишане.Ако си представим, че ги оставят в лапите на пазара и тогава се получи чиста схема : Доставчик - Потребител - те са мъртви! Представете си,как търговски идва агент от въпросните негодници и Ви предлага да Ви отоплява на такава и такава цена,желаете ли не желаете ли и т.н.За който не желае няма никакви такси мощност и други простотии,защото ако човек се топли с друга алтернатива също топли съседа си теоретично и да си броим калориите,кой колко е отдал на другия е най-малкото порочно! Но те вкараха хората в това мислене и ги оглупиха до неузнаваемост. Аз например съм си санирал апартамента още през 2002 г. и ефектът е невероятен,защото тогава се спазваха всички технологични изисквания.Освен това си направих парно на твърдо гориво в гаража,защото той е точно под мен.Няма да ви казвам колко ми е разхода,защото няма да ми повярвате и ще ми завидите,но е МНОГОКРАТНО по евтино от ТЕЦа. Направих си слънчева инсталация със 150 лт бойлер,като зимата въртя и парното през него.Не смятате ли, че по същатата тъпанарска логика на Закона съседите, 5 етажа над мен, трябва да ми плащат отдадената топлина от комина - адски несериозно нали? Стана така, че сега съседите ми ,които не са забили и един пирон у тях,защото ги мързи да гледат,ще решават дали аз ще ползвам ТЕЦа или не - не е ли тъпо? Мога да ви кажа,ако болшевиките вземат надмощие в блока, една идея за отмъщение : продавате апартамента на най-долния ,мръсен,гурелив и мазен циганин,който успее да извади пари или на някоя Ромска организация /те са богати/.Как ви се струва,какви ще са цените на апартаментите в блока след това,сле като съседите Ви хранят кон в хола, но това е крайна мярка!
Понякога се чудя Овчаров,Милко Ковачев,Близнаков и куп други изроди дали им се иска тайничко да гласуват закон,според който да се разстрелват нежелаещите да ползват ТЕЦ чрез изпълнителе лист?



Тема Re: Топлофикация - технологични проблеминови [re: sunnrider]  
АвторИмпepиaлиcт (Нерегистриран)
Публикувано14.06.06 21:45



В учебника на проф. Батов и к-тив "Икономика на енергетиката" за специалностите на ЕМФ в ТУ-София, този въпрос е много добре развит.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.