Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:39 02.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Слънчеви колектори за климатикнови  
Автор Milenn (турист)
Публикувано10.05.06 00:26



гледам, че много хора ползват колектори и това е супер.И аз отдавн амисля за това.
имам 2 големи предимства:
1. мнооого слънчви дни
2. мнооог скъп ток :(

защото живея на тропика ....обаче.. не ми трябва топла вода, а студена ...
изчетох доста за абсорбционните термопомпи, амонячни, водно-солени климатици, камини, изпарители и т.н. ама нищо сериозно реализирано и описано не намерих.

имам голям и равен покрив, та ефективността не е важна...
някой да има такъв опит ?

Редактирано от Milenn на 10.05.06 00:27.



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Milenn]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано10.05.06 09:15



Най-лесно е да намериш абсорбционен хладилник. Вътре е с амоняк и разни други работи. Вадиш му нагревателя. Пъхаш края (кондензатора) на една вакуумна топлинна тръба.
Друг вариант е да си правиш директно ток от слънцето. Каква е цената на PV модулите и на тока на тоя тропик?



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: sunenergy]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано10.05.06 14:57



100W панели бяха по 600-800 us$

а тока е около 0.2 - 0.3 ус$ за киловат

а за хладилника, доколкото разбрах, температурата на нагреватела трябвало да е доста точна, за правилната работа. и трябват много хладилници, за да се достигне капацитета на малък климатик.

Редактирано от Milenn на 10.05.06 15:01.



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Milenn]  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано10.05.06 17:45



Може да се направи по някакъв начин изпарител на този покрив,който да отнема температурата на циркулиращ флуид,като този флуид ще се върти през радиатори /термосифонно или с помпа/ и може би с вентилатори насочени към тях да се предизвика принудителен топлообмен. Малко първобитно, но най-ранни данни за използване на хладилна технология има от Египет преди хиляди години - наливали вода в негледжосан съд и я държали на слънце.Водата се просмуквала през порестата керамика,отнемала топлината от съда изпарявайки се и водата вътре оставала студена. Ако някой може да измисли на този принцип изпарител може би ще направи нещо интересно.Аз разбира се подхвърлям само идеи нали за това е този форум,но заедно може да измислим нещо революционно.



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Milenn]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано10.05.06 22:41



Значи не е толкова скъп тока. Ако все пак използваш PV ще се изплатят за 10-15 години. Трябват ти 1000 вата панели за малък климатик.
С абсорпционен хладилник ще е по евтино. Нагревателите им нямат терморегулатор - използват се само за задвижване на потоците вътре.
Около десет хладилника, 30-40 литрови, имат охладаща мощност колкото малък климатик. Вакуумните тръби дето се продават са горе-долу с такава мощност и размери като за такива хладилничета. Нали каза че имаш място и нямаш проблеми с ефективността?

За готови системи може да се поровиш:







Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: sunenergy]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано10.05.06 23:12



a kak стои въпроса сега със зареждането с амояк и водород? дали хладилните техници ги имат все още ? ще помися сериозно за това.

иначе тука има много газови хладилници, продават се много, защото тока освен всичкото го няма по 8-10 часа на ден, а някъде и по дни

между другото , още едно предимство за PV е, че инвертора и батериите и без това си ги имаме,.

но все пак да пуснеш климатик на инвертор е много трудно - пиковия ток, като тръгва компресора е доста голям, и инвертора трябва да е с пъти по-мощен. аз имам един 2.4 кв и един 1.5кв. този на 2.4 кв не издържа на климатик 8000 бту



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Milenn]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано11.05.06 13:02



На пазара все още се предлагат абсорпционни хладилници, значи трябва да има и сервиз.
Какъв ти е инвертора? Възможно ли е изобщо да работи на него климатик, ако примерно вече е стартирал? Имам предвид дали изходното напрежение е синусоидално. Иначе компресора доста ще трещи.
Ако климатика е инверторен няма да има проблем - няма голям пусков ток. Другия вариант е компресора да се върти от VFD, а то да се захранва от акумулатори.
Щом по принцип електрозахранването е проблемно, PV панели ще ти свършат работа.



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Milenn]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано15.05.06 21:14



а каква ти е цената на питейната и подпочвената вода? въобще има ли такава ? и колко ти е площта на двора.



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Maйkъл]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано16.05.06 17:26



имаш предвид да се изпарява водата?
скъпа е. и няма много вода. това е другото, за което мисля, събиране на дъждовната вода - по селата си имат такива и събират много

двора ми е около 200 квадратни метра, а където ще си правя новата къща е 1200.
имаше едни такива неща из нета - 300-400 метра тръби в земята на няколко метра дълбочина, където температурата била постоянна



Тема Re: Слънчеви колектори за климатикнови [re: Milenn]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано17.05.06 21:01



при това положение най-подходящото решение е двойка куплирани двигатели на стирлинг. Единият работи като генератор на въртящ момент през деня , топла страна на слънчев принцип, студена- затворен пасивен кръг в почвата. другият работи като криокулер . топлата страна на слънцето и генерира студ. регулацията на температурата може да се прави с прост фрикционен съединител.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.