Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:11 27.09.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема геотермално охлаждане/отоплениенови  
Автор harmani (непознат )
Публикувано30.05.06 14:43



В момента строя малък хотел на морето и се интересувам от възможности за геотермално охлаждане/отопление (най-вече охлаждане) на сградата в комбинация с ползване на топла вода. Ровя се из интернет и чета форумите тук и ми е доста интересно. Някой може ли да ми препоръча фирми/(или някои от вас) които биха ме консултирали и в последствие да проектират и изградят такава система.
Знам, че на 15 метра има вода, която са я изследвали, че е питейна. Не знам колко градуса е, но със сигурност не е топла.



Тема Re: геотермално охлаждане/отоплениенови [re: harmani]  
АвторJege (Нерегистриран)
Публикувано30.05.06 14:47



Проучи въпроса за така нарачените "Термопомпи"
Един примерен http://heatpump-geotok.hit.bg/



Тема Я кажи [re: harmani]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано30.05.06 21:33



по колко ще е нощувката,та да знаем дали да инвестираме.Съветите струват 90% от сумата за сделката.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: геотермално охлаждане/отоплениенови [re: harmani]  
АвторEnter (Нерегистриран)
Публикувано30.05.06 23:13



1 Трябва да се направи проучвателен сондаж и пробно водочерпене
2 И чак тогава може да се говори

ако искаш пусни ми един меил с подробности за местноста и обекта и ще поговорим ivo@front.ru



Тема Re: геотермално охлаждане/отоплениенови [re: harmani]  
Авторharmani (Нерегистриран)
Публикувано31.05.06 09:03



Blagodarya!
V nai-obshti linii se obrazovah che ima dva vida takiva sistemi - otvoren (izpolzva temperatirata, a i samata voda ot vodoiztochnik i posle se vrushta obratno) i zatvoren - izpolzva postojannata temp na zemjata pod opredelena dalbochina. Da predpolozim che otdolu ima voda s dobar debit i ima uslovia da se napravjat i dvata varianta - kakvi sa predimstvata i nedostatacite?



Тема Re: Я кажинови [re: Xoлдън]  
Авторxapмaни (Нерегистриран)
Публикувано31.05.06 12:01



Ако съвета е 90% от нощувката, значи не е скъпо. Нощувката ще е средно около 70 лв за двама. Хотелал трябва да е готов за другото лято, а през това лято трябва да намеря решение с охлаждането. Като се представя външни тела на климатици тръпки ме побиват.
Проблема е, че не знаеш кой съвет е най-добрия, когато не си специалист в областта и как да откриеш този на който можеш най-много да разчиташ и след това с най-голямо удоволствие да му платиш.
Най-добрия начин да вземеш решение е когато разполагаш с цялата нужна информация, и това е моя проблем. По цял ден се ровя и се образовам и все откривам по нещо ново. Например, вчера разбрах за първи път за слънчево охлаждане??? търся в нета някакво обяснение на самия процес. Не съм спец но съм малко математик и икономист, а завърших и Environmental management, и все гледам да разбера какво стои зад нещо, което не ми е ясно.
Първоначално мислих да слагам само колектори, но после се светнах за геотермалната схема, защото може да охлажда, да отоплява, а и да се ползва топла вода. За мен е най важно охлаждането и топлата вода. Най-доброто което може да измисли науката е да имаш и хлад и топлина и електричество и то само от възобновяеми източници.
Много ми се иска да използвам и слънчевата енергия. Имаме едно къща в Китен и баща ми от 20г има слънчеви колектори, които си ги направи сам. Но само за загряване на вода не ми се струва достатъчно. Тези клетки за производство на електричество до колкото знам са все още доста скъпи и затовав не много масови. Сега това с охлаждането ми е любопитно и ще го проуча.
Така или иначе, най-разумно и най-устойчиво засега ми се струва геотермалното.
Поздрави



Тема Re: геотермално охлаждане/отоплениенови [re: harmani]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано31.05.06 21:37



Ще ти дам безплатен съвет- първо прочети Закона за водите. После ако си навит да минеш през цялата бюрокрация и мъки и конкурси за концесии, ще ти направя или ще те свържа с професионални фирми имащи опит точно по твоя проблем.



Тема Re: Я кажинови [re: xapмaни]  
Автор Earendil (непознат )
Публикувано01.06.06 14:13



Здравей,

стана ми изключително интересна повдигнатат от теб тема за геотермалното охлаждане/отопление.
Честно казано досега не бях запознат, че има масови (за обикновен краен потребител) системи за това.
Сайта даден по темата също съдържа мн интересна информация.
И аз като теб съм собственик на малък хотел на моето (сл бряг).
Ползвам засега само слънчеви колектори плосък тип с призматично стъкло (40 броя) - топлят 5 тона вода до 60 град., както и отделен отплообменник за топлене на басейна при пъвроначалното му пълнене през май.. при слабото греене в началото на май, вдигаше по 3градуса на ден (водата в басейна е 160 кубика); за 5 дена го вдихнах до нормалните 22 град., точно преди да дойдат туристите.
Рабира се, при слабо греене както в момента ефективността е мн малка и ел. нагревателите (да не казвам колко Kw са, че ще ми стане и на мен лошо - щракат доста често). Надяваме се на слънчево лято :) :).
Климатизацията си е решена стандартно с централен чилър и конвектори по стаите.. върти си антифриз/вода.
та добра идея е към цялата тази система да се включи термопомпа към съществъващата чилър система за охлаждане на топлоносещата течност (вода+антифриз). В момента чилъра е нагласен да я сваля до 10 градуса - температура достатъчна да добра климатизация и не прекалено ниска (защото почва един конденз... и теква навсякъде). Та предполагам, че въпросната температура спокойно може да се поддържа от термопомпена система, вече въпроса е дали ще е по-ефективна за охлаждане от съществуващата, както и дали дебита на сондата ми е достатъчен за да я захранва. За отопление 100% ще е по-ефективно в студените зимни месеци, но така или иначе зимата го отоплявам само от дъжд на вятър..(за някое парти .. новогодишно примерно) :).

Е.. оттук нататъл трябва да се смята дебити на води , ефективност и прочее (наесен разбира се).. и ако се реализира и това сигурно мазето ми ще заприлича на атомна централа (аз и без това така си го наричам шеговито :)) )

Поздрави от морето



Тема Re: геотермално охлаждане/отоплениенови [re: Maйkъл]  
АвторEnter (Нерегистриран)
Публикувано01.06.06 17:06



ko mu e na zakona za wodite ?
До 300 кубика може да ползваш без да плащаш само с едно писмо (уведомителен режим) а нагоре ...........тука комшията плаща 28 лева на година и си разлива на корем а в блока плащам 15 кубика + 5 разпределеное по 2 лева и нещо . А че има малко бурокрация има къде ли няма .



Тема Re: геотермално охлаждане/отоплениенови [re: Enter]  
Автор Maйkъл (минаващ)
Публикувано01.06.06 19:45



Чл. 11. Публична държавна собственост са следните води и водни обекти:
1. водите на реките и принадлежащите им земи, както и водите във водохранилищата, включително и тези в язовирите и микроязовирите;
2. естествени езера, лагуни, лимани, блата и блатисти местности, когато са разположени в земи - държавна собственост;
3. подземните води, с изключение на минералните, независимо от това дали се намират под държавна, общинска или частна собственост;
4. естествените водопади и прилежащите им ивици в зависимост от естествения ландшафт, но не по-тесни от 10 м от двете страни на водопада;
5. водите, в това число отпадъчните води, когато изтичат от имоти, публична или частна собственост, и се вливат във води - публична държавна собственост.
Чл. 12. (1) Публична държавна собственост са островите и земите, образувани в резултат на естествени процеси, настъпили в реките, водоемите и островите във вътрешните морски води и териториалното море.
(2) Публична държавна собственост са континенталният шелф в границите на вътрешните морски води и териториалното море и крайбрежната заливаема ивица на р. Дунав.
Чл. 13. Публична държавна собственост са следните водностопански системи и съоръжения:
1. комплексните и значимите язовири, включително водохранилищата им и събирателните им деривации, по списък съгласно приложение № 1, което е неразделна част от този закон;
2. съоръжения и устройства - недвижими имоти за измерване на количеството и качеството на водите - публична държавна собственост;
3. системи и съоръжения за предпазване от вредното въздействие на водите, изградени с държавни средства - защитни диги, корекции на реки и отводнителните системи, с изключение на тези по чл. 19, т. 4, буква "г";
4. наблюдателните сондажи, изградени с държавни средства.
Чл. 14. Изключителна публична държавна собственост, която не може да бъде преобразувана в частна, са:
1. вътрешните морски води и териториалното море;
2. минералните води по списък съгласно приложение № 2, което е неразделна част от този закон.
Чл. 15. Публична държавна собственост са и земите, заети от най-вътрешния пояс на санитарно-охранителните зони на водоизточниците и съоръженията за питейно-битово водоснабдяване, публична държавна собственост, и на водоизточниците на минерални води по чл. 14, т. 2.


та 100% ако водата е гореща - над 27 градуса ще бъде обявена за минерална, повярвай ми, и отгоре на всичкото ще му очуждят 10x10 метра.
ако иска да е експлоатира ще трябва да прави план и да кандидатства за концесия.


а по
Чл. 43. (1) Индивидуално използване на водите и водните обекти е налице, когато съответното право се осъществява от определен титуляр.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г.) Собственикът или ползвателят на един недвижим имот има право на безплатно водоползване на намиращите се във или под имота повърхностни и подземни води в количество не повече от 10 куб. м на денонощие.
(3) Извън случаите по ал. 2 за индивидуалното използване на водите и водните обекти се заплащат такси, определени с тарифа от Министерския съвет.
Чл. 44. (1) (Изм. - ДВ, бр. 81 от 2000 г.) Разрешение за водоползване се изисква във всички случаи, освен когато се черпят води не повече от 10 куб. м на денонощие за собствени нужди.

имаш право само до 10 кубика на денонощие. ще му разкатаят хотела от искане за рушвети.


това също е полезно да се знае:
http://www.bsbd.org/pdf-bg/Norm/naredba1.pdf

както и:
http://accinfo.persof.com/v2/view.php?c=20&item=543

Редактирано от Maйkъл на 01.06.06 19:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.