Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:12 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема крушки  
Авторвaт (Нерегистриран)
Публикувано13.05.06 18:12



Задача : Имам акумулатор 12(V) 100(Ah), и крушка 100на 220(V). За да свети крушката ще използувам инвертор, който ще ми повиши от 12(V) на 220(V).

Пита се : Колко часа ще свети крушката?

Аз си го смятам така : понеже V=W/A ,то 100(W) /220(V) и получавам 0,45(А), и би трябвало крушката да свети 100(Ah) / 0,45(А) = 222 (h) ,абсурд нали?

или пък така трябва да смятам? : 100(W) /12(V) = 8,34( А), а и от тук излиза че крушката ще свети 12 (h), пак не ми харесва, щтото пак много ми се вижда.

Може ли някой да пише как се смята тази задачка!



Тема Re: крушкинови [re: вaт]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано13.05.06 18:36



Като оставим настрани пълната дивотия акумулатор 12 в. инвертор на 220 в.и крушка на 220 в. втората сметка е по вярна.И в сметките отчитай енергията,защото 100 ач. при 12 в. са едно ,а при 220 в. друго.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: крушкинови [re: Xoлдън]  
Автор Дeлиятa (Морския)
Публикувано13.05.06 20:24



В сметките трябва да включите поне 30% загуби в инвертора.

Няма невъзможни работи - има много трудни работи

Редактирано от Дeлиятa на 13.05.06 20:27.



Тема Re: крушкинови [re: Дeлиятa]  
Автор baijoro ()
Публикувано13.05.06 22:23



Няма нужда от инвертор - сложи крушка от автомобилен фар. Така както беше споменато премахваш загубите в инвертора. Имай предвид, че ако акумулатора е автомобилен капацитета му зависи от разрядния ток Май и на всеки друг акумулатор. И той ще бъде 100 Ач, ако е нов и го разреждаш с ток равен на 0,05 от капацитета, или 0,05 Х 100 = 5 А. А при 8,34А ще свети по-кратко от изчисленото от теб /макар, че този ток постепенно ще намалява с изтощаването на акумулатора/
По-добър вариант е с инвертор за лум.лампа. С по-малко ток - повече светлина /от нажежаемата жичка/
Ха със здраве!

Иде ми да се обеся...
...на някоя по-височка на врата!


Тема Re: крушкинови [re: вaт]  
Авторвaт (Нерегистриран)
Публикувано14.05.06 14:52



Здравейте, първо искам да благодаря за мненията. Акумулатора, инвертора и 100[W] крушки, за които писах са свързани с моя идея. Понеже се очаква 1[KWh] да стане 0,25[Lv]си купих ветрогенераторче за 500[Lv], което произвежда

. Допълнително ще си купя 5- бр. 12[V] , 100[Ah] акумулаторa, с което инвестиция ми ще е грубо 1000[Lv].

Толкова плащам годишно за осветление на двора си (свети постоянно, през ноща). Крушките ще си ги заменя с енергоспестяващи разбира се, инвертера е защото осветителната инсталацията вече е изградена за 220[V].

Замерванията на вятъра които си направих ми гаранриратнеобходимата скорост на вятъра (ветровито е мястото ми ). По нататък ще мисля и за устройство което да дозарежда акумулаторите при евентуална липса на вятър.

Никъде в нета не откривам формули как точно се смятат тези токове (много съм зле с теорията, хич не мога да я проумея ),
та ще съм благодарен някой да обясни как точно се смятат тези загуби от инвертера, и въобще да пише какво мисли за начинанието ми.



Тема re: вaтнови [re: вaт]  
Авторdoktor (Нерегистриран)
Публикувано14.05.06 20:29



Вaт - Дай повече инфо за / ветрогенераторче за 500[Lv], което произвежда 10 KWh / Какво производство е и от къде го взе, че тази тричленка в правителството направо ще ни побърка от цени - аз започнах със соларна инсталация и незнам до къде ще стигна.
Драсни на : kivan@mail.bg



Тема Re: re: вaтнови [re: doktor]  
АвторBaт (Нерегистриран)
Публикувано14.05.06 22:27



Здравей Докторе,
Ветрогенераторчето което взех е от Холандия и е втора рака, затова е 500 лева. Явно в предния пост съм бил неточен, максимало вади 10 KWh/денонощие! при скорост на вятъра 12.5 m/s!
Същото ново е около 500 евро, което си е пак "жива далавера" ако имаш вятър, защото по моите сметки и в моя случай ще се възверне за около година!

Ето и сайт за въпросният ветрогенератор:



там ще намериш и по големи подобни но и са по скъпи за съжаление.



Тема Re: Ватнови [re: Baт]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано15.05.06 10:57



Твоя генератор му дават по 38 kWh средно на месец, при средно дневна скорост 5.4 m/s. Ако приемем че ще имаш такъв вятър сметките са следните:
38х12=456 kWh годишно х 0,15лв = 68.4 лева спестяваш годишно при сегашните цени. Ако цените скочат с 50% ще станат 100 лева годишно!
Ако зареждаш акумулатори губиш около 30 % от енергията, та ти остават 40 (70) лева годишно. Ако похарчиш 1000 лева ще ги изплатиш след 25 (15) години. Но през това време ще смениш и акумулаторите няколко пъти, ако всичко останало е наред...




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.