Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:21 30.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: моето мнение...нови [re: Диaн]  
Авторkolumb (Нерегистриран)
Публикувано25.03.06 00:40



Колеги, стига с това зануляване
Наредба Номер 3 - трипроводна схема, защитно ЗАЗЕМЯВАНЕ, работен заземител за главното ел.табло. Оттам нататък безопасни напрежения, използване на апаратура със съответното IP и дефектнотокови защити.
Използването на разделителен траф ще обезмисли дефектнотоковата защита.
Тъжното е, че проектиращия ще се презастрахова, като прехвърли отговорността на избраното от инвеститора оборудване, докато инвеститора ще гледа да мине възможно по-"тънко".
В крайна сметка, като не му се дават пари, да сложи един прожектор отгоре.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Диaн]  
Автор Wishmaster_Ruse (непознат)
Публикувано27.03.06 15:51



виновния е този които е трябвало да следи състоянието на фонтана.
В България се прави нещо и то трябва да е вечно без да се наглежда.
Какво е виновен този дето го е правил или този дето го е поръчал
защо като е приет и пуснат не утепа некуи а след години работа.

Редактирано от Wishmaster_Ruse на 27.03.06 15:52.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Wishmaster_Ruse]  
Автор Miru (непознат)
Публикувано29.03.06 13:16



Когато се взема в предвид безопасността няма никакво значение времето до инцидента - дали в деня след направата, дали след 10 години това изобщо не е от значение. Една сокоизтисквачка с надпис "Made in Europe", може години наред да работи без инциденти и след това да убие някой, защото не са спазени елементарните правила за защита.
Вероятно подобно нещо се е случило и с фонтана. Аз лично се съмнявам, че някой ще открие проектите и кой е проектанта и дали е изпълнено по проект. Ако фонтана е отпреди 20 години - забрави...
Аз лично съм се занимавал с проекти на ел.инсталации на басейни и мога да ви кажа, че там ВСИЧКИ лампи в басейна са на 12V, а в таблото се слагат и дефектнотокови защити, а самото табло се заземява самостоятелно.
Все пак трябва да отчетем, че понякога дори всички мерки за защита да са налице пак стават инциденти. Просто макар и много малко вероятно, могат да се насложат поредица негативни събития, които да преодолеят всички защитни мерки...



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Miru]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано01.04.06 08:51



Що за глупости? Повечето неща могат да се обяснят с думи прости, а и човекът въпреки, че е "неук" очевидно има понятие от електротехника. Токът наистина тече по пътя на най-малкото съпротивление. Основната част от него ще протече между клемите. Напрежението между всеки две точки във водата ще е различно и може наистина да се окаже, че потенциалната разлика е недостатъчна за смътоносен ток. Трябва да се има в предвид и това, че съпротивлението на тялото е по-високо от съпротивлението на сапунената вода. Възможно е мацката да остане жива ако ваната е пластмасова или порцеланова и бушонът изключи преди да тръгне да излиза. Ако е чугунена обаче, то през нея тялото на мадамата е директно заземено на доста голяма площ и ще я тресне по-яко.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Machine Head]  
АвторHeyk (Нерегистриран)
Публикувано01.04.06 16:40



Head,
Малко ме обнадежди, че почти бях тръгнал вече да търся "кисело мляко".
Иначе в къщи не е влизал електротехник - горе/долу се справям. Ама тук ми стана интересно с тези ДТЗ, които откровено не ги разбирам.
Справочник нямам, но в Интернет Кирхоф не ми обясни случая. Хубаво влизат и излизат тоците, чудесно, че са равни, може би и ДТЗ следи кога това се нарушава, ама кой аджеба ги кара да ходят по "големите" съпротивления.
Почти се бях наканил да експериментирам в йенската тенджера, но съм на тема "коректност на аналога", защото нямам вана и излишни мадами.
Я, като си така "търпелив" ме светни - може ли да си представим, че във ваната се наблюдава нещо подобно на оня опит с магнит, лист хартия над него и стружки - постепенно отслабващи магнитни линии от единия до др. полюс? Въпреки, че и там не се опитваха да обикалят толкова надалеч.
С две думи - на гимназиално ниво ми е ясно, че ако се топне фазата във водата на чугунена вана - мадамата. Ако ваната е пластмасова, фазата е при краката, а нулата до циците - също.
А за това по филмите, със сушоара - там вече трябва "висше"
И понеже вишисти малко - няма кантакт в банятя, няма проблем.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Heyk]  
Автор Дeлиятa (Морския)
Публикувано01.04.06 17:49



Вкарай мадамата във ваната и влез и ти при нея и вярвай ми и без напрежение ще те изпоти ако е добра. Какво си взел да я топиш във ваната и да и подаваш напрежение. Подай и друго. Успех!!!

Няма невъзможни работи - има много трудни работи


Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Heyk]  
АвторMachine Head (Нерегистриран)
Публикувано02.04.06 08:55



Точно така, ако можеха да се видят токовете, щяха да имат формата на магнитните силови линии. Изобщо разсъжденията ти са напълно правилни. Законът на Ом и здрава логика са достатъчни в повечето случаи. токовете и напреженията биха могли да се моделират с компютърна програма, но най-добре да се експериментира - с хубав понижаващ траф със заземен екран между намотките. Пуска се например 22 волта и се мери където искаш. Но по филмите дават всякъкви глупости, няма смисъл да им се връзваш.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Machine Head]  
АвторHeyk (Нерегистриран)
Публикувано02.04.06 17:59



Благодаря, и сматам да не преча повече на важната тема, която обсъждате.
Последни два въпроса:
1. Колко ориентировъчно е съпр. на човешкото тяло (или част) и ориентировъчния ток, който трепе (ще съм благодарен и на читав линк).
2. Доколко ДТЗ стават "задължителни" при една съвременна нова инсталация.
Тук може с Да и Не, защото разбирам, че не за лаици.
Успех на Всички.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Heyk]  
АвторЧoвeшkoтo тялo-живo (Нерегистриран)
Публикувано03.04.06 19:47



Значи, пич, съпротивлението на човешкото тяло е съсредотчено (демек, най-голямо е) в областта на кожата и затова силно зависи от нейното състояние - дали си потен, влажен, имаш рана в мястото на контакта и т. н. А иначе съпротивлението на вътрешността на тялото ни е под 4 кОМ.



Тема Re: Фонтана "убиец"нови [re: Heyk]  
Автор1 (Нерегистриран)
Публикувано12.05.06 16:10



за съпротивлението... да добавя: минимума е 600ома (на новородено дете) от там като се смята безопасното напрежение е 12В




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.