Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:56 16.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: xs]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 05:18



Daj malko danni, de...:))
- naprejenie na prazen hod/ power factor na prazen hod
- naprejenie pod tovar(nominalen) /power factor pod tovar/ tok
- tip na kabela ( predpolagam 4e e podzemen, 6toto ina4e edva li 6te gi ima6 tija problemi) ili daj uF/km ako gi ima6( mikrofaradi na kilometar)
- kakav ti e tovara? daj kakvo ppi6e na tabelkata...predpolagam, 4e varti6 sinhronni motori....
- rejim na tovara

Do predi njakolko godini edva li 6tjaha da te zaka4at za kapacitiven tovar, ama pri nenatovarena sistema pravi problemi s generatorite...



Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: @@]  
АвторИдeи,идeи (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 07:51



Доколкото разбрах, проблема се е появил след подмяна на електромерите, щото новите отчели, че някоя фаза генерирала капацитивна енергия, а друга не, нали така? Ми що тогава не направиш транспозиция на проводниците, да речем през 7-8 км. Това трябва да изравни генерациите по отделните фази и все едно ще се върнеш във времето, когато си мерил реактивната енергия с механичния електромер и не е имало проблем.



Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: Идeи,идeи]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано16.03.06 09:11



Тц. Транспозиция за 25 км жица просто няма смисъл. Особено при неравномерно натоварване на трите фази. (Интересно как са го постигнали???)Не е указан и типа на портала. По-скоро електромера преди е бил двуелементен и е бил само за активна енергия. Сега са му поставили статичен, триелементен, три или четири квадрантен и съответно са намерили повод за спазване на наредбите. Електромери които да мерят реактивна енергия пофазно няма или поне аз не зная да има. При условие, че и другата страна намери повод за стриктно спазване на наредбите, нещата ще се компенсират и няма да има неудовлетворени.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема един тъп въпроснови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.03.06 11:25



А бе и аз да забия един тъп въпрос явно си в тази област която ми е малко непозната и съм се самообразовал поради тъпи началници та:

Реактанаса на една въздушна линия на празен ход не е ли почти константа при положение че няма странични фактори от рода на неизсечени гори с клони близо до линията, линията да върви паралелно на път по който се движат големи камиони и т.н. При кабелните просто няма от къде да дойдат някакви странични проблеми освен температурата. В такъв случай защо просто човека не забие едно трафо на празен ход или един реактор при него с реактанс близък до необходимия (за предпочине по-голям), то вярно че няма да изравни съвсем косинуса ама все пак ще има някаква полза. За това питах и за електромера де, той все пак си пази каква мощност се консумира за доста дълъг период от време а и товаровите графици се пазят.

Иначе ще има куп проблеми защото не виждам кой ще му позволи да си закачи меренето на реактивната енергия в подстанцията, как ще предава да се включва или изключва мощност и т.н. Все пак да не заравяме че той трябва да комутира 20 Кв, там прекъсвачите струват кинти и то доста, налагат се смени на масла и т.н. ако сложи пък вакумни пък ще трябва да слага и вентили че от разпределението ще почнат да реват за пиковете които евентуално ще им пробият кабелите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: един тъп въпроснови [re: Диaн]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано16.03.06 14:49



Разказвам. Факторите на една въздушна линия са константни и детерминирани по цялата и дължина. Важи в 90% от случаите за хомогенен район.

Проблемът на човека е в това, че на него му трябва адаптивно да регулира генерирането на реактивна енергия с капацитивен характер. Оптимума е когато напрежението в началото и края на линията е еднакво. Във всички други случаи има загуби и съответно наказания. Ако прекомпенсира линията с въвеждане на индуктивност няма да работят добре въртящите му механизми заради влошения косинус. Ще си и плати за лош косинус. Ако недокомпенсира линията ще повиши напрежението на разпределителната уредба. Ще го хванат, че е от него и пак ще плати. Т.е. трябва му управляемо компенсиращо устройство.

За контролния електромер няма причина да не му разрешат. За телемеренето също. Въпрос на договорни условия е.

Обаче ... всички тези удоволствия (без електромера) са все скъпи.

Ако иска да е истинско му трябват:
1. Телемерене;
2. Автоматика;
3. Прекъсвачи:
4. Кондензаторни батерии;
5. Шунтови реактори;

Това са страшно много пари, а аз така и не видях човекът да е обявил нееднократно искания товаров график. Убеден съм обаче, че не е голяма консумациата защото не ще да е от привилигированите потребители с възможност за директно договаряне с независими производители. Т.е. тези инвестиции няма да му се върнат с десетки години.

Има алтернатива ако е в играта и много, ама много, дълги години е работил в енергетиката това всичко да го набави на почти смешни пари и да си направи адаптивно компенсиране на нежеланата реактивна енергия. За съжаление, човекът си каза, че няма тези възможности. Тогава отива на другия вариант:
1. Проучване;
2. Възлгане;
3. Проектиране;
4. Доставка;
5. Монтаж;
6. Наладка;
7. Експлоатация.

Някъде, много преди точка 7, ръководството му ще иска да го гони в някое по-перспоективно място

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: Какво имаш предвид?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторplmk (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 16:20



Колега, що не отвориш някоя книжка за ЕЕС. В Козлодуй имаше (може би още го има) техникум по енергетика - та виж там в библиотеката.



Тема Някои доуточнениянови [re: xs]  
Авторplmk (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 16:33



"Искам да уточня , че ДКЕВР ни отговори, че щом купуваме на Ср.Н - задължително е то да мине през електроразпределителното предприятие. Така, че и варианта с договаряне с ЕПП отпада."

Постановката ти май вече не е актуална - всяко решение е предпоследно ! Обърни се за повече инфо към специалистите, които се занимават с търговията с ел.енергия от местния електропреносен район на П"МВН" на НЕК.


"Освен това, аз по никакъв начин не мога да следя и евентуално да коригирам капацитета на линията. Това може да стане само като се следят моментните стойности на cos, за различните фази от електромера, който е в чуждата подстанция. А аз нямам постоянен достъп до там. "

Нормативната уредба позволява потребител за своя сметка да изгради контролно измерване на ел.енергия, а към това измерване можеш да си добавиш екстри като следене на някои патраметри, сигнализации/управление и т.н.


"Това което знам по случая е, че БДЖ са освободени от тези санкции ( от Наредба № 66/ 26.04.2000г.)."

Отдавна не е така...


Признавам, че не съм чел всички мнения и може би повтарям някои неща.



Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторplmk (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 16:48



Какво е това триквадрантен електромер - да не би да е със спирачка за четвъртия квадрант?!
А електромери даващи P и Q по фази има, има.
Проблемът обаче не е в състоянието по отделните фази, щото енергото цака за генерираната Q общо от ЕП.



Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: plmk]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано16.03.06 20:19



Не го индикира ... примерно едни от алфите на ABB. Коментираме статични електромери в момента. Може да има и такива пофазни, но каква е ползата от тях?

За книжката ... винаги чета и то много. Мога да претендирам също за доказана компетентност в областта чрез успешно положени изпити пред ВКК.

Иначе просто си коментираме. Никога не настоявам да се зачита мнението ми. Просто ми е безразлично.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria

Редактирано от Bakлин Xpиcтoв на 16.03.06 20:22.



Тема Re: а таканови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторxs (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 20:29



а така Ваклине,
а аз с удоволствие следя дискусията..............




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.