Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:37 22.09.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: xs]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано13.03.06 08:14



Това е масова практика в енергетиката,но основно на 400 kV.Иначе реактори с малка мощност може да се направят.Важно е да се знае с каква индуктивност.Това също се смята.
Другия вариант е да предложите на енергото да изкупи ел.провода.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: plmk]  
АвторTOHИ (Нерегистриран)
Публикувано13.03.06 18:30



Доколкото знам всички подстанции при разделянето,останаха към НЕК,така,че ако и при вас е така,съвета които ти дават не е за подценяване.



Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: TOHИ]  
Авторxs (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 19:32



благодаря Ви на всички за предложенията.
Искам да уточня , че ДКЕВР ни отговори, че щом купуваме на Ср.Н - задължително е то да мине през електроразпределителното предприятие. Така, че и варианта с договаряне с ЕПП отпада.
Остава единствено да търсим някакво устройство, за включване на индуктивности. Освен това, то трябва да следи и трите фази и да има възможност да ги регулира, т.к. те не са симетрично натоварени.
Ще се радвам да ми помогнете да се свържа с фирми, занимаващи се с такива продукти.



Тема Re: компенсиране на реактивна енергиянови [re: xs]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано14.03.06 22:02



Започни със Сименс и АББ.

И пак не ми стана ясно защо поне не договорите качествени показатели на напрежението в точката на присъединяване?

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема И аз накрая.....нови [re: xs]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 22:21



Ами фирмите, които произвеждат трансформатори, обикновено произвеждат и реактори! А на теб точно реактори ти трябват!
Но да ти кажа реактора не се различава много от трансформатора на празен ход!
Е, има малко по добър качествен фактор, но и той си консумира съизмерима активна енергия с тази на трансформатора!
Един нормален трансформатор, комнсумира около 0.2% от номиналната си мощност - активна енергия!
Ректорите не са много далеч от тая цифра!

Обаче аз друго не можах да разбера:
Абе нали става въпрос за въздушен ел.провод, не за кабелен?
Аз така разбрах!
Ако е така, мисля че причината не е в него!!!
Та какъв капацитет толкова мислиш, че има въздушния ел.провод?
Характеристиките му са даже "индуктивни" в повечето случаи!



Тема Re: И аз накрая.....нови [re: elektromer]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано14.03.06 22:33



Не му се карай на човека де. Напрежението се вдига в незахранения и ненатоварен край. По тази причина неговата жица вдига напрежението на цялата разпределителн уредба от която тръгва. За да се компенсира това на други места или трябва да се въведе индуктивност или да се намали възбуждането на синхронните генератори. Въвеждането на индуктивност означава загуби за продавача, а намаляването на възбуждането има крайни стойности. По тази причина на него му казват, че генерира нежелана реактивна енергия с капацитивен характер. Т.е., че напрежението при него е по-високо отколкото от захранващата страна. От тук той решава, че капацитетът му пречи. Прав си е човекът. Лошото е, че още не знае, че тези проблеми първо трябват да се решат с режимни мероприятия защото цената на това дето го иска със загубите които ще си отчете като активна енергия тъкмо никога няма да му компенсира заплатената нежелана реактивна.

Но, човек се учи докато е жив, а най-лесно се учи с чуждо финансиране.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Какво имаш предвид?нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 22:33



Извода , до колкото разбрах излиза от местната подстанция!
Това означава, че каквото е напрежението в точката на присъединяване, такова е и на шинната система в подстанцията!
А там се следи нивото и се подържа в стандартни стойности!
Освен това, какво ще се промени, ако напрежението е по - ниско, въпреки че няма да стане за един извод само от подстанцията?
Може би имаш предвид, че ще намалеят капацитивните токове?
Е колко трябва да стане напрежението, за да се усети някакво реално намаление?
Дори и да вдигнат трансформаторите на най-високото стъпало, то ще им трябва напрежение не 20, а 19 киловолта (ако говорим за 20 кВ система)!
Та това е 5 %.
Но ефекта съвсем няма да е намаление на капацитивната мощност с 5%, защото по същия начин това ниско напрежение ще намали и индуктивните токове , които компенсират капацитивните и разликата ще остане същата!
Имам предвид индуктивностите на страна 20 кВ - това са основно индуктивностите на трансформаторите, които са включени!



Тема Re: Какво имаш предвид?нови [re: elektromer]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано14.03.06 22:45



В цифри мога да говоря за мрежи 400 и 220kV. Прилагайки аналогия за 20kV би трябвало да има ефект. 5% са си много нещо. Поне според мен.

Нека човекът сподели с колко му намалява напрежението на линията при всички изключени трансформатори и последователно включени един по един.
Освен това, предполагам, че напрежението го държат на горната граница, а не на номинално. Не зная колко е границата за 20kV, но за 400kV толерансът е 8kV (+/-4) и си има дневен и нощен график, където разликата е още 3kV. Т.е. от минимално 408 през нощта, до максимално 419 през деня. Това е за Козлодуй. Във Варна вече е към 390 базата ... или някъде там беше. Мога да проверя ако на някой му е интересно. Всеки добавен паралелен електропровод вдига напрежението с 1,5-2 kV. Ако е изключен отсреща то 2-3kV. При по ниско напрежение на шините въздействието от линийте е по-малко. По тази причина в цялата енергетика (говоря за преносна мрежа) се борят за ниски напрежения. Това е от 3-4 години. Преди летяха напрежения за страх ;)

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria


Тема Re: И аз накрая.....нови [re: Bakлин Xpиcтoв]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 22:52



Напрежението се вдига в незахранения и ненатоварен край. По тази причина неговата жица вдига напрежението на цялата разпределителн уредба от която тръгва.
Това може да стане тогава , когато консуматора връща в системата не реактивна, а активна енергия. Но дори и тогава, електромера няма да обърка и няма да отчете тази енергия като "върната реактивна" , или с друфи думи реактивна енергия с капацитивен характер!

Накрая да не вземе да се окаже, че има включена компенсираща кондензаторна батерия, чийто автоматика се е поошашавила и връща ли връща капацитивна.....!

А иначе много по евтино е , ако имаш свободни трансформатори да ги навключиш на празен ход и да ги използваш като реактори!
Струва си!
Ето каква е сметката:
Пример , трансформатор 1000 КВА.
Консумира реактивна (индуктивна) мощност около 15 КВАреакт. , а активна 1.5 киловата. Това са ориентировъчни данни за средностатистически трансформатор.
Тези 15 киловата реактивни индуктивни , компенсират 15 киловата капацитивни. Иначе тези 15 киловата капацитивни умножени по времетонатрупват върната реактивна енергия , която се плаща по цени на върхова!
Значи спестяват се 15 върхова, но се добавят 1.5 активни!
сметката показва, че си струва и то доста!



Тема Re: И аз накрая.....нови [re: elektromer]  
Автор Bakлин Xpиcтoв (по идеите)
Публикувано14.03.06 23:02



Сложи в сметката цена на реактори, цена на автоматика, цена на прекъсвачи, цена на защити, проектиране, монтаж, наладка, въвеждане в експлоатация, обслужване, ППР'и и т.н. Аз не предлагам нищо да не се прави, а просто да се намали финансовата тежест чрез подобрени договорни условия.

Vaklin Hristov
CAR DIAGNOSE Ltd.
P.O. Box 79
3320 Kozloduy
Bulgaria



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.