Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:23 01.07.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Какви видове ток иманови  
Авторneznaezsht (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 13:59



Значи какъв е тока дето излиза пт мрежата AC ili DC и защо има 2 вида ток постоянен и променлив, за какво са ни ? Извинявайте но съм икнимическа специалност и незная, мерси предварително за отговорите...



Тема Re: Какви видове ток иманови [re: neznaezsht]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 17:39



Тока в мрежата е АС , т.е променлив!
Защо обаче са ни притрябвали два вида ток - АС и DC , т.е. променлив и прав!?!?

Това си е сложен въпрос, който граничи с философията в електротехниката!
Но причинно-следствените връзки не са точно такива , каквито смяташ!

Има разбира се някои прости отговори на твоя въпрос:
Притрябвал ни е променливия ток, защото само променлив ток можеш да го трансформираш!
А електроенергетиката е немислима без трансформация на тока и напрежението!
Електропроводите, които гледащш по пътя - тези с големите стълбове пренасят електроенергията до потребителите!
Да ама там напрежението е примерно 20 000 волта, или110 000 волта , или 220 000 волта ... и др.
Ама това напрежение не влиза в контакта в твоето жилище нали?
В контакта напрежението ти е 220 волта!

Е , от тези 20 000 волта , за да стане напрежението 220 волта , то трябва да се трансформира през трансформатор!
Но това е възможно само, ако тока(напрежението) е променливо - само тогава трансформатора работи!

А защо ли пък имаме постоянен ток?
Ами различните видове батерии, които се произвеждат са източноци на постоянен ток! До този момент човечеството е успяло да съхрани единствено постоянния ток! С други думи създадени са (измислени са) батерии , само за постоянен ток!
Значи ако искаме да ползваме преносими източници на захранване - акумулатори, батерии ... , то трябва да работим с постоянен ток!

Има и друго - ние работим с това , което можем да създадем!
Можем да създадем батерии за постоянен ток - и затова работим с него!
Генераторите на електрическа енергия са за променлив ток, защото такъв генератор сме създали , човечеството е на този етап от развитието си!

В повечето електронни апаратура , се преминава от постоянен към променлив ток и това е често явление!

Талевизора , който е в ключен в контакта, първото нещо което прави е да направи променливия ток (напрежение) прав!
След това отново го прави променлив (но с други параметри) за да може да го трансформира ....

С други думи, не е важно на нас какво ни трябва , а с какворазполагаме!

С други думи, не на нас ни е трябвал прпменливия ток и постоянния и затова сме си ги ъздали!
Открили сме постоянния ток, открили сме променливия ток и след това сме се научили да ги ползваме и да ни "трябват".
Може след време да се открие някакъв нов вид ток и след това ще се научим да го ползваме!



Тема Re: Какви видове ток иманови [re: neznaezsht]  
Автор John_Crichton (commander)
Публикувано07.02.06 15:22



Едно малко допълнение.
Известно е, че при движение на проводник в магнитно поле (при пресичане на магнитните силови линии) в проводника се генерира електродвижещо напрежение.Т. е. значи така може да се добива електрическа енергия за сметка на изразходваната за движението на проводника механична енергия. Как е най-лесно да движим проводника в магнитното поле? Ами най-лесно е да извършва кръгово движение. Механизмът който ще го движи е най-прост и надежден при това движение. Но при кръговото движение се генеририра променливо електродвижещо напрежение със синусоидална форма.
Това също е една от причините да използваме променливото напрежение.




Тема Re: Какви видове ток иманови [re: John_Crichton]  
Авторreoprи_нз (Нерегистриран)
Публикувано07.02.06 16:30



Незнаещ, колегите са се опитали по достъпен начин да ти обяснят нещата. Но предполагам, че освен нови въпроси в главата ти, друго едва ли са постигнали.
Ако си толкова далеч от тази материя няма как във форум да ти стане ясно това за което питаш.
Все едно на човек не запознат с компютър да му обясняваш набързо за програмирането на асемблер.
Има неща които първо трябва да се ти известни. А за да разбереш тях, друго предварително е необходимо да знаеш и т.н.

Иначе ти може да си виртуоз финансист, но как може да обясниш на мен са измамата с ДДС - как става и каква е схемата след като аз не знам какъв е смисъла на ДДС.



Тема Е хайде сеганови [re: reoprи_нз]  
Автор John_Crichton (commander)
Публикувано07.02.06 17:02



Не е необходимо да обиждаш човека. Ако не е разбрал нищо , той сам ще си каже.
И е нормално да възникнат още въпроси в съзнанието му. Всички които се занимават електротехника имат, пък камо ли той. Както каза ти , обясненията са простички , без формули и графики. Естествено , че не може да му се обясни бързо и лесно цялото ОЕ, ЕМ, ЕМС и т. н. Просто обърнахме внимание на човека.




Тема Re: Какви видове ток иманови [re: elektromer]  
Автор 818O (новак)
Публикувано07.02.06 19:57



За пореден път ПЕРФЕКТЕН отговор от Електромера.
Не си представях какво смислено може да се отговори на питащия с ограничения комплект общоизвестни понятия.



Тема Re: Е хайде сеганови [re: John_Crichton]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано07.02.06 21:40



Добре де мама му стара!!!
Икономиста не знае какво е ток.Добре.Аз като съм инженер,означава ли,че не трябва да знам какво са цени,себестойност,данъци, акцизи,такси ,налози и т.н. ? Освобождава ли ме невежеството от това? Аман от неграмотни тесни специалисти.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Е хайде сеганови [re: John_Crichton]  
Авторreoprи_нз (Нерегистриран)
Публикувано08.02.06 10:15



"Не е необходимо да обиждаш човека. Ако не е разбрал нищо , той сам ще си каже.
И е нормално да възникнат още въпроси в съзнанието му. Всички които се занимават електротехника имат, пък камо ли той. Както каза ти , обясненията са простички , без формули и графики. Естествено , че не може да му се обясни бързо и лесно цялото ОЕ, ЕМ, ЕМС и т. н. Просто обърнахме внимание на човека."

Е ако съм го обидил - моля да ме извини. Не това ми е била целта.
Но имах в предвид ситуацията когато се обяснява нещо съвсем ново на човек извън неговата област, че възникват само въпроси и неяснотата става още по пълна. Не съм казвал, че човека трудно схваща а че му липсва предварителна информация и не е възможно с малко обяснения да разбере каквото го интересува.



Тема Re: Е хайде сеганови [re: reoprи_нз]  
АвторCпpaвeдливocт (Нерегистриран)
Публикувано08.02.06 15:20



Ай, ма'аму стара, ако това го бе питал некой манго, щехте да го вземете на ура, ама нали е икономист - нема лошо. Не съм за това да се обяснява повечко на тия форуми, не съм и за това циганите да са с предимство (аз си падам малко расист), ама да гърбим таяжката, дето с нея мерим, само за да сме учтиви с белите хора е тъпо.



Тема Re: Е хайде сеганови [re: Cпpaвeдливocт]  
Авторreoprи_нз (Нерегистриран)
Публикувано08.02.06 16:38



Ееее, не мой с лошо спрямо белите хора бе батка.
А относно това какъв си падаш - аз пък си падам МНОГО расист. Да знайш като чуя за циганин или още повече за чифут - направо ми се изправя козината по гърба като на див шопар и бялото на очите ми кървясва.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.