Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:57 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Вятъна турбина  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано03.02.06 20:54



здравейте

На вие съм с Тоците и бих искал да задам може би малко глупав за вас въпрос.

значи имам вила на ветровито място и се замислям да си купя някакъв ветро генератор.
да но тези които са ми по джоба произвеждат от 12 до 48 волта.
да вземем за пример ето този:



да предположим, че имам вятъра които е нужен
въпросът ми е следния :

след като това чудо може да произведе 100+ kWh за месец аджеба дали ще ми се изплати самата инвестиция за 5 години.
/не забравяйте, че ще тръабва да се вземат и куп други нещапокрай самият генератор/
и според вас каква до колко ще бъде ползотворен т.е. ще мога ли да си захранвам нормални домакински ел уреди с него.
ТВ, хладилник, компютър и 2-3 крушки.



Тема Re: Вятъна турбинанови [re: az]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.02.06 09:06



Е то трябва да го разгледаш като цялостна инвестиция - имаш цената на kWh, хората са ти казали че е мисля 900 вата при опеределен вятър и т.н. имаш малко прости сметки (стигнали сме цената на тока по европата така че не вярвам да се дигне с повече от 20% ама ако решат да забогатяват може и повече да е).
Е не знам колко струва (просто не съм поглеждал) ама се замисли върху нещо друго - няма ли да е по-добре същите тези пари да ги вложиш в енергоспестяващи крушки (харчат около 3-4 пъти по-малко от нажежаемата жичка), за компа вместо CRT да помислиш за плазма (LCD) и що-годе културен климатик за отопление и добра топлоизолация. Просто си направи и тази сметка, удари чертата за 5 години и помисли от друга страна - дали някой комшия няма да реши че имаш пари за харчене и няма да седне да ти мрънка и съди да махнеш вентилатора че му вдига шум и не го оставя да спи - все пак може да изкяри някоя кинта.

Виж това го правя с уговорката че имаш прекарано електричество - вече ако нямаш и вилата ти е някъде по-встрани нещата се изменят. И все пак ако мислиш да ползваш тази чудесия пак трябва да смениш крушките и монитора като се замисля иначе 900 вата няма да ти стигнат до никъде или ще ги ползваш докато издъхнат акумолаторите и ще чакаш да се навърти достатъчно ако има вятър.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Вятъна турбинанови [re: Диaн]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано04.02.06 10:35



здрасти
може и да си прав
погледнах си сметките за ток от апартамента ми.
за декември имам 185 кв.
цената е горе-долу 13ст/кв

после си направих другата сметка
дават че турбината моче да прави 900вата/ч
да предположим, че реално ще произвежда 500вата/ч
това са 720 часа за един месец *500 вата= 360кв
360кв*0.13лв= 46.80лв спестени за един месец

ако цялата инвестиция ми коства примерно 4000$ *1.60= 6400лв.

6400лв/46.80=137 месеца

или какво излиза че това ще се изплати за 11 години.

или може би аз греша някъде.
ако не греша май наистина е по- добре да си плащам като поп на НЕК и да си свиркам



Тема Re: Вятъна турбинанови [re: az]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано04.02.06 20:19



Ako ima6 tok na ran4oto, hi4 ne se zanimavaj s gluposti...Dannite sa za 5.4 m/s vjatar;Oba4e ako razgleda6 krivite, 6te vidi6, 4e tija 900 W sa za 13 m/s koeto si e seriozna burja:)))





Тема wqrno :)нови [re: @@]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.02.06 23:18



Вярно че тези 900 вата са за 13 м/сек. Е какво да се прави хората пишат хубави цифри за хванат окото после като не си дочел може да останеш леко поизлъган. Явно малко по-сериозно трябва да се чете преди да се дадът паричките както и да се имат данни относно ветровата картина на района.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: wqrno :)нови [re: Диaн]  
АвторKokoBoko (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 10:04



Така е , заслужава си само ако се прави да се продава на НЕК.
Ако имаш генератор за 1MW/h и работи поне на 50% тогава ще имаш на месец 360MW от него по 0,13 ст = приход от 46800 лв за 12 месеца 560000 лв , изплаща се точно за 2 години инвестицията .
А гледам че сега американците са направили едни нови генератори които са балони във вид на роторна перка , пълни с лек газ и се вдигат на 300м и са до 2MW
За твоя случаи си вземи слънчеви батерии за тези пари , един познат монтира едни такива и казва че дори и декември бачкат .



Тема Re: wqrno :)нови [re: KokoBoko]  
Авторaz (Нерегистриран)
Публикувано05.02.06 15:14



съгласен съм но малцина от нас могат да си позволят инвестиция от няколко стотин хиляди долара за такова нещо.
принципнпно правих сметки за такива големи генератори и наистина са доста обещаващи но както се казва тая лъжица не е за моята уста :(



Тема Re: wqrno :)нови [re: az]  
АвторShtur (Нерегистриран)
Публикувано06.02.06 10:12



Е да за собствени нужди да си купиш такова нещо не си заслужава , дори и генератор дизелов че и на газ да е пак е много скъпо
Но ако се комбинира със вятър и слънчева енергия и акумулатор , може да постгнеш добри резултати , но все пак си иска средства че и за поддръжка



Тема Re: wqrno :)нови [re: Shtur]  
Автор sunnrider (непознат )
Публикувано06.02.06 22:04



За една къща е абсолютно нерентабилно.Вятърът и слънцето са непостоянни и това обуславя нуждата от акумулатори,а те не са какви да е,а специални и много скъпи със срок на годност и като се удари чертата - сметката не излиза.
В Германия програмата "Сто хиляди покрива" се провали и чак когато хората, произвеждащи ел.енергия със фотоволтаици по тази програма, започнаха да продават произведеното на националния енергиен пръстен - те започнаха наистина да печелят от тази инвестиция.



Тема Re: Вятъна турбинанови [re: az]  
Авторbunak (Нерегистриран)
Публикувано09.02.06 00:06



Е убо де.
900 вата, доколкото разбирам с това и хладилник немога да захраня.
или логично погледнато акумолаторите по бързо ще се изстощават отколкото да се зареждат.Примерно през инвертор UPS и навързани 5-6 аскумолатора за 2-3 часа ще работи хладилника ами после.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.