Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:51 13.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: Много общо казанонови [re: morfeii]  
АвторHямaм (Нерегистриран)
Публикувано28.09.05 10:15



Говоря с цифри:
1. Цената на топлообменниците:
- само доставката на един комплект топлообменници е около 550 лв. и вкл. транспортни разходи и такси. Може да се провери във всяка спедиторска фирма. От тук на сетне добави и цената на топлообменниците.
2. Не е задължително да се работи със сондажна вода или с каквато и да е друга, но дори и в този случай има доста удачни начини за избягване на запушването на топлообменниците (пластинчатите)- за съжаление струва пари. Не, че кожухотръбните не се запушват - просто това става с малко закъснение.
3. Компресор:
- Компресорите с цена 300 лв. са или турски, или китайски, или внесени по трети начин ... или някакво "копие" на подходящите за целта компресори. Нищо чудно да спре да работи когато е най-необходимо. Не ме разбирайте погрешно - нямам нищо против турските и китайски стоки, но и в тези държави има цена и ЦЕНА за качество на определен продукт. Друг е въпросът, че унас се вкарват нискокачествени стоки - нещо като за ширпотреба. В същност за 300 лв. можеш да си купиш компресор за по-голям домашен хладилник или фризер, но - тогава за какво ти е термопомпа - купи си по-голям хладилник за 700 - 800 лв. - той също топли.
4. Отоплението е "парно", но ако ти е изчислено за друг източник на топлина забрави, че ще работи нормално и с термопомпен агрегат. Защо ли? Ами - има защо.
5. Пропускаш да включиш много неща в ценообразуването. Едно от немаловажните е управлението на термопомпата. Струва немалко пари - истинското разбира се, но води до доста сериозна икономия на енергия. А колко ли още пари са необходими за регулаторите на машината, за циркулационни помпи и ... още куп невзрачни на пръв поглед дреболии от които има смисъл?
6.Добре умножаваш 90 дни по 1,5 кВт за да получиш необходимата нергия, но си пропуснал да умножиш и по средно-дневната продължителност на работа в часове. Тогава криво-ляво ще се доближиш до истинската консумация на ел.енергия в кВт часа. Всъщност в Тех. Университети, в цялата старната в момента вървят курсове за енергийни одитори. Там учат как се прави енергийно одитиране на сгради ако имаш възможност - поразпитай на място за да ти се изяснят нещата по-добре.
7. Това че си имаш оборудването е много добре - опитай, все нещо ще се получи. В най-лошия случай - нищо няма да се получи. Все е наещо, нали?
8. По отношение на възвращаемостта на инвестицията написна по-долу като коментар от друг човек:
- дори в момента възвръщането на инвестицията при използване на термопомпа в сравнение с котел на дърва е под 10 години (освен ако дървата на са крадени). Необходимо е да се добавят и разходи по доставка на дърва (или въглища), трудът по зареждане и палене на котела и т.н. - все компоненти дето сме свикнали да казваме "Аз си го правя - не ми струва нищо.". Е да но нали все пак времето струва пари - поне при пазарната икономика към която уж се стремим било така??? Що се отнася до сравнение с горивата нафта, пропан-бутан (не природен газ) или електрически котел термопомпата си връща инвестицията за по-малко от 3 години. Не съм го измислил - има си хора които се занимават с това... и е написано и доказано черно на бяло.

Понеже очаквам много коментари по отношение на написаното по-горе, както положителни така и отрицателни - няма да пиша нищо повече ... дори и нямам намерение да влизам повече тук за да не се ядосвам.
Така е защото ми е омръзнало от компетентни във всяка една област - едновремешните "широки специалисти". Крайно време е да разберем тук в България, че такива никъде другаде няма по света. Нищо чудно и за това да не ни вървят нещата.

Ако те боли зъб - ще отидеш ли при ковача за да ти извади зъба с керпедени?
Успех на всички!!!



Тема Re: Много общо казанонови [re: heatcho]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано28.09.05 22:38



Не аз съм стигнал до тези 60 гр.Просто се бях запалил за термопомпите и изчетох доста литература.Там го пишеше.Тук някои колеги пишат,че инвестицията се връща за по малко от три години,ами то ако беше така половин България да се отоплява и охлажда с термопомпи.По моите сметки не е така,а и по сметките на чужди автори за всеки квадратен метър отопляема площ се консумира средно 70kwh,а необходимата мощност на термопомпата е около 30w за квадратен метър.На хладилника 120 ватов компресор струва около 100лв.,а както чета тук във форума за термопомпите,които са със мощност киловати ще струва 300лв,просто смешно,търсят шарани за зарибяване.Радвам се ,че има колеги,които мислят да направят нещо в стила"направи си си сам",това е похвално,но има мъдрост която казва "седем пъти мери един път режи",за да не им отиде труда и парите на вятъра.Успех.



Тема Re: Много общо казанонови [re: митю]  
Авторst (Нерегистриран)
Публикувано01.10.05 21:21



Имам една много елементарна идея. Не може ли да се ползва готов сплит климатик, на който външното тяло да се потопи във водата с темп. 10-12гр.
Вътрешното може да се монтира по-ниско, за да топли по-добре.
Вероятно не е толкова просто за реализация, но един воден конвектор май струва колкото цял климатик от по-евтините.
Имам сонда с вода на 3м с темп. около 10градуса и неограничен дебит.
Иска ми се да я ползвам за отопление, но инвестициите за чилър са височки.



Тема Re: Много общо казанонови [re: st]  
АвторEnter (Нерегистриран)
Публикувано02.10.05 20:35



http://buderus.narod.ru/article/ras-otop.htm

i kolko polu4i ???



Тема Re: Термопомпинови [re: morfeii]  
Авторenter (Нерегистриран)
Публикувано03.10.05 20:21



http://ekip-tnu.ru/10k.shtml
pogledni towa dwete trabi sa toploobmennici



Тема ето как да си направиш термопомпанови [re: morfeii]  
Автортeoфил (Нерегистриран)
Публикувано04.10.05 13:15



най-евтината термопомпа която можеш да си направиш е да използваш обикновен климатик за целта, като може и да е по евтин. Просто е необходимо външното му топлообменно тяло да го лишиш от вентилатора и да го изолираш достатъчно добре електрически , така че го потапяш във воден кладенец или метален варел с вода на дълбочина ~2м свързан с метални топлообменни търби и трябва да имаш една малка помпичка която да движи водата в търбите - става от тези дето са за парно. Най добре е всъщност да го потопиш в течаща река. Енергията която ще получиш от земята така ще е 6-7 пъти повече от вложената електрическа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.