Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:23 27.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: zabhod , не се излагай повече!нови [re: elektromer]  
Автор brains (Добронамерен!)
Публикувано13.09.05 14:34



То и аз така мисля. Много пъти съм съжалявал за неща, които съм казал, но никога не съм съжалявал за нещо, което не съм казал! Личен опит!

_____________________________________
Бог да пази познати и непознати!

Редактирано от brains на 13.09.05 14:35.



Тема Re: ех Zaphod....нови [re: Диaн]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано13.09.05 23:03



сега, да изясним нещата. аз не съм енергетик и щом казваш че генераторите са синхронни, добре.
не знам какви точно са механизмите с които се регулира честотата им плавно, защото сега като се замисля, всичко което ми хрумва в главата е свързано със отделяне на доста активна мощност. под всичко имам предвид всичко в което няма механични комутатори. но да не изместваме спора в друга посока.
и така - твърдиш ли че честотата на мрежата никъде по света не е стабилизирана с точност до петия знак?
твърдиш ли че в големи електрически мрежи, честотата по краищата им може да се различава? не знам какви са генераторите, обаче това с различната честота много трудно ще ме убеди някой. и като казвам различна честота, имам предвид да е различна за период от порядъка на реципрочното на разликата или по-дълъг.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ех Zaphod....нови [re: zaphod]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано14.09.05 10:59



...не знам какви точно са механизмите с които се регулира честотата им плавно...

След включване в паралел с мрежата честотата не се регулира - колкото е в мрежата, с толкова се върти и вала. Ако има налягане в турбината, ще генерира. Иначе ще се върти на празен ход, но ще остане в синхрон с останалите генератори. Натоварването на вала и възбуждането променят само ъгъла между полетата на ротора и статора, ъгловата скорост се определя от мрежата.



Тема Re: ех Zaphod....нови [re: вeтepинapят]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано14.09.05 19:04



хе, добре де, а как се задава колко да е в мрежата? мрежата е съвкупност от всички генератори, как се стабилизира честотата и?
доколкото разбирам (не се бях замислял по въпроса изобщо), генераторите са нещо като асинхронни двигатели - асинхронния двигател когато се набримчи с положителен момент почва да дава мощност вместо да консумира. аз обаче съм пробвал, и не съм успявал да накарам асинхронен двигател да генерира, без да е захранен. по принцип би трябвало да може, ама не съм си играл много.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: ех Zaphod....нови [re: zaphod]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано14.09.05 21:44



Ами... не са като асинхронни и затова генерират



Тема Re: ех Zaphod....нови [re: вeтepинapят]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.09.05 21:46



Напротив , след включване в мрежата на паралелните генериращи мощности, честотата им се регулира , промяната на честотата е последствие автоматичната реакция на системата.
Въведени за защити - Автоматично честотно разтоварване!
Ако честотата падне до някаква стойност, то това е белег за претоварване на системата като цяло (не на отделен генератор) и защитите почват да изключват голяма група консуматори (предварително зададени) - квартали населени места и т.н.
Ако честотата продължи да пада и падне до нова предварително зададена стойност, тогава се излючват и следващи групи консуматори - второ стъпало и т.н.
Ако това не се направи - ще се разпадне системата, защото вече ще започнат да се изключват един по един генераторите. А още след първото отделяне на голяма генерираща мощност, ще се изключат и останалите и то лавинообразно!

А иначе си прав, че един генератор не му се регулира честотата, защото след като се включи към системата , той заиграва по свирката на батковците!
ама има батковци (големи и отговорни централи), в които има регулатори на честотата. Все пак някой трябва да води хорото!
Нали някой определя 50 , а не примерно 51 херца и към него почват да се включват останалите и заедно правят едно цяло!
Има различни принципи , но става въпрос за електромеханика и за сериозна механика - за изпълнителните механизми!

Общо взето , регулирането на честотата е всъщност регулиране и по-точно поддържане на обороти на вала.
Горе долу като в автомобила - можеш да поддържаш 3000 об/мин с подаване и отнемане на газта, дори и натоварването да се променя!
Проблема идва когато си дал газ до дупка и оборотите падат под 3000.
Трябва да се намали натоварването , няма друг начин!
Е , за автомобила говорим на първа предавка , защото иначе ще кажеш - е какво толкова ще намалим предавката!

Та общо взето май излиза , че поддържането (регулирането) на честотата е цел и последствие. От към понижаване на честотата - противодействието е последствие , а самото противодействие се задейства от понижението на честотата. Но самото противодействие е насочено към намаляне на консуматорите, защото системата е претоварена.
А от към повишавне на честотата - това регулиране и поддържане си е почти самостоятелна цел!



Тема Re: ех Zaphod....нови [re: zaphod]  
АвторMapиaн (Нерегистриран)
Публикувано14.09.05 23:46



За честотата в краищата - не ти го каза той , а електромер!
И е напълно прав!
Това явление съществува и в професионалните среди му викат "биене" в мрежата!
Не знам на какво се дължи , но е така!
Периода през който се наблюдава това е много по-голям от описания от теб!



Тема Re: ех Zaphod....нови [re: zaphod]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 10:57



...хе, добре де, а как се задава колко да е в мрежата? мрежата е съвкупност от всички генератори, как се стабилизира честотата и?

Стабилизира се с промяна на общата мощност, подавана към мрежата. Представи си го като каране на тандем с 10 човека (като оня от рекламата на не знам си коя банка ) - всички въртят педалите с еднаква скорост, отделният играч определя само с какво усилие да ги върти, но не и колко бързо. Общата скорост се получава като функция на общата мощност и общия товар. Ако някой ентусиаст реши самосиндикално да вдига скоростта, ще поеме по-голямо натоварване и ще му минат мераците .

В мрежата е същото - това, което може да се направи за поддържане на честотата от страна на генератора, е да му се вдигне момента на вала. Това обаче не означава автоматично вдигане на оборотите, а само отдаване на по-голяма мощност в системата и (евентуално) частично разтоварване на останалите генератори. Оборотите на нашия генератор (и честотата в мрежата) се повишават само ако в резултат се повишат оборотите на всички генератори, с които е включен в паралел. Ако едновременно с увеличаването на нашата мощност в мрежата е отпаднала друга такава мощност или е включен допълнителен товар със същата големина - промяна няма да има.

П.С. Като писах горе, че честотата не се регулира имах предвид, че не трябва да се напасват оборотите на вала към честотата на мрежата, защото това става автоматично с включването в паралел. Не съм казал, че честотата на мрежата е оставена на колкото дойде



Тема Re: Абе малко бъркате.нови [re: Borislav]  
АвторXepц (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 15:52



Енергийната мрежа в България е в пръстен и в паралел. Ако честотата в Бургас е 50.03 херца то толкова е и във Видин. Ясно!
Повече от половин херц не съм виждал разлика през последните години.
А онзи УПС не споря какво е показвал, но и не знам какво е мерил.



Тема + и към всички!нови [re: вeтepинapят]  
АвторBaл (Нерегистриран)
Публикувано15.09.05 16:38



Да , прав си - особено на теория!
Това за въртенето на педалите е добър пример , само че честотата наистина се контролира и то както някой беше казал - "при големите батковци".
Когато седнеш на колелото и си един от 100-те , които въртят педалите - няма да можеш да вдигнеш честотата на въртене , ако се понапънеш само е можеш да дадеш повече енергия в общото въртене!

От към понижаване на честотата - ясно , това е чувствителния параметър , който се понижава и е белег за првтоварване (колкото и забход да не вярва).
Вкарва се повече енергия и честотата спира да пада. Или в краен случай - изключват се консуматори.

Разликата на практика с примера за колелото и 100-те души въртят педалите е следната:

В даден момент в енергийната система работят да речем 50 генератора.
Общата мощност е например 1600 мегавата (това са реални стойности).
Да ама само един от генераторите (баткото) е 1000 мегаватовия блок на АЕЦ Козлодуй!
Т.е. единия е 63% от цялото , а другите 49 генератори - 38%.
Ако вдигнем момента на "баткото" с 5 % - честотата ще мръдне забележимо!
Ако пък се изключи голям консуматор - например 1/5 от България , каво ще стане?
И в този случай трябва да въздействаме върху "баткото"!
Затова при батковците има системи за поддържане на честотата!

Вярно е и че при достатъчно големи системи , честотата в две отдалечени точки не винаги е еднаква - биенето в системата си съществува и това е факт!
Все още са малко дискусионни научните обяснения , но това е факт!

Съжалявам , че така се намесих .
Нямаше да го направя , но виждам че дискутирате неща , които не са дискусионни!
Тези неща са до болка известни от десетилетия, както и принципите на работа и приоритетите и системите за поддържане и регулиране на честотата!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.