Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:33 07.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: има държави с кварцово стабилна мрежанови [re: elektromer]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано08.09.05 18:42



Абе и аз се зачудих на кварцово стабилизираната мрежа,но е възможно.При дългите линии напоследък се ползва пренасяне на DC и последващо преобразуване на АС.И колко му е преобразувателя DC/AC да е кварцово стабилизиран.Това все още е екзотика,макар,че има такива проекти например на АВВ.



Тема Re: има държави с кварцово стабилна мрежанови [re: Xoлдън]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано09.09.05 11:34



Дори и при тази концепция честотата не е толкова стабилна.
Причината не е че не може да се сложи кварц (кварц и делител) и да се получи еталонната честота , която може да бъде точна до четвъртия знак , че даже и по-нататък.
Проблема е в изпълненителните механизми.
Тяхната логика и принцип на работа е такава , че в зависимост от характера на товара измества (в малки граници) моментите на вкл. и изкл. на изпълнителните блокове (силови ключове).
Това се налага , за да се работи при минимални загуби и натоварване на силовите елементи в процеса на комутация.
Съвременните такива устройства работят , като има флуктоации в честотата от порядъка на 0.01 херц.
Това е границата , след която се губи приоритета за работа на комутаторите с минимални загуби.
А това за часовник е съвсем недостатъчна точност на честотата.

Тези часовници работят между другото доста по - точно от очакваното.
Причината е:

Най чувствителния параметър, който се променя в зависимост от натоварването на мрежата е честотата.
Затова честотата се следи прецизно и от нея се правят заключения колко е натоварена системата , дали е претоварена и т.н.

Ако например честотата спадне до 49.95 херца и се задържи за определено време , то главните действащи лица в НЕК прявят извод , че системата е доста натоварена и работи с малък резерв.
Увеличават се мощностите и това води до "компенсиране" на увеличилото се потребление.
Тези генериращи мощности отново се намалят чак след като честотата се измени и се задържи за определено време в другата посока - 50.05 например.

И така нормалните работни флуктоации на честотата се редуват , като отклоненията са веднъж в "+" , а след това в "-".
Грашката на подобен часовник се натрупва веднъж в "+" (избързване) , след това в "-" (изоставане. Точно това е благоприятно за точността му.
Затова часовниците работят доста по-точно от колкото е точността на честотата по принцип.

Е проблема е сериозен , когато тока спре , или премига защото в това време (докато тока е спрял) някаква нестабилна верига започва да генерира честотните импулси за часовника.
а когато тока спре , тази резервна верига се задейства за някакво време - не е мигновенно.
Затова за точността има значение не само колко време е нямало ток , но и колко пъти е имало краткотрайни прекъсвания!



Тема Re: има държави с кварцово стабилна мрежанови [re: elektromer]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано10.09.05 21:02



първо, факта че СЪЩЕСТВУВАТ такива часовници, показава че има мрежи в които честотата е стабилизирана до 5тия знак. в германия например е така, доколкото знам.
второ, за плл не си ли чувал? стабилизацията на честотата става като просто се мени тока през възбуждащата намотка.
и трето, това със разликите в края на големите мрежи, направо утрепа коча!!! ти чуваш ли се бре?
ами тая глупст
Най чувствителния параметър, който се променя в зависимост от натоварването на мрежата е честотата.
аз пък все си мислях че най-чувствителния параметър, е показанието на ватмерите, а то честотата била показател и по нея се съдело за товара. много интересна концепция, все едно да съдиш по количеството светулки за датата, вместо да гледаш календара.
и накрая великата теория защо все пак тия часовници са точни - това с редуването. интересно тогава как ще обясним че в българия не са?

и накрая това с "нестабилната верига" и задействането и. дори да приемем че иам някакво значение (което само по себе си не е вярно), аз веднага ще ти предложа метод, в който задействането е моментално - правиш един генератор на 50 херца, като тактуваш от него, а не от мрежата. мрежата само ти го синхронизира. спира мрежата, генератора си продължава асинхронно. няма време за задействане и прочие глупости.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: има държави с кварцово стабилна мрежанови [re: zaphod]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано10.09.05 21:28



Нещо се оля.



Тема е па утрепа коча....нови [re: zaphod]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.09.05 21:39



Е ти утрепа коча с лопатата и то с кривата лопата да знаеш!!!

Само за това твое твърдение:

" стабилизацията на честотата става като просто се мени тока през възбуждащата намотка"

Бъди сигурен че ако аз ти бях преподавател по ел. машини изпит нямаше да вземеш докато съм жив. Я земи се светни малко бре пич - я земи и попрочети за синхронните генератори преди да пишеш глупости из форумите.
Колкото до това колко са точни дадените часовници - няма да коментирам има някои дето изостават повече от други и това също няма да коментирам ама от де ти дойде на акъла че точно у германия те били точни??? аз такова твърдение не съм чул хем че нашата ЕЕС е свързана с тяхната хем не пряко ако не се лъжа през системата на Сърбия и Черна Гора.

Колкото до тези часовници братушките от много време са усетили този проблем и из техните сайтове има как се преработва часовника с делител и часовников кварц - ама нещо мамързи и не ми се търси. Все пак при тях този толеранс е доста по-голям.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: е па утрепа коча....нови [re: Диaн]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано11.09.05 12:01



и какво те тревожи по въпроса с възбуждащата намотка?
вдигнеш ли интензитета на магнитното поле в което се върти ротора, генератора смъква честота. нещо против да имаш?
а за германия - ами някой ми беше казал, не съм го проверявал. германия или не, има места където са точни и това е сигурно. все пак погледни предните постинги - часовника е някакъв марков, забравих какъв. мислиш ли че сериозна фирма ще прави часовници които са боклуци?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: е па утрепа коча....нови [re: zaphod]  
Автор brains (Добронамерен!)
Публикувано11.09.05 12:06



Абе, все си мислех, че честотата на генерираното напрежение зависи от ъгловата скорост (оборотите), с която се върти генератора!?! И чифтовете полюси, де.

_____________________________________
Бог да пази познати и непознати!


Тема е, че тя си е точно тованови [re: brains]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано11.09.05 12:35



но въпроса е как се променя ъгловата скорост.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема ех Zaphod....нови [re: zaphod]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.09.05 17:51



Пич мислех че ще се светнеш и няма да ми се налага да обяснявам ама като те мързи....
Говорим за СИНХРОЕН ГЕНЕРАТОР!!!

честотата зависи само от ъгловата скорост (оборотите на вала) и броя на чифовете полюси - има формулка можеш да си я намериш честоттата се определя от това което върти ротора а ако се прекали с момента (даде се повече газ образно казано) има една накъсо съединена успокоителна намотка която държи генератора в синхронизъм с останалите машини.

От възбуждането на генератор който работи в паралел зависи само какъв ще е характера на тока - капацитивен или индуктивен демек cos "фи" от възбуждането не зависи честотата . За твое сведение има такива машини на които им се вика КОМПЕНСАТОРИ които си работят на празен ход и според това какъв е тока на възбуждане под или над номинала те компенсират капацитивна или индуктивна енергия в мрежата.

Има и още доста теория ама не и се пише нещо не съм на кеф - вземи попрочети че много лошо може да се изложиш някъде А ако го кажеш на изпит при доц. Божинов смятай че и пред комисия няма да си вземеш този изпит аз да съм и аз не бих ти простил.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема zabhod , не се излагай повече!нови [re: zaphod]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано11.09.05 21:08



Навремето имаше лаф - "Мълчи си , за да не разберат че си прост"!
Не искам да кажа че си прост , не веднъж съм чел твои неща!
Ама този път прекали с невежеството си!
Явно тази тема не е за теб , няма нищо. Никой не разбира от всичко!
Ама защо не си замълчиш , вместо да бълваш космически глупости?

Явно не знаеш какво представлява и как се произвежда това , което го имаш в контакта си!

Ако знаеше в общи линии какво представляват нашите (че и световните) ел.централи и какви са генераторите и как се управляват - нямаше да говориш такива глупости!

PLL - тази система е разработена от "Моторола" , само че години след като са пуснати в действие 98 % от съществуващита в момента световни генериращи мощности.
И е нелепо да смяташ че щом си открил принципа на честотната стабилизация в съвременните радио и телевизионни приемници (PLL) - то по аналогия знаеш как става това в областта на електроенергетиката!

Да казваш че с тока на възб. намотка се контролира честотата в енергийната система - това е космическа глупост!

За точната честота в Германия до петия знак - ти просто не знаеш за какво става въпрос!
А между другото знаеш ли че нашата система е вързана за европейската?
"Ами сега?" Как ли би обяснил нашата нестабилна (до втория знак) и европейската стабилна (до петия знак) честота?

А това да се гледат ватметрите - направо отрепа коня!
Ами кой ватметър да се гледа?
Говорим за паралелно вързани генератори и консуматори!
От ватметрите няма да видиш нищо , защото не става въпрос за отделна работа на един генератор , а на множество едновременно работещи генератори и при това паралелно вързани!

Освен това натоварването (пренатоварването) за генератора е механично , не електрическо!
Генератора е с мощност по-висока от механичната енергия , която получава и я преобразува в електрическа.
С други думи , ако един ВЕЦ работи и генератора му е 1 мегават , то не става въпрос за претоварване над един мегават!
Става въпрос за претоварване от 500 киловата , при полужение че водата която го върти е с енергия стигаща за 490 киловата!
В следващ момент претоварването може да е когато мощността е 700 киловата , а водата стига за 690!
Разбра ли сега защо честотата е най - чувствителния параметър относно натоварването и претоварването в енергийната система?

Това е като да вървиш по нагорнище с автомобила си и как ще разбереш когато колата ти започва да "кляка" на предавката на която караш?
Ами когато започне да ти намаля скоростта , т.е. оборотите на колелата и на коляновия вал - честотата на въртене .

А това че в една голяма енергийна система честотата не е еднаква във всички точки - така е и не реагирай все е дно си видял дявола.
Това просто не го знаеш!
Ама на фона на нещата за които спориш (елементарни за електротехниката и електроенергетиката) - още не си готов за да говорим по този въпрос.
Разликата в честотата са от порядъка на няколко стотни, но е относително стабилна - т.е. не се проявява нестабилност на честотата от този ефект.

А за часовника , че е бил марков - нали си спомняш че ме прати в предните постове за да проверя?
А сега иди ти да провериш за да видиш колко е марков!

А между другото тези часовници работят по-стабилно отколото е стабилността на честотата. Това е така , защото колебанията на честотата се редуват ту в едната , ту в другата посока , защото това е ефекта от контролирането на енергийната система , която е инертна!
И по този начин грешката на часовника се компенсира в голяма степен!

Ти ме провокира да бъда малко по-емоционален , но иначе нямам лоши чувства към теб!
Но на тази тема - спри да говориш ако обичаш , за твое добро е!
Ако преодолееш самолюбието и комплексите си - питай ще научиш много неща, като например защо честотата е различна в различни точки от една система!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.