Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:18 02.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Слънчеви колекторинови  
Автор бъk (непознат )
Публикувано04.07.05 21:24



Здравейте,
за подобряване на семейния бюджет реших да си направя слънчев колектор за затопляне на питейна вода за битови нужди.
Някой може ли да ми помогне със някаква литература, сайт и всичко свързано с тази тема.
Предварително Ви благодаря.



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: бъk]  
Авторenter (Нерегистриран)
Публикувано04.07.05 22:03



вземаш 60 празни бутилки от КОКА КОЛА отрязваш им дъната и ги напъхваш една в друга преди да ги сглобиш слагаш на половината рефлектор с формата на сърце от аломиниево фолио , през гърлата на бутилките се прекарва чер маркуч които както се сещате е в фокуса на рефлектора .Удобно е за мятане на покрива на къща с южен покрив с наклон около 40 градуса ..Бачка по добре от калпавите "фабрични" колектори тоес има по малко загуби . Не говоря за марковите.Издържа на градушка .Не издържа много на силен вятър ама лесно се ремонтита .И един последен съвет намери си голям съд за боилер 200-250-500 даже и 1000литра толкова по добре



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: enter]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 09:55



Тва ме развесели, въпреки че не разбрах точно как се сглабят бутилките! Защо на половината рефлектор със сърцевидна форма?
Работи ли през септември?



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: Гeoprиeв]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 10:09



Друго се сещам - взимаш вътрешна автомобилна гума ( колкото по-голяма толкова по добре - примерно от трактор К 700 ) . Мяташ я на плочата. На вентила наосваш маркуч и я надуваш от чешмата с вода.
Действа много по-добре от варел.



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: enter]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.07.05 13:10



Жестока идея! И то почти безплатна като материали. Само едно ме притеснява - колко време ще издаяни маркуча, т.е. няма ли да се скапе?



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Авторenter (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 15:56



бутилките се пъхат една в друга да стане като тръба а гърлата са един вид водачи . Маркуча колко ще издържи не знам мога да предполагам 10 -15 години или толкова изкарват градинските маркучи на открито .Аз го бях правил ама после минах на фабрични колектори и то български (да не казвам марката да им правя анти реклама щото има и по калпави ) и съжалявам .



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: бъk]  
Авторбъk (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 16:00



Голям смях.
А з си мислех, че ще си спестя ходенето до университета, библиотеките и ровенето в интернет.
Все пак много ви благодаря
Често казано тези проекти може и да ги използвам когато съм на поход или на някоя вила.



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: бъk]  
Авторenter (Нерегистриран)
Публикувано05.07.05 16:23



http://www.heliotechbg.com/bg/production.php така се огъва алуминиевото фолио.

Изобщо не е маитап готов съм да се хвана на бас .
И номера с гумата съм го виждал само че е увита с наилон
В момента моята система дава в 15.30ч входяща 61.1 изходяща 59.5 градуса дебита на помпата измерен с немски водомер за топла вода е 46 лита за минута температурите са измерени с гедерейски живачни термометри .Така че грешката ми е под 5% 61.1-59.5=1.6 *46*60=4,416кило калории за час или 5.135КВата на 14КВ серпентина на 120литров боилер
не знаеш какъв кеф е топла вода на корем и то даром от слънчо



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: бъk]  
Автор пopyчиk Pжeвckи (същият)
Публикувано05.07.05 22:54



Не ми прилича на майтап - даже напротив.
Някога, в "Млад Конструктор" имаше подобна идея (с фолио или с посребряване) замо че с тръби от луминисцентни лампи. Лошото беше, че ти трябват бая лампи, а рязането им, и последващата обработка е кофти работа, пък и живачни изпарения - бол.
Човека перфектно се е сетил за пластмасовите бутилки - "суровината" нищо не струва, има я в изобилие и лесно се обработва.



Тема Re: Слънчеви колекторинови [re: пopyчиk Pжeвckи]  
Автор Гopдий (с дух)
Публикувано07.07.05 22:37



Присъединявам се към мнението на поручик Ржевски. Еnter,ти си гений!Аз съм
изключително впечатлен! Преди пет години имах подобна идея,т.е. черна тръба над рефлектор в затворена парникова среда и бях измислил някакво тъпанарско решение,но признавам,че това с бутилките направо ме разби!
Помислете какво би станало,ако вместо маркуч в бутилките се поставят няколко черни медни тръби успоредно свързани в система. Заслужава си да се помисли.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.