Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 11.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: За заземяването..нови [re: val]  
Автортт (Нерегистриран)
Публикувано13.06.05 17:11



Добър съвет можеш да получиш от доц. Петков :052/302468



Тема Re: За заземяването..нови [re: Диaн]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано15.06.05 21:28



Диане, значи и двата кабела са ни под напрежение, просто са разпределени товарите на двата трафа. Интересуваме единия защото при него откадената капацитивна е фрапираща, но това се дължи на това, че трасето ми е по дълго. Просто ми трябва насока - къде да прочета по въпроса и евентуално да се опитам да направя някои сметки за да мога да търся решение на проблема. От ККУ ще имам нужда чак когато се справя с прекомпенсирането.
Благодаря предварително!



Тема така кажи.нови [re: val]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.06.05 10:02



Та с това трябваше да почнеш аз мислех че единия ти кабел е под напрежение но без товар (в старото бачкане беше така) и когато отпадне напрежението на работния извод му изключваш прекъсвача, разединителя набиваш другия разединител, прекъсвача и си готов захранен. Та тук вече поне според мен отива към реактор на ниската страна на трафа, щом СTAРЕЦ-a има справочника няма да е лошо да кажеш ориентировъчно колко и какъв ти е захранващия кабел да му се определи капацитета и от там реактивната мощност, да кажеш колко ти е трафа и колко е натоварен и долу-горе какъв ти е естествени косинус фи на ниската страна да му се определи и неговата реактивна мощност и да се види тогава конкретно какво може да се направи и да ти се препоръча готово решение или направо телефон за връзка с някой дето се занимава с това (аз не съм). Само ще имаш един проблем с това че меренето за ККУ-то трябва да ти е там където ти е меренето за електромера а ККУ-то се слага на ниската страна.

Колкото до СТАРЕЦ-а извинявам се за трафа 400 КВА, по схема ми е толкова по фактури гледам не плащат капацитивна а индуктивна - оказа се че са пуснали новия вече работен трафопост с 2 трафомашини по 1500 ква.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: За заземяването..нови [re: val]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 14:51



Трябва да се разяснят още някои неща , като например:
Казваш: А между другото cos f ми е 0,99 до 1.
И още: Проблема според мен е кабела който през ноща,когато е ненатоварена енергийната система връща в мрежата.
Само че: Когато косинуса е единица (при теб в завода) , когато системата е натоварена , се връща точно толкова реактивна енергия , колкото и когато системата (кабела) е ненатоварен (вечерта).
Защото кабела си е със същия капацитет , а ти не консумираш в завода реактивна енергия (косинуса ти е 1) и няма как да се компенсира капацитивната реактивна енергия която се обуславя от капацитета на кабела.

Затова те попитах за кондензаторните батерии!
Ако чрез тях държиш през деня този косинус (близък до 1) , то точно там е проблема.
Дръж косинуса по нисък , защото 1 е при теб в завода , ама преди това има един капацитет(кабела) и цялата система след електромера остава с капацитивен характер!
Ако пък са изцяло изключени кондензаторните батерии , тогава ми е малко чудно за този косинус , който казваш че е единица!

Колко ти е обратната реактивна енергия за месец?
Колко ти е дълъг този кабел?

Иначе един трансформатор 1000 kVA на празен ход представлява консуматор с около 2.7 kW активна мощност и 13.7 kVAr - реактивна мощност.
Като тока на празен ход му е около 130 милиампера (на страна 20 киловолта)



Тема Към Старецнови [re: Cтapeц]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 15:06



В момента нямам под ръка технически данни за тези кабели , за да видя колко им е капацитета на единица дължина , но това което казваш ти ми се струва доста невероятно.

Дори и в един не толкова голям град , с около 40 000 жители има около 30 - 40 километра кабели 20 киловолта.
Е разбира се зависи от града от електроразпределителната система , но горе долу можем да приемем тези ориентировъчни цифри.

По твоите данни излиза , че само кабелите на празен ход , ще имат около
1MVAr - реактивна мощност или товар около 29 Ампера.
Вижда ми се мако невероятно на празен ход (само включени кабели) да консумират ток 30 А на страна 20 киловолта.



Тема Поправканови [re: elektromer]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.06.05 15:16



Тока на празен ход е не 130 милиампера , а 400 милиампера.
( При сметките съм забравил , че съм разделил на три , след това още веднъж разделям на три)



Тема Re: Към Старецнови [re: elektromer]  
Автор Пълнo мeнтe (мързелив)
Публикувано18.06.05 10:05



Ами смятай че може да съм сбъркал: за 180 квадрата /20 kV =0.285 микрофарада на километър.

Не може да се спи с всички жени на света,но човек трябва да се постарае.


Тема Re: За заземяването..нови [re: elektromer]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано18.06.05 17:49



Електромер не вярваш ама е точно така.И аз понякога се чудя.Значи ККУ- то е изключено постоянно.Значи виж,почти сам сигурен, че проблема идва от кабела.Съмнява ме също,че може да има утечки към земя и те да имат капацитивен характер,предполагам че и те оказват влияние.
Ако имах лош cos т.е. по малък от 0,9 взет усреднен за целия месец щях да плащам глоби по чл.57 от наредбата за присъединяване на потребители.
Такова нещо няма, пък и електронните електромери си показват косинуса и не е трудно да го видя, че е 0,99.
За миналия месец реактивната ми беше 29 500 kVArh. Като го сметнеш по цени на върхова и настръхваш.
Надявам се на компетентно мнение.Благодарности предварително.



Тема Re: За заземяването..нови [re: val]  
Автор Пълнo мeнтe (мързелив)
Публикувано18.06.05 18:25



за 180 квадрата САхЕКТ /20 kV =0.285 микрофарада на километър на фаза.Смятай колко ти е капацитивната енергия.Колкото за утечките към земя нормалните са капацитивни.Кабела в крайна сметка е капацитет към земя.Доста писахме.Дай данни колко са ти дълги кабелите,къде са електромерите,какви са ти товарите.

Не може да се спи с всички жени на света,но човек трябва да се постарае.


Тема за ментетонови [re: Пълнo мeнтe]  
Авторval (Нерегистриран)
Публикувано21.06.05 10:06



Кабелите са дълги по 3 км.Товарите са предимно асинхронни двигатели, изправители и юпиеси.Меренето ми е на СН=20kV с електронни електромери.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.