Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:53 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Трафопостнови  
Авторпoтpeбитeл (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 14:02



Здравейте,
искам да попитам, продължава ли изнудваческата практика на Енергото (София) да кара бъдещите си абонати да строят трафопост за тяхна сметка и то после да го изкупува десетилетия. Става въпрос за парцел отвъд Околовръстното посока изток, който сега е в процедура по регулация. Няколко човека сме, бъдещи комшии с този и много други въпроси. На страницата на Електроразпределение Столично пише, че вече са преустановили тази практика но пък познат проектант казва, че трябва да се прави траф.
Та, знае ли някой със сигурност как са нещата?
Благодаря предварително.



Тема Re: Трафопостнови [re: пoтpeбитeл]  
АвторXaxo (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 16:29



Продължава процедурата- не се изкупува десетилетия, а в срок от 5 год !
Drugata ti alternativa e plashtash taksa "prisaediniavane",sega i te prouchvat i prisaediniavat:
http://www.electro-sof.com/ceni/ceni.html



Тема Re: Трафопостнови [re: Xaxo]  
Автор3нaeщ (Нерегистриран)
Публикувано20.04.05 21:07



Енергото изгражда трафопоста след подадена молба от абонатите



Тема Хм,нови [re: пoтpeбитeл]  
Автор***** (Нерегистриран)
Публикувано21.04.05 11:04



Изнудваческа практика а?
Ти просто искаш безплатния обяд , нали , който обаче го няма!
Както казваш мястото е извън регулация , поне засега!
Възможно е да се окаже че трафопоста е най-малкия проблем.
Този трафопост трябва да се захрани с някакво отклонение 20 киловолта нали?
Ами това е възможно да е по-големия проблем и по-големия разход!
Ами представи си , че ти искаш да си захраниш кокошарник , който ще консумира 10 лева на месец. А трябва да се вложат примерно 100 000 лева , за да се захраниш!
Нали не смяташ че енергото са длъжни да бъдат "балъците" в тая цялата работа?

Казваш , че сте няколко души евентуални бъдещи консуматори.
Единия от начините е да си платите "такса присъединяване" , като тази такса се формира по точно определени правила , но при всички случаи няма да е символична!
Те се формират в зависимост от желаната мощност и от разстоянията до съществуващи съоражения.
Трябва да си платите обяда , или поне голяма част от него!
Може и да се приложи индивидуален проект за изграждане на съораженията , при което от цялата стойност се приспадат таксите за присъединяване и разликата енергото да ви я изплати по някаква схема.

Но при всички случаи трябва първо да си подадете молби за проучване на условията за присъединяване.
Тогава ще получите писмено становище и даже предварителен договор и там ще се фиксират всички тези неща , за които в момента само гадаем.

И не гледай на енергото , като някаква социална организация , която ти е длъжна с нещо!
Има си закон за енергетиката , наредба за присъединяване и т.н.
Принципно електрификацията не се различава от примерно следните неща:
1. Да си пуснеш кабелна телевизия
2. Да си пуснеш интернет.
И още други подобни неща.

Е , според теб можеш ли да си пуснеш интернет и кабелна телевизия , като заплатиш такса за включване , която би платил в центъра на София?



Тема Re: Хм,нови [re: *****]  
Авторпoтpeбитeл (Нерегистриран)
Публикувано21.04.05 21:25



Здравей,
съжалявам, действително си позволих една оценка, но тя беше насочена към практиката на едно юридическо лице - монополист на своя пазар. Не съм предполагал, че това ще засегне някой. Освен това наистина пропуснах подробности: Имота граничи с регулация, стълба за съществуващия кабел за ниско напрежение е на точно 2 метра от границата му. И да, действително в следващите дни ще ходя до Електроразпределението, което е за този район. тук питах ей така, за да знам какво ме очаква. Пък и ми направи впечатление текста на страницата на www.elektro-sof.com:

"От 1ви юни “Електроразпределение – Столично” прилага на практика цените за присъединяване, утвърдени от ДКЕР от 1 април, 2002г. Това означава, че изграждането на захранващата мрежа на нови обекти вече се поема от дружеството. Новият ред за присъединяване към електрическата мрежа се прилага на основание на Закона за енергетика и енергийна ефективност и Наредбата за присъединяване към преносната и разпределителните мрежи на производители и потребители.

Промяната предвижда инвеститорът да сключва договор за присъединяване, според който “Електроразпределение – Столично” ще поеме задължението да изпълни захранването на новия обект - проектиране, изграждане и въвеждане в експлоатация.

До този момент инвеститорът, който изграждаше определен строителен обект, заявяваше предпроектно проучване, след което дружеството даваше указания за външното захранване. Въз основа на указанията инвеститорът изготвяше и изграждаше проекта за захранване. При тази схема за електроразпределителното дружество бе изключително трудно да провежда дългосрочна политика за спазване на качеството от гледна точка на бъдещата експлоатация."

Оставям настрана от кой 1ви юни започва промяната, не е толкова важно. Притесняваме по-скоро, че във втория абзатц, там дето се описват задълженията на Електрото не виждам думата "да финансира".
Ако е само таксата за присъединяване, спирам до тук. За 15 киловата, които мисля, че ще са ми пределно достатъчни, тя е 696 лв. с ДДС. Но да ми натресат и цял трафопост, който дори не знам колко ще струва... ти ги каза тези 100 000 лв. Както казах, в момента тече градоустройствената процедура, а тя не се започва, най-малкото заради разходите, за да си направя там кокошарник. И има един куп органи, които разрешават имота да стане парцел, тоест, да можеш да построиш там дом и да живееш в него. Е, ако те разрешат, имота влиза в границите на населеното място. А моето мнение е, че монополистите Електроразпределение, ВиК, БТК (за последните не ми пука особено) са длъжни да осигурят достъп дори и на кокошарниците до техните услуги, ако те са в границите на населените места.

Що се отнася до безплатния обяд: Аз не искам да потребявам ток без да плащам. Не виждам и къде съм казал такова нещо. Напротив, обяда си го плащам, имам проблеми само, когато готвача (който между впрочем по стечение на обстоятелствата е единствен и освен от него отдругаде не мога да получа нещо за ядене) иска първо да му купя печка, на която той да ми приготвя обяда, пък после той щял да ми я изплаща по някаква схема. Изнудвач наричам някой, който, знаейки, че нямам избор, ме товари с всичко което се сети, включително и със собствените си фиксирани разходи (най-прецизното е с лихвите върху тях, но не ми се задълбава)

По тази причина и не мога да приема сравнението с кабеларките или интернет провайдерите. При тях имам ИЗБОР! Първо дали въобще да ползвам техните услуги, и после от кого точно да ги ползвам. Между другото, както казах, имота граничи с регулация, т.е. наблизо има къщи и, затаи дъх, дори кабеларка.



Тема Re: Трафопостнови [re: 3нaeщ]  
Авторпoтpeбитeл (Нерегистриран)
Публикувано21.04.05 21:31



Благодаря,
дано сте прави, т.е. и в моя случай да е така:))



Тема Re: Хм, [re: пoтpeбитeл]  
Автор***** (Нерегистриран)
Публикувано23.04.05 15:30



Таксата за 15 киловата е 697 лева , но това е постоянната компонента!
Има и и една променлива компонента , която се формира когато разстоянието от съществуващо съоражение до обекта е повече от 25 метра!
След 25 - тия метър се формира променлива компонента и тя е еди колко си лева на метър!
Т.е. ако трябва да те захранят , като твоя обект е на 80 метра от най близкия стълб например - това ще ти струва 697 лева + променмливата компонента!
Като променливата компонента се формира за разликата м/ду 80 и 25 метра!

Ако стълба ти е на 2 метра , както казваш , тогава ще платиш само 697 лева!
И при това няма да имаш никакъв ангажимент за табло , електромер , часовник!
И в този случай няма проблем че имота не е в регулация!
В най лошия случай ще ти сложат таблото на стълба примерно и от него до вътрешността на имота трябва да си прекараш кабел!

А това за монопола на енергото - не знам защо толкова ти се струва нередно!
В много области от нашия живот съществуват монополисти!
Общината също е монополист - кой друг може да ти издаде строително разрешение например???
Не може за всичко да има повече от един играчи на пазара , за да има конкуренция!
Законово няма проблем да има конкурентни електически компании!
Ама защо няма , и даже според мен и за в бъдеще няма и да има!
Как да се изградят за едно населено място две паралелни електроразпределителни системи?
Ами това да не кажа , че е възможно - поне не е целесъобразно!
Това са големи инфраструктурни строителства , за които даже в едно нормално населено място няма място!
Енедргосистемата даже е най скъпото творение на човечеството!

Не случайно за постиженията на 20 век класацията е следната:
1. Електро-енергийната система
2. Пътната мрежа

Що се отнася до безплатния обяд: Аз не искам да потребявам ток без да плащам. Не виждам и къде съм казал такова нещо. Напротив, обяда си го плащам, имам проблеми само, когато готвача (който между впрочем по стечение на обстоятелствата е единствен и освен от него отдругаде не мога да получа нещо за ядене) иска първо да му купя печка, на която той да ми приготвя обяда, пък...
Не съм казал , че няма да си плащаш тока - не за това плащане става въпрос!
Става въпрос за сметката която трябва да се плати за твоето присъединяване , то също струва пари!
В много случаи тази сметка е по-голяма отколкото енергото може да спечели от твоята консумация през целия ти живот. Още повече че няма никакви гаранции каква ще е консумацията ти!
Нали не смяташ че е задължително енергото да бъдат балъците?

И когато на теб ти харесва готвача в хотел Шератън и искаш да ти приготви обяд , ама ти искаш да го ядеш в Пазарджик , и още искаш всеки ден обяд от Шератън да идва до Пазарджик - как мислиш че може да стане това без да си платиш. Като не става въпрос за цената на обяда , а за неговата доставка!

По тази причина и не мога да приема сравнението с кабеларките или интернет провайдерите. При тях имам ИЗБОР! Първо дали въобще да ползвам техните услуги, и после от кого точно да ги ползвам. Между другото, както казах, имота граничи с регулация, т.е. наблизо има къщи и, затаи дъх, дори кабеларка.

Да , чудесно е че има конкуренция при кабеларките, интернет доставчиците и т.н. Но всичките конкуренти ще ти вземат цена за присъединяване , която ще е по-висока от тази в центъра на София!
Още повече когато искаш да бъдеш включен в интернет не на твърда такса , а на трафик: еди колко си стотинки на мегабайт!
Дали ще консумираш и ще плащаш , дали няма да консумираш си е твоя работа!

Казваш че при тях имаш избор , ами ти и при енергото имаш избор дали ще ползваш или няма да ползваш ел.енергия от енергото!
Ел. енергията си е стока - дали ще я поискаш , или не - имаш избор!
Е друг е въпроса , че за това което ще ползваш обекта - на теб ти трбва ел.енергия!
Но дори и в този случай - пак имаш избор!
Къпи си генератор (агрегат) , поне сега ги има най-различни и то перфектно автоматизирани!
Ама тогава киловат-час ще ти излиза примерно 50 стотинки да речем и теб не те устройва!
Ама това значи не че няма конкуренция , а че най конкурентния на пазара е енергото!:)))

Ще ти дам един пример:
Повечето клетки на Глобул изобщо не са закачени към енергото!
Работят с автоматизирани агрегати и нямат нищо общо с енергото!
Това е вид избор , не мислиш ли?
Енергото не държи правата върху ел.енергията!
То просто ти доставя , ако желаеш!



Тема Re: Хм,нови [re: *****]  
АвторLuka (Нерегистриран)
Публикувано27.04.05 13:46



Какво си му заобяснявал? Има си Държавен Закон за Енергетиката, Наредби и т.н. Енергото ще не ще трябва да го спазва и за сега го прави, без всякакви забежки. Не може куцо и сакато да си измисля правила и методика на работа в движение и да преценява, кое е честно и кое не.
И друго енергото не ще да е монополист, но явно ще е и то дълго време по стечение на обстоятелствата. Който е запознат много добре знае колко струват самите съоръжения в подстанции и електропроводите(примерно), да не говорим тяхната поддръжка. Това не ти е да продаваш домати и краставици на колхозния или авточасти или салфетки за гъз или друг вид спекула(търговците в България са спекуланти във всяко едно отношение, тъй като не предприемат мероприятия за увеличаване на оборота, а на цените), в която нищо не влагаш, нито произвеждаш, а печелиш тройно за сметка на клиенти и производители, дори приспадайки разходите за транспорт, доставки и склад.Да не говорим, че влагаш 0 труд и 0 сиво вещество, нещастници.
В електроенергийния бранш за да няма монопол трябва най-малкото да има сериозни фирми, със сериозни специалисти и сериозен финансов капитал(милиони тряба да се наливат всяка година за един малък район, в случай че искаме всичко да е изрядно и да се мерим с другите) за поддръжка, ремонт, ревизии и профилактики и планиране и проектиране.



Тема Re: Хм,нови [re: Luka]  
Автор vladoO549 (непознат )
Публикувано30.04.05 08:31



Ко толкова ви засегна човека,че така злостно му отговаряте и цял роман написахте!
Той просто е потребител и иска например да е потребител както във Гърция например или Турция да вземем!За белите страни няма да говорим.
Работил съм там и знам!
Правиш си някъде колибка,и подаваш заявление в съвета.
Не в Енергото или във ВиК и в Пътното.
В тяхното управление на общината.
И във възможно най кратък срок си имаш и ток и вода и асвалтиран път.
И това е защото си плащаш данъците редовно.
А дали някой е монополист изобщо не те интерисува.
Дано да сте ме разбрали правилно!!



Тема Re: Хм,нови [re: vladoO549]  
Автор***** (Нерегистриран)
Публикувано02.05.05 22:29



Да бе ,

Освен път до твоята колиба , получаваш и болница , и училище и т.н. ... :))
Та не знам какво си правил в тези "другите страни" , ама няма значение!
Не е достатъчно да поизкараш няколко месеца , или годинки за да разбереш философията и правилата в живота и порядъците!

Този път и този ток , и тази вода , която казваш че ти докарват в най-кратък срок ти е ясно че струва пари нали?
Да речем че си отдалечен на 500 метра от насеченото място.
За ток трябва да се похарчат около 5000 евро. - това е евтиния вариант на мрежа НН.
За вода около 3000 евро , а за път с асвалт - около 10000 евро минимум за поне една пътечка за една лека кола!

Кой според теб ги плаща тези неща?
Значи сметката около 20 000 евро я оправяш с една молба в местната Община , или кметство?
Не знам какво си правил в чужбина , ама със сигурност не си разбрал нищо!
Такъв Комунизъм и в Съветския съюз нямаше!

Тези 20 000 евро държавата ли ги поема?
Т.е. данъкоплатците , така ли?

Това е най несправедливия вариант , който ти описваш!
Значи всички плащаме данъци , но на теб ти скимнало да си направиш виличка в горите тилилейски. И какво - от нашите общи пари трябва да ти платим прекарването на тока , водата , пътя и т.н.

Другия вариант - товяа да стане за сметка на енергото , В и К - то и пътното , които са частни!
Нали не смяташ хората са балъци и ще работят на загуба?
Но дори и такъв да е закона , то тези екстри за подобни случаи тогава ще се изплащат от общата цена на тока!
Т.е. цената на тока ще е малко по-височка , за да се насъбира един тлъст фонд , който да захранва кокошарниците и колибите по горите!:)))
Т.е. пак всички ние плащаме!
Такива правила в белите страни няма приятелю , защото правителство с такива убеждения губи автоматично изборите!

Нали си наясно , че ако има референдум:
Искат ли Софиянци например да плащат по големи сметки , за да могат по селата да се изградят придобивки , като в столицата , или да могат всички Колиби и колибки и кокошарници и вилички и т.н. да бъдат захранени с ток , вода , интернет и даже да има път!:))))

Следващия път като идеш в чужбина , или се запознай по-подробни с нещата или просто не се изказвай!

Аз познавам законите за енергетика и в Гърция и в Турция и такива глупости няма изобщо!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.