Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:47 21.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема До всички отворковцинови [re: Cтyдeнт]  
Автор plmk (непознат)
Публикувано29.03.05 11:57



Що не коментирате примерно това:

http://www.metering.com/archive/033/68_1.htm

fua


Тема Просто питам!нови [re: Учитeл]  
АвторJerry (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 12:43



Даскале,
С теб явно говориме на различни езици. Първо тока и напрежението трябва да са за една и съща точка от мрежата, защото само тогава дефинират мощност. Би ли ми казал при това положение как могат да бъдат с различна честота?!? След това при този интеграл, след като намесваш времето (dt), това активна мощност ли е или нещо друго?



Тема ... и до всички поУчителинови [re: plmk]  
Авторplmk (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 14:28



или пък това:



COMMON TERMS USED IN METERING 19

Power, Active—The time average of the instantaneous power over one period
of the wave. For sinusoidal quantities in a two-wire circuit, it is the product of
the voltage, the current, and the cosine of the phase angle between them. For
nonsinusoidal quantities, it is the sum of all the harmonic components, each
determined as above
. In a polyphase circuit it is the sum of the active powers of
the individual phases.

Power, Apparent—The product of the root-mean-square current and root-meansquare
voltage for any waveform. For sinusoidal quantities, apparent power is the
square root of the sum of the squares of the active and reactive powers.

Power, Reactive—For sinusoidal quantities in a two-wire circuit, reactive power is
the product of the voltage, the current, and the sine of the phase angle between
them with the current taken as reference. With nonsinusoidal quantities, it is the
sum of all the harmonic components, each determined as above. In a polyphase
circuit, it is the sum of the reactive powers of the individual phase.

fua



Тема Re: Просто питам!нови [re: Jerry]  
АвторЛюбoПитaнka (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 15:23



Би ли обяснил по-подробно това с еднаквата честота когато има примерно хармоници на тока, но няма на напрежението ?

Питам искрено и лично, а иначе съм съгласен, че т.нар 'Учител' или си губи времето в тъпи закачки, или е тъп интегрално.



Тема Re: ... и до всички поУчителинови [re: plmk]  
Авторsamo minavah (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 17:43



Добре..... и сега какво!?!Тези оределения са перфектни когато искаш да си свършиш работата, но тук дискусията се разгоря на доста "академично" ниво. Иначе в твой стил....."APPARENT POWER is the product of voltage (in volts) and current (in amperes). It consists of a real
component (ACTIVE POWER) and an imaginary component (REACTIVE POWER), usually expressed in
kilovolt-amperes (kVA) or megavolt-amperes (MVA). И пак питам - какво от това?!?!
Идея : Не се гъзарей толкова ами остави хората да спорят защото ....в спора се ражда истината.....?!?!?! А честно казано на мен ми е ентересно....



Тема hahahahaha...нови [re: Учитeл]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 19:44



Radvam se 4e sam 4eten...Sega o6te malko da ti zamatja glavata, sa6testvuva i takova ponjatie kato potok na aktivnata mo6tnost na harmonicite...t.e. tovarat moje da se javi izto4nik na aktivna mo6tnost za opredelen harmonik... i znakat da e otricatelen v ob6tata suma. Hajde, napi6i mi o6te 5-6 integrala i mi kaji 4e harmonicite ne generirat active power... mnogo me kefi...
I si pomisli, dali kato ima6 harmonici na toka, njama da ima6 i harmonici na naprejenieto v sa6tata veriga , huh ? Electrorazpredelenieto izob6to ne e idealen izto4nik na naprejenie i tova daje daskalite po fizi4esko go znajat...ami vzemi si vklu4i edin power analyzer v kontakta i 6te razbere6, 4e naprejenieto ne e to4no sinusoida....I ima6 THDu pone 4-5%...S preobladava6ti Ne4etni harmonici... deto tolkova gi obi4a6...:))

I izlez malko ot knigite, 6toto savsem si se zabata4il...

20 licevi opori za nakazanie


Naj me kefjat jadosani daskali....



Тема Re: Ехо ,,,,, :))))нови [re: Учитeл]  
Автор fire_garden (все много знае)
Публикувано29.03.05 19:48



Ябе ти явно изобщо не разбраш за какво става въпрос!

Иии не знам защо си мислиш, че за първи път чувам за висша математика !?!

Но покрай висшата математика пропускаш някои неща ... Точно това което казваш: "Даже за да сме максимално коректни трябва да интегрираме за период от време което е кратно и на двата хармонични периода , но това са подробности" не са подробности. Има значение за какъв период от време интегрираме и това е уловката която прави умозаключението ти за 0 актовна мощност не правлно и заблуждаваш леко.

Активана мощност както спомена се дефинира като 1/T*integral(u*i)dt .

Когато обаче функцията, която интегрираш е симетрично спрегната (независимо от това какви хармоници съдържа, а в частност може да е sin финкция) то гореспоменатия интеграл се анулира и това важи за функция която удовлетворява следното условие:

p(t)=-p(t+T/2).

До тук си прав и съм съгласен с теб.

ОБАЧЕ. Освен математически в теорията на електротехниката се разсъждава и физически.

Всичко, което ще спомена надолу важи за всякаква функция (независимо от броя на хармоничните съставки):

На въпросната 114 страница пише:

"Когато средната стойност е равна на нула, се използва максималната средна стойност за полвин полупериод с дефиниционен израз:

a=2/T*integral(a(t))dt, като интеграла е в граници от t до t+0,5*T"

"Въвежда се още средна стойност по модул, която се определя така:

a=1/T*integral|a(t)|dt 0 do T"


От това което си написъл ми става ясно, че боравейки с математика забравяш за физическия смисъл на явленията.

По повод на "В този случай тока и напрежението са с еднаква честота и активната мощност не е нула" - какво искаш да ми кажеш с това?!? Имам чувство, че или се бъзикаш или наисина не си се занимавал с електротехника.

Помосли малко бе човек - по дефиниция активната мощност при несинусоидален режим е сума от активните мощности на отделните хармоници. Т.е. не може да смяташ мощност чрез напрежението от първи хармоник и тока прокаран от трети хармоник. Те са с различна честота, но това просто не може да го направиш. Тук бъркаш много сериозно. Абе отвори си MATLAB-SIMULINK и направи една симулацийка. Ако имаш някакви хармоници в това напрежение мощността се смята за всеки хармоник по отделно и се сумира.

Абе поработи малко със SIMULINK!

... и срещу мен да тичат, пак няма да ме стигнат!

Редактирано от fire_garden на 29.03.05 20:09.



Тема Re: samo minavahнови [re: samo minavah]  
Авторplmk (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 21:30



Не съм сигурен, дали си разбрал, че това са цитати от най-обикновен наръчник.
И с каква цел цитираш само текста за S, а не изречението в bold?

Идеята е да се избегнат безсмислените псевдонаучни спорове - защото тук се писаха разни глупости, примерно че висшите хармоници не носят активна енергия или че изобщо не носят енергия.

Вярно, че в спора се ражда истината, но защо трябва да откриваме отново вече известни неща. Може би защото, ако самият ти сам установиш нещо, което е ново за теб, смяташ че то е ново и за света, защото по-велик от теб няма.

Всъщност нещо конкретно по предмета на спора имаш ли да кажеш ?

fua



Тема Re: Ехо ,,,,, :))))нови [re: Учитeл]  
АвторПOBEP (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 09:07



АБЕ МЕШНИК! ТИ СИ МНОГО ЗЛЕ БЕ!

ЦИТИРАМ ТЕ: Т.е всички неосновни хармоници , при разлагане в ред на Фурие са носители единствено на реактивна енергия!
А активната енергия (мощност) е съсредоточена единствено в оснония хармоник!

АБЕ ТОВА Е ПЪЛНА ГЛУПОСТ БЕ! КОЙ ТИ КАЗА, ЧЕ ХАРМОНИЦИТЕ НЕ НОСЯТ АКТИВНА ЕНЕРГИЯ ... ЯВНО НИКОЙ НЕ ТИ ГО Е КАЗАЛ, ЗАЩОТО НИКОЙ СЕРИОЗНО ЗАНИМАВАЩ СЕ ЧОВЕК НЯМА ДА ТИ ГО КАЖЕ. НЕ СЕ ЗАЯЖДАЙ ИЗ ТЕМАТА ЩОТ НА ВСИЧКИ, КОИТО ЗНАЯТ НЕЩО ИМ СТАВА ЯСНО ЧЕ СИ НЕ АКТИВНАТА МОЩНОСТ ОТ ВИСШИ ХАРМОНИЦИ Е НУЛА, А ТИ СИ КРЪГЛА НУЛА.

СПОРЕД МЕН НЕ СИ УЧИТЕЛ, А СИ НЕКОЙ САМОХВАЛКО ТРЕТА ГОДИНА СТУДЕНТ В МЕИ, КОЙТО СЕГА Е ЧУЛ ЗА ИНТЕГРАЛИ И РЕД НА ФУРИЕ И СИ МИСЛИ ЧЕ НЕЩО МУ Е ЯСНО ЗА ЕЛЕКТРОТЕХНИКАТА

ЕЙЙ НЕ СЕ ВИЖДАШ К'ВИ ГЛУПОСТИ ГОВОРИШ, ЧЕ ИМАШ И ДРУГИ ИЗДЪНКИ ИЗ ПИСАНИЕТО СИ, АМА ПО-ДОБРЕ ДА СИ ЖИВЕЕШ В ЗАБЛУДА!



Тема Re: Слаб 2нови [re: Учитeл]  
АвторПOBEP (Нерегистриран)
Публикувано30.03.05 10:54



ПРЕКАЛЕНО Е - ТИ СИ ТРАГИЧЕН СЛУЧАЙ!

СЕКА ДА ТЕ СВЕТНА НЕЩО НЕ ЗАЩОТО ИСКАМ ДА СВЕТКАМ ТЕБ, А ЗА ДА НЕ ЗАБЛУЖДАВАШ ДРУГИТЕ. КАЗВАШ СЛЕДНОТО - Когато във една верига имаш синусоидални ток и напрежение , и когато нмапрежението е 50 херца , а тока е 100 херца , колко според теб е активната мощност (енергия)?

ПОМИСЛИ МАЛКО - ИМАШ ЕДНА ВЕРИГА И ПОДАВАШ НАПРЕЖЕНИЕ u(t) = U*sin(w*t); w=2*pi*f; ИНЕКА f = 50 Hz. ПОДАВАШ ТОВА НАПРЕЖЕНИЕ НА ВЕРИГА ОТ ПАРАЛЕЛНИ ИНДУКТРИВНОСТ И РЕЗИСТОР ... В СЪЩНОСТ АЙДЕ ПО-ПРОСТО (КАТО ЗА ТЕБ) ДА ИДЕАЛИЗИРАМЕ САМО СЪС СЪПРОТИВЛЕНИЕ. КОЛКО Е ТОКА А? i(t)=U*sin(w*t)/R - КАК ЩЕ НАКАРАШ ТОКА ДА Е С РАЗЛИЧНА ЧЕСТОТА. ТИ СИ МНОГО ЗЛЕ БЕ! НАПРЕЖЕНИЕТО ПОРАЖДА ТОК И ТОКА И НАПРЕЖЕНИЕТО СА СВЪРЗАНИ!

ПОНЕЖЕ ГОВОРИШ ЗА ХАРМОНИЦИ НАЛЯВО НА ДЯСНО ПОМИСЛИ КАКВА Е ИДЕЯТА НА РАЗЛАГАНЕ В РЕД НА ФУРИЕ. КОГАТО НАПРЕЖЕНИЕ Е СИНУСОДАЛНА ФИНКЦИЯ НА ВРЕМЕТО ДОБРЕ, НО ПОНЯКОГА СЕ НАЛАГА ДА СЕ АНАЛИЗИРАТ ВЕРИГИ В КОИТО ТО Е ПРОМЕНЛИВО, НО НЕ Е СИНУС ФИНКЦИЯ. АКО ОБАЧЕ В ТАКАВА ВЕРИГА ИСКАШ ДА СИ СМЕТНЕШ МОЩНОСТТА СЕ РАЗЛАГА В РЕД НА ФУРИЕ, КАТО КАКТО СПОМЕНА НЯКЪДЕ ИЗ МНЕНИЯТА СИ СЕ ПРИЛАГА ПРИНЦИПА НА СУПЕРПОЗИЦИЯТА (ИЛИ НАСЛАГВАНЕТО) ЗА КОЙТО ТИ СИ ЧУВАЛ, НО НЕ ВНИКВАШ В СМИСЪЛА МУ. МОЩНОСТТА (БИЛО ТО АКТИВНА ИЛИ РЕАКТИВНА) СЕ СМЯТА ЗА ВСЕКИ ХАРМОНИК И ПОСЛЕ СЕ СУМИРА. РЕАКТИВНАТА МОЩНОСТ НЕ СЕ ДЪЛЖИ ХАРМИНИЦИТЕ В НАПРЕЖЕНИЕТО ИЛИ ТОКА, А НА ДЕФАЗИРАНЕТО МЕЖДУ НАПРЕЖЕНИЕТО И ТОКА.

БАХ МУ МАЙКАТА - НЕ ПИШИ ПОВЕЧЕ!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.