Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:55 22.09.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: zabhod ...нови [re: zaphod]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 11:56



Не знам каво сте говорили и какви са били репликите ти за "лъгане" на електромера , но тук репликата ти към студент беше "кой те излъга за тази работа" , а студент беше казал , че хармониците на тока са носители на реактивна енергия!

Мисля , че ти осъзна грешката си ( или неточността в изказването си ) обаче не можеш да падаш по гръб и измисли , че при правоъгълен ток напрежението не е съвсем синусоидално , което разбира се се обуслявя от вътрешния импеданс на източника.
Това е "излизане от неудобното полужение".
Кой ти каза , че хармониците присъстват и в напрежението!
За да говориш така , трябва да се разглежда конкретен случай с точни стойности на параметрите.
Все едно да говорим за конкретна схема и аз да те репликирам , кой ти каза че свързващия проводник няма съпротивление? Няма проводник без съпротивление!
Т.е. , когато се говори за брашното , не излизай от неудобни полужения с триците!
В дискутирания случай се приема идеален източник , погледни изказванията към които "студент" репликира и ти му каза - кой те излъга ...

В повечето случаи реалния източник си е направо идеален.
Разни "правоъгълно токови" консуматори с консумация дори и 30 А (върха на правоъгълника ) , колко ще развалят формата на напрежението?
При нормално захранване импеданса на контура фаза-нулев проводник е доста малък по стойност.
В моя апартамент този импеданс е 0.025 ома!
Е колко ще пада в източника и колко ще се развали формата?
Трябва да се има предвид , че нормално формата се разваля по малко от изчисленото с този импеданс!
Причината е че останалите реактивни участници в мрежата имат погасително действие върху тази спомената от теб подробност.
И накрая ще излезе , че не с правоъгълния ток разваляш формата , защото без да консумираш нищо - тя си има отклонения от същия порядък за който говорим.
Когато в някой пост говориш за напрежението , ъгли на дефазиране , смятане на различни мощности приемаш синусоидалната форма.
В този момент ако някой "келеш" ти каже - кой ти каза че формата е идеално синусоидална? В мрежата винаги има отклонения от тази форма!
И тази реплика ще е точно толкова правилна , колкото и твоята , че напрежението не е синусоидално!

Но защо трябва да се говори за мащаби и конкретни стойности?
Ставаше въпрос за синусоидално напрежение и ток с несинусоидална форма , който ток го разлагаме по Фурие.
Подробността за това че напрежението не е съвсем синусоидално изобщо не попада в този случай. А освен това "несинусоидалността" на напрежението зависи от конкретните параметри , за всеки отделен случай!
Това е съвем друга тема!



Тема Re: Към учителнови [re: Учитeл]  
АвторJerry (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 18:26



Даскале,
Какви са тия глупости, които си написал?!? Наясно ли си какво е хармоник, та смяташ мощност по тях А какъв интеграл намесваш при пресмятане на мощност направо акъла не ми го побира. Дано не преподаваш технически науки



Тема Re: zabhod ...нови [re: Учитeл]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано22.03.05 21:45



ти казваш а студент беше казал , че хармониците на тока са носители на реактивна енергия!
а студента в действителност каза , трябва да се има предвид , че всеки хармоник различен от основния е носител единствено на реактивна енергия!
някъде видя ли думата ток? ако искаш препрочети му постинга. защото аз не видях. може наистина да е мислил хармоник на тока, обаче мен не ми прозвуча така. нещо повече, той казва това в контра на метода който аз посочих, метода с разлагане по фурие, и отделен анализ за всяка честота+сумиране на мощноста която носи. това ме навежда на мисълта че не е мислил за ток, а ако е мислил, то това е погрешно от негова страна. като говорим за всяка съставка, трябва да говорим и за напрежение със същата честота.



Тема Re: Към fire_garden и еба си маматанови [re: Учитeл]  
Автор fire_garden (все много знае)
Публикувано28.03.05 21:44



Отвори един учебник по теоретична електротехника и виж как се дефинира средно-квадратична и средна стойност стойност:

С. Фархи, С. Папазов "Теоретична електротехника" стр. 114:


Малко да те хвърля в размишления - ако на един резистор подадеш синусоидално напрежение през него протича синусоидален ток (не ми казвай само, че не е така). Според твоето разсъждение излиза, че активната мощност отделена върху него е 0 ...

... и срещу мен да тичат, пак няма да ме стигнат!

Редактирано от fire_garden на 28.03.05 21:51.



Тема Re: Към учителнови [re: Jerry]  
Автор fire_garden (все много знае)
Публикувано28.03.05 21:46



Съвсем правилно намесва интеграл, но просто изхожда само от математиката без да влага мисил. А то не е нужно и да се влага мисъл - хората са го написали отдавна ама тук като гледам някои хора само пишат без да четат!

... и срещу мен да тичат, пак няма да ме стигнат!


Тема Re: Към fire_garden и еба си маматанови [re: A2h]  
Автор fire_garden (все много знае)
Публикувано28.03.05 21:47



Оди учи електротехника!

... и срещу мен да тичат, пак няма да ме стигнат!


Тема Слаб 2нови [re: @@]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 22:10



Абе не за първи път бръщолевиш глупости!
Не за първи път се опитват хора да ти налеят нещо в главата , ама явно това е въпрос на възможности от твоя страна!

Защо се опитваш да дискутираш недискусионни въпроси?

Знам ги твоите изказвания за четните и нечетните хармоници!

Сега ме чуй и спри да се излагаш!

Когато във една верига имаш синусоидални ток и напрежение , и когато нмапрежението е 50 херца , а тока е 100 херца , колко според теб е активната мощност (енергия)?
Ами нула е!
Ами когато напрежението е 50 херца , а тока 150 херца?
Пак е нула!
Ами когато напрежението е 50 херца , а тока е 50.5 херца , или 51 херца , или 123 херца , или каквато и да е честота различна от 50 херца?
Ами пак е нула!

Това е елементарно , но явно не и за теб!

Ако можеш да се замислиш върху активната мощност и активната електрическа енергия и по-точно върху интеграла - int(u*i)dt , за време по голямо от измерението на периода на синусоидалните ток и напрежение!

Ами нула е!
Това не е дискусионен въпрос - още един път ти го повтарям!

Ако не можеш да го разбереш - научи (заубри го)!

Дали съм даскал по физическо - не е от значението на твоята некомпетентност , даже я подсилва!
Щом един даскал по физическо може да знае тези неща , замисли се ти къде се намираш и какво ти е нивото!



Тема Боже колко можем да сме некомпетентни!нови [re: Jerry]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 22:22



Абе какви глупости бе!
Не искам да те обиждам ,ама за първи път ли чуваш тези неща!
Ами какво си учил бе , дървообработване ли?

Ами не знаеш ли какво е активна мощност?

Ами ти изобщо не знаеш какво е мощност бе!

Ами какво е активна мощност?
Сигурно ще ми кажеш че е U*I*cos(fi).
Я опитай да кажеш тогава какво ще стане ако тока и напрежението не са с еднаква честота?
Това по-горе не върви!

Ами във всеки учебмник по електротехника пише , че активната мощност е

integral ( u*i )dt

И от този интеграл следва , че при синусоидални ток и напрежение с еднакви честоти P=U*I*cos (fi)

Ама ти май само крайния резултат си научил!
Типично за зубрачи!

Не се обиждай , ама твоя нагъл пост е причината и за моя остър тон!
Защо когато не знаеш просто не попиташ?

Колкото до хармониците - доста са ти мътни май!
Разлагането в ред на фурие е за да се приложи принципът на суперпозицията!
И мощности при отделните хармоници можеш да смяташ и всичко останало!

Затова моля те не задавай друг път риторични тъпи въпроси , а а ко не знаеш просто попитай!



Тема Ехо ,,,,, :))))нови [re: fire_garden]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано28.03.05 23:51



Малко да те хвърля в размишления - ако на един резистор подадеш синусоидално напрежение през него протича синусоидален ток (не ми казвай само, че не е така). Според твоето разсъждение излиза, че активната мощност отделена върху него е 0 ...

Нищо не си разбрал!
В този случай тока и напрежението са с еднаква честота и активната мощност не е нула , а е произведението от тока и напрежението и косинус от ъгъла!
Даже ако това е наистина резистор , косинус от ъгъла е единица!

Сега си отвори който искаш учебник и виж как е дефинирана активната мощност!

Но активната мощност е всъщност средната стойност на моментната мощност иу само при ток и напрежение с еднаква честота и синусоидални е равана на U*I*cos .
Когато са сразлична честота , трябва да се върнем към интеграла , от който се получава този израз за активната мощност , а имено:
1/T*integral(u*i)dt
И периода , за който интегрираме за да сме коректни трябва да е оста по-голям от хармоничния период!
Даже за да сме максимално коректни трябва да интегрираме за период от време което е кратно и на двата хармонични периода , но това са подробности.

И така говорим за същото напрежение , само че тока не е със същата честота!

Е имено този интеграл е нула , защото функциите са ортогонални!

Т.е всички неосновни хармоници , при разлагане в ред на Фурие са носители единствено на реактивна енергия!
А активната енергия (мощност) е съсредоточена единствено в оснония хармоник!

Това едва ли точно ще го намериш на стр. 114
Но ако разбираш това което пише на тази страница , пък и не само на стр. 114 , тогава няма да ти е невъзможно да разбереш това , което ти изложих!

Защо толкова много хора чуват тези неща з апърви път????????????

Какво ста правили в училище?




Тема ЕЕееееп!нови [re: zaphod]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано29.03.05 00:19



трябва да се има предвид , че всеки хармоник различен от основния е носител единствено на реактивна енергия!

Да правилно цитираш!
Всеки хармоник - на тока!
Различен от основния - различен от 50 херзовото синусоидално напрежение , което е напрежението във веригата!

Това с извадката на изреченията е политически начин на дискусия!

Ако се опиташ да разбереш целия текст , както и постовете , на които този текст беше отговор - ще видиш че ти грешиш!
Но аз не смятам да ти правя литературно доказателство кой каво точно е казал и какво е искал да каже!

Пък и за теб е по удобно да излезе в крайна сметка , че през цялото втреме си разбрал че се говори за това че и напрежението не било синусоидално!

Защото е доста удобна позицията - оооо , ама за това ли се е говорило , явно сме говорили за различни неща!

Нямам какво повече да те убеждавам , какви ли не гимнастики и лупинги превъртя.
Процес ли беше , не знам какво ли беше , батероийката консуматор ли беше и още какви ли не неща!
Ама нито един път не падна по гръб и да си признаеш за очевиднои неща че грешиш!
Въпреки че всичко което се опита да докажеш и дефинираш виси във въздуха!

Сега вземи един учебник по електротехника и ще намериш ясно че реактивната енергия не е процес , нити явление и изобщо нищо от това в твоята представа!

Потърси в нет-а , ако нямаш чужда литература и там ще намериш онова срещу което се обяваваше и което те доведе до:
1.Да наречеш батерийката консуматор
2. Да наречш реактивната енергия процес и още какво беше там ....


Ето ти последен цитат от учебник "Теоретична електротехмика за ВУЗ"
От проф. Людмил Генов :
" Единствено активната мощност определя потребяваната , или отдаваната от двуполюсника електрическа енергия в интервал от време , значително по голям от хармоничния период Т. А реактивната мощност опредля електрическата енергия , която непрекъснато се обменя между двуполюсника и останалата част от веригата."

НЕ е хубаво да отказваш да паднеш по гръб , след като не си прав!
Не че искам да те видя паднал по гръб , но колкото шаваш . толкова повече се оплиташ в "глупости"!
А иначе не си глупаво момче!
Просто не можеш да приемеш че бъркаш!
Наистина не бъркаш често , но когато сбъркаш си доста интересна картинка!:))))))
Едни лупинги , едни гимнастики , едни оплитания в още по-големи глупости!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.