Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:42 22.09.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Съжалявам те!нови [re: Бoбyзa]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 14:58



Съжалявам за теб , след като чак сега трябваше да чуеш че това което смяташ за невъзможно е всъщност възможно , и даже е често срещано!

Та не знам какво да ти кажа бе пич!
Освен че не аз съм много зле , а ти!:)))

Ти до сега сигурно смяташе , че след като напрежението е 50 - херцово и синусоидално тока може да е само ток с честота 50 - херца!

Съжалявам , ама не е така!
Каквото и да кажеш , каквото и да мислиш просто няма значение!
Това просто не е така!
В практиката даже по често полужението във веригата е точно обратното , което ти пишеш че е невъзможно!

Това вече се превърна в клуб на "незнаещите" - доста са като теб , не си единствения!



Тема Re: Просто питам!нови [re: Jerry]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 15:12



Не знам , може да гфоворим и на различни езици , но езика не електротехниката , на математиката , на физиката е един!
Ако ги знаеш - говори на нези езици и тогава ще говорим на еднакви езици!

Виж сега , относно твоя въпрос:

Тока можем да го разглеждаме в дадена точка.
Но напрежението - то е нещо което трябва да го разглеждаме м/ду две точки!
Ако едната я приемем за известна (0 , маса , неутрала и т.н. ) тогава можем условно да го разглеждаме в една точка , защото смятаме другата за известна и ясна!

Ето точно твоя въпрос:
Първо тока и напрежението трябва да са за една и съща точка от мрежата, защото само тогава дефинират мощност. Би ли ми казал при това положение как могат да бъдат с различна честота?!? След това при този интеграл, след като намесваш времето (dt), това активна мощност ли е или нещо друго?

Отговора - Да може напрежението и тока да са с различни честоти!
Представи си , че имаш един електрически ключ , през който си вързал един резистор!
Напрежението е мрежовото - 50 херца!
Ключа започваш да го комутираш 500 пъти в секундата!
Е колко ще е тока - 50 херцов синусоидален ток ли ще е това?

За интеграла:
Да този интеграл: 1/Т*integral(u*i)dt е точно активната мощност , защо ти прилича на нещо друго и каво притеснително виждаш в намесването на времето dt?
А ако говориш само за интеграла без 1/Т пред него , тогава това става енергия!
Това не са революционни неща които казвам!
Ами това е основата на електротехниката , затова се и учи по предмет "Основи на електротехниката"!



Тема Re: zabhod ...нови [re: zaphod]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 15:31



Не знам в кое точно е много близо че съм "зле"!
Мисля , че ако си си мислил както за хармониците на тока и за хармониците на напрежението , то си разбрал още в началото на моите мнения по въпроса , че става малко недоразомение!
Т.е. аз ти говоря за хармониците на тока , при напрежение което няма хармоници!
И втози смисъл , всичко казано от мен е вярно!

Ако разгледаме случай в който и напрежението има хармоници , тогава това което каза ти също е вярно!

А ако имаш предвид дискусията за реактивната енергия - не си коректен!
Не аз нарекох реактивната енергия "процес" нали?
Също и не аз нарекох батерийката "консуматор на реактивна енергия"!

Изобщо не искам да възобновяваме спора , а просто малко по-коректно да го завършим!

Изобщо не те смятам за един от тези неграмотници , които доста се пооляха в тази дискусия!
Винаги ми е приятно , когато учавствуваш в дискусиите в този клуб!

Но естествено , че понякога и ти допускаш грешки , та кой ли не го прави!




Тема Към забход и учителнови [re: Учитeл]  
АвторCтyдeнт (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 15:54



Да наистина няма смисъл повече да спорите за хармониците , разбрах че забход не ме е разбрал правилно и е имал предвид и хармониците на напрежението!
Аз имах предвид хармониците на тока , при чисто синусоидално напрежение!
И това е така , защото ние започваме да консумираме някаккъв ток с несинусоидална форма , а напрежението в контакта си е приблизително същото - не се променя!
Ако обаче кажем че напрежението не е съвсем синусоидално , то трябва да кажем също че това не е причинено от нашия консуматор , а по скоро от останалите , т.е. не нашата консумация променя напрежението!
Т.е. пак хармониците на нашия ток не предизвикват хармоници на нашето напрежение! Не че изобщо не предизвикват , а просто че можем да го пренебрегнем!
Говорим разбира се за нормално захранване ( с малък импеданс на източника) и нормален консуматор ( с относително малки токове).

Да поясня - това за нормалния източник и нормалния консуматор:
Има си стандарти , когато има предпазител , през който се захранва нещо , то си има стандарт и норма!
При еди какъв си предпазител , импеданса на контура фаза - защитен проводник трябва да е под еди каква си стойност - има си таблици!

И се получава , че ако системата от захранване и консуматор отговаря на стандарта , то несинусоидалния ток на консуматора няма да доведе до кой знае какви отклонения на формата на напрежението!

Освен ако консуматора е с много голям моментен ток а с малка мощност:
Например импулсен ток с амплитуда 400 А и коефициент на запълване 0.01
Което ще означава , че консуматора е около 0.9 киловата и реално като мощност е малък и може да си помислим да го захраним от инсталация с не толкова нисък импеданс и който отговаря по стандарт за предпазител 16 А например , даже и нашия консуматор ще си работи при този предпазител!

ама мисля , че стига толкова по този въпрос!
Благодаря на "електромер" , " забход" , "учител" ... и то май други няма!
Всички останали писаха доста глупости и допускаха елементарни грешки!
А повечето от тях са сигурно с висше образование в тази област - инженери!

Дано не стана и аз такъв "инженер"! Пази боже!



Тема Към @@нови [re: @@]  
АвторAcиcтeнт (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 16:13



Не "Учител" , а ти грешиш!

Разбире се , че всеки хармоник на тока , различен от 50-херцовия , при напрежение синусоидално 50 херца , изобщо няма нищо общо с активната мощност!
Само за 50 - херцовата съставка на тока , активната мощност е различна от нула!
За всеки друг хармоник се получава нула!
И това , мойто момче е елементарно!
Ако не го знаеш , значи трябва да го научиш!
Но няма смисъл да го учиш , щом като до сега не можа да си го сметнеш!
И да го научиш ("зазубриш") , полза няма да имаш!

Само когато хармониците присъстват и в тока и в напрежението , тогава може хармониците да са носители на активна мощност (енергия)!
И дори и тогава носители на такава мощност са само комбинациите , в които ток и напрежение са с еднаква честота!
Например: 150-херцовия хармоник на тока със 150 херцовия хармоник на напрежението! Активната мощност на 150 хрцовия хармоник на тока с например 200-херцовия хармоник на напрежението е НУЛА!

И когато напрежението се състои от една единствена синусоида - 50 херца , всички хармоници на тока , освен основния са носители само на реактивна мощност!

Беше по правилно да поискаш да ти обяснят как се доказва това , как се решава въпросния интеграл и как се получава тази нула!
Тогава щеше да имаш полза от това!



Тема Re: Към free_garden!нови [re: fire_garden]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 16:55



Разбирам че си ядосан!
Не е лесно да разбереш , че през цялото време (не знам на колко години си) си се заблуждавал!
Но никой не ти пречи да си останеш "заблуденото момченце" до края на живота си , кой ти пречи и кой по дяволите ти е виновен , че не си наясно с нещата та започваш да ми се правиш на ядосан!
И с какво се перчиш - с невежеството си ли?
Умишлено ти давам пример с импулсно от зарядно на GSM , за да не говориш за триците , вместо за брашното!
Хармониците , които предизвиква такова зарядно в напрежението са почти никакви !

Абе теорията не ти е ясна , ама това значи че и на практика си кръгла нула!
Тиристорния регилатор трябва да го мериш с осцилоскоп не на изхода , а на входа бе тъпир!
Нали говорим за това каква мощност теглиш от мрежата , какво мериш на изхода?:))))))

"не може да смяташ мощност с първи хармоник на напрежението и трети хармоник на тока" - НЕ МОЖЕ.
Какво точно не може?
Не може да смяташ така ли?
Ами аз разбрах , че не можеш да смяташ!
Но защо го отричаш че съществува такова полужение!
Това си е нормално полужение , а ти не можеш да го сметнеш!
Ето това е всичко!
В практиката много често тока и напрежението не са с еднаква честота!

Айде кажи тогава как ще смяташ следния пример!
Захранването е с параметри:
-220 V (синусоидално напрежение) 50 херца
- импеданс на контура фаза-нулев проводник - 0.01 ом!
Имаш превключвател , който включва резистор 2200 ома към захранващото напрежение и този превключвател го комутираме 500 пъти в секунда!

Отскока , който ще предизвика в напрежението при изключване е точно 0.001 Волт!
Ти го сметни каква част е от тези 220 волта!

Сега как ще сметнеш активната мощност , която консумираш от мрежата?

Ами освен да интегрираш u*i - моментни стойности - друг изход нямаш!

Ето един от подходите , който разяснява много важни физични неща:
Разлагаш тока на хармониците му!
За всеки хармоник смяташ интеграл от u*i , като i е съответния хармомник!
А напрежението u си е 50 - херца!
След това сумираш резултатите!
Точно на това е равен изходния интеграл!

Та какво точно " не може" , най много да не можеш да го разбереш!

Продължаваме:
И за всеки хармоник на тока , освен 50-херцовия се получава че интеграла е нула , защото се получават ортогонални функции!
Т.е. за всеки хармоник освен 50-херцовия , активната мощност е нула!
Това означава , че когато искаш да смяташ активна мощност при полужение че напрежението си е синусоидално или достатъчно близо до тази форма , а тока е със сложна форма (както е на практика) :
Просто трябва да намериш само основния хармоник на тока ( основния имам предвид- хармоника с честота , кйоято е равана на честотата на напрежението). И точно само този хармоник обуславя активната мощност!

А за другите хармоници се получава , че реактивната мощност е различна от нула , а активната вече ти казах че е нула!

Т.е. останалите хармоници са единствено носители на реактивна мощност , а цялата активна мощност е съсредоточена само в един хармоник - този който има честотата на напрежението!

Ами ако ти дам пример при който в една верига тока и напрежението са синусоидални , но с различна честота?
Ами тогава съвсем ще се объркаш!
Няма хармоници , няма оправдания , тогава как ще смяташ?
Тока и напрежението са си с различна честота , това е!
Какво "не може"!?
Не можеш да го сметнеш , това ли е?
Ама аз съм сигурен в това!



Тема Пояснениенови [re: Учитeл]  
АвторУчитeл (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 17:02



Та да не остана неразбран:
От примера с електрическия ключ.
Та точката в която ще наблюдаваме е изходната клема (фаза) в контакта!
Напрежението ще си е синусоидално - 50 херца , а тока първо няма да е синусоидален и изобщо няма да е 50 херцов!

Някой ще каже , да ама като разлагаме в ред на Фурие , то ще имаме 50 херцова съставка!
Да , но в същия този ред на Фурие ще има и много други съставки , които няма да са 50 херцови!
Та ето как тока и напрежението са с различна честота!



Тема Re: Така е!нови [re: Acиcтeнт]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 17:07



Аз лично на своите студенти не споменавам "консуматор" и "източник" на реактивна енергия , защото смятам това за неправилно!
а знака минус пред импеданса на капацитета пишеш ли? щото ако не пишеш, просто сметките които ще направиш няма да дадат резултат покриващ се с действителноста. а ако пишеш, то тогава мощноста върху кондензатор включен в контакта е 0 активна и -U^2*w*C реактивна. това е отрицателно число! значи ли това че се "обменя" -1 джаул енергия по кабелите? въобще ако някой иска да си представя нещата примитивно, да бяга да сади картофи. и без това сульо и пульо се натъпка да учи "за висше", и не виждам защо заради ограничената фантазия на мнозинството да трябва да се преподава осакатена теория. не се и съмнявам че студентите по-лесно ще преглътнат теорията без думичките "източник" и "консуматор", но малко ми пука за тях. и без това после няма да умеят да прилагат теорията, така че малко ми дреме дали са я преглътнали или не. по лсучая умните хора са казали : "ако нещо може да се ползва от глупаци, то може да се ползва САМО от глупаци". аз предпочитам теорията да се преподава в чист вид, а не да се натаманява по гладките мозъци на студентите.



Тема Re: Просто питам!нови [re: ЛюбoПитaнka]  
АвторFireFox (Нерегистриран)
Публикувано03.04.05 17:33



Любчо , ти без да искаш даде отговора на въпроса на човека!
Той точно не можеше да разбере , това което му казва учител!
Не можеше да си представи как тока и напрежението са различна честота!

Това , което се развихри в спора не са много елементарни неща!
Това , което излага учител е вярно!
Друг въпрос е , че не е за широката аудитория , а за по добре подготвени теоретично хора!

Ако аз не мога да разбера нещо , или не го знам , не бих обявил човека който ми го казва че е "тъп интегрално" , при полужение че е вярно , само дето аз не мога да го "смеля"!

Та това не са "тъпи закачки" , а неща абсолютно верни и доказани в електротехниката!
Само не знам по какви причини "Учител" започна да излага тези неща в този форум и тази тема!
Още от началото беше ясно , че само един двама имат нивото за тази дискусия!

Естествено , "Учител" не е откривател , който да го адмирираме!
Тези неща , които казва са верни , но отдавна са написани в хармоничния анализ в електротехниката!
И ако някой не ги знае (виждам че болшинството от хората в тази дискусия не го знаят) - просто да го прочете и осмисли и така ще го научи!
И следващия път няма да има нужда "Учител" да ви го казва , а вие просто ще си го знаете!



Тема Re: Към @@нови [re: Acиcтeнт]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано04.04.05 00:00



moeto Momo4e... ti otkri Hamericata be, kolumbe... a`sega mi objasni s 5-6 integrala, 4e ina4e ne shaVa6tam




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.