Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:54 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Назначения в енергото  
Авторaнoнимeн (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 10:52



Не знам как евъзможно хора без нужното образование да се назначават в системата на енергетиката. Ама те направо са смешни.Назначават ги там с основно образование и после се юрват да си изкарат образованието задочно в професионалните гимназии. Такива тъпанари не съм виждал-със самочувствие,а като дойдат на изпит не знаят как се свързва амперметър и волтметър в електрическа верига, нито са чували за оммертър, а за електромер да не говорим. Това е сложна работа. Толкова грамотни хора има, но не назначават тях... ТАКОВА ВРЪЗКАРСТВО, То БИВА, ТО МОЖЕ, АМА СЪМ ВЪЗМУТЕН!!! Направо са смешни. Ами началници от енергото, направете конкурс и назначавайте грамотни хора, че ставате направо смешни!!!!



Тема Съжалявамнови [re: aнoнимeн]  
Авторaнoнимeн (Нерегистриран)
Публикувано14.01.05 10:57



Много ми е бавно РС-то, та съм пратил темата 2 пъти!



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: aнoнимeн]  
АвторENERGO (Нерегистриран)
Публикувано15.01.05 14:42



Абе връзкарство има , така е!
Проблема е , че при нас в енергото човека , който назначава е много високо в ерархията!
И винаги този , който е назначен няма общо в работата си с този , който го назначава.
Този , който назначава няма и добра представа какъв човек е необходим.
А прекия ръководител , който после ще бере ядовете с новия неграмотник - никой не го пита!
В такива компании е нормално прекия ръководител също да дава своето мнение , обаче при нас не е така!

Ами какво искаш - Големите началници в енергетиката да не са избирани на общо основание на конкурс??
Ами разбира се , че не!
Те са назначавани със връзки.
Затова за тях е нормално и логично назначенията , които правят да са също с връзки.

Има и друг момент:
Някои от по-старите работници , нямат дори средно образование , освен ако не са го изкарали в последствие!
И това е така , защото преди 20 години заплатите са били едни от най ниските в страната.
Който не е могъл да се уреди на друга работа е ползвал като последна възможност енергото.

Но не може да се отхвърлят тези хора с лека ръка!
Някои от тях и в момента са с основно образование!
Но въпреки това 20 години опит си е ценна работа.
Развили са качества , които новите образовани момчета ще придобият чак след 5 , или 10 години.

Да кажем , че това са "занаядчийски" качества и хората за които говорим са занаядчии.

Когато обаче един образован човек придобие и тези качества - става професионалист.

Но и занаядчиите са полезно нещо - да знаеш!

Ако ти "образования" попаднеш в енергото ти гарантирам на 100 процента една истина:

Каквото и да правиш , както и да се стараеш , няма да може да се разчита на теб повече от нашия стар работник с 20-год. стаж , в продължение на няколко години.
И ако питаш нашия работник - няма да може да ти каже закона на Ом!amigam]



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: aнoнимeн]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано15.01.05 23:54



аз познавам двама души в енергото - единият е старо куче, другият е млад специалист. не сме дискутирали дали новите назначения са със връзки, но поне за тях ми се струва че са добри специалисти. предполагам че като структура без конкуренция енергото си позволява начначение на не особено способни хора, които една нормална частна фирма би избегнала. е, дори да е така, мисле че няма какво толкова да се вдига врява, тъй като и без това в частния сектор заплатите са доста по-големи от тези за съответните постове в енергото. който има способности не е умрял за пост в енергото.



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: zaphod]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 14:47



Не знам , но има един безспорен факт!
Вече не може да се пбясняват нещата със частни и държавни фирми!

Електроразпределителните фирми вече са приватизирани!
И то не от българи , а от чужди фирми , които са от държави с отдавна установена пазарна икономика!

При вас във Варна е немска фирма , ако не се лъжа.

Вярно е обаче , че това е отскоро.
И вероятно ще мине малко време , но със сигурност Енергото ще заприличва все повече и повече на една нормална частна фирма!



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: ENERGO]  
АвторNeobremenen (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 18:48



Абе не знам как е, що е с връзкарите, но ти определено си езиково неграмотен.



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: elektromer]  
АвторHeoбpeмeнeн (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 18:59



И аз на това се надявах и вярвах преди време, но едва ли скоро ще стане.

1. Държавата все още имя дял и глас.
2. Икономическата рамка, т.е. на какви цени се купува и продава, все се още се определя за 99% от пазара на ел.енергия от държавен орган - ДКЕР.
3. Приватизаторите са задължени (поне по договор) да правят инвестиции.

Така че, ако приватизаторът не слушка, много лесно ще го фалират...

Иначе по мои наблюдения около 1/2 от персонала в ръководните стуктури на електроенергийните предприятия има диполм за специалности, отдалечени на светлинни години от енергетиката - познавам историци, водоснабдители, социолози и др. подобни.



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: aнoнимeн]  
Автор3aмиcлeн (Нерегистриран)
Публикувано16.01.05 23:16



Чудя се ти лично кандидатствал ли си за работа в енергото? Има два варианта:
1. Никога не си се явявал на интервюта за работа в енергото. В този случай обаче няма начин да знаеш какви хора кандидатстват и ги взимат на работа.
2. Кандидатствал си и не си одобрен. Това обяснява изказването ти. Може би трябва да потърсиш причина за провала ти и в себе си. За тази работа не е достатъчно да знаеш как се свързва амперметър!
И на края искам да ти кажа само, че в енергото има много специалисти, които си разбират от работата. Наистина има и някои недоразумения, но те вникакъв случай не са мнозинство. Ако си на друго мнение готов съм да дискутирам с теб теми свързани с разпределението на електрическа енергия.



Тема Re: Назначения в енерготонови [re: Heoбpeмeнeн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 11:21



Има логика в това , което казваш!
Но винаги истината е някъде по средата м/ду две аргументирани и противоположни гледни точки.
А ето противоположната на твоята гледна точка:

1. Държавата дори и все още да има глас , то този глас вече не е определящ!
Основния пакет акции са в частни ръце!
В модерния свят това е нормално , една компания да няма един собственика , а собствеността да е разпределена , тъй както са разпределени акциите.
Добрите държавни финансисти и финансови министри в модерния свят нормално инвестират част от парите на държавата на фондовата борса.
Това оначава че копуват и продават акции.
А всяка закупена акция на частна компания от борсата е на практика придобиване на собственост от частната компания.
Така че и по света е така.

2. Вярно че макрорамката на този бизнес - продажба на ел.енергия се регулира от държавата , т.е. - изкупни цени и продажни цени.
Но това също е нормално в сфери с голямо социално , икономическо , дори и политическо значение.
Това заедно с задължителните инвестиции , които имат за цел да подъържат системата в добро техническо състояние даже е свързано с националната сигурност!
Всяко тяло , както и всеки бизнес има определена степен (степени) на свобода.
Никой не е без ограничение , затова е нормално и при този бизнес да е така.

Ето например в един павилион за цигари също продава цигарите на фиксирани от държавата цени!

Има още много примери , при които цените на стоките и услугите са абсолютно зависими и се определят от държавата.

Това не пречи частната фирма да бъде частна , просто в някои от дейностите държавата осъществява контрол!

Това , че 1/2 от персонала (според теб) са на светлинни години по образование от енергетиката , също не е някакъв силно смущаващ факт!

В Електроразпределително предприятие трябват много разнообразни по специалност и умения хора!
Трабват специалисти по строителство , по комуникации , компютърни специалисти , търговци , даже социолози и психолози и т.н.

Има и друго - кой е казал , че не може да си добър електроспециалист , ако нямаш диплома за такъв?
Кой е казал , че не може да си учил или да си се самоучил , но не там където раздават дипломи?
Така че дипломата не е нещо еднозначно определящо възможностите и знанията на един човек!

Това не означава , че според мен работещите в енергото като персонал са на високо ниво!
Просто казвам , че това не зависи единствено от дипломите!

А това дали ако приватизатора ако не слушка ще го фалират - не съм много убеден в това.
Това е сериозна сфера и не става въпрос за слушкане и за неслушкане!
Има ясно договорирани и регламентирани взаимоотношения и споровете се уреждат на правова основа.
Този , който е продал и този който е купил са се договорили за определен тип взаимоотношения.
Има си ред и път за промяна на цените. Собственика трябва да докаже еди какво си , държавата пък трябва да докаже еди що си , за да се случи .. нещо си.

Е разбира се , ще има и неуредени и извънрегламентирани неща и въпроси , които вероятно ще възникнат.
Държавата и собственика след време може да кажат - каква я мислехме , каква стана!:))))

Но едно е ясно:
Ел.разпределителните фирми в следващита няколко години ще се променят в пазарна посока и все повече ще заприличват на частни фирми!

Дано само ясно е уреден и договориран следния въпрос:
На много места , частната фирма няма икономическа изгода да продава ел. енергия.
Представи си едно малко балканско селце с 50 , или 100 семейства.
В такива региони се консумира много малко ел.енергия.
Мецечната консумация може да е от порядъка на 500 или 1000 лева.
Половината е изкупната цена на ел.енергията , а другата половина не може изобщо да плати разходите по отстраняване на аварии , отчитането на ел.енергията и т.н.
Като прибавиш към това , че Ел.провода , който захранва това село съвсем нормално може да си е 10 и повече километра .... какво става?
Някой ще каже - ама той е изграден!
Да ама след 5 , 10 или 20 години трябва да се подмени , защото все ще дойде момент , в който ел.провода ще е амортизиран и остарял и или трябва да се подмени , или тока в селото ще спре!
Но 10 км. Ел. провод ще струва от 300 000 до 500 000 лева!
Чисто пазарната логика няма да позволи това , но от друга страна какво ще стане - хората няма да имат ток ли?
Възможно е даже и друго:
Ако тока в селото спре и повече не дойде , ще има съдебни дела .
Възможно е фирмата да и е по-изгодно да заплати обещетенията еднократно , които ще бъдат наложени от съда и повече да не се занимава с това село!

Та дано такива подробности са обмислени от нашите държавани мъже.
Но имайки предвид ускорената приватизация , със сигурност нещо е изпуснато!
Може да е "изпуснато" и умишлено!
Но дали е умишлено (корупция) , или е от некомпетентност , няма значение резултата е един и същ , нали!



Тема О , ти се отваряш?нови [re: 3aмиcлeн]  
АвторИзмиcлeн (Нерегистриран)
Публикувано17.01.05 11:39



Аз също смятам , че много от "енергетиците" изобщо не са за Енергото.
Мнозинството са връзкари!

Аз също съм кандидатствал за работа в енергото!
Също не съм бил одобрен , или по скоро одобрени бяха други хора!
Обаче имам едно приятелче от енергото , което ми каза 4 дни преди конкурса , кои ще са назначените.
И наистина приеха се същите 4 човека , които моя приятел спомена!
Айде сега - кажи ми ти що за фирма сте?

Сега аз имам работа , която ми харесва и съм доволен , така че изобщо не съм злобно настроен!

При вас мнозинството е некомпетентно и затова ако някой поразбирва малко от ток , изпъква и си мисли , че е голяма работа!
А всъщност , той често е доста под средното ниво на хората които не работят в енергото!

Затова с радост приемам хвърлената от теб ръкавица , за да те поставя малко на място и да не се самозаблуждаваш!

Готов съм да дискутирам технически теми , това ще е полезно и за двама ни , дори и за другите , които могат да се намесят и да четат!

В енергото има доста технически насоки , затова ще оставя на теб да избереш - какви теми точно си съгласен да дискутираме?
Кажи такива теми , които са свързани с твоята работа.

Чакам с нетърпение твоя отговор!
Държа дискусията да е толеранта и да не се стига до грубости.
Не е нужно по грубо от:
"Не си прав" , "Това е пълна глупост" , "Това не ти е ясно" и подобни!

Иска ми се да кажа:
"Чакам с нетърпение да започнем да си мерим пишките" , но не можем да знаем един за друг дали сме с пишки , нали?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.