Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:10 25.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема за принципа на девяторнитте схеми  
Автор Fan_R19 ()
Публикувано22.11.04 17:54



Здравейте,
Реших да включа два сензор за движение на една лампа, така че да следят две различни посоки, но разполага само със схема за включване на едни сензор към една лампа.
Ако някой от вас може да се справи със задачата, да му изпратя на e-mail схемата на свързване на сензора и да видим какво ще излезе.
Вероятната идея е да се свържат двата сензора на принципа с девяторните ключове.
Също ще съм благодарен ако някой разполага със схемата на девяторното свързване, а аз ще се боря с проблема.



Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: Fan_R19]  
Авторcepceм (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 08:44



Девиаторнота схема за свързване се изучава в електротехникумите още във ІІ курс. Има я в учебниците им и още в една камара справочници и наръчници на елтехника. Един средно интилигентен елтехник трябва да я знае за да си изкарва хляба. Ако искаш да провокираш колегите, това е друг въпрос.



Тема ??нови [re: Fan_R19]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.11.04 09:09



Я поясни малко логиката че не схванах - имаш 2 датчика искаш лампата да задейства при задействане на който и да е от датчиците и да се изключва когато датчиците изключат. Или имаш проход тип тунел - в началото датчик и в края друг когато мине човек задейства единия и лампата светва и когато задейства другия който е в края угасва или??

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: Fan_R19]  
Автор Fan_R19 ()
Публикувано23.11.04 13:02



Ще се опитам да отговарям последователно на всички въпроси:
1. Знам, че схемата се изучава във II курс и за голямо съжаление и аз съм я учил, но преди 16-17 години. Тогава по принцип в обучението на ученика се включваше всичко що е измислила човешката мисъл независимо в какво училище учиш. От закона на Ом до упадъчния капитализъм и прекрасния развит социализъм, които неминуемо ще се превърне в комунизъм и ще завладее целия свят. Ако тогава съм знаел, че след 16 години ще ми потрябва закона на ОМ, а не формулата за изчисляване на предавателното число на червячна зъбна предавка (например, което също съм забравил как ставаше :) ) съм щял да наблегна на това. Извинявам се ако съм обидил някой елтехник, просто мислех, че ако попитам в клуба на елтехниците, ще получа по изчерпателен и точен отговор за лаик на темата като мен. А, и забравих – не си изкарвам хляба с елтехника.
2. Относно питането на ДИАН: Имам проход тип – тунел. В началото сензор и в края сензор (от комплектованите сензори, които се продават по 12-13 лева по магазините). Лампата се задейства при задействането на който и да е сензор от двете стари и се изключва когато изтече времето указано в сензора. Има още един въпрос: какво ще се случи, когато човека излезе от тунела и се задейства и втория сензор?



Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: Fan_R19]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано23.11.04 14:33



Девиаторна схема можеш да вържеш , ако контактите на сензорите са "превключващи".
Но това е без значение , тъй като на теб не ти трябва девиаторно връзване.
Ако е осъществено девиаторно връзване ето какво ще се получи:
Единия сензор задейства.
Във времето през което сензора все още е задействан - лампата ще свети , нали?
Ако през това време задейства и другия сензор , то лампата ще изгасне!
И какво става? Двата сензора са задействани , а лампата не свети!

На теб ти трябва връзване в схема "или"!

Това най просто се осъществява , когато вържеш изпълнитекните ключове на двата сензора паралелно.
Така , който и сензор да се задейства , пък дори и двата - лампата ще свети.
Лампата няма да свети само ако и двата сензора са в покой!

Предполагам , че точно такава логика на "светенето" искаш да осъществиш!



Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: Fan_R19]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.11.04 17:58



Значи на теб ти трябва паралелно връзване е не дивиаторно - ако имаш на чалъм схемата няма да е лошо да я дадеш защото има 2 типа - с реле и със симистор на изхода.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: elektromer]  
Автор nebelservice (Майстор)
Публикувано24.11.04 23:15



Предполага се, че и двата сензора са захранени от една и съща фаза. Иначе ако не е и от двете страни на тунела ти влезе нещо ..... Късо между фазите нали?



Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: nebelservice]  
Автор Fan_R19 ()
Публикувано25.11.04 11:20



Мисля да ги захраня от разклонителната кутия на лампата и ключа-прекъсвача - след ключа така че да се изключват от ключа при нужда.
Имам само схемата на свързване от придружаващите инструкции, нямам схемата на сензора

Редактирано от Fan_R19 на 25.11.04 11:22.



Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: nebelservice]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано26.11.04 15:35



Абе не е хубаво да се говори на изуст , защото не мога да знам точно какви сензори е купил човека. Ама ще пробвам да кажа нещо:
Според мен , ще се окаже , че изпълнителните контакти на сензорите нямат нищо общо със захванването на сензора.
Те са изпълнени вътре с реле.
Виждал съм и други , които бяха със симистори , но те като изходен сигнал подаваха "нула".
И в двата случая няма значение дали сензорите са захранени от една фаза , или от две различни.

Естествено , няма да твърдя че няма сензори при които това не е така.
Аз не съм виждал , ама може и да има.
Но би било доста тъпо , защото много ще се ограничи приложението на тези сензори.
Няма да може да се комутират вериги различни от 220 В.
В случаите , където помещенията са специфични и не е допустимо лампата , или сирената да е 220 В – тези сензори няма да вършат работа.
И още куп такива неудобства се сещам , ама да не го разводнявам много!



Тема Re: за принципа на девяторнитте схеминови [re: elektromer]  
АвторEнтep (Нерегистриран)
Публикувано24.12.04 00:28



според мен ви трябва схема ТРИГЕР релетата за време са на 0 или на мин.
човек влиза тригера се включва от датчик излиза и се нулира от другия
може и с две релета или К0




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.