Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:47 03.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема Въпрос за водни ризи...  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано18.11.04 16:30



Въпросът ми е: Какъв е средния живот на една водна риза преди да протече, при условие че се ползва чешмяна вода - варовита ( щото нямаше дестелирана, а и дъжд не вали - пуста суша!). Питам - колко години грубо?
Благодаря на компетентно отговорилите ми с пожелание за мека зима!



Тема Re: Въпрос за водни ризи...нови [re: Гeoprиeв]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано18.11.04 19:45



Ами на една хубава водна риза живота и е доста.
При всички случаи над 10 години.
Ама не става въпрос за водна риза "направи си сам" от ламарина и некадърно направена с електрожена и след една зима - протекла по шевовете!

Има например чугунени водни ризи , на които нормалния експлоатационен период е 35 години.
Това са на нашия пазар чешките чугунени котли.

Но много зависи от този, който ползва и експлоатира тази водна риза.
Ако например я "завираш" често или пък ако системата ти е затворена и "пържиш" яко водната риза , като я напъваш с висока температура и налягане - може би няма да трае толкова много тази водна риза.

Да сменяш често водата във водната система , или да я източваш и оставиш празна - също не е добре.
Когато напълниш водната риза с вода , по възможност изобщои не я източвай.
Тази вода след време губи агресивното си действие върху водната риза , защото кислорода в нея намалява , боклуците в нея се олавят от филтъра и така от към корозионност - тази вода става прекрасна.
Корозионните процеси се активират , когато изпразниш системата , или когато я напълниш с нова вода.

А това дали е варовита водата или не - няма значение.
Проблема във варовитата вода не е количеството варовик в 50 , 100 , или 200 литра вода.
Проблема е , когато преминават през един елемент стотици кобици от тази варовита вода.

Така че ако експлоатираш правилно водната риза и ако тя е грамотно направена , като да речрем чугунените ризи в чешките котли - ще те надживее пустата водна риза.

Аз лично съм виждал котел от 1951 година с чугунена риза и още си работи без да е давал до сега някакъв дефект , особено пък във водната риза.
Там също водната риза е чугунена.



Тема Re: Въпрос за водни ризи...нови [re: elektromer]  
Авторstani (Нерегистриран)
Публикувано18.11.04 20:38



Добре ли е да се сложи антифриз във водата?



Тема Re: Въпрос за водни ризи...нови [re: stani]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано19.11.04 09:41



Спред мен няма нищо лошо в антифриза, освен че е по-скъп от водата. Но ако замръзне и се нацепи системата това е по-лошо.



Тема Re: Въпрос за водни ризи и пуловеринови [re: elektromer]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано19.11.04 13:35



Ще си правя (зидам) котел и ми трябва водна риза около 20 киловата . От къде мога да намеря добра (надеждна и с висок КПД)? Колко ли може да струва?



Тема Ами ...нови [re: stani]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 11:38



Има аргументи и "за" и "против".
Аргументите "за" са свързани с това че с антифриз се предпазваш от евентуално замръзване , както и че антифриза има в себе си антикорозионни , смазващи и др. полезни съставки.

Аргументите "против" са свързани с това , че да напълниш системата с антифриз е скъпичко , особено ако системата ти побира много литри!
Друго - не можеш да я напълниш веднъж и после да не я източваш.
Антифриза си има така да се каже "срок на годност".
В белите държава го сменят всяка година , или през една.
Причината е , че той губи антикорозионните и смазващите си функции , но което е по-лошо - появяват се вредни и нежелани свойства на стария антифриз - става дори агресивен към метали , получават се язви , течове и т.н.
Това обикновено става след 3, 4 - тата година.
Но тези лоши свойства все пак не са със кой знае колко голяма активност , защото има хора , които си карат колите с 10-годишни антифризи и все още не тече охладителната система.
Но самия факт сам по себе си прави безумно несъобразяването с него!



Тема Re: Въпрос за водни ризи и пуловеринови [re: Гeoprиeв]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано22.11.04 12:04



О , няма да намериш просто нужната водна риза , и да я вкараш в котела си.
При всички полужения трябва да се прави специално за твоя котел.

Има доста хора , които могат да свършат тази работа.
Ако ти си добър с електрожена , също можеш да си я направиш.

Няма проблем да я направиш с дебела ламарина , поне 3 мм.

Има няколко неща , които според мен са важни и ще ти ги дам , като препоръка:

1. Направи така водната риза , че да можеш да я вадиш и слагаш в котела.
Така ще решиш проблема с надежността , защото ако след няколко години се издъни водната риза , то ще си направиш нова и ще си я подмениш и няма да "къртиш" зидания котел.
И още , при експлоатацията на водната риза може да се наложи да я промениш от гледна точка на това , колко е съотношението на топлината излъчване в помещението на котела и топлината която се отдава на водната риза.
Нали се сещаш , ако не ти стига мощността във водната риза , или ти е много.

2. Направи така водната риза , че да обхваща трите страни - двете странични и задната. Направи така , че да се обхваща и горната стена - може със напречни тръби , на разстояние една от друга , така над огъня също ще имаш водна риза , а там е едно от най-ефективните места. От друга страна дима ще минава през пространството между тръбите и неговото излизане няма да е възпрепятствано , а пък минавайки през тръбите - дима също ще отгава топлината си на водната риза.

3. На пода (там където се поставят дървата , или въглищата) не прави водна
риза. Първо така при изработката на ризата ще е по-лесно , по лесно може да се осигури това махане и слагане на ризата , като отделна част от котела.
Второ - причината описана в т.4.

4. Направи горивната камера на котела голям , достатъчно просторна , защото в малък обем не можеш да осигориш интензивен огън с добро КПД.
И още една причина - огъня трябва да си гори , без да се допира много горивото до стените на водната риза , т.е. горящите дърва или въглища не трябва да се допират до стените на водната риза.
Когато се допре горивото до водната риза , повърхността му не може да бъде 600 - 1000 градуса ( в зависимост от горивото) , защото от другата страна на ламарината е водата във водната риза.
Тази "хладна" повърхност на горивото в мястото на допира и около него влошава и прави неефективен процеса на окисление , а окислението е всъщност самото горене.



Тема Re: Въпрос за водни ризи и пуловеринови [re: elektromer]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано24.11.04 16:44



Благодаря за изчерпателните съвети. Не мисля да я правя сам въпреки че съм добър с електрожен. Една шупличка в заварката и ..... Склонен съм да я купя от утвърден производител за да не я сменям още през първата зима. Иначе за протичането - най-естественото време за една водна риза е зимното! Затова както казваш е добре да имам резервна и да е предвидена възможност за бърза смяна.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.