Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:01 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Някой може ли да ми каже софтуер, който...нови  
Автор Miru (новак)
Публикувано01.09.04 20:25



...прави симулации на електрически /не електронни/ вериги?

В България кризата е в начина на разсъждаване! И при хората и при политиците


Тема Re: Някой може ли да ми каже софтуер, който...нови [re: Miru]  
Авторddwolf (Нерегистриран)
Публикувано03.09.04 19:12



Отваряш дебелите бумажки и почваш да вкарваш уравненията в която и да е изчислителна програма. Аз съм симулирал токове на късо на Ексел, възможно е да симулираш и разпространение на електромагнитна вълна по електропровод- пак с Ексел, изчисляване на токове на късо и място на вентилните отводи с Аутокад, симулиране на всякакви електрически вериги с писпайс, но като чели най универсална се оказа MATLAB. Това е . Аз съм стигнал до тук. Знам, че има приложни софтуери за визуализация на електромагнитни полета, но не съм работил с тях.
Късмет



Тема Re: Някой може ли да ми каже софтуер, който...нови [re: Miru]  
АвторMila (Нерегистриран)
Публикувано03.09.04 19:49



Най-лесно в момента ще ти е с MatLab. В ТУ-София го учат задължително и може да си намериш доста готови модели.



Тема Благодаря за отзивчивостта, но...нови [re: Miru]  
Автор Miru (новак)
Публикувано03.09.04 21:45



...MATLAB го имам. Имах в предвид лек и простичък софтуер/е, не някое абсолютно дърво де/ с който бързо и лесно да се правят симулации на електрически вериги и автоматика - с контактори, релета, времерелета, бутони, прекъсвачи, трансформатори СН/НН и т.н. с функция за въздействане в реално време и снемане на различни величини.
Нещо като Elektronics Workbench, само че във вариант за силови вериги НН и СН.
MATLAB със сигурност е един много мощен продукт. Само че в него няма библиотека за автоматика на ел.вериги.
Иначе благодаря за отговорите.

В България кризата е в начина на разсъждаване! И при хората и при политиците


Тема У наладката е така......нови [re: Miru]  
Авторddwolf (Нерегистриран)
Публикувано03.09.04 22:31



OOOO пич, за симулация на релейно-контакторни схеми ти препоръчвам софтуер за контролери-ладер диаграми, а за матлаба не си прав! Трябва да знаеш, че трансформатор не се симулира никак лесно, особено ако е вързан към някяква верига. За да изследваш процесите в него най-подходящ е матлаб. Иначе като студент решавах ел задачи с PS-PISЕ (май така се пишеше). Не мога да схвана връзката (говорим за енергетика) между релейно-контакторните схеми,които са част от вторичните вериги, и трансформаторите, които са част от първичните вериги. Какво точно искаш да симулираш, за да ти кажа как ще е най-лесно



Тема Re: У наладката е така......нови [re: ddwolf]  
Автор Miru (eng)
Публикувано04.09.04 11:18



Основно ми трябва за автоматика НН - за всякакъв тип консуматори - мощни и маломощни. Е, ако има възможност да се вкара схема на трафопост например толкова по-добре - или въобще схеми на съоръжения СрН. Всъщност вероятно тов биха били два програмни продукта, макар че за една пълноценна схема с цялата й автоматика би било добре да е на едно.
В общи линии ми е необходим програмен продукт, който да симулира логиката на различните включвания и изключвания, АВР, защити и т.н. За по-подробни изчисленията ми е ясно, че трябва или сложен продукт като Матлаб или калкулатор и лист хартия /или поне Ексел/.
Защото особено при по-сложните изпълнения на автоматиката мисленото симулиране на схемата въобще не е препоръчително. Сигурно знаеш как е - връщане на обратни напрежения, непредвидени вкл. и изкл. и дори непредвидени къси съединения са възможни.

В България кризата е в начина на разсъждаване! И при хората и при политиците


Тема Пускай тоцитенови [re: Miru]  
Авторddwolf (Нерегистриран)
Публикувано04.09.04 12:59



ВИж сега, ако искаш да симулираш работата на релейна защита- MATLAB. Е аз съм го правил и с ексел- въпрос на инат и знания. Най-добрият начин за симулиране на релийно-контакторни схеми е софтуер за контролер- какъвто намериш. Съвременните АВР са с контролери. Ако погледнем по-сериозно на въпроса трябва да изясним факта, че релейно-контакторните схеми са зората на цифровата схемотехника и програмирането. Иначе казано това са си цифрови схеми, но на много ниско ниво. Започни от тук. Въпросът е не какъв програмен продукт, а дали знаеш точно какво да симулираш. Ако е така, то са ти достатъчни лист хартия и молив. Останалото е разчитане на схемата. Не се сещам по какъв друг начин да ти помогна
Смело и безотговорно. Напред



Тема :)нови [re: ddwolf]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.09.04 21:26



Е стига с този софтуер бе хора!!! Вземете си понапънете малко мозъците изяснете си точно какво ви трябва и тогава решението само ще дойде. А ако ми позволите да цитирам един мой даскал на времето " ако не ти е ясно какво точно трябва да стане намери някой дето си няма представа за какво става въпрос и вземи му обясни само не знам защо студентите все на мен обясняват"

Само не знам какво сте се оплашили в тази енергетика че да симулирате АПВ, АВР, и така нататък че то сядаш с молива и листа и всичко си га нареждаш едно след друго първо като блокчета с приоритети и кое кое командва а после схемните решения - голямата работа в енергетката май от 50 години насам защитите не са мръднали и тяхните схеми също. Пък ако си я закъсал чак толкова вземи релетата ги предствави като TTL схеми - "и", "и-не", "или-не", "или" а трансформаторите като оптрони+источник на напрежение това е.



Тема Е, все пак благодаря...нови [re: Miru]  
Автор Miru (eng)
Публикувано07.09.04 22:12



... за отговорите. Явно няма точно каквото търся. Всъщност една програма като Elektronics Workbench би ми свършила чудесна работа ако имаше малко по разширени функции откъм НН и СН /или поне само към НН/. Иначе софтуер за ВН и СВН не ми е необходим - просто не се занимавам с толкова големи напрежения.
Разбира се, че всичко мога да си го симулирам с лист, молив и елка. Целта ми беше нещо което ще ме улесни и ще ми даде възможност да пробвам повече решения без да се мотам и всяко решение да го проследявам отделно.
Както и да е ако случайно намерите такова нещо което търся свиркайте

В България кризата е в начина на разсъждаване! И при хората и при политиците


Тема Не търси под вола теленови [re: Miru]  
Авторddwolf (Нерегистриран)
Публикувано08.09.04 20:39



Всички софтуери за контролери са безплатни! Ще ти напиша производителите, а ти търси! Modicon, Fanuc, Siemens, ABB. От шнайдер ще получиш софтуера най-лесно. Аз правя АВР с техни контролери. Обаждаш се и търсиш специалистът отговарящ за автоматизацията




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.