Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:43 27.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Как се връзва дефектнотокова защита...  
Авторvelin (Нерегистриран)
Публикувано14.07.04 13:52



...в апартамент със стара двупроводна (фаза-нула) инсталация и в къща със стара трифазна инсталация (фаза-фаза-фаза-нула и заземяване на таблото)?

Защото в инструкциите за връзване на такава защита пише че за монофазно връзване е необходима 3-проводна инсталация, а за трифазно - 5-проводна. Има ли начин да пусна проводник за земя допълнително?

Мерси предварително!



Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: velin]  
Автор FireWall (изгарящ)
Публикувано14.07.04 14:47



чети в клуб електроника там съм ти отговорил ако все пак не ти е ясно ще ти постна и картинка

Това са принципите ми. Ако не ви харесват, имам и други.

Граучо Маркс


Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: FireWall]  
Авторaayдвo (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 20:55



Ха, ха ха от два часа разглеждам форума за енергетика и някои мнения ме накараха да се смея от сърце. Относно дефектнотоковата защита-имате три проводника при монофазно захранване, защото единият е фазен, вторият нулев и третият заземителен проводник. Това е така наречената според БДС TNS система.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е нулевият проводник да не се свързва със фазовия след дефектнотоковият автомат. Принципът на работа на защитата е следният: при изрядни консуматори токът протича през фазовия и нулевия проводник. И двата проводника преминават през тороидален трансформатор, който се намира вътре в защитата. Индуктираните токове от двата проводника се неутрализират взаимно, защото са в противофаза(токът влиза през фазовия проводник и излиза през нулевия).Когато възникне повреда в изолацията част от тока се затваря през заземителния проводник.Сумата от токовете индуктирани във Феранти трансформатора е различна от нула и защитата задейства.Трябва да поясня, че става въпрос за токове на утечка.Ако инсталацията е стара по-добре извикайте лаборатория за да определи параметрите на дефектнотоковата защита.И така да обобщя-нулевият проводник се използва единствено за затваряне на електрическата верига през консуматора, а заземителния проводник играе ролята на защитен т. е ограничава допирното напежение до максимално-допустимото в зависимост от вида на помещението и инсталацията. Надявам се, че стана ясно ако Вие свържете нулевия и заземителния проводник някъде между консуматора и защитата практически оставате без дефектнотоков автомат.Съветът ми е да проверите всеки контакт във токовия кръг, защото в противен случай Ви очакват много, много главоболия. Късмет и ако не става потърсете квалифицирани специалисти, работещи в акредитирани лаборатории.
Успех в начинанието



Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: aayдвo]  
Авторзaщитa (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 10:06



може ли да се сложи дефекто токов автомат в апартамента и от там да си пусна три проводника, като заземителния ми проводника е вързан за нулата преди дефектотоковия автомат, т.е. след автомата да си вървят три жици които нолата и "земята" да не са вурзани никаде.



Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: aayдвo]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано31.08.04 10:24



Радвам се, че си се повеселил в този форум
Предполагам си изчел и мненията в клуб Електроника по темата.
На мен обаче нещо не ми е ясно:
Би ли ми обяснил какви параметри ще измерва акредитираната лабораторията вкъщи за да определи параметрите на дефектнотоковата защита?
Все пак тя се определя по номинален ток и чувствителност, които имат фиксирани стойности и са стандартизирани.
ПП--Това да не се връзва фаза с нула...просто незнам кой би ги свързал




Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: зaщитa]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано31.08.04 10:29



Не може



Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: Dafna]  
Авторзaщитa (Нерегистриран)
Публикувано31.08.04 10:44



в такув сличай могали да си пусна заземителен проводник и пак дефектотоковия автомат да е сома за мой апартамент. Как се прави заземяване.В една много стара книжка беше показано как да си направиш заземяване с метална кофа зарожена на няколко кетра дулбочина и вързан кабел за нея.Как се прави в действителност това нещо



Тема Re: Как се връзва дефектнотокова защита...нови [re: зaщитa]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано31.08.04 13:46



Гледай сега...ако имаш нерви го изчети.....

Дефектнотоковата защита ти следи разликата м/у фазата и нулата. Тя трябва да е =0 винаги. В момент, в който има разлика- ще ти изключи ( при допир).
Допирите са два вида- директен (да бръкнеш в контакта) и индиректен (да те хване ток от корпуса на печката).
В случая за да ти следи разликата, нулата и земята не трябва да са свързани.
Захранването да жилището ти е фаза и нула. Входящата нула идва от трансформатор, който е заземен. На входа на таблото идва една нула. Тя се разделя по защитите (както е и фазата) и оттам до консуматорите. Отделно си пускаш заземяване до всеки консуматор. Заземяването е достатъчно да ти бъде с проводник 2.5мм2, като то отива някъде навън. Забива се един поцинкован кол (2м, забит в земята) със съпротивление 4ома. Така си осигуряваш собствено заземяване. По този начин си осигуряваш пълна защита.
Само, където излиза скъпо- наново прокарваш проводник, дефектнотоковите защити също са скъпи....и така. Даже, ако трябва всичко да е наред трябва да се изготви проект, да се узакони и т.н....(надали някой го прави)
Отделно трябва да имаш впредвид, че комп, факс, принтер и др. винаги имат малки утечки, както и лум.лампи. За такива "замърсени" има вериги е хубаво да се избират едни по- различни дефектнотокови защити или поне да се вземат впредвид при изчисленията.
Обикновенно за жилищата дефектнотоковата защита е 30мА.
Постарах се да го напиша разбираемо...всъщност ме домързя да пиша



Тема При нас е весело:)нови [re: Dafna]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.08.04 21:38



Е тук наистина понякога става весело когато накой буквоядец реши да покаже какво е научил от учебниците а като му подадеш кабела му търси дупката че нали тока течал.... Та сега темата е за дефектнотоковите защити в домашни условия... седя си аз пия си бирата и се чудя кой е този буквоядец който е чувал че има нещо по-екзотично и е решил да се направи на интересен и да си сложи това чудо като не му иде на акъла да дочете ЧЕ дефектнотоковите защити по принцип са направени за даден тип мрежи и се използват в определени случаи. ЧЕ тук в България все още мрежите ниско напрежение са със заземен център и малко се отплесваме от определения случай та ако има пари да ги дава ама първо да помисли и да попрочете за какво точно ще си даде парите пък после като помисли с онова което му е над раменете дали да си сложи дефектнотокова защита или просто автоматичен предпазител.



Тема Re: При нас е весело:)нови [re: Диaн]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано01.09.04 10:16



Това за дупката на кабела - ти му се смееш, ама човека-буквоядец ще провери дали изолацията не е повредена, че тока може да изтече през дупката в грешна посока

Опит за разтлкуване и оправдание на човека




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.