Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:11 01.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Квадрати и киловатинови  
АвторП.П. (Нерегистриран)
Публикувано21.06.04 13:51



Здравейте, чувал съм една приближена сметка за определяне на квадратурата на кабелите според мощноста на консуматора - беше нещо като "квадрат на киловат" или "два киловата на квадрат".
Някой може ли да подскаже? И подвъпрос - при така направената сметка, кабелите не греят, нали!?



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: П.П.]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано25.06.04 17:11



Абе и аз съм чувал това -- " Квадрат за киловат " , но да знаеш не е съвсем коректно!
Има диапазон от мощности и сечения на кабелите за които е горе-долу така , само че за друг диапазон на мощности и сечения не е вярна тази сметка.
Според тази сметка , два пъти по-голямо сечение трябва да може да носи два пъти по-голям ток, а това не е съвсем така.
Ето един пример: меден кабел 25 мм^2 носи 107 А , а 50 мм^2 носи не 214 , а 160 А.

Има значение вида на кабелите и как са положени - на открито и директно в земя , или в тръба.

Но ето ти нещо към което можеш да се придържаш:

Сечение алум. кабел: 4,6,10,16,25,35,50,70,95,120,185
допустим ток(А) съответно: 23,30,41,56,73,91,111,141,171,197,240

Сечение на меден кабел: - същите както при алуминиевия описан по-горе!
Допустим ток съответно: 30,38,53,72,94,118,142,181,220,253,310

Ако искаш сподели конкретната мощност и начина на захранване , дължината на кабела и може да поговорим по-конкретно.
Защото , ако разстоянието е голямо , независимо че кабела ще издържа токовото натоварване може да има по него голям пад на напрежение и тогава се повдига сечението.



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано26.06.04 09:11



Ако ще е нещо за домашна употреба - трябва да знаеш че токовото натоварване го дават в границите 3.5-10 а/мм^2 като 3.5 е за положена ел.инсталация а 10 е за единично голо жило нормално се приема в границите 3.5-5 а/мм^2 и после закръгляш до най-близкия стандартен кабел. Като знаеш че ел.двигателите са много чувствителни на тема напрежение така че ако имаш кабел по-дълъг от 30 метра трябва да направиш и сметка да не оставиш двигателя с напрежение по-ниско от номиналното с около 10% и повече че тогава им се е...ва майката.

ААААААА и най-важното ако смяташ кабел за 3-фазен двигател /или консуматор/ да знаеш че там тока "тече" по 3 жила а не по 4!!! но пък ако се пуска 3-фазен ток а може би ще се ползват и монофазни консуматори внимавай какъв кабел ще си избереш тогава трябва 4-те жила да са с еднакво сечение а не синия ти кабел да е с около 30% по-малък от останалите - това води до 30% по-голямо токово натоварване и от там по-голямо греене.



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано26.06.04 15:52



Не е правилно да смяташ с параметър ток/мм^2!
Това би означавало , че кабел с два пъти по-голямо сечение ще ма два пъти по-голяма токопреносимост.
А това не е така!

Погледни в предишния ми пост , там съм дал стойности за допустими токове и сечения!

Пада на напрежение е пряко свързан със сечението , т.е. два пъти по голямо сечение на кабел ще обуслови два пъти по-малък пад (при една и съща дължина)
Но това изобщо не означава , че в тази зависимост са и допустимите токове за кабелите.

Причината е , че токопреносимостта е свързана до голяма степен освен със сечението и с обиколката.
От обиколката зависи до голяма степен охладителната способност.
А кабел с два пъти по-голямо сечение няма два пъти по-голяма обиколка.
И така например , две жила по 25мм^2 имат доста по голяма токопреносимост от едно жило 50 мм^2!

За трифазния кабел , не е правилно нулевото жило да е с по-малко сечение от фазовите.
Причината е съображения за безопасност при зануляването!
Уреда(устройството, съоражението) което ще захраним и ще занулим , не трябва да е занулен през по-малко сечение от сечението на фазовите проводници, точно от корпусно съединение на тези фазови проводници се предпазваме чрез зануляването.

От доста време концепцията , производството и предписване на кабелите са с кабели с еднакви жила , т.е. 4*6 , 4*10 и ... т.н.!



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано26.06.04 22:10



Аре да не задълбаваме а?? казах че това са груби сметки за "домашно ползване" което ще определи горна граница на сечението от 4 мм^2 при положение че по стандарт контактите не трябва да ти са на сечение по-малко от 2.5 мм^2 и консумация на контакт не повече от 16 ампера. Така че данните които цитираш са наистина вярни НО за големите сечения не ми се изпада в подробности но например за гумираните ШКПТ токовата плътност трябва да е по-ниска че да не греят толкова /ти се сети защо/.
А колкото до това за еднаквостта на жилата трябва да те разочаровам просто такива се продават по магазините например 3х6+4 или 3х10+6 да не говорим за силовите кабели които ти цитираш /уточнявам за напрежение до 1000 волта/ при тях по принцип нулата е с около 30% по-тънка ако се сетиш за малко формулки от даскалото ще се сетиш за обосновката че при симетричен товар ток по жилото не тече а при еднофазна късо или при губене на фаза... а бе сети се.



Тема ето ти един линк:нови [re: П.П.]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано28.06.04 14:56





SIERRA 1.8 Ghia, CVH


Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано29.06.04 00:45



Това за симетричния товар и тока през нулата няма защо да го повтаряш!
Аз го споменах подробно в предишния си пост.
Независимо , че тока през нулевия проводник е ...... и т.н. няма да ти повтарям едно и също нещо два пъти!

Айде да не се оповаваме на учебниците , за неща които са елементарни!

Казах ти , че работния ток през нулевия проводник не може да бъде аргумент за по-малкото му сечение и това е от съображение за безопасност!

Ако пък толкова държиш да цитираме учебници , ето:

Отвори си правилниците за безопасност и за техническа експлоатация / знам че напоследък доста ги четеш/ и се позанимавай с по-подробно прочитане и заучаване на всичко което е свързано със зануляването!

След , като направиш това - ще срещнеш много ясно изречението което в момента не можеш да разбереш и оспорваш , а именно:

" Когато се извършва зануляване , занулителното жило не може да бъде с по-малко сечение от фазовото /фазовите/!"

И това е правило , което не е за коментар , а за изпълнение!
Коментара е излишен!

А най смешния аргумент може да бъде - "Какво се продава на пазара"
Ами на пазара се продава и дрога!
Продава се и оръжие!
Продават се и жени!

Имай предвид , че до преди 10-ина години това правило за еднаквостта на жилата не съществуваше!
Така , че не се учудвай че се продават такива кабели на пазара и че още се произвеждат.
Та някъде още влакове взривяват от втората световна война! :))))))
Защо по-скоро не ти прави впечатление , че много по - често виждаме в магазина кабели с 4 еднакви жила?
А не ти ли прави впечатление , че много често започнаха и да се използват?

А това дали говорим за 2.5 , или 25 мм^2 , най добре е когато се разгледат принципно нещата и се уточнят физичните зависимости.
Защо да правим някакво приближение за 2.5 мм^2 , което няма да важи за 50 мм^2 ???
Ами просто има зависимости и стойности които са точни за всяко сечение , защо трябва да се правят некорекни приближения , които граничат с техническа неграмотност?

Хайде , нека говорим за сеченията които ти предлагаш / за малките/.
Ами че 4 мм^2 е 1.6 пъти по-голямо сечение от 2.5 мм^2.
Да не би и допустимия работен ток за двете сечения да е в същото съотношение?
Ами не е!

Съгласен съм , че ако ще смятаме грубо може и да си премълча тези забележки!

Обаче аз не си спомням човека , който отвори темата и се нуждаеше от съвет , да е казал че става въпрос за контакт, или за домашна инсталация!
Аз останах с впечатление , че въпроса беше поставен в по-професионален аспект!



Тема теория и практика...нови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано29.06.04 19:31



Е тук пак се почна с теоретичните разработки на някаква тема.

Е не си прав!! не си прав по една много крива причина цитирам:
"Хайде , нека говорим за сеченията които ти предлагаш / за малките/.
Ами че 4 мм^2 е 1.6 пъти по-голямо сечение от 2.5 мм^2.
Да не би и допустимия работен ток за двете сечения да е в същото съотношение?
Ами не е!"

Е тук ти грешиш и то много яко аз казах по-горе че токовото натоварване е в границите от 3.5 до 10 а/мм^2 като 10 е за ГОЛИ проводници във въздушна среда а 3.5 е за изолирани скрити в мазилка. Е ако нищо не ти говори по какво се определя токовото натоварване- е това е допустимата температура на изолацията и за загряването на проводника за това трябваше да се заядеш а не за един куп правилници защото ако проводника ти 1.5 мм^2 е със изолация клас F а този дето е 4 мм^2 е с изолация клас А трябва да знаеш че тънкия можеш го натовари повече от дебелия.


Да чета правилници но аз казвам каква е реалната ситуация а не да се получи така че човека да гледа един кабел и да се чуди "а бе в книгите пише че няма такова животно" вече ако се е набутал и е купил такъв кабел какво да го прави да го изхвърли ли? пък и ако беше за нещо по-сериозно т.е. щеше да става въпрос за повече пари и човека би предпочел да си плати на някой дето да му каже точно какво му трябва в случая. И моля те недей да теоретизираш просто на практика колкото и да не ти харесва горните описани от мен ситуации съществуват.



Тема На въпроса... [re: Диaн]  
АвторП.П (Нерегистриран)
Публикувано30.06.04 10:59



Благодаря за отговорите, ама май малко се поотплеснахте.
Интересуваше ме сметката за каблеи до 6 мм^2. Правя си инсталацията в къщи и се чудя какви предпазители да сложа. Теоритичните сметки ги знам, но ме мързи да смятам, а и не знам "ро" на меддта :-). Трябва да ровя по книжки и става дебело...всичко е по кашоните. Инсталацията е монофазна.
Ще преформулирам въпроса:
Колко е номиналния ток по едножичен меден проводник със сечение 4 мм^2,
тока по мостов кабел съответно 2х2.5 и 2х4 мм^2, и тока по многожичен кабел 6 мм^2 ?
Под "номинален" разбирам тока, при които няма да ми се запали изолацията или да изгори кабела.



Тема Какво дожовяхме да чуем!:))нови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 17:27



Виж сега , когато говорим и сравняваме различни сечения , писах в поста си че е коректно да ги правим за еднакви по вид кабели и работещи в еднакви сечения!
Ами това се подразбира и е елементарно!
Ами такъв е подхода когато анализираш и сравняваш!
Защо започваш да носиш вода от девет дерета и да ми сравняваш голи проводници със изолирани или пък положени на открито и положени в стена?
Само защото посочих някои от грешките ти ?

Хайде да опростим нещата , за да излезе кой крив , кой прав!

Според твоята логока кабел от един и същ тип и работещ в едни исъщи условия със сечение 50 мм^2 ще издържа два пъти по-голям ток от този който е 25 мм^2.
Нали това кзваш?
Ами не знам дали усещаш грешката си , но тя е голяма!

Това за 4мм^2 клас А и 1.5 мм^2 клас F - ами смешно е , не е така!
Клас А издържа по-малка температура от клас F , обаче кабела 4 мм^2 ще достигне тази температура при доста по-голям ток - близо два пъти!
Температурата зависи освен от тока и способността на кабела да се охлажда и от съпротивлението на проводника!

Може би там където си го прочел това , е пишело не токово натоварване , а токово натоварване / мм^2 !

Твоите разсъждения за нулевото жило нямат нищо общо с истината!
Когато занулиш някакъв уред , изобщо не смятай допустима температура на изолацията и т.н.
Там трябва да задейства защитата преди да се установят разни термични режими!

Това във правилника за еднаквостта на сеченията си има своята техническа аргументация!

Представи си един уред - трифазен калорифер!
Става корпусно съединение на една от фазите , калорифера е занулен!
Нека фазата да е 4 мм^2 , а нулата - 2.5мм^2.
Няма проблем , изгаря предпазител и всичко е наред!
По какво се различава полужението , ако и нулата е 4мм^2?
Ами много просто - потенциала на корпуса спрямо земя за времето от момента на пробива до задействането на предпазителя е различен!
Можеш ли да се досетиш кога е по-голям?
Има и друго, което подсилва казаното , но то е свурзано с импулсния коефоциент и не смятам да го разтягаме повече!

Приятно си бъбрим в ICQ , но отдавна не сме се засичали , напоследък рядко ми остава време , иначе темета можехме да я разнищим из основи!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.