Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:28 22.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Квадрати и киловати  
АвторП.П. (Нерегистриран)
Публикувано21.06.04 13:51



Здравейте, чувал съм една приближена сметка за определяне на квадратурата на кабелите според мощноста на консуматора - беше нещо като "квадрат на киловат" или "два киловата на квадрат".
Някой може ли да подскаже? И подвъпрос - при така направената сметка, кабелите не греят, нали!?



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: П.П.]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано25.06.04 17:11



Абе и аз съм чувал това -- " Квадрат за киловат " , но да знаеш не е съвсем коректно!
Има диапазон от мощности и сечения на кабелите за които е горе-долу така , само че за друг диапазон на мощности и сечения не е вярна тази сметка.
Според тази сметка , два пъти по-голямо сечение трябва да може да носи два пъти по-голям ток, а това не е съвсем така.
Ето един пример: меден кабел 25 мм^2 носи 107 А , а 50 мм^2 носи не 214 , а 160 А.

Има значение вида на кабелите и как са положени - на открито и директно в земя , или в тръба.

Но ето ти нещо към което можеш да се придържаш:

Сечение алум. кабел: 4,6,10,16,25,35,50,70,95,120,185
допустим ток(А) съответно: 23,30,41,56,73,91,111,141,171,197,240

Сечение на меден кабел: - същите както при алуминиевия описан по-горе!
Допустим ток съответно: 30,38,53,72,94,118,142,181,220,253,310

Ако искаш сподели конкретната мощност и начина на захранване , дължината на кабела и може да поговорим по-конкретно.
Защото , ако разстоянието е голямо , независимо че кабела ще издържа токовото натоварване може да има по него голям пад на напрежение и тогава се повдига сечението.



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано26.06.04 09:11



Ако ще е нещо за домашна употреба - трябва да знаеш че токовото натоварване го дават в границите 3.5-10 а/мм^2 като 3.5 е за положена ел.инсталация а 10 е за единично голо жило нормално се приема в границите 3.5-5 а/мм^2 и после закръгляш до най-близкия стандартен кабел. Като знаеш че ел.двигателите са много чувствителни на тема напрежение така че ако имаш кабел по-дълъг от 30 метра трябва да направиш и сметка да не оставиш двигателя с напрежение по-ниско от номиналното с около 10% и повече че тогава им се е...ва майката.

ААААААА и най-важното ако смяташ кабел за 3-фазен двигател /или консуматор/ да знаеш че там тока "тече" по 3 жила а не по 4!!! но пък ако се пуска 3-фазен ток а може би ще се ползват и монофазни консуматори внимавай какъв кабел ще си избереш тогава трябва 4-те жила да са с еднакво сечение а не синия ти кабел да е с около 30% по-малък от останалите - това води до 30% по-голямо токово натоварване и от там по-голямо греене.



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано26.06.04 15:52



Не е правилно да смяташ с параметър ток/мм^2!
Това би означавало , че кабел с два пъти по-голямо сечение ще ма два пъти по-голяма токопреносимост.
А това не е така!

Погледни в предишния ми пост , там съм дал стойности за допустими токове и сечения!

Пада на напрежение е пряко свързан със сечението , т.е. два пъти по голямо сечение на кабел ще обуслови два пъти по-малък пад (при една и съща дължина)
Но това изобщо не означава , че в тази зависимост са и допустимите токове за кабелите.

Причината е , че токопреносимостта е свързана до голяма степен освен със сечението и с обиколката.
От обиколката зависи до голяма степен охладителната способност.
А кабел с два пъти по-голямо сечение няма два пъти по-голяма обиколка.
И така например , две жила по 25мм^2 имат доста по голяма токопреносимост от едно жило 50 мм^2!

За трифазния кабел , не е правилно нулевото жило да е с по-малко сечение от фазовите.
Причината е съображения за безопасност при зануляването!
Уреда(устройството, съоражението) което ще захраним и ще занулим , не трябва да е занулен през по-малко сечение от сечението на фазовите проводници, точно от корпусно съединение на тези фазови проводници се предпазваме чрез зануляването.

От доста време концепцията , производството и предписване на кабелите са с кабели с еднакви жила , т.е. 4*6 , 4*10 и ... т.н.!



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано26.06.04 22:10



Аре да не задълбаваме а?? казах че това са груби сметки за "домашно ползване" което ще определи горна граница на сечението от 4 мм^2 при положение че по стандарт контактите не трябва да ти са на сечение по-малко от 2.5 мм^2 и консумация на контакт не повече от 16 ампера. Така че данните които цитираш са наистина вярни НО за големите сечения не ми се изпада в подробности но например за гумираните ШКПТ токовата плътност трябва да е по-ниска че да не греят толкова /ти се сети защо/.
А колкото до това за еднаквостта на жилата трябва да те разочаровам просто такива се продават по магазините например 3х6+4 или 3х10+6 да не говорим за силовите кабели които ти цитираш /уточнявам за напрежение до 1000 волта/ при тях по принцип нулата е с около 30% по-тънка ако се сетиш за малко формулки от даскалото ще се сетиш за обосновката че при симетричен товар ток по жилото не тече а при еднофазна късо или при губене на фаза... а бе сети се.



Тема ето ти един линк:нови [re: П.П.]  
Автор Щ-3O4 (Щука)
Публикувано28.06.04 14:56





SIERRA 1.8 Ghia, CVH


Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано29.06.04 00:45



Това за симетричния товар и тока през нулата няма защо да го повтаряш!
Аз го споменах подробно в предишния си пост.
Независимо , че тока през нулевия проводник е ...... и т.н. няма да ти повтарям едно и също нещо два пъти!

Айде да не се оповаваме на учебниците , за неща които са елементарни!

Казах ти , че работния ток през нулевия проводник не може да бъде аргумент за по-малкото му сечение и това е от съображение за безопасност!

Ако пък толкова държиш да цитираме учебници , ето:

Отвори си правилниците за безопасност и за техническа експлоатация / знам че напоследък доста ги четеш/ и се позанимавай с по-подробно прочитане и заучаване на всичко което е свързано със зануляването!

След , като направиш това - ще срещнеш много ясно изречението което в момента не можеш да разбереш и оспорваш , а именно:

" Когато се извършва зануляване , занулителното жило не може да бъде с по-малко сечение от фазовото /фазовите/!"

И това е правило , което не е за коментар , а за изпълнение!
Коментара е излишен!

А най смешния аргумент може да бъде - "Какво се продава на пазара"
Ами на пазара се продава и дрога!
Продава се и оръжие!
Продават се и жени!

Имай предвид , че до преди 10-ина години това правило за еднаквостта на жилата не съществуваше!
Така , че не се учудвай че се продават такива кабели на пазара и че още се произвеждат.
Та някъде още влакове взривяват от втората световна война! :))))))
Защо по-скоро не ти прави впечатление , че много по - често виждаме в магазина кабели с 4 еднакви жила?
А не ти ли прави впечатление , че много често започнаха и да се използват?

А това дали говорим за 2.5 , или 25 мм^2 , най добре е когато се разгледат принципно нещата и се уточнят физичните зависимости.
Защо да правим някакво приближение за 2.5 мм^2 , което няма да важи за 50 мм^2 ???
Ами просто има зависимости и стойности които са точни за всяко сечение , защо трябва да се правят некорекни приближения , които граничат с техническа неграмотност?

Хайде , нека говорим за сеченията които ти предлагаш / за малките/.
Ами че 4 мм^2 е 1.6 пъти по-голямо сечение от 2.5 мм^2.
Да не би и допустимия работен ток за двете сечения да е в същото съотношение?
Ами не е!

Съгласен съм , че ако ще смятаме грубо може и да си премълча тези забележки!

Обаче аз не си спомням човека , който отвори темата и се нуждаеше от съвет , да е казал че става въпрос за контакт, или за домашна инсталация!
Аз останах с впечатление , че въпроса беше поставен в по-професионален аспект!



Тема теория и практика...нови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано29.06.04 19:31



Е тук пак се почна с теоретичните разработки на някаква тема.

Е не си прав!! не си прав по една много крива причина цитирам:
"Хайде , нека говорим за сеченията които ти предлагаш / за малките/.
Ами че 4 мм^2 е 1.6 пъти по-голямо сечение от 2.5 мм^2.
Да не би и допустимия работен ток за двете сечения да е в същото съотношение?
Ами не е!"

Е тук ти грешиш и то много яко аз казах по-горе че токовото натоварване е в границите от 3.5 до 10 а/мм^2 като 10 е за ГОЛИ проводници във въздушна среда а 3.5 е за изолирани скрити в мазилка. Е ако нищо не ти говори по какво се определя токовото натоварване- е това е допустимата температура на изолацията и за загряването на проводника за това трябваше да се заядеш а не за един куп правилници защото ако проводника ти 1.5 мм^2 е със изолация клас F а този дето е 4 мм^2 е с изолация клас А трябва да знаеш че тънкия можеш го натовари повече от дебелия.


Да чета правилници но аз казвам каква е реалната ситуация а не да се получи така че човека да гледа един кабел и да се чуди "а бе в книгите пише че няма такова животно" вече ако се е набутал и е купил такъв кабел какво да го прави да го изхвърли ли? пък и ако беше за нещо по-сериозно т.е. щеше да става въпрос за повече пари и човека би предпочел да си плати на някой дето да му каже точно какво му трябва в случая. И моля те недей да теоретизираш просто на практика колкото и да не ти харесва горните описани от мен ситуации съществуват.



Тема На въпроса...нови [re: Диaн]  
АвторП.П (Нерегистриран)
Публикувано30.06.04 10:59



Благодаря за отговорите, ама май малко се поотплеснахте.
Интересуваше ме сметката за каблеи до 6 мм^2. Правя си инсталацията в къщи и се чудя какви предпазители да сложа. Теоритичните сметки ги знам, но ме мързи да смятам, а и не знам "ро" на меддта :-). Трябва да ровя по книжки и става дебело...всичко е по кашоните. Инсталацията е монофазна.
Ще преформулирам въпроса:
Колко е номиналния ток по едножичен меден проводник със сечение 4 мм^2,
тока по мостов кабел съответно 2х2.5 и 2х4 мм^2, и тока по многожичен кабел 6 мм^2 ?
Под "номинален" разбирам тока, при които няма да ми се запали изолацията или да изгори кабела.



Тема Какво дожовяхме да чуем!:))нови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 17:27



Виж сега , когато говорим и сравняваме различни сечения , писах в поста си че е коректно да ги правим за еднакви по вид кабели и работещи в еднакви сечения!
Ами това се подразбира и е елементарно!
Ами такъв е подхода когато анализираш и сравняваш!
Защо започваш да носиш вода от девет дерета и да ми сравняваш голи проводници със изолирани или пък положени на открито и положени в стена?
Само защото посочих някои от грешките ти ?

Хайде да опростим нещата , за да излезе кой крив , кой прав!

Според твоята логока кабел от един и същ тип и работещ в едни исъщи условия със сечение 50 мм^2 ще издържа два пъти по-голям ток от този който е 25 мм^2.
Нали това кзваш?
Ами не знам дали усещаш грешката си , но тя е голяма!

Това за 4мм^2 клас А и 1.5 мм^2 клас F - ами смешно е , не е така!
Клас А издържа по-малка температура от клас F , обаче кабела 4 мм^2 ще достигне тази температура при доста по-голям ток - близо два пъти!
Температурата зависи освен от тока и способността на кабела да се охлажда и от съпротивлението на проводника!

Може би там където си го прочел това , е пишело не токово натоварване , а токово натоварване / мм^2 !

Твоите разсъждения за нулевото жило нямат нищо общо с истината!
Когато занулиш някакъв уред , изобщо не смятай допустима температура на изолацията и т.н.
Там трябва да задейства защитата преди да се установят разни термични режими!

Това във правилника за еднаквостта на сеченията си има своята техническа аргументация!

Представи си един уред - трифазен калорифер!
Става корпусно съединение на една от фазите , калорифера е занулен!
Нека фазата да е 4 мм^2 , а нулата - 2.5мм^2.
Няма проблем , изгаря предпазител и всичко е наред!
По какво се различава полужението , ако и нулата е 4мм^2?
Ами много просто - потенциала на корпуса спрямо земя за времето от момента на пробива до задействането на предпазителя е различен!
Можеш ли да се досетиш кога е по-голям?
Има и друго, което подсилва казаното , но то е свурзано с импулсния коефоциент и не смятам да го разтягаме повече!

Приятно си бъбрим в ICQ , но отдавна не сме се засичали , напоследък рядко ми остава време , иначе темета можехме да я разнищим из основи!



Тема Re: На въпроса...нови [re: П.П]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 18:23



Не си смятай така предпазителите!

Ако сложиш проводник който носи 200 А , такъв предпазител ли ще си сложиш?
Ами възможно е дори при късо съединение да не може да протече такъв ток!
Това е така , защото съпротивлението (импеданса) на мрежата до твоя апартамент има някаква крайна стойност и тока който ще протече се смята по закона на Ом за цялата верига , т.е. като включиш и импеданса на източника в знаменателя!
А дори и да протече по голям ток , то той най вероятно ще е "недостатъчно" по-голям и предпазителя няма да ти задейства за необходимото време!

Този параметър е импеданс на контура фаза-защитен проводник!
Има си една таблица за допустимия импеданс за съответния предпазител!

Ама по този начин трябва да мериш със специален уред импеданса!
Не ти препоръчвам чак токова да разтягаш нещата , но с този пример искам да ти кажа да не избираш предпазителя по възможностите на кабела.
Кабела трябва да ти е с по-големи или близки възможности от препазителя , който слагаш!

Предпазителя за съответния токов кръг го избирай по това какви консуматори е вероятно да включиш.

За осветлението не слагай повече от 10 - 16 А , защото това е достатъчно!
За бойлера , дори и 4 киловатов да е - сложи 25 А!
За останалите кръгове (контакти) , зависи колко контакта са на един кръг слагай 25 , или максимум 35 А.
За 25А предпазител можеш да навключиш уреди - около 5 киловата , а за 35А - около 7 киловата.

И накрая за главен предпазител сложи 50 А , защото предпазителя , през който си захранен от енергото няма да е повече от 63А!

Ето все пак ще се опитам грубо да ти дам данните за които питаш:

За 1х6 мм^ многожилен - до 55 А.
За 2х2.5 - до 30 А , за 2х4 - до 40 А.

Много зависят тези стойности вида на изолацията , от метода на полагане и други подробности , затова има доста различни допустими стойности.

Можеш спокойно да се придържаш към стойностите които ти дадох , те са с достатъчна за практиката точност.



Тема Re: ето ти един линк:нови [re: Щ-3O4]  
Авторжичkaджия (Нерегистриран)
Публикувано02.07.04 19:34



За домашни условия и да ти е мирна главата, за да няма нагорели кабели умножаваш мощността на консуматора по 2 и получаваш квадратите на кабела.

Набързо: за осветление 1,5 mm2
контакти за телевизори и разни други консуматори до 2 kW - 2,5 mm2
по-големи консуматори - печки, бойлери - 4 мм2
апартаментно табло - минимум 6 мм2



Тема е денови [re: elektromer]  
Автор Диaн (идиот)
Публикувано03.07.04 17:43



Е де човеко не ми се спори за глупости ама все пак за предпазителите си прав само проблема според мен се явява тук
"Ето все пак ще се опитам грубо да ти дам данните за които питаш:

За 1х6 мм^ многожилен - до 55 А.
За 2х2.5 - до 30 А , за 2х4 - до 40 А."

съгласен съм да това са данните ама ако беше прочел малко по-добре щеше да видиш че това са данни съобразени със максималната допустина температура на проводника 60 градуса целзий :) така че ако не искаш да ти греят проводниците погледни какво е писал този с прякор "жичкаджия" - долу-горе киловат на квадрат по груби сметки е несериозно но пък ти дава токово натоварване около 5 А/мм^2 за монофазни консуматори на 220 волта.



Тема Да става каквото ще...нови [re: жичkaджия]  
АвторП.П. (Нерегистриран)
Публикувано05.07.04 13:33



Ами това е, направих я.
Захранването до таблото на апартамента е 6 mm^2 многожичен (ПВА май беше), 4 mm^2 - носещото окабеляване по стаите и 2.5 mm^2 към контактите и осветлението. 4 mm^ за бойлера и печката в кухнята. Това е. Надявам се да нямам проблеми. Още не съм я захранвал и дано нямам хлабава връзка в някоя разпределителна кутия, щото ги гипсирах яко кутиите и са неотваряеми вече :-)

Благодаря за мненията ви!
Поздрави!



Тема Re: е денови [re: Диaн]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано07.07.04 11:43



Абе аз все се опитвам да чета и това което ме съветваш да го прочета, вече съм го прочел.
Ама айде без да се засягаш и ти да прочетеш малко същотот , което ме посъветва!

Винаги се дават допустимите токове при температура на околната среда и температура на кабела , а това е така защото:

Когато протече ток през проводник и този проводник има различно от нула съпротивление (импеданс при ~ ток) , винаги се отделя топлина.
Количеството топлина Q = p*l/s * t , или за 1 секунда Q (1s) = p*l/s.
Между проводника и околната среда започва топлообмен и колкото по-интензивен е той , толкова е по-голямо охлаждането на проводника.
Но това зависи от термичното съпротивление и от температурния градиент м/ду проводника и околната среда.
Термичното съпротивление зависи от вида на изолацията , начина на полагане, материала около проводника и т.н.

Но при всички случаи проводника е по-топъл от околната среда.
Затова той винаго "грее" , и ние трябва да говорим за това колко "грее" , т.е. до каква температура ще достигне.

Когато казваш "не грее" , трябва да знаеш че той си грее , а твой ангажимент си остава да се съобразиш и да определиш до какъв температурен градиент ще достигне проводника спрямо околната среда.

Когато ти се дават някакви стойности за 60 градуса и ти казваш , абе дай да намалим допустимите токове , за да не грее проводника , то той пак ще си грее , но би достигнал не 60 , а 50 градуса да речем.
В заключение искам да то наблегна на факта , че каквито и стойности да препоръчваш проводника ще е по-топъл от околната среда.

Остава да се съобразиш с това до каква температура е нормално да предвиждаш загряването.
По въпроса си има достатъчно литература и аз не смятам да го разтягам повече , но да знаеш че 60 градуса не е много - нито за проводника нито за изолацията.
Освен това при 60 градуса проводника не е на ръба - т.е. по нататъшното загряване от претоварване лесно да достигне недопустими температури.
Има си достатъчен резерв и той се дължи на неоспорим физичен закон.
Топлообмена (охлаждането) на проводника зависи от температурния градиент , т.е. ако околната среда е 30 градуса , то при 90 градуса на проводника се обмена 2пъти пвече топлина ( охлажда се ) от колкото ако проводника е 60 градуса.

Не казвам че трябва да поставяш проводниците в топлинен режим 60 градуса в нормални условия, само че смятането трябва да е в граничните стойности.

Не оспорвам по никакъв начин това което казва жичкаджия , а само го доразвивам.
Не можеш да направиш инсталация и да пишеш на всеки контакт - " еди колко си киловата)
Инсталацията трябва да е така направена , че който и да я ползва , каквото и да включи - да си работи , а когато консумацията е недопустимо голяма самата инсталация да реагира - т.е. да изключи предпазител!

Представи си че изпълняваме препоръката - до 2.5 киловата - 2.5 мм^2.
Пускаме 4 контакта на един токов кръг и започваме да умуваме:
Добре де, това са малко над 10 А , значи и това че трябва да сложим предпазител 16 А?
Ами на 4 контакта е глупаво да сложим 16 А , не мислиш ли?
Добре , ще сложим 25 А.
Ама това означава , че ще може да се включи в един от тези 4-те контакта косуматор 5 киловата и предпазителя няма да изключи.
Ами сега?
Затова трябва да се отиде не в някакви занаядчийски препоръки и практики , а в по-подробен анализ и преглед на допустимите стойности.
Именно тези стойности аз дадох в поста си и от тях е видно , че 2.5 мм^2 може да да издържи ток до 30 А и това не би го повредило при продължителна работа.
От тук следва , че предпазителя 25А е нормален за този токов кръг!



Тема Re:Г-н Диановнови [re: Диaн]  
АвторБopиcлaв (Нерегистриран)
Публикувано19.08.04 15:53



Включвам се малко късно, но се надявам, че ще помогна на хора, които инсталират заземени устройства.
Ако в магазините продават кабели, в които "земята" е с по-малко сечение, това не значи, че е правилно. Бих казал, че е подсъдно. Заземителната жица трябва да има сечение най-малко равно на фазовите. Препоръчително е сечението да е по-голямо (ако се работи с единични жици).
Не е нужно да имаш инженерно образование, за да разбереш, че когато стане късо към земя, тогава токовото натоварване на "земята" се увеличава многократно и ако сечението е малко, жицата ще изгори.
Сечението на "земята" може да е по-малко само в случаи, когато има "нулева" защита, която изключва системата при протичане на ток през "земята".



Тема Re: ето ти един линк:нови [re: жичkaджия]  
АвторfsdvSD (Нерегистриран)
Публикувано19.09.04 14:27



http://www1.y12.doe.gov/scripts/y12/letter.cfm?letter=e





Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: П.П.]  
Автор Miru (eng)
Публикувано20.09.04 17:24



1. Монофазно или трифазно?
2. Мед или алуминий?
3. Каквъв прекъсвач ти пази кабела?
4. По какъв начин е положен кабела?
5. Каква е дължината на кабела?
6. Консуматора нагревател ли е?
7. Какъв тип е кабела
Това са въпросите, които определят сечението, плюс моюността разбира се, и по-точно токът. Най-съществени за стандартния случай са 1,3 и 6 въпрос. Има някаква приблизителна вярност на това твърдение, но по-добре не се ръководи от него, а се консултирай със специалист - щото бая голям процент от пожарите стават заради ел.инсталациите.

В България кризата е в начина на разсъждаване! И при хората и при политиците


Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Miru]  
Авторehnenehn (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 19:39



www.dir.bg



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: ehnenehn]  
Авторnetnetyet (Нерегистриран)
Публикувано24.09.04 19:41



www.dir.bg



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: П.П.]  
АвторPoбepт Бoн (Нерегистриран)
Публикувано28.10.04 06:04



За 380 волта, 3 фази важи правилото

Киловатите делено на 2 дава квадратите на проводника
Киловатите умножени по 2 дава размера на предпазителя.

Така учеше Роберт Бон.

Някой знае ли го?



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: П.П.]  
Автор neoneon (непознат )
Публикувано27.01.07 15:57



С какъв кабел трябва да се эахрани консуматор с ел.нагреватели с мощност 40 киловата? 4 по колко?

Редактирано от neoneon на 27.01.07 16:06.



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: neoneon]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано27.01.07 18:29



10 квадрата мед,за 380 волта.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: neoneon]  
Автор neoneon (непознат )
Публикувано27.01.07 18:49



как се иэчислява



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Xoлдън]  
Авторpaco (Нерегистриран)
Публикувано27.01.07 19:01



kak го иэчисли



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: paco]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано27.01.07 21:32



Елементарно Уотсън.Законите на електротехниката са валидни за всички.Има и справочници.


Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: neoneon]  
Авторzmiori (Нерегистриран)
Публикувано28.01.07 01:06



ако питаш мен слагай 5*10 или16/каквото там имаш под ръка/ и ДТЗ



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: neoneon]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано28.01.07 08:41



I=S/U
Това е за монофазна верига,където I е тока в ампери, U е напрежението във волта,а S е мощността във ватове.1 киловат е = на 1000 вата.
За трифазна верига:
I=S/U*1.73
U e линейното напрежение т.е. 380 волта за битовата мрежа в BG.
В общи линии се смятат по 5-6 ампера на квадратен милиметър меден проводник за битова инсталация.
По вече инфо




Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: neoneon]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано29.01.07 15:32






Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Xoлдън]  
Авторkikoss (Нерегистриран)
Публикувано01.02.07 19:40



Холдън сметни ми за 250метра разтояние колко квадрата кабел ми е необходим за 12 киловата за две къщи впрочем вили



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: kikoss]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано01.02.07 21:16



Аз пуснах софтуера ,ама няма кой да гледа




Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Xoлдън]  
Авторkikoss (Нерегистриран)
Публикувано03.02.07 18:01



Е Холдън за две цифри ме караш да инсталирам цяла програма благодаря ти но не смятам да проектирам . Така че ще питам другаде за това са тези форуми да си помагаме.



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: kikoss]  
Автор Xoлдън (нормално уморен)
Публикувано03.02.07 21:54



Ега ти мързела.Аз да ти смятам.Програмката е много лека.Не че не мога да ти го сметна ,ама си размърдай гъза.




Избийте баламите и тарикатите ще умрат сами.

Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Xoлдън]  
Авторkikoss (Нерегистриран)
Публикувано04.02.07 13:13



Холдън чесно тъп съм и не мога да си го сметна



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: Xoлдън]  
Автор hristo_hristo (непознат )
Публикувано03.08.17 13:34



No Host matches server name www.schneiderelectric.bg



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: elektromer]  
Автор hristo_hristo (непознат )
Публикувано03.08.17 14:10



Моля, ако не Ви досаждам, изпратете ми таблица с диаметрите/сечения на СТОПЯЕМАТА ЖИЧКА за "витлови предпазители". Те са евтини, надеждни и още на са за изхвърляне. Когато тех. грамотно се поправят вършат добра работа по защита на ел. инсталацията.
А втоматичните след едно или няколко изключвания се повреждат непоправимо и те пращат в магазина за нов. Иначе заводите дето ги произвежда трябва да спрат да работят. А иначе не са лоши. Поздрави.
xx48@mail.ru



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: hristo_hristo]  
Автор hidrazin4o (стар клубар)
Публикувано03.08.17 15:25



Ти какво си пил бре?



Тема Re: Квадрати и киловатинови [re: hristo_hristo]  
Автор Quai dOrsay ()
Публикувано05.08.17 12:10



Пич, дай си първо сметка, че си разровил тема от 2004 година, това е преди 13 години!
Нормално е някои от линковете, дадени тогава, и валидни към момента, сега да не са актуални и да не работят.
А и тези идеи да поправяш стопяеми предпазители, също не бих приветствал. Като толкова ги харесваш, или просто ползваш такива в стара инсталация - купуваш си нови патрони и ги заменяш с тях.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.