Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:02 24.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Клеми за разклонителни кутии  
АвторBaльo (Нерегистриран)
Публикувано20.05.04 14:12



Трябва да подменя ел. инсталацията в една стара къща на село. Не съм го правил това досега, но ще се справя, ясно ми е.
Учудва ме едно - всеки ме съветва връзките в разклонителните кутии да ги правя, като заголя проводниците, усуча ги здраво и отгоре изолирбанд. Така било най-надеждно и така се правело. Класическите лустер клеми били ненадеждни, контактът бил само в една точка; преди време имало едни кръгли порцеланови клеми, но и те били боклук.
Този номер с усукването може и да е надежден, но ми изглежда доста примитивен.
Някой може ли да даде съвет какво използват в по-развитите страни? Да кажем - в Германия? Не може да не използват някоя надеждна и бързо инсталираща се клема. И дали нещо такова може да се намери у нас?



Тема Re: Клеми за разклонителни кутиинови [re: Baльo]  
Автор peshak ()
Публикувано21.05.04 00:24



Вярно е, така се прави...има по-надеждни начини, но са скъпи и бавни.просто направи спайките по-големи и стягай здраво, след това изолирай плътно (опъвай изолирбанда, като се разтегне леко - прилепва плътно). Няма да мръднат десетилетия. По принцип важни са площта на контакт между проводниците, добър контакт и плътна изолация за да не се окисляват лесно...
На "запад" се слагат калаени кабелни обувчици (тръбички, кото се пресоват върху заголения кабел). Та пресичката за тези обувчици е над 100 кинта (като гледах такава последно...заедно със резачка и забелвачка)...май по към 200 кинта клонеше цената ;)...
Ако ти се играе може да запоиш кабелите...ама наистина трябва да ти се играе...доста :)

Любимият ми звук е: Ъ?!?


Тема Re: Клеми за разклонителни кутиинови [re: peshak]  
Автор FireWall (изгарящ)
Публикувано21.05.04 09:02



не си прав

на запад хората го правят с това:



цена за 1 бр. около 30 стотинки.

Това са принципите ми. Ако не ви харесват, имам и други.

Граучо Маркс


Тема Re: Клеми за разклонителни кутиинови [re: Baльo]  
Авторeng.Georgiev (Нерегистриран)
Публикувано21.05.04 11:59



Това за което говори FireWall е хубаво, но неразглобяемо и ще ти струва доста повече от 1 ролка изолирбанд . Съветвам те да ползваш класическия метод - достатъчно надежден на практика нищо , че е примитивен .
Иначе можеш да ползваш болче, шайби, гайка и изолация отгоре.



Тема Re: Клеми за разклонителни кутиинови [re: eng.Georgiev]  
Автор FireWall (изгарящ)
Публикувано21.05.04 15:15



инж. Георгиев:
1. Защо ви трябва връзка в разклонителна кутия да е разглобяема, според мен един път като се направи не се бута повече, а според вас?
2. Разглобяемо е, затова има вид на крилчата гайка-> завива се, отвива се.
3. Ако ви е нужно да проверите за фаза с фазомер има специален отвор за това от горната страна.

Поздрави инж. FireWall
просто се бъзикам, нищо лично....

Това са принципите ми. Ако не ви харесват, имам и други.

Граучо Маркс


Тема Re: Клеми за разклонителни кутиинови [re: FireWall]  
Автор peshak ()
Публикувано04.06.04 14:02



Това дето си го показал, също е спайка - само че не е с изолирбанд отгоре а със капачка. Единственното предимство което виждам е че се работи по-бързо, но за една къща не е толкова фатално...а и аз на картинки верра немам



Тема Re: Клеми за разклонителни кутиинови [re: Baльo]  
АвторVan (Нерегистриран)
Публикувано07.06.04 12:20



Suchi i hich da ne ti dreme. Ne se zanimavaj s gluposti. Samo gledaj da e stegnato. I za zapadni porychki pak taka se pravi ...




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.