Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:12 26.09.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема cos(FI)нови  
Авторenergy_ (Нерегистриран)
Публикувано13.04.04 10:51



Zdraveite hora!!!
Interesuva me dali niakoi znae zashto v energo sistemata na BG se poddurza cosFI<1



Тема Re: cos(FI)нови [re: energy_]  
Автор Dafna (притеснителна)
Публикувано13.04.04 14:48







Тема :)))нови [re: energy_]  
Автор dian_dimitrov (пристрастен)
Публикувано13.04.04 23:12



По едно време се опитах да го докарам над единица ама ми писаха 2-ка. Та да си дойдем на думата ако говориш защо е препоръчително да се поддържа под 1 индуктивно а не под 1 капацитивно това е защото при индуктивния товар генераторите се "държат" в синхронната скорост докато при капацитивен товар ел.полето от статора започва да се движи преди това на котвата и е много вероятно генератора да излезе от синхронизъм. Пък и при индуктивен товар генератора се управлява много по-лесно.



Тема Re: :)))нови [re: dian_dimitrov]  
Авторdvoikata (Нерегистриран)
Публикувано14.04.04 00:21



Izviniavai brato ama ti pisha pak 2-ka!!!



Тема Re: :)))нови [re: dvoikata]  
Автор dian_dimitrov (идиот)
Публикувано14.04.04 16:35



Ми като си толкова сигурен обясни на човека. Поне на мен това са ми обяснявали това казвам пропуснал само по-леката комутация на апаратурата спрямо капацитивния товар само не се измъквай с големия капацитет на ел. преносната мрежа.

Редактирано от dian_dimitrov на 14.04.04 16:37.



Тема така е!нови [re: energy_]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.04.04 16:52



Ами ти знаеш, че cos(fi) може да е най много 1, т.е. cos(fi)<=1 .
Но cos(fi)=1 при чисто активен товар.
Стремежа е да се поддържа максимален cos(fi) , но това на практика не става!
Големите консуматори даже ги санкционират, когато имат лош косинус!
Така или иначе реактивните товари съществуват и те определят псдането на косинуса под единица!
Не само индуктивност и капацитет променят (влошават) косинуса.
Всеки консуматор, който консумира несинусоидален ток влошава косинуса, тъй като всички хармоници освен основния(50 херца) обуславят наличието на реактивна енергия!
На практика е невъзможно да се поддържа косинус = 1 в електроразпределителната мрежа.
За да стане това, към всеки консуматор(абонат) трябва да има на входа компенсиращо устройство и то динамично (да се саморегулира в зависимост от характера на товара.
Ако на един източник на захранване ( електроцентрала , подстанция или трафопост) решим да направим компенсация -- няма проблем.
Така ще поддържаме косинус(фи) на съответното съоражение - т.е. косинус от ъгъла м/ду тока и напрежението на електроцентралата, подстанцията или трафопоста ще се поддържа единица или по - точно близък до единица.
Това обаче не значи, че изходящите електропроводи или мрежи ще имат този "хубав" косинус. При тях полужението ще си остане същото!

Така, че не енергото в БГ не умишлено поддържа косинус фи по-малък от единица, а енергото не смогва да компенсира всички и всичко закачено по техните мрежи ,за да стане косинус(фи) равен, или много близък до единица!

Когато говорим за косинус(фи) , трябва да говорим за конкретното място , защото косинус(фи) е различен в различните точки от електроенергийната система!

Не вярвам полужението в другите страни да е много по-различно!
Е вярно, там сигурно е малко по-добре!
Чувал съм, че в някои страни за да получи разрешение един ел.домакински уред да се продава на пазара трябва да отговаря на някои условия.
Едно от тях е да консумира синусоидален ток, за да не се "замърсява"
мрежата , което също подобрява косинус(фи) на широкоизползваните вече импулсни захранвания, регулатори и т.н.
Може и някъде да има и изискване директно за косинус (фи), ама не съм сигурен!
Може би на много места в електроразпределителните мрежи присъстват кондензаторни батерии и съответното управление.

Ама това изобщо не означава, че при тях косинус (фи) е единица!



Тема Re: абе ...нови [re: elektromer]  
Авторcинyc (Нерегистриран)
Публикувано14.04.04 17:02



Май нещо съм чувал, че товара трябва да е леко индуктивен, защото иначе електроцентралите не работели добре!
Ама не съм много сигурен в това, но все пак ми се струва че е така!



Тема Re: абе ...нови [re: cинyc]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.04.04 17:25



Нямам против , може и така да е!
Може да си има специфика за някои видове генератори и тяхното управление!
Аз също не съм много сигурен за това дали трябва за тях тока да има активно индуктивен характер, или не!
Ама косинус(фи) не е единен параметър за електроенергийната система.
В различни точки на системата косинус от Фи е различен и то много различен!
Ако някои съоражения от системата изискват някакъв "индуктивен" характер на тока - добре!
Ама останалата част от системата, която е много по-голяма -- там колкото е по голям косинус от фи - толкова по - добре!
Защото реактивната мощност не върши работа, основната част от потребителите не я заплащат , а пък тя "вреди на системата"!
Реактивната енергия циркулира м/ду източника и консуматора и по този начин натоварва токово системата. От там се увеличават активните загуби, защото ток през проводник - отделена топлина.



Тема Re: абе ...нови [re: cинyc]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано14.04.04 17:35



Не знам, може и така да е!
Само, че това е само една част от електроенергийната система.
А косинус от (фи) е много различен в различните точки (клонове) от системата.
Косинус(фи) е критерий за реактивната енергия и колкото косинуса е по-малък, толкова по-голяма част от общата енергия е реактивна!
А реактивната енергия е "вредна" за електропреносните съоражения.
Тази енергия само циркулира м/ду източника и консуматора!
По този начин, без да има никаква полза от нея , тя натоварва "токово" системата.
А нали знаеш: ток през реален проводник - отделяне на топлина и от там се повишават загубите на активна енергия. За циркулирането на тази реактивна енергия се изразходва активна!



Тема Re: cos(FI) [re: energy_]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано14.04.04 20:41



Ako ima6 idei kak da se poddarja cos>1, vzemi da gi spodeli6...?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.