Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:58 28.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови  
Автор xyz11 (непознат )
Публикувано18.12.03 11:00



е



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: xyz11]  
Автордoбpoжeлaтeл (Нерегистриран)
Публикувано19.12.03 19:06



Какъв водопровод имаш напредвид,за мръсната вода или за чистата вода
Ако е за тази дето ти отводнява кенефа, да знаеш че ще се запуши и ще замирише, а ако е за чистата вода, налягането може и да не стигне до комшията ти над тебе.
И в двата случая енергията която ще произведеш няма да ти стигне да си извадиш гемиите от блатото.



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: xyz11]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано21.12.03 00:52



Да, това е нещо относително ново, т.е. от скоро се говори и се правят такива ВЕЦ-ове у нас. От скоро имам предвид - от 7,8 години.
Те се слагат на питейната вода, затова генераторите са специални.
Специални са от гледна точка на санитарно-хигиенната си конструкция.
Турбините са им такива, че да няма възможност да замърсят по някакъв начин питейната вода.
Обикновено става въпрос при сметките за кинетичната енергия на водата, която преминава през водопровода за единица време, т.е. m*v*v/2 , където m е дебита в секунда.
А при класическите ВЕЦ- ове сметките се базират на потенциалната енергия на водата, като във формулата m*g*h , за m се взема дебита в секунда.
По принцип на действие, тези ВЕЦ-ове са едни и същи. Конструктивно и концепционално - също няма причина да се различават.
До сега само връзкари и "братовчеди" са осъществили такова нещо и печелят от това.
Представи си -- отиваш в местното В и К и официално подаваш молба с твоите намерения -- да направиш ВЕЦ на водопровод.
Какъв си мислиш , че ще е резултата
Да си чул , или прочел официалния начин, процедура по която можеш да осъществиш това?
И това винаги е така, когато нещо по принцип е възможно , ама не за всеки!
Нищо ново не ти казвам, та нали с почти всичко е така!
Специално за ВЕЦ- ове на водопроводи , това в момента е абсолютно шуробадженашка история.
Нормалната и пазарната логика е такава, че такива ВЕЦ - ове трябва да си бъдат на В и К и да работят за тях!
А това е така, защото инфраструктурата от която се извлича енергия чрез ВЕЦ е построена от В и К и това са си техни съоражения.
Освен това, че някой на готово ще печели чрез ВЕЦ, как тогава отговорността за чистотата на водата да я носят В и К, пък някой да си има ВЕЦ във питейния водопровод?
И най смешното -- В повечето случаи, В и К качват водата с помпи до някакви резервоари, а от тях тръгват напорните водопроводи за квартала, града.
При движението си надолу, от водата може да бъде извлечена енергия.
Кой ще извлича тази енергия?
Та нали тази енергия е част от похарчената от В и К енергия, за качването на водата с помпи?
Обаче има и друга гледна точка -- е, след като В и К не използва (извлича) тази енергия, защо да отива напразно?
Така е , защото В и К се управлява по този безстопанствен начин. Айде да стане Частно дружество, пък да видим: Ще може ли някой да използва енергия, която това дружество е вложило, похарчило, платило?
Засега само в София има някаква приватизация. Не мисля че там има такива ВЕЦ-ове.



Тема инфонови [re: xyz11]  
Авторabc (Нерегистриран)
Публикувано22.12.03 17:39



Знам някои данни за ВЕЦ в действие.

Инсталирана мощност 85 кв
Използваема ~60 кв
20% собственост на ВИК
100 000 лв заем 5 г лихва 6%
Турбина Банки - самоделка
Генератор - асинхронен двигател

Изизскват се пълен комплект документи, но не съм чувал за някакви специални санитарни изисквания.


Късмет:)))



Тема Re: инфонови [re: abc]  
Авторdeepdiver (Нерегистриран)
Публикувано22.12.03 19:55



Da re4em 4emoga da gouredq s WIK.......nqkoi da predloji oferta...:)
pak 6te widim...i ..... tehni4eska shena de....
dpetkov@abv.bg



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: elektromer]  
Автордoбpoжeлaтeл (Нерегистриран)
Публикувано23.12.03 11:13



Честно казано не се бях замислял насериозно по този вапрос,но все пак съм песимист!
Нека да помислим къде ли е най-подходящото място за такава ВЕЦ?
Естествено преди първото разклонение на водопровода,иначе губим част от мощността! Това значи,че трябва да сме близо до водната кула. Но каква ли е енергията на преминаващата от там вода?По-голяма ли е от енергията използвана за да се качи водата до кулата?
Освен това ние не можем да превърнем 100% от носената от водата енергия във ел.енергия! За да се върти генератора,е необходимо да преминава вода през перката му,но все пак остава някаква мощност и във водата непосредственно след генератора(нали водата продължава да тече,а не спира).Тази енергия(остатъчната)ние не ползваме!
Точно по този повод закона на BETZ доказва, че е възможно да се усвои максимум 59% от енергията на преминаващия през перките вятър! Предполагам че и за преминаваща вода се отнася!
Като добавим и механичните загуби,си мисля че няма да можем да извлечем повече от 50% от мощността използвана за качване на водата до водната кула! Това значи че нашия генератор може да е с мощност най-много 50%от мощността на помпата!
За каква мощност става въпрос си нямам понятие,колко голяма ще е инвестицията и колко ще са приходите също не мога да преценя!
Какви ще са вредите нанесени на ВЕЦ (спадане на налягането във водопровода)? Какво е мнението на ВЕЦ?
Аз лично гледам по-оптимистично към инвестиране във вятърни турбини!
Успех



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: дoбpoжeлaтeл]  
Авторxyz11 (Нерегистриран)
Публикувано23.12.03 15:30



Благодаря на всички за отговорите. Ще внеса някои уточнения. Става въпрос за ВЕЦ на голям тръбопровод захранващ село или град. Мощността по принцип на такова съоръжение е около 100киловата. Интересува ме някои знае ли някъде такива места около Пловдив. Имам известен капитал и всякакви технически данни. Благодаря.



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: xyz11]  
Авторnone (Нерегистриран)
Публикувано25.12.03 13:23



Zdsraveite,Tova, koeto moga da kaza e provokirano ot skromnia mi opit do momenta po vaprosite svarzani s temata. Ima edno mnogo vazno uslovie. Pri izbora na miasto e ot sashtestveno znachenie, osven prirodna dadenost ( voden iztochnik s ikonomicheski izgoden debit vodna masa, godishna izpolzvaemost, denivilacia za vazmozno malko rastoianie, harakter na ottoka v techenie na godinata, atmosferni uslovia i dr) e nalichieto na blizko razpolozen elektroprovod. Tova e vazno, zashtoto investiciata za izgrazdane na nov elektroprovod e goliama i v povecheto sluchai, pri ravni drugi uslovia, moze da napravi osashtestviavaneto na ideata ikonomicheski neizgodno. Vse pak si pozvoliavam da otbeleza tozi faktor.



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: none]  
Авторhyz11 (Нерегистриран)
Публикувано30.12.03 09:29



Благодаря за отзивчивостта. Запознат съм с всички условия по изграждането на такова съоръжение. Именно за това предизвикателството е голямо. .......но първо трябва да избера мястото, а това меко казано ме затруднява. Затова търся помощ и се обръщам към клуба на ЕНЕРГРТИКА. Аз самият съм такъв. Очаквам съдействие от всички.



Тема Re: мини ВЕЦ на водопровод, всякакво инфонови [re: hyz11]  
Авторnone (Нерегистриран)
Публикувано30.12.03 18:18



Kakvo tarsish? Podhodiashto miasto? Konkretizirai se.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.