Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:35 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Първоначални токове!нови  
Авторlmpedans (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 17:41



Абе така стана, че трябва да монтирам един голям вентилатор!
Грубия монтаж е направен и остава да го свържа и да го захраня!
Веригите пуск - стоп съм ги направил, кабелите съм прокарал и съм вързал вентилатора.
Той се състои от 4 бр. асинхронни двигателя, с мощност 6.5. квт всеки от тях.
Включването на всеки един от тях е отделно , през 40 А контактор.
Преди всеки контактор са монтирани 3 предпазителя, за всяка от фазите!
Проблема е следния:
6.5 квт двигател, при номинално натоварване дърпа около 10 А ток от всяка от трите фази.
Като го пусна и меря тока -- наистина така излиза - около 9.8 А
За да оразмеря предпазателите правилно, се надявам на съвет!
Не мога да сложа 16 А предпазител , не мога да сложа и 25 и 35 защото горят от пусковите токове.
Едва 50 А витлов предпазител не гори при пускането!
Обаче 50 А е доста загрубен пък имайки предвид номиналния ток - 10 А.

Ето и моите въпроси:

1.Каква стойност имат пусковите токове?
2.Как да направя така, че предпазителите да бъдат не повече от 30% по големи по ток от номиналния ток, а в същото време да не горят от пусковите токове и това да стане сравнително просто и евтино!
3.Какво е времетраенето на пусковите токове?
4.Трябва ли да предвидя нещо друго, някаква подробност по отношение на работата на двигателя и пускането му?

Предварително благодаря!



Тема Re: Първоначални токове!нови [re: lmpedans]  
Авторбyшoн (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 18:03



Нормално ти горят предпазителите които си поставил 16,25,35 обикновенно пусковите токове са 4-5 пъти от номиналния ток, времетраенето на пусковите токове се опредля за около 15сек. затова се слага максималнотокова защита която действа по време, и е близка до номиналните токове Тя работи на принципа - като пуснеш двигателя тя се задейства - почва да набира времето за изключване/времето същопозволява да се настройва/ например 20 секунди, през това време пусковите токове вече са протекли и двигателя работи на номинални параметри - ток, напрежение и мощност и защитата престава да действа - тъй като токовоте са спаднали. Бих ти препоръчал да си сложиш автоматичен силов прекъсвач с вграден в него МТЗ. Българските са 100А с различни токове на защитата от 6,10,25, 35,63 - 100 - има и други на Шнайдер, на Сименс на АЕГ - във всеки магазин. Махни витловите предпазители и сложи един авоматичен прекъсвам - трифазен



Тема Re: Първоначални токове!нови [re: бyшoн]  
Автор млaдeжa* (ентусиаст)
Публикувано19.03.04 19:50



Е какво доживяхме щом "бушон" ти казва да го махаш.
Начи първо вентилатора ти има некакъв вход - нали?Ами запушвай го докато развъртат моторите ти - въпреки че не ми стана ясно защо толкова много мотори дават въртящ момент на 1 вентилатор.Но това си е твоя работа.Не знам какво разбираш под голям вентилатор - при мен има един дето е над 2.5 метра в диаметър - върти се с 75 кв.мотор на 1400 об. пускане директно щото звезда триъгълник му е нещастна никога не изтрайва повече от 2 месеца без да гръмне.Та въпросното вентилаторче развърта за повече от минута и 40 сек. на звезда и така си работи.Така се намалява пусковия ток защото намотката получава вместо 380 -220 волта.А за един вентилатор убедил съв се в практиката не му требе триъгълника щом е развъртял веднъж по нататък въздуха не може да му достави достатъчно натоварване че да има нужда от по така напрежение.И накратко
-Ползвай някаква клапа за да запушваш входа на ветилатора при пускане.
Тая схема дето си я свързал няма ли термична защита РТБ например след контактора за пускането тя трябва да ти защити мотора от по високо натоварване от номиналното а бушоните са защита от къси съединения.Иначе май по скъпия вариант е този на бушон с автоматичен прекъсвач в който са обединени двата типа защити демек хем предпазител хем РТБ.
Дай повече инфо за тоя вентилатор?

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Първоначални токове!нови [re: млaдeжa*]  
Авторinpedans (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 21:28



Това не е нещо, което го правя тепърва!
Това си е съществуващо съоражение, което някога (отдаван) си е работили.
След това става наводнение при работещ вентилатор и започват фойерверки в помещението, къси съединения и т.н.
След като е изсъхнало помещението, всичко коетоможе да представлява интерес -- почти цялото табло е разкрадено и не е останало нищо!
Така, че аз го възтановявам!
Този вентилатор е съставен от два цилиндъра. А в един цилиндър има два (един зад друг) ел.двигателя.
Те не въртят една ос, а всеки си върти самостоятелно своята перка!
От останките в таблото е сигурно, че е имало витлови предпазатели , след това е имало контактор - и така за всеки двигател!
Двигателите съм ги носил на ремонт и в момента работят.
Винтилатора е с капацитет 30 000 куб м /час.
Двигателите работят в режим "звезда" , т.е. не се превключвт в триъгълник.



Тема Re: Първоначални токове!нови [re: lmpedans]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 22:49



1.Пусковите токове в началния момент са 7 пъти номиналния.
В твоя случай това прави 70 А.
Те имат спадаща във времето характеристика!
2. Времетраенето на пусковите токове зависи от механичната част на механизма, т.е. натоварването и вида му .
В твоя случай, съпротивителния въртящ момент при пускането, когато оборотите почнат да нарастват от нула е малълк и се увеличава с увеличаване на оборотите.
Т.е. това е благоприятно за пусковия режим.
Благоприятно е и , че двигателя не е един мощен, а съвкупност от четири по - маломомощни!
Това което ти писаха за 15 - те секунди -- в никакъв случай не е вярно за твоя случай.
Гарантирам ти че в твоя случай пусковите токове намалят и спадат до 1.1* Iн за не повече от 3-5 секунди.
Измери го това време: Сложи си амперметъра и наблюдавай при пускането какво става! И пиши за резултата!
3. Щом на таблото си личи че е имало само контактори и бушони, а не някакви други защити тогава:
Най вероятно това което се чудиш как да го направиш - МТЗ -то е било изпълнено по следния начин:
С термични защити , те се монтират директно на контакторите , на клемите им - такъв е корпуса , изводите и размерите им , че улеснява монтажа им -- директно на клеморед или на клемите на контактор!
И затова не виждаш по таблото следи от нещо друго -- те са били закрепени на контакторите.
Това е и удобно в твоя случай - нали искаш просто , евтино и относително добро решение!
Тези термични защити се регулират за стойността на задействане.
Трябва да ги настроиш на около 115-120 % от номиналния ток, т.е. 11.5-112 А.
Те точно така действат, на пусковите токове няма да реагират, а при по - продължително претоварване ще задействат.
Акогато тока нарасне и се задържи известно време, термичната защита ще изключи.
Когато настроиш с тези стойности термичната защита няма нужда да се прави забравената от теб подробност --- защита от липсваща фаза!
При липсваща фаза двигателя започва да се тормози, да нараства тока и накрая ще изгори.
Това нарастване на тока не винаги е задължително да е голямо!
Най малкото възможно нарастване обаче е 125%*Iн.
Затова ти писах по-горе настройката на термичната защита да е на не повече от 120 %*Iн.
Така ако отпадне една от фазите , ще нарастне тока и термиичната защита ще изключи и няма да има нужда от друга защита!
Това е най простия и евтин вариант, които си е нормално добър и надежден!
Успех!



Тема Re: Първоначални токове!нови [re: lmpedans]  
Авторбyшoн (Нерегистриран)
Публикувано19.03.04 22:57



Съгласен съм с електомера което казва, само не се съгласявам за пусковите токове - не мисля че пусковите токове надвишават 7 пъти номиналния, даже и ти си го пробвал че издържа при 50 А предпазител, особенно щом двигателите са вързани във звезда.

това което не става с ниско напрежение, става с по-високо



Тема Re: Първоначални токове!нови [re: lmpedans]  
Автор FireWall (изгарящ)
Публикувано20.03.04 11:21



Ето моите отговори:

1. Пусковите токове при асинхронни двигатели с кафезен ротор са от 5 до 7 пъти номиналния( категория АС3) . Незнам какво си мерил, но за 6,5 киловата двигател номиналния ток е около 11-12А.

2,3,4 и др. въпроси: Трябва да имаш обезателно 2 защити. Първата от претоварване (термична), провери дали нямаш такава директно захваната на контакторите си, в твоя случай тя трябва да може да се настрои ( има врътка ) на ток приблизително 13А, тази защита ще пази от претоварване двигателя ти. Втората защита е магнитна ( пази от късо съединение ) тази защита трябва да издържа пусковите токове и едновременно с това да защитава съоръженията след нея от евентуално късо съединение. Вместо магнитна в по старите съоръжения се използват обикновенни стопяеми предпазители. В твоя случай се избира фиксирана такава ( не може да се донастроива) със стойност около 80А, или стопяеми предпазители с такава стойност. Тука искам да кажа, че няма логика на тия двигатели да са ти издържали предпазители 50А ( може нещо да не им е наред ) или двигателя да е с друга мощност.

Така сега искам да уточня- горните писания съм ги писал имайки в предвид, че двигателя е 6,5 киловата, но най- точно винаги става с мерене на тока, затова измерваш си тока и вземайки в предвид това, което съм ти написал си изчисляваш от какви защити имаш нужда. И двете защити са обезателни!!!

Другия вариант е да използваш така наречената моторна защита ( това е специализирана термомагнитна настроеваема защита за двигатели
излиза по евтино ако трябва те първа да купуваш термични и магнитни защити.

Не е лошо общо за всички двигатели да сложиш автомат за контрол поредност и наличие на фази, защото ако има нещо, което 100% ще те спаси от отпадане на фаза е това устр.

ГуД Лук

Това са принципите ми. Ако не ви харесват, имам и други.

Граучо Маркс


Тема нещо конкретно:)нови [re: lmpedans]  
Автор dian_dimitrov (пристрастен)
Публикувано20.03.04 11:33



Сега четох ама нищо конкретно от къде да види човека не съм видял така че му предлагам да види като за начало пък докато се зарежда да почете ако иска:)
http://www.schneiderelectric.bg/bg/index.htm
от там каталога за 2001 :
http://www.schneiderelectric.bg/English/service/service1/treeview/Content31.htm

Та ако ще правиш ново табло няма да е зле да го направиш както трябва с нови чаркове защото старите нашенски все още се намират на пазара но не се произвеждат вече доста време и в един момент трябва да се правиш на майстор и да преустройваш цялото табло ако трябва да сменяш нещо.

Та за пусковия ток да съгласен съм той е в границите 5.5-7 пъти над номиналния за тези двигатели НО въпроса е за какво време наистина като се отвори един учебник първото нещо което се набива на очи по темата за типовете пускови характеристики е така наречената "вентилаторна пускова характеристика" да съгласен съм че тя е квадратична т.е. съпротивителната сила на вентиилатора се изменя квадратично с увеличаването на оборотите ама никой не поглежда че това е само за ИДЕАЛЕН вентилатор а реалния:) той си има голяма инертна маса която май беше G*D*D където "G" е масата а "D" е диаметъра :) е като ги насложиш 2-те се получава доста интересна картинка съвсем различна от тази не идеалния вентилатор и бог да те опази ако този реален вентилатор не е за дебит а е напорен (тесен и с голям диаметър) е тогава развъртането е наистина тежко и за голямо време не заради това че е вентилатор а заради голямата инертна маса която трябва да се развърти.
Та какво се прави в случай като твоя:) като за начало превключвателя звезда-триъгълник ти каза че го нямаш тогава минаваш на защити клас "D" ако си с винтови предпазители те наистина са на голям ток и наистина се слагат както в твоя случай 50 А ама под контактора се поставя термична защита например тези:
Термични моторни защити до 16 A, модел К . . . . . . . . . . . . . . стр. 205
Термични моторни защити до 150 A, модел D . . . . . . . . . . . . стр. 206-209

или да избегнеш използването на винтови предпазители се поставят защити от типа:
Термо-магнитни моторни прекъсвачи с настройка до 32 А, тип GZ1 . . .. .стр. 184

тези са по-удобни защото имат помощен контакт през който можеш да прекараш оперативната на контактора, да включиш някаква автоматизация спестяваш си място и най-важното е че се възстановяват само с натискането на един бутон:) (нашенските се водят АТ00) МНОГО ВАЖНО УСЛОВИЕ Е КАТО ИЗКЛЮЧИ ЗАЩИТАТА И Я ВЪЗСТАНОВИШ ДА ПРОВЕРИШ ЗА НАЛИЧИЕ НА 3-ТЕ ФАЗИ!!! не за друго ами 2 или 3 двигателя съм изгорил така понякога като гръмне защитата и стопява клемите и не пуска 3-те фази и като остане двигателя на 2 фази :)) гори



Тема още по конкретно :)))))нови [re: dian_dimitrov]  
Автор FireWall (изгарящ)
Публикувано20.03.04 11:58



LC1D18M7 - Контактор 4 бр. 220 волта бубина
GZ1M16 - Моторна защита 4 бр.
RM4TG20 - Поредност наличие на фази 1 бр.

Schneider rulzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz



Това са принципите ми. Ако не ви харесват, имам и други.

Граучо Маркс


Тема Re: Първоначални токове!нови [re: lmpedans]  
Авторkk (Нерегистриран)
Публикувано20.03.04 14:27



Напоследък цените на VF регулаторите паднаха доста, така че това също може би е приложимо в този случай. В този случай проблема с пусковите токове, защитите kakто и евентуалното аварийно спиране отпада. Промерно четирите мотора на един 30kVA или 4x7kVA
http://www.ad.siemens.de/sd/umrichter/html_76/produkte_umrichter.htm




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.