Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:04 01.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: EHEPГO]  
АвторEHEPГO (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 16:22



Спешно възникана неотложна работа, затова не довърших поста си.
Ето сега продължавам:
Консуматора ни е вързан на линейно напрежение Uab , което като вектор представлява векторната разлика м/ду вектора А и вектора В.
Нека от вектор А извадеим вектор В.
Получаваме нов вектор , който е всъщност линейното напрежение Uab.
Uab е дефазиран на 30 градуса от вектор А и на 150 градуса от вектор В.
Тока през консуматора е I = Uab/Z и е дефазиран от Uab на ъгъл чийто косинус е 0.9. Като сметнеш аркус-косинус от 0.9 ще намериш ъгъла.
За по-лесно аз ще го споменавам по нататък с една закръглена стойност около 25 градуса.
От там веднага следва, че тока е дефазиран спрямо фазовото напрежение А (вектора А) на 30 +/- 25 градуса . 25-те градуса е грубо (закръглено).
Знака + , или - се определя от това кое от двете напрежения (А или В) изпреварва със 120 градуса и дали товара е RL или RC.

Като разглеждаме тока спрямо напрежението В , трябва да го обърнем на 180 градуса, защото както сме избрали положителната посока -- от А към В , Електромера вързан към фаза В, е с обратна на посоката на тока токова намотка.
Т.е. разглеждайки него , трябва да обърнем вектора на тока на 180 градуса.
Получава се ,че ъгъла на дефазиране м/ду тока и напрежението
ще бъде 30 -/+ 25 градуса , като знака - или + ще зависи от същите работи.
Но ако при първия електромер е "+" , то при втория е "-" и обратно.
От тук следва, че при единия Ел-р ъгъла м/ду тока и напрежението ще е около 55 градуса , а при втория около 5 градуса.
Сега остава да се сметне само U*I*cos(fi), за двата електромера.
U = 400/2^(3) , I = U/Z , а ъглите при двата електромера са съответно 30+а и 30-а.
А ъгъла "а" е аркус-косинус от 0.9.



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: EHEPГO]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 17:48



Abe kazah ti az... daskaleeeee...davaj vse taka, Jalko, 4e moja elektromer njama ni6to ob6to sas zada4ata, 6tjah da probvam i malak eksperiment v potvarjdenie na re6enieto...


Ajde be, njama li koj da go probva..?



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: @@]  
АвторGogo (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 19:47



Che ot kyde shte si namerish konsumator za 380V

triabva 2va radiatora po 2,2kW da gi vkluchish posledovatelno :)
tykmo shte stane 2 kW za 380V i ako tvoiata faza e tazi deto konsumira po malko shte nabutash komshiata



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: @@]  
АвторEHEPГO (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 20:06



Ами пробвай де, защо някой друг чакаш да пробва вмсто теб!
Това съм го пробвал много пъти в лабораторни и в реални условия!
Така, или иначе сам трябва да си го пробваш след като не си склонен да се довериш!
Докато всеки сам открие топлата вода, тя ще вземе да изстине.
Малко ми е трудно да разбера, в какво точно се съмняваш?
Нещата са малко азбучни и не разбирам съмнението ти!
Ако ми пишеш, в какво точно се съмняваш ще мога да те разбера по-добре!
Само да не почнеш, като някои философи да ми разправяш, че електромера ще се ошашави, че фазовата разлика м/ду тока и напрежението ще го обърка!
Вие да не си мислите че само при фазова разлика = 0 , или близка до нулата електромера отчита нормално!

Айде да спрем с тези космически глупости, проведете си опитите и се поограмотете малко!
Във мрежата съществуват много консуматори които са с малък косинус.
Например луминисцентните лампи , които са с дросели -- cos(fi) при тях е в границите 0.3 - 0.5 ! Затова се слага кондензатор , който да подобри коцинуса.
Мислите ли си, че като си махнете кондензаторите, ще шашардисате електромера?
Ами айде пробвайте, махнете кондензаторите , навключете си лумун. лампи и гледайте резултата -- ще се изненадате как стария електромер ще издържи теста и ще е в границите на класа си.
Ами лампите на уличното осветление -- и те са същата работа даже в последните години са без кондензатори и cos(фи) при тях в границите около 0.3 - 0.4 и са си доста за всеки град!
Мислите ли , че там има проблем с отчитането на електроенергията?
Ще дам един пример:
Клон, на който има 70 бр. улични лампи - турски, без кондензатори
с cos(fi)=3.3 (измерен) е с индукционен електромер и то български, производство 1991 г.
Сменяме електромера със статичен, като стария не го сваляме(двата електромера остават последователно включени) и разликата в показанията м/ду двата електромера е 1.02%.
Така, че ще се ошашавите в проби, на електромера няма да му пука!



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: Gogo]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 20:17



Abe pak si obarkal smetkite... ama nejse....



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: EHEPГO]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 20:25



tctctctc.. pak mi iznasja6 uroci... Abe 4ovek, na men linejnoto mi e 208 V.. I mi vlizat dve fazi i nula v ka6tata...Na ob6t elektromer...Dvufazen..Ne stava da go pravja tozi eksperiment, pak i dostata4no vjarvam na teorijata... Zabelejkata be6e za onija nevernici ot drugite postingi....

A ti probvaj na lubimijat si pribor kakvo 6te ot4ita ako konsumira6 na 5,7...2n+1 harmonik....Bjah go pisal i predi njakade, no nikoj ne vjarva...



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: EHEPГO]  
Авторбyшoн (Нерегистриран)
Публикувано24.03.04 21:16



Вярно е че когато искаш да отчетеш активна електрическа енергия със статичен електромер и до него си оставил работеш стар индукционен електромер разликата в отчетените количества е много малка защото индукционния електромер се настройва за косинус от -0.5 до +0.9 А всичкистатични електромери са с клас на точност до 1 докато индукционните електромери са с клас на точност 2 - и обикновенно знаеш ли как се настройват във лабораториите на +2.



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: @@]  
АвторKK (Нерегистриран)
Публикувано25.03.04 09:18



A kakvo shte stane ano konsymatora ti raboti prez 2 kHz ??
Smiatash li che shte se zavyrti tva proslovyto izobretenie elektromer :)



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: бyшoн]  
АвторEHEPГO (Нерегистриран)
Публикувано25.03.04 16:13



Ами нали за активна енергия говорим!
Дори и статичен електромер да сложим на битов абонат, и този статичен електромер да отчита реактивна енергия, тази реактивна енергия е без значение при формиране на сметката.
Там където трябва да се измерва реактивна енергия и се плащат санкции, там си се мери и активна и реактивна.
Но така , или иначе гореспоменатото не зависи от това дали електромера ти е статичен, или индукционен.
Примера със статичния и индукционния електромер го дадох, понеже много участници във форума смятат, че когато cos(fi) не е близък до 1 , стария индукционен електромер се шашка и не измерва точно.
Имаше хора, които казваха за задачата : "О, ъгъл 55 градуса ли? Индукционния електромер е много зле при такъв лош косинус"
А в действително, както споменах за опита , при cos(fi) по малък дори от 0.5 , той си измерваше вярно!



Тема Re: ПРОДЪЛЖЕНИЕнови [re: @@]  
АвторEHEPГO (Нерегистриран)
Публикувано25.03.04 16:37



Защо 2п+1 - вия.
Аз мисля, че всеки хармоник, различен от основния няма да върти електромера!
И на мен ми се струва странно, че мисля така, но ти ме накара да се замисля и аз измислих това.
Мисля си, че ако на напреженовата намотка на електромера е подадено променливо напрежение 220 волта и със синусоидален генератор пускаме синусоидален ток през токовата намотка -- електромера мисля че няма да върти, ако честотата на тока е различна от честотата на напрежението!
Абе много невероятна мисъл, ама така ми излиза като чертая и смятам!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.