Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:42 20.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Термопомпа, какво ще кажете  
Авторпoмпo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 17:35



Е ?



Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: пoмпo]  
Автортepмo пoмпa (Нерегистриран)
Публикувано09.03.04 17:52



какво те интересува. Климатика в режим отопление е термо помпа. Какво искаш да кажеш с това "Е ?"



Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: пoмпo]  
Автор dian_dimitrov (пристрастен)
Публикувано09.03.04 20:47



термопомпата си е хубаво нещо особенно ако имаш извор във двора със течаща вода или голям кладенец колкото е по-топла водата толкова зимата ще ти е по-ниска сметката за тока а колкото е по-студена толкова лятото ще ти е по-ниска сметката. Само си помисли дали инвестицията си струва като пари:)
Друг е въпроса ако ползваш някаква отпадна топлина :) или подгряваш вода за нещо а бе помисли си сериозно по темата има хляб в нея:) изплаща се бързо ама все пак първоначалните инвестиции са големи. няма да е зле да кажеш конкретно какво точно имаш на акъл за по-точен отговор:)



Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: dian_dimitrov]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано10.03.04 10:12



инвестицията си струва. Първоначалните инвестиции не са толкова големи, а се изплаща много бързо в сравнение с който и да е друг начин на отопление. Във Варна има две големи згради които се отопляват с термо помпи. Спортната зала и зградата на НТС(до ДЗИ-то).

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: dian_dimitrov]  
Авторпoмпo (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 10:25



Първо извинявайте за "Е ?" то, нямах време и трябваше да затворя комп.

Та така: имам сондажна вода- 9гр. За дебита, който мога да ползвам още не знам. Идва ми на ум да сложа термо помпа, като я свържа с един рекорератор за топлообмен ( за да ползвам и топлината на затопления вече въздух от стаите)и с въздуховоди да отоплявам към 200 до 300 кв. м.
(сравнително добре изиолирани и с дограма с 3 стъкла). Предлагат ми термопомпа с мощност 13-16 KW топлинна мощност за около 4500лв.

Отделно за рекоператора към 1500-2000 (с управление).

Моля, за мнение по въпроса.



Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: пoмпo]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано10.03.04 11:41



Дай-малко повече инфо за термо помпата, тази изходна мошност при каква температура на водада и при какъв дебит е.Иначе 16КW топлинна моштност вероятно ще ти стигне при услови че ти е добре изолирана къщата както си писал.

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: Julian]  
Авторпoмпo (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 12:08



За дебита на водата още не знам- ще го измеря скоро, но мисля че ще е достатъчен, мястото е до река. Температурата и е 9 градуса.

Не съм специалист и не знам много.
Термопомпата изкарва температура на водата 60градуса-за бойлер (който ще бъде голям напр.200-300л.) и 40 градуса за отопление. Коефициентът и при 11 градуса на входящата вода е 4.7кв топлинна към 1кв електрическа мощност. Забравих марката на компресора, но е немски и е от най-добрите. Иначе помпата се прави в България и вече има монтирани такива.



Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: пoмпo]  
Автор Julian (маг. Инженер)
Публикувано10.03.04 12:28



къде ги продават, имат ли интернет страница. от къде мога да взема инфо за продуктите им

Всичко отдалечено от морето е провинция. Ъ. Хемингуей


Тема Re: Термопомпа, какво ще кажетенови [re: Julian]  
Авторпoмпo (Нерегистриран)
Публикувано10.03.04 13:18



Правят ги в частна фирма в Пазарджик, за сега нямат нищо в интернет защото на могат да смогнат откъм
поръчки, иначе ходих там, имат производство, срещах се с човека, изобщо стори ми се интелигентна работа. Даваш информацивя за вода, обем на отопление, коефициент на топлинни загуби на помещенията и те го смятат и ти казват за какво става дума.

Адрес и тел. мога да ти дам утре, понеже сега не са в мен.



Тема :)нови [re: пoмпo]  
Автор dian_dimitrov (пристрастен)
Публикувано10.03.04 22:11



Сега почвам да пиша ама предупреждавам че всичко е в областта на теорията така че това само може да го имаш в предвид като те послъгват продавачите:)

Сега при термопомпите има една много важна зависимост - те пренасят топлината от едно място на друго. Т.е. ако не си запознат има една величина "специфична топлина" това е единицата енергия която отива за да се повиши температурата на дадено тяло с 1 градус (или да се намали температурата му тогава се отдава топлина) освен ако не преминава веществото от едно агрегатно състояние в друго. Ако искаш мога ти кажа колко е за водата да сметнеш долу-горе колко дебит ще ти требе. Та за какво ти го казвам това много ме притеснява това че водата ти е на 9 градуса това означава че ти можеш да я смъкнеш до не повече от 4 (иначе замръзва топлообменника и това рязко снижава кпд на системата все пак леда става изолатор) т.е. само 5 градуса можеш да изцедиш значи водата ти трябва да е с голям дебит ако става въпрос за отопление. Ако е за охлаждане няма ядове много бързо ща си избие парите. Все пак имай и това в предвид и го поясни на хората те все пак са професионалисти ще ти кажат как се процедира в такъв случай. Е тогава си направи сметката с тези данни все пак да изкараш водата пак са ти разходи нали??? направи си една цялостна сметка все пак. Иначе пък ще е по-добре да топли от 9 градуса нагоре избягват се отрицателните температури ама все пак леда си е проблем.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.