Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:29 02.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема климатикнови  
Авторyчyдeн (Нерегистриран)
Публикувано21.02.04 08:01



Влизам в магазин за климатици и ми казват:Вземи този-отплителна мощност 2900 W ,консумирана мощност 970 W.
Хубаво,казвам,ама навън е -10.Няма значение,така е-ми отговарят.
Откъде тази енергия.Чудо,с к.п.д. над 100%.
Можете ли да ми обясните,в магазина го дават само като факт.



Тема Re: климатикнови [re: yчyдeн]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано21.02.04 10:28



к.п.д. не е повече от 100% зялата работа е че склиматика е термо помпен. използва топлината навън .Вуншното тяло става с по ниска температура от околната и се топли от вуншния въздух, имаме влагане на топлинна енергия . т.е. освен от контакта и от околната среда вземаме енергия.
Тези мошности които ти казват в магазина са при температура на външния въздух 7 и в помещението 20 градуса, при -10 градуса тази топлунна мошност пада. В зависимост от марката и модела на климатика пада по бурзо или по бавно, мно от климатицита дори не топлят при такива ниски температури , други запазват добра ефективност дори и при -10

Редактирано от Julian на 21.02.04 10:29.



Тема Re: климатикнови [re: Julian]  
Авторyчyдeн (Нерегистриран)
Публикувано21.02.04 14:44



Явно си доста добре запознат и ти благодаря за отговора,но как се обяснява ефективността при -10 гр.Все пак това са -10 гр.Откаде ще се черпи тази допълнителна отопляваща мощност или всичко е една вързанка?



Тема Re: климатикнови [re: yчyдeн]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано21.02.04 15:41



Мощността която консумира климатика отива за извършване на механична работа, която е необходима за да се трансформира топлинна енергия от вън в стаята. Може навън да е много студено, както казваш -10 градуса, но в термодинамиката няма понятие студено-топло, колкото и да е студено имаме някаква топлинна енергия, едва при абсолютната нула спира топлинното движение. Така че климатика извлича топлина от външния въздух и я вкарва вътре, използвайки хладилен цикъл, като при това се изразходва енергия за задвижване на компресора, която е по-малко от извлечената от външния въздух топлинна енергия, но това не означава кпд над 100%. Представи си хладилника да го сложиш така че камерата му да е навън а задната част, която се загрява да е в стаята и да топли (през лятото го обръщаш обратно). Такъв е принципа. По настоящем най-добрите климатици успяват да топлят ефективно до около -15 градуса, някой върхови модели и до -25 могат да достигнат, но това са изключения. Така, че няма измама, като ти казват консумираната енергия, друг е въпроса дали този модел който си гледал може да топли при -10 градуса. И освен това при такива температури вече отдадената топлинна мощност няма да е толкова колкото пише в документацията, а доста по-ниска (колко точно си зависи от това как е проектиран климатика). Данни за това обаче дават малко производители. Само при дайкин съм виждал. Например hitachi като ги питах така и не ми отговориха, прехвърлиха ме на българския си представител, а от него естествено ни звук ни стон:)



Тема Re: климатикнови [re: yчyдeн]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано21.02.04 18:07




Редактирано от Julian на 21.02.04 18:08.



Тема Re: климатикнови [re: Julian]  
Авторyчyдeн (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 19:33



Със всичко това съм съгласен,но може ли да се приеме за вярно,че през януари в една стая от 17 кв.м ще се поддържа температура от 22 гр. с климатик и ще разходва ел.енергия за 15 лв?



Тема Re: климатикнови [re: yчyдeн]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано25.02.04 21:11



Е това ще го разбереш чак като го купиш. Зависи от стаята, ако е южна е пече слънце се стопля доста. Дали имаш добра изолация, дали духа силен вятър който охлажда по интензивно стените и т.н. Колкото и да четеш из нета и да слущаш мнения, само от опит може да разбереш кое как е.



Тема Re: климатикнови [re: yчyдeн]  
АвторSwediq (Нерегистриран)
Публикувано25.02.04 21:46



този месец имам 91лв за ток за следните уреди:
два климатика, инверторни, 12000ВТУ, държат 22 градуса денонощно в две стаи, другите уреди са като във всяка къща - пералня, печка, телевизор и др.
Смятай сам за кво става въпрос - с колко кубика дърва може да направиш същото и колко ще ти струва! А мръсотията не я брой - пали, гаси, носи....



Тема Re: климатикнови [re: Swediq]  
Автор Julian (разбирко)
Публикувано26.02.04 08:58



Прав си, на дърва е по скъпо, а неодобството от мъкнене и мрасутия мамате си е**ло.
На последък се създаде мит че на дърва е много евтино и хирата масово си слагат печки на водна риза зада имат топло навсякаде и като си направиш сметката колко пари дават за тези системи и като си имаш предвит колко допотопен е този начин за отоплоние направо си е набутвация



Тема Хайде сега !?!нови [re: Julian]  
Автор Mиcлeщ (имам мнение)
Публикувано26.02.04 10:17



Вижте, аз също имам инверторен климатик. Но да се разправя, че с климатик е по топло отколкото с дърва , и още по-малко по-евтино си е чиста проба заблуда. Вярно, това е най-евтиния начин за отопление с ток(климатика), но не ми говорете че .... Една камина с водна риза и радиоторите за едно жилище от около 80 кв.. излиза около 1500 лв, колкото е цената на един инверторен климатик. А с пет кубика дърва (колкото ще ви стигнат за една зима ще дадете максимум 200-250 лева. Естествено труда по обслужването на тая цялата работа си е за Ваша сметка ( но кой го плаща или смята).
Но въпроса беше за евтиното...
... а който му се чисти ( или няма възможност- финансова) работата е ясна - решава се според чергата или случая !!!Мислете !!!

Да се учим от миналото, живеем с настоящето и мислим за бъдещото !!!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.