Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:29 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема "Обледяване" на климатикнови  
Авторnikbo (Нерегистриран)
Публикувано27.12.03 11:28



Може ли някой да ми каже дали може да се предотврати заледяването на външното тяло на климатика през зимата?



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: nikbo]  
АвторSwediq (Нерегистриран)
Публикувано29.12.03 22:00



Най-силно се заледява при директно попадане върху силно охладените му елементи на влажен въздух, дъжд или сняг. Монтирането му под някой навес силно намалява обледяването, остава да накараш фирмата-монтажник да го направи. Обикновено те гледат на тях да им е лесно при монтажа, а после ти се ядосваш че климатика ти се е заледил... Ако е на достъпно място, може да го залееш с хладка вода и после да го включиш на максимално охлаждане, за да може да се издуха и изпари водата от външното тяло. Това е временна мярка, но при липса на друга...
Естествено, качествените (и скъпи) климатици по-трудно се заледяват, но законите на физиката не можеш да ги пренебрегнеш.



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: Swediq]  
Авторnikbo (Нерегистриран)
Публикувано30.12.03 10:56



Благодаря за отговора!

Експлоатирам го за първа зима. Монтиран е под стряха, но е на "течение". До сега сме го размразявали чрез обратно включване (на охлаждане) и с топла вода.
Вчера са идвали от фирмата, която го монтира и нещо са правили по външното тяло (включили или са изключили нещо) и тази нощ не се е заледявал. Но ми се струва, че по често включва да размразява и малко се безпокоя дали е наред всичко. Ако някой има виждане по въпроса - приемам всякакви съвети.
Климатика е "Осака"



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: nikbo]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано01.01.04 23:10



Каквото и да се направи, обледяването не може да се избегне.
Когато климатика е в режим отопление, тогава външното му тяло е по - студено от околната среда.
Това означава, че започва процес на кондензиране на водни пари върху външното тяло на климатика. Това е така, защото външното тяло е по-студено и е достигната точката на оросяване на въздуха!
А щом започне оросяването(кондензацията) и температурата на тялото е под 0 градуса (зимата обикновено е така) , то външното тяло се обледява!
Повечето от климатиците се "разлеждат" сами. Когато тялото се обледи, започват да работят в режим "охлаждане на помещението" , което загрява външното тяло, то се разлежда и водата се изпарява!
Това обаче е загуба на енергия, защото през целия този цикъл помещението бива охлаждано!
Това намалява КПД на климатика!
Чувал съм хора , които се занимават с климатици да казват:
Климатика е ефективен при температури до -5 градуса.
Когато е по студено, следват непрекъснати цикли на разлеждане, силно намаля ефективността му (КПД) и способността му да стопли помещението!



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: elektromer]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано25.01.04 13:58



При някои размразяването на външното тяло е комбинирано с допълнителна, маломощна (от гледна точка на климатика) отоплителна система(нагревателче). Павилно избраният климатик е икономически ефективен до около -12 -15 градуса по Целзий. Имам предвид икономически, защото теб те интересува да получаваш от климатика повече топлинна енергия за единица електрическа такава, отколкото би получил, ако същата тази ел. енергия захранва обикновен нагревател.
Точката (температурата) на кондензация не е фиксирана и зависи и от концентрацията на веществото, което кондензира (в случая вода). Демек зависи от относителната влажност на въздуха. Само това, че едно тяло е по-студено от околния въздух, не значи, че ще започне процес на кондензация.

Ааааа и много важно нещо. Не намалява КПД на климатика с понижаване на температурата отвън. КПД е много постоянна величина. Намалява ефективността му - демек извличането на безплатна енергия от разликата в темепратурите в двете помещения.

Ребята, давайте жить дружно!

Редактирано от Kиpил Дъpeв на 25.01.04 14:03.



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: Kиpил Дъpeв]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 17:52



1. Ако се разлежда климатика с нагревател, както казваш ти -- това е още по-неефективен метод, т.е. загубите на енергия ще бъдат още по-големи.
Така е защото климатика с по-малко разход на ел.енергия би стоплил тялото си , отколкото това да се прави с реотан -- та нали поради тази причина се използват климатиците, защото имат по-малко разход на ел.енергия за получаване на единица топлина. А това е така защото те не я генерират(създават) а само я преместват.
2. За КПД-то отново не си прав, тези непрекъснати цикли на размразяване намалят КПД-то. От определението за КПД : Полезна енергия/ Похарчена енергия -- т.е. циклите на размразяване харчат енергия, която увеличава знаменателя във формулата за КПД. Т.е. тази енергия се харчи от самия климатик без да получаваме полезна енергия.
Това за точката на оросяване на въздуха естествено че е така, т.е. трябва тялото да стане по-студено и трябва температурно да достигне точката на оросяване. Имайки предвид, че много рядко влажността на въздуха е под 80 % , следва че ако тялото е с около 10 градуса по студено би започнала кондензацията на водни пари върху него.
А от практична гледна точка отново повтарям:

под температура -5,-10 градуса, вече почва наистина обледяване , следват загуби на енергия за разлеждане, което прави климатика неефективен, КПД-то на този вид отопление пада.
Това с реотана е просто техническо решение, но не и енергийно, защото харченето на енергия за разлеждане си остава!



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: Kиpил Дъpeв]  
Авторelektromer (Нерегистриран)
Публикувано25.01.04 18:07



Ааааа, и нещо много важно. Вместо да теоризирам грешката която допускаш в последния абзац, ще ти дам пример:
Ако в едо помещение температурата е 15 градуса, и я повишим до 20, при полужение че външната температура е 10 градуса, ще похарчим по-малко електроенергия , а ако направим същото, при полужение че външната температура е 0 градуса - ще похарчим повече ел.енергия!
А сега ако знаеш какво е КПД, какво става в двата случая?

и още нещо: За какво безплатно извличане на енергия от разликата в температурите говориш?
Принципа на действие на климатика съвсем не е този , който си мислиш!
Става въпрос за цикъл на Карно.
Т.е. климатика не извлича, не генерира енергия, ТОЙ ПРЕМЕСТВА ТОПЛИННА ЕНЕРГИЯ.
Т.е. той може да премести топлина от по студено място към по-топло, нищо че това е в противоположна посока на естествената конвекция!





Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: elektromer]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано25.01.04 23:16



Тъй като законът за запазване на енергията е валиден винаги, никъде не си говорим за създаване на енергия, ей така от нищото. Енергията си съществува. Само дето за част от нея се плаща (ел. енергия), а за друга част не (преместената по време на двата изотермични процеса). От гледна точка на домашната икономика това си е чиста далавера и генериране на топлина от "нищото". Проблемът в невъзможността един климатик да е икономически ефективен при много ниски температури не е използването на повече входяща в системата платена енергия (ел. енергия за размразяване), а това, че ефективността на преноса на енергия в цикъла на Карно спада драстично и става безсмислено да влагаш платената енергия в пренос, от който нямаш полза (за джоба), защото същата тази енергия вложена директно в нагревател би ти дала по-високо КПД.

По повод КПД-то и ефективността. Чисто научно погледнато си много прав. Дори няма две мнения по въпроса. Но ти разглеждаш процесите само от гледан точка на физичните закони. Идеята ми е, че докато аз влагам 1-2квт ел енергия, а получавам 4-5квт топлина не ме бърка колко точно е ел.енергията. Вярно, при температура отвън 10 гртадуса ще изхарча по-малко ел.енергия, за да вкарам вътре топлина, която да поддържа 25 градуса вътре и при външна температура 0 градуса, за да поддържам вътре същите 25 градуса, ще ми трябва повече топлина отвън, при това при по-неблагоприятни изотермични процеси. Но вложената и платена ел. енергия отново е доста по-малка от получената в помещението.
По въпроса за генерирането на енергия - нали не смяташ, че електрическия генератор, генерира енергията? Той си е прост преобразувател (е може и сложен). Не случайно съм използвал глагола "извлича". Тя, енергията, си седи отвън, на студеното. С помощта на климатика (топлинен двигател, работещ по цикъла на Карно - и ти го каза) тази енергия се вкарва в помещението. Не съм казвал, че климатикът я е създал сам тази топлина. Как работи сондата за нефт? С помощта на електрическа енергия извлича нефта от подземния пласт до нефтопровода. Глаголът "извлича" предполага наличието на нещо някъде и преместването му на друго място.
Може да не съм се изразил ясно, може да не си ме разбрал правилно. Може и желанието ми при климатиците да не се говори за КПД, а за ефективност да е не съвсем научно (все пак е раздел "Наука"). Но именно това, че практическата полза от климатика трудно се параметризира с КПД-то му ме кара да застъпвам такова мнение.
Това, което ми хареса е, че малко смъкна долната температурна граница на работа на климатика. В предния си пост бе казал, че е ефективен до -5. сега го смъкна до -10. С -10 до -12 градуса Целзий и аз съм съгласен, че това е границата на практическа полезност и използваемост на климатика като уред за отопление.

За нагревателчето - просто казвам, че съм го виждал с очите си. Не е самостоятелното решение за размразяване, а е в допълнение към обръщането на процеса на охладжане. Климатикът е Тошиба и е правен преди повече от 15 години (още не бяхме демокрация).

Ребята, давайте жить дружно!



Тема Re: "Обледяване" на климатикнови [re: elektromer]  
Автор Kиpил Дъpeв (професор)
Публикувано25.01.04 23:42



Ааааа . Понеже явно не обяснявам добре това, което е характерно за климатика се пробвах да намеря в нет-а нещо по въпроса. Това, което аз наричам ефективност било всъщност "коефициент на производителност" (Coefficient of performance). И е типичен показател за топлинната помпа.



Принципът на климатика е точно този, който си мисля. Влагам 1квт ел. енергия, която плащам, за да придивижа (извлека) от външната за стаята околна среда 4квт топлина. Климатикът, като и хладилникът извлича енергия. Не я генерира, не я създава, но я извлича. Помисли малко върху значението на глагола. Мисля, че е невероятно подходящ за случая.
И тъй като разликата (за мен като икономически субект) между платените 1квт и получените 4квт аз не заплащам - за мен те са 3квт безплатна енергия.
Съгласен и с това, че като почне да се заледява и като почне да извлича не по 4квт, а по 1.1квт при много ниски температури КПД-то е отново същото, защото компресорът е същия и той е единственото, което консумира платена енергия и неговата си мощност е същата. НО коефициентът на производителност се е сринал почти до КПД на обикновен активен нагревател от 1квт.

Ребята, давайте жить дружно!


Тема Re: "Обледяване" на климатик [re: Kиpил Дъpeв]  
Авторnikbo (Нерегистриран)
Публикувано26.01.04 09:09



Полемиката, която се подема е доста интересна, но може би малко се отклонява от същността на въпроса.
Въпреки всичко, ако доведе до някакво практическо предложение по повдигнатия проблем, ще съм Ви много благодарен!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.