Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:42 12.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Пълна глупостнови [re: Eнтep]  
АвторHaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 12:02



Благодаря за ценния link с инфо. Именно това имах предвид, когато пуснах поста- някой да оцени обективно техническата страна на въпроса. Графиките и данните ме убедиха, че е напълно безсмислено.
А сега да добавя и цената, която умишлено не цитирах. Тя е малко под 2000 лв. за малкия панел (забравих площта, но на сайта я има). Ужасно е висока, и просто не си струва. Цената не включва монтаж и бойлер, значи отиваме реално на 2.5-3 клв.
Съгласен съм, че е по-смислено да се преоразмери площща на конвеционален панел. Още повече, че се предполага, че тази автоматика иска подръжка, а и все някога се поврежда.
Още веднъж благодаря за информацията



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: митю]  
Авторk.p.d. (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 12:41



С риск да досадя ще попитам пак, защото само това ме спира да почна да правя системата. Идеята е като тази описана по-нагоре - колектор инсталиран на южната стена на къщата, бойлера прибран в сградата по-високо от колектора с около 100 см., на термосифонен принцип.
Това което продължава да ме притеснява е, че бойлера ми е със серпентина, а не с водна риза. Серпентината има по-голямо термично и физично съпротивление в сравнение с водната риза и поради това протичането на водата през нея по гравитачен път ще е по-затруднено. Именно това ме притеснява - ще циркулира ли добре топлоносителя и ще има ли ефктивност тази система. Нищо по-конкретно не намерих по този въпрос като ровех в нета. За това и не почвам да я правя системата, а не съм привърженик на сл. системи с принудителна циркулация, въпреки че се предполага че са по-ефективни. Ще съм благодарен ако дадете повече инфо по въпроса или идеи как могат да се оптимизират нещата.
Благодаря.



Тема FRESNEL ??????????????нови [re: Haблюдaтeл]  
АвторHELlOTECH (Нерегистриран)
Публикувано16.03.06 21:51



Хе хе солар експерти ..
Интересна тема .. може ли да дам и моят принос.

Концентраторите със френелови лещи , една стара идея.Те са от рефракторен тип.От практическа гледна точка са добра алтернатива на изпъкналите лещи, ПО ЕВТИНИ СА от гледна точка на вложените материали.Фреснела повтяря чрез равнинни сегменти профилът на изпъкналата леща използува се фактът , че лъчите падащи перепндикулярно на плоската повърхнина на плоско-изпъкналата леща,преминават през нея без промяна, а пречупването става на изпъкналата повърхнина,поради което аксиалната повърхнина може да се намали.Отделните сегменти на фреснела са почти плоски,Получената с тези елементи фокална ивица зависи от ширината на елемнтарните призми,също и от качеаството на изработка и най - важното ориентацията на самата леща спрямо светлинният поток. Средно термичното КПД на ози тип колектори не е много високо.Ако се приеме ,че лъчистата енергия преминаваща през фреснеловата леща е 1...то до приемника достигат от около 80%-(загуби от отражение разсейване и неточности при изработка) сравнено , като цена-ефективност един би - тубосен ваккумен слънчев колектор е 500 % по ефективен от гледна точка на икономическа възвращаемост.Отделно за да се достигнат степени на концентрация от 6-30 и работна температура 200-300Целз.има нужда от една степен на следене.. а концентрация от 100-500 се изискват две степени на следене-.....което ,който е наясно това е много "евтино" и почти без пари. И и
за да е ефективна системата фрснела трябва да е от UV стабилиозиран поли дъра... бъра ... метикрилат... а и още повече който е наясно с тази технолия ,.. трябва да знае под какво трябва да стои лещата и как влияе замърсяването на призмите....



Тема до HELIOTECHнови [re: HELlOTECH]  
АвторДaнeтo (Нерегистриран)
Публикувано17.03.06 19:27



Не знам дали работите в фирма HELIOTECH но ме интересува възмозно ли е монтирането на вакумнотръбнии колектори върху стена на панелен блок с перфектно южно изложение. Както и възмозността за използването им за отопление през зимата , било то подово или с радиатори с увеличени площи за топлоотдаване.



Тема До всички който правят колекторнови [re: Дaнeтo]  
Авторrocт (Нерегистриран)
Публикувано02.08.06 12:29



Izvinete che se namesvam taka po nikoe vreme no izchetoh mneniqta vi i namiram nqkoi ot tqh za ne syvsem tochni.
Eto moq opit. ot 2000 godina se zanimavam lubitelski s stroej na slynchevi paneli, postroil sym dosta, imam predstava ot ralichnite tipove kolektori , nachini na montaj i t.nat. i tova e estestveno, goredolu si izkarah edno vishe obrazovanie po slunchevi kolektori. ot otzi opit stignah do slednite zaklucheniq.
1. Vajen e materiala na absorbera- moje da opitvate da go pravite ot kakvoto si pouiskate, aluminii., poli razni karbonati, stuklen absorber s ocveten v cherno izparitel i kakvo li oshte ne. Istninata e che slunchev kolektor ot plosyk tip se pravi ot MEDNI trubi i medna lamarina za absorber. Kade e problema? Firma Stilmet otkadeto si vzimam materialite si vdiga cenite kolkoto puti poiska v meseca i s kolkoto i hrumne. Ot purviq kolektor dosega cenite sa se vdignali nqkolko puti.
Kompromis: vmesto medna lamarina izpolzvaite pocinkovana. no kompromisa si e kompromis....
2. Tqlo na absornera. pravq go ot pravougulni profili, v nashia krai im vikame kvadratni trubi. tunka stena. rqzane s fleksa, lepene s CO, shlaifane pruskane...
Vajna e izolaciqta, daje moje bi tova e nai vajnoto. Pravil sym razni systezatelni modeli v koito nito edin element ot metal ne opita drug element ot metal... slagal sym pqna v samite profili na tqloto... oTnosno 2 sloq stuklo - DA mnogo po dobre e, no e 25 lv po skupo.
3. Montaj. Nachinite sa mnogo, moq purviq i doden dneshen si raboti na stenata na ujnata fasada na bloka, s denivelaciq edi kolko si santimetra, na termosifinen princip. Ot kuhnenskata bateria mi izliza max 68 gradusa voda, koeto vsushtnost nee direktno ot kolektora a ot boilera. Sлед ремонт на банята и смяна на батериите с тези новите дето пръскат на по фина струя може да се ползва вода директно от колектора. Нагрява доста бързо.
Монтирал съм и на покрив с циркулационна помпа грунфос съм намирал ефтино.
4. Като цяло има ли ефект, да, стига да се правят големи колектори. с 6 м. тръба се прави 2/1 метър колектор, не си правете по малки защото труда е един и същ, материалите отиват малко повече но ефекта е много по голям.
не намаляваите размера на колектора примерно щото ерато правели 1.6 кв.м. Ако имаше как бих ги правил много по големи, но се оскъпява.Neznam zashto nalagat tezi malki razmeri, sys syshtiq uspeh moje da si napravite kolektor 1/0.5m. kato trud shte ide syshtoto, no neznam kak shte si sgreete voda.
Има ефект разбира се, незнам кои ви казва че е по добре на климатик да си стоплиш вода за къпане и дори за помош на котлето с вакуумни колектори.
В момента разработвам собвсена вакуумна тръба, но е много трудно и пипкаво, и найвече незнам дали няма да попадна на нечии патент и да ме разсипят. Не че ще ме знаят но...
Имам голямото желание да си спретна едно по голямо производство, и да издигна знанията си на следващо ниво, но още не съм убеден че има пазар а съм прекалено малък да инвестирам в знанията на хората. Един голям бизнесмен мисля Тръмп е казал че най-голямата инвестиция отива да убедиш някои че нещо му е нужно. После продажбите идват сами.
Лошото е че това е бизнес за повече от 1, а бързомислещите се броят на пръсти.
Поздрави на форума
И напомням че за мен това е хоби, извинявам се на професионалистите все пак мненията са си лично мои.

Красимир Тодоров
sales@pc-bg.com


PS: Tyrsq da zakupq ili firma da mi proizvede ABKANT mashina za oguwane na listow material do 2 mm. Moje i vtora upotreba, daje e jelatelno! shirina na abkanta - 2 m.



Тема Re: До всички който правят колекторнови [re: rocт]  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано18.08.06 10:58



Здравейте!Искам да ви попитам може ли да се направи такава система(на термосифонен принцип)като се свърже към обиковен електрически бойлер.Ако някой даде схема ще съм много благодарен!



Тема Re: До всички който правят колекторнови [re: нeзнaeщ]  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано18.08.06 15:18



Виж как изглежда моята термосифонна система :

.
Ако се върнеш назад в този форум около май и юни 2005 год. ще видиш подробни описания на такива системи под името ГОРД.



Тема Re: До всички който правят колекторнови [re: sunnrider]  
Авторнeзнaeщ (Нерегистриран)
Публикувано18.08.06 17:14



Видях я аз тази система.Интересува ме дали може да се направи с обикновен бойлер(без серпентина и без водна риза)абе колектора да се върже направо в водопроводната инсталация.Няма да се ползва зимата .



Тема Re: До всички който правят колекторнови [re: нeзнaeщ]  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано18.08.06 20:52



По принцип може, но при 5-6 бара във водоснабдителната система не знам, дали ще издържи колектора /има редуциращи вентили,пробвай/.С тройници трябва да свържеш входящата/топлата/ вода на колектора към входната/студената/ вода на бойлера и респективно изходящата на колектора към изходящата на бойлера.Хубаво ще е да сложиш възвратен клапан на входящата на колектора, но не знам естествения поток дали ще може да преодолее пружинката му. Бойлера трябва да е над колектора и тръбите трябва да имат във всяка точка възходящ наклон.Успех!



Тема Re: До всички който правят колекторнови [re: нeзнaeщ]  
Автор sunnrider (горд)
Публикувано18.08.06 20:58



Ако осъществиш тази система много бих желал да ми разкажеш как работи на адрес :

. Благодаря предварително!!!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.