Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:39 01.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sunenergy]  
Авторk.p.d. (Нерегистриран)
Публикувано10.03.06 17:25



Значи като загледах тази система с колекторите на термосифонен принцип окачени на стената под прозореца ми дойде друга идея.
Имам бойлер със серпентина, който зимно време загрявам от парното. Ако сложа няколко допълнителни кранчета, ще мога да превключвам серпентината и към друг топлоизточник, в случая слънчевия колектор. В тази връзка, като имам предвид къде мога да разположа колектора, въпроса ми е ако денивелацията между горния край на колектора и долния изход на серпентината на бойлера е около 90 см. и разстоянието от колектора до бойлера е около 5 метра, т.е. наклона на тръбите идва около 20 см. на линеен метър, ще бъде ли достатъчно за да функционира нормално системата на термосифонен принцип или не. Има ли някакви изисквания и ограничения относно тези разстояния.
Благодаря.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: k.p.d.]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано11.03.06 14:17







Тема Re: Слънчев колекторнови [re: k.p.d.]  
Автор sunnrider (непознат )
Публикувано11.03.06 16:20



Ще върти,яко.Вярвай ми!



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sunnrider]  
Авторk.p.d. (Нерегистриран)
Публикувано12.03.06 18:20



За същата система става въпрос, предполагам, която е описана по-нагоре - колектор инсталиран на южна стена на сграда, бойлера прибран в сградата, имаше и снимки.
Това което малко ме притеснява е, че описаната система доколкото разбрах беше с бойлер с водна риза, а моя е със серпентина. Едно момче, което се занимава с такива неща, но не професионално ми каза че серпентината имала по-голямо вътрешно съпротивление в сравнение с водната риза и поради това протичането на водата през нея по гравитачен път е малко по-затруднено. Та се питам дали наистина е така и доколко ще повлияе това на ефктивността на системата. За това питах дали има някакви по-строги изисквания за отстояние и денивилация. И по-точно дали да се напъвам да място на колектора по-ниска или около 100 см. денивелация стигат. Сега като четох написаното се сетих и за това, че мога да пусна тръбата по-широка, вероятно това също ще оптимизира нещата.
Благодаря и със здраве.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: k.p.d.]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано12.03.06 19:30



Минималната денивилация между горния край на колектора и долния край на бойлер трябва да бъде 60см.
Казах



Тема Слънчев колектор с френелова оптиканови [re: Гeoprи]  
АвторHaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 13:26



Скоро бях на една изложба в НДК за възобновяеми източници на енергия.
Там видях интересен панел за нагряване на вода с френелова оптика и система с 2 степени на свобода за следене на слънцето през целия ден, която осигурява оптимално разположение на панела.
В раздел управление има и кратко филмче.



Ще ми бъде интересно да прочета какво е вашето мнение.
Поздрави на всички



Тема Re: Слънчев колектор с френелова оптиканови [re: Haблюдaтeл]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 13:49



Имаше една подобна разработка, лещата висеше на аеростати (конференция от 1999). Много е готино, също като подземната железница между Москва и Петербург. Тунела е прокопан по хорда, влака се насмита без локомотив.



Тема Re: Слънчев колектор с френелова оптиканови [re: Eмo]  
АвторHaблюдaтeл (Нерегистриран)
Публикувано14.03.06 14:11



Значи нещо не мога да те схвана....
Идеята cos a, т.е. ъгълът между плоскостта на колектора и слънчевите лъчи да е 1 е доста привлекателна. Както и тази, слънчевите лъчи да се концентрират върху работната повърхност. Има такава слънчева ел.централа във Франция.

На мен ми се вижда доста смислена концепцията, като цената не я коментирам.



Тема Пълна глупостнови [re: Haблюдaтeл]  
АвторEнтep (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 00:39



прочетете това ... 10-20 градуса не са грешка по добре си увеличи площа с 30%



Тема Re: Пълна глупостнови [re: Eнтep]  
АвторEнтep (Нерегистриран)
Публикувано15.03.06 00:43



сега и аз направих глупост от яд забравил съм линка ето
http://www.meteo.bg/projects/projects/solarrad_bg/tsr.html
извинения

моля разгледайте графиките старателно




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.