Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:48 05.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: Слънчев колекторнови [re: Dinely]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано08.03.06 00:16



Стига бе. Съвсем се развихрихте, за каква площ става въпрос, 'щото да видим какъв разход на топлоностел ще изнася пиковата мощност на 'колектора'. После според сеченито на каналите веднага излиза линейната скорост на потока (той потока се ниже в сечение от порядъка на сламка ама с около 200 завоя и пак толкоз метра дълга за един квадрат от 'колектора'), който 'ше се усуква на 180 deg, за да следва хода на 'меандрите'. Накрая усещам как 'ше излезе един зверски напор, инак не мож продуха 'черната течност', който ще пръсне поликарбоната или ще сцепи директно връзките.

Но това не е всичко имаме избор все пак. Можем да направим един прекрасен проточен слънчев бойлер (обаче с чиста вода - за миене да става), при който за да избегнем горния проблем с пръсването 'ше пуснем водата леко, толкова леко, че да не върши никаква работа. И то ако не се стопи.

Не ме разбирайте криво с никого не се конфронтирам, нито се правя на умник, просто се забавлявам с идеята, аз мисля че реализацията и е трудна до безмислие. Който има време да експериментира.

Успех



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: Eмo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано08.03.06 10:33



Емо, нещо бъркаш. В идеята има резон, аз самият преди месец започнах да правя такъв малък прототип, но липсата на слънце ме демотивира. От приятел, който продава поликарбонати взех едно парче с дебелина 1 см, по протоколи за изпитания държи до 140 С, не е менте, на "Бестимекс" е. Изрязях канал в парче тръба от тези новите, които за съжаление държат до 95 С , напъхах поликарбоната и го залепих с високоякостен силикон на Дженерал електрик. Не виждам пр 10 мм какви толкова завои и завихряния могат да увеличат недопустимо хидравличното съпротивление. по-скоро проблемите са два - единият с черното и другият - ще издържи ли дълго залепването.
Временно съм спрял изработката и сега си правя големи колектори от панелни радиатори. Давам идея поликарбоната да се напръска с черен спрей мат високотемпературен или нещо подобно. Няма да е съвършено, но ще върши работа. Ама да знаете, че при 1 см поликарб , цената е 23 лв без ДДС за м2.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sunenergy]  
Авторпитчo (Нерегистриран)
Публикувано08.03.06 12:45



Дайте бе повече инфо за тези пласмасови колектори - къде могат да се видят и купят. Преди време четох нещо за Варна, но така и не разбрах правят ли ги още и само от там ли се купуват.
Благодаря.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано08.03.06 13:58



Може и да бъркам, ама аз разбрах следното.
Ходовете се правят от оребрението на поликарбонатната плоскост. Ако е така прорязваш реброто между два канала и затапваш, единствено разминаваш с един горните с долните прорези, получаваш змиевиден канал по хода на топлоносителя (черен, прозрачен, какъвто е). Канала е доста дълъг.

Ако идеята е друга, моля поправете ме.

П.П. Апропо каква е тръбата 'от тези новите': полипропиленова, полиетиленова с алуминиева вложка или друга?



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: питчo]  
АвторTARSA4 (Нерегистриран)
Публикувано08.03.06 17:35



Варненската фирма - последно като ходих в цеха им - правеше точно това : поликарб. плоскост, май 6мм , около 1.5м2 - двата и края пъхнати в надлъжно прорязани ПВЦ водопроводни тръби , още една плоскост отгоре за изолация и това хванато в алуминиева рамка . Готовия панел беше с дебелина около 5см. Никакви меандри , никакви черни топлоносители. Водата си върви от долнта тръба към горната по вертикалните каналчета на поликарбона и това е. Тогава ( миналата година) цената на панела беше 80 евра , но казаха че може да ми го дадат и за 60 . Обаче зимата ходих пак там - фирмата вече я нямаше.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: Eмo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано09.03.06 09:46



Полипропиленова. Обаче канала се прави кофти.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: питчo]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано09.03.06 10:32



www.helioplastsystem.com
Обаче, според мен са малко смешни, защото преди месец по телефона ги питах за цената - към 300 лв за 1,2 м2 !!! Това е цена на ЕРАТО за меден колектор с полезна площ 1,6 м2.
По никакъв начин поликарбона не може да е по-ефективен от мед !!!!!
Просто е по-лесен за изработка, но полипропиленовата събирателна тръба държи до 95 С. Не се знае и лепилото колко ще издържи.
Абе това е някакъв руснак, то и сайта е малко на развален български.
Айде, Питчо, и да почерпиш за информацията...



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: ekcпepт]  
Авторk.п.д. (Нерегистриран)
Публикувано09.03.06 14:46



Тъй като имам подходящо място, а и не обичам внасянето на много електроника съм решил да си направя слънчевата инсталация на термосифонен принцип.
В тази връзка може ли някой да даде повече инфо за системите на този принцип, има ли тънкости, които не се виждат на стандартните схеми и т.н.
Интересува ме преди всичко как се навързва събирателния съд който е над колекторите към системата за студената вода от канализацията и как най-удачно се комбинира с електрически бойлер който да се ползва при недостиг на топла вода от слънчевия колектор.
Ако дадете и някоя хубава схема или пък линкче ще бъде върха.
Благодаря.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: k.п.д.]  
Автор sunenergy (опитен)
Публикувано09.03.06 15:49



Ако вече имаш бойлер може да ползваш топлообменник:

sunenergy.dnsalias.net



Тема Re: Точно таканови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано09.03.06 16:13



И аз имам това предвид, трудно се прави, ама как точно го виждаш?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.